Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 417
  • 758
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 852
Професиите винаги са се гледали. Съвет могат да ти дадат наемодателите, аз мога да споделя опит - моя приятелка има салон за красота, който по наредба е затворен. Без тя да моли за нищо, наемодателите са се обадили, благодарили са й, че е винаги коректна 4 г. и са й казали този месец да не плаща наем.

# 166
  • Мнения: 6 873
Тази тема никога не е погрознявала толкова много колкото сега.

# 167
  • Мнения: 2 192
Защо, Welt? Тонът е доста умерен.

# 168
  • Мнения: 4 249
Етърва ми навремето като си търсеше апартамент в Берлин мина на интервю и там много важно беше какво работи, колко взима на месец, дали ще я хареса наемодателят.Намери си страхотен апартаметн в много престижен квартал и беше много горда с този факт. Сега си купи къщичка в покрайнините. Държавата дава земя за ползване, а ти си купуваш къщата.

# 169
  • Мнения: 2 775
Започвам да се замислям,че за в бъдеще ще ни е от полза да гледаме и професиите на наемателите.Едната наемателка си плати и наема и сметките преди 4 дни,но работата и е свързана с храни,не смогват от работа.Другият ми наемател е в строителният бранш и няма да се изненадам.ако започне преговори за намаляване или отлагане на плащането.Моите договори са железни с клауза за задържане на депозита,ако напусне преди срока на договора.Сега се чудя какво да направя.За щастие при мен няма опасност от неплатени сметки,жилищата са нови и без ТЕЦ,а депозитите са 1 1/2.Вие какво бихте избрали - отстъпки и договорка или да се търсят други наематели.В интерес на истината и двамата са коректни и не ми се иска да извивам ръце.С колко бихте намалили наема/за определен период,разбира се/.От моя страна условията в имотите са перфектни - всичко е дадено чисто ново,първи наематели.

Ти сериозно ли? Хем обясняваш, че хората са коректни, хем се чудиш дали да търсиш нови наематели. Ако е криза за текущите, ще е криза и за следващите, кой знае дали/кога/какви ще намериш.

Толкова ли е трудно да поговорите с хората в такава ситуация и да се разберете? За всички в тая тема важи...

# 170
  • Мнения: 28
Идеята да не платят един наем,а само сметките ми се струва разумна.Моите имоти също са наследствени,обезщетение от парцел за строеж,но имам потребителски кредит с който ги приведох в добър вид за обитаване.Това което би ме притеснило е,че може да не е достатъчно да не се плати само един наем,а не мога да си позволя повече.Наемателите са ми от 6 мес. единият и от 4 другият,така,че не говорим са жест към дългогодишни наематели.В случаят проблим допускам само при един от тях.

# 171
  • Мнения: X
Моята ме подпита дали ходя на работа, или работя от къщи.
Явно има значение. Тези, които са от вкъщи, може би изглеждат по-неблагонадеждни и пред изнасяне, знам ли.

# 172
  • Мнения: 6 873
Защо, Welt? Тонът е доста умерен.
Умерен е, защото не са се включили трима-четирма наемателя с тон и език на пишещите днес наемодатели.
Вярно е, че наемодателят си е в правото и е силният, както и че каквото има да се плаща, трябва да се плати. Прозиращото отношение е тъжно и жалко.

# 173
  • Мнения: 2 192
Отношението е двустранно. Не мисля, че някоя страна е прекалила. Кой тон конкретно не ти допадна? Защото аз видях "отношение", но от наемател.

# 174
  • Мнения: 2 775
Моята ме подпита дали ходя на работа, или работя от къщи.
Явно има значение. Тези, които са от вкъщи, може би изглеждат по-неблагонадеждни и пред изнасяне, знам ли.

Голяма смешка. А целия IT бизнес, който така често се тиражира като най-платежоспособен, като работи от вкъщи, неблагонадежден ли изглежда?

# 175
  • Мнения: X
Ама аз не съм ИТ и работещите от вкъщи не са всички ИТ. И в един момент трябва да излязат извън дома си, за да си свършат цялата работа.

# 176
  • Мнения: 2 775
Ама аз не съм ИТ и работещите от вкъщи не са всички ИТ. И в един момент трябва да излязат извън дома си, за да си свършат цялата работа.

Ами не са, но не виждам как това ги прави неплатежоспособни. По-скоро трябва да е обратното - работиш от вкъщи, но все пак работиш, което значи, че в края на тоя месец ще вземеш заплата.

И аз не съм IT, и аз работя от нас, но хазяина ми не ме е питал 😂

# 177
  • Мнения: 9 777
Въпреки че от известно време не съм наемодател, мога да се опитам да обясня моята логика в настоящата ситуация.
Ако наемателят е бил коректен досега, но е останал без работа и с неясна перспектива в бъдеще, за мен би било по-добре да ми каже, че напуска и да се разберем за неплатеното - наем, консумативи за сметка на депозита и да се види какво остава за доплащане/връщане. Неустойка за неспазване на предизвестие не бих начислила в тази ситуация. Та така, по-добре би било за мен жилището да стои празно - няма да вземам наем, но няма и да ми се трупат неплатени консумативи. Дори ако се изнесе без да ме предупреди, пак по-добре, отколкото да се влачим месец-два с отсрочки и трупащи се неплатени сметки.
Колкото и безсърдечно да звучи, аз не съм благотворително дружество. Минимализиране на загубите просто.

# 178
  • Мнения: 1 997
аз мога да споделя опит - моя приятелка има салон за красота, който по наредба е затворен. Без тя да моли за нищо, наемодателите са се обадили, благодарили са й, че е винаги коректна 4 г. и са й казали този месец да не плаща наем.
bebolilina говорим за бизнес помещение. По търговския закон форсмажорни обстоятелства ... нали цитирах члена от ТЗ в предходно мнение.

Във такава извънредна ситуация СПОРЕД МЕН е най-добре Наемателят да инициира разговор свеовременно ако има някакви притеснения. Ако сега бях наемодател с коректни дългосрочни наематели, бих направила някаква отстъпка / корекция на наема,  защото предпочитам да не се занимавам с галимацията по отдаването на жилището. Да не говорим в тази обстановка в която излизат на пазара много жилища ( примерно от airbnb и booking ) и има вероятност да паднат наемите.
Но ако още от 1вият месец наемателят няма средства да плати наема и основните си разходи за месец напред поне, това говори за човек, който не си прави сметката и се разполага над възможностите си. И ще затъва.

Наемодателя не е благотворително дружество , също както Енерго и ВиК, Банки, има договор, който трябва да се изпълнява и от двете страни.

И двете страни имат притеснения в това време.

# 179
  • Мнения: 852
Договорът беше между физически лица, така че ТЗ нямаше да важи. В последствие може да е променен, не съм питала.

Изключително много хора са ангажирани в ресторантьорство, молове, салони за красота и куп други, които в момента не се упражняват. При двама заети в някой от тези сектори, 1 стотинка няма откъде да влезе в това семейство. Израз на снобарщина е да се квалифицират като лекомислени. И аз мога да кажа същото, който чака на наема за кредит, си живее над възможностите. В крайна сметка всеки си планира разходите според някакви очаквани приходи.

Отдаването може да не е благотворителност, но се изисква и малко човечност. Утре заради същата криза на някой може да му се наложи да продаде апартамента или да влезе във владение и тогава ще очаквате разбиране. И който не е склонен на отстъпки, ще му се изпълни договора по клаузата за прекратяване. Много от родителите, които плащат квартири на студентите и имат притеснения за доходите си веднага ще спрат плащанията и ако могат ще търсят нова квартира през октомври. И без това не се знае кога и дали ще отворят университетите до тогава или ще карат онлайн. Много фирми ще намалят персонала трайно. Изобщо толкова квартири ще се освободят, че не мисля, че му е времето да се губят съвестни и дългосрочни наематели.

Общи условия

Активация на акаунт