Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 365
  • 758
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 9 754
Никой не ми отговори на въпроса колко по-нисък е наемът, когато жилището не е конкурентно. И беболина май го задава, същия, леко перефазирано. Аз вече дадох пример за масов наем 350, аз наемам за 200, което е над 40% надолу.
Както наемодателят иска доход, така и наемателят не е благотворително дружество за безпарични собственици.


Ами права си за наемателите, но в пазарната икономика единственият начин за въздействие върху пазара е да не купуваш, в случая да не наемаш дупки. Хазяйката от миналото хилядолетие, като не може да си даде апартамента за 350 лв. примерно, ще свали на 300, на 250  и така, докато си намери наемател. Това ще е пазарната цена. Приказки по форумите и във фейса - това не струва толкова, за това и 100 лв. няма да дам, са само за убиване на скуката или по други причини, които няма да споделя.

И аз споделих преди време, че познат нае двустайна панелка към 65 квадрата в по-непрестижен квартал, неремонтирана и обзаведена със старите мебели и уреди за 380 лв. с уговорката да почисти и освежи апартамента като удържи парите за материалите от наема. Напусна 50-55 квадрата сравнително ново СС-тухла в сравнително добър квартал, ремонтирано, с нови мебели, където беше за 580 лв. и тръгнаха да му вдигат наема с 50 лв. Доволен е от избора си, дори се радва, че са тръгнали да му вдигат наема, защото иначе нямало  да си търси друго жилище. Не го мързи да почисти основно и да освежи панелката, радва се, че си има и хол, и спалня, и кухня, и балкон, а не само кухньохол и спалня, макар и да са били с ремонт и нови мебели. И двете квартири са му еднакво удобни за работа с ГТ. Не си осчетоводява труда, вложен в освежаването, приема го като трупане на жизнен опит как и колко работа е да правиш ремонт в къщи. И спестява 200 лв. месечно, които може да използва за каквото пожелае. И аз му се радвам на мисленето.

350 лв. е масов наем за какво жилище, Гал? Защото тук се пускат обяви и се споделят съвсем други суми,

# 436
  • Мнения: X
За гарсониера преди много години става дума, непреустроена, с тераса. Отдавна не живея там. Давам я като пример за голямо намаление от 'пазарната' цена поради състояние 'дупка'.
Бих постъпила като твоя познат при други обстоятелства. Даже в момента имам оферта за в центъра, но не смея да се преместя в тази коронеста ситуация.

# 437
  • Мнения: 983
Извинявам се предварително ако мястото не ми е при вас.Аз и моите деца останахме на улицата след като бащата на най малкото ни изгони от домът си.Има си нова любов с която желаят мъжки наследник а ние и дъщеря му пречихме да си я доведе в домът си.В момента сме при приятелка,но и това трябва да е временно.Имам нужда от квартира в Пловдив за сума до 250лв поне докато най малкото тръгне на градина и да започна да си работя което значително ще ми облекчи положението.Благодаря ви предварително за всяка информация.

# 438
  • Мнения: 4 246
Скрит текст:
Не е към темата, но бих ви посъветвала да си потърсите правата с адвокат.Не може да ви изгони на улицата с деца, дори и да иска още 100 наследника. Потърсете и социалните, полицията ако ви заплашва за съдействие.

# 439
  • Варна
  • Мнения: 5 095

При равен наем и хазяйка, пенсионирана миналото хилядолетие, кое бихте наели - окъсан и степан мокет и гардероб от Първата световна, или необзаведено, с балатум и чисти стени?

Въпросът е все едно круши или наденица.
Ако нямам собствени мебели и уреди и излишни 2 - 3 хиляди, ще наема мизерното жилище, ако няма къде другаде да  отида. Ако имам собствени мебели и уреди, естествено, че ще наема празното и чито жилище.
Такива въпроси се задават при равни други условия и само една разлика, а не така.

Не всичко се вижда при огледа на жилището. В 80% от случаите има изненади, колкото и да оглеждаш. Що се правите на луди...

# 440
  • Мнения: X
О, аз хич не се правя на луда. Но имам спомени да съм питала тук какво се случва, като наринеш парите и първата седмица се появи нещо - хлебарки, мухъл, виснала вратичка, теч. Нямам спомен какъв беше отговорът и имаше ли такъв.

# 441
  • Варна
  • Мнения: 5 095
Ми какво се случва... нищо. Риск печели - риск губи. Или се изнасяш и си плащаш неустойките по договор, или си седиш в мизерията, или си почистваш и обезпаразитяваш. Ако има страшен теч, тероризираш хазяйката да си го оправя по възможно най-бързия начин и тъй. Grinning

# 442
  • Мнения: X
Диди, моята бивша хазяйка се активира за теча, след като съседката ми от долния етаж я заплаши със съд.
Иначе у нас теч нямаше. Ама имаше мухъл и паднала мазилка. 'Ще я замажем, майсторът идва другата седмица'. Майсторът дойде за теча след половин година, а 11 месеца и половина след нанасянето там, дето щеше да замазва, си стоеше в същия вид. Не му била казала, не  можел на своя глава, кой щял да плати.

# 443
  • Варна
  • Мнения: 5 095
Ами попаднала си на несериозен човек, какво да направим?
В една от моите квартири имаше проблем с ел таблото. Един от бушоните постоянно прегаряше. Викнах техник, прави нещо там и каза, че е само временно решение и трябва да се сменя цялото табло. Съответно продължиха да прегарят бушони през ден. Започна да се чува и пращене. Хазяйката вдига ръце. Ми изнесохме се за 1 седмица...

Между другото във връзка с квадратурата искам за пореден път да напомня, че за един наемател няма никакво значение дали по нотариален акт апартаментът се води 55, 65 или 75 квадрата, няма значение колко са общите части, колко е мазата или разни такива. Също чистата жилищна площ не е кой знае колко важна. Разбира се не говоря за крайности като 7 кв. спалня или 45 кв. дневна, която няма стопляне... Но за мен лично няма значение дали холът е 17 или 21 квадрата. По-важно ми е разпределението да ми е удобно и мебелите да са така подбрани, че да позволяват използване на максимума от помещението.
Като купуваш имот, естествено че всеки квадрат е важен, все пак плащаш едни 1000 евро за него. Но като наемаш, не се гледат тия неща. Гледа се просто броя на стаите и какво има в тях.
Гледам, че се правят сравнения между два двустайни, ама единия бил 40 квадрата, другия - 55, та затуй някакви изчисления за втория колко по-висок трябва да му е наема... Излишно упражнение. Simple Smile

# 444
  • Мнения: 852
Аз правя сравнение за почти еднаква цена, че искам 15-20 квадрата отгоре. Не да си нося дрехите на пералня в Студентски, защото нямам къде да ги пера и суша. А пък ако са двама души + малко дете мисля, че въобще не са приемливи 40 кв. Но всеки си преценява, разбира се.

# 445
  • Мнения: 9 754

Като купуваш имот, естествено че всеки квадрат е важен, все пак плащаш едни 1000 евро за него. Но като наемаш, не се гледат тия неща.

Беше по 1000 евро, сега гледаме дали пак ще стане по толкова.

Колко човека на квадрат - както се казва  "Д~пе знае и 2, и 200!" Зависи колко ти е широко около врата.

# 446
  • Варна
  • Мнения: 5 095
Квадратурата е просто цифра. Някъде е чиста жилищна площ, дори без терасите да се броят. Другаде в тази цифра влиза дори мазата...  Трябва да се види самото жилище как е като разпределение и обзавеждане. 40 квадрата ако са чисти 20 - дневна, 13 - спалня, 4 - баня и 3 - коридор, отделно тераси, отделно площта на стените, отделно общи части... никак не е зле.

# 447
  • Мнения: 852
За това говоря и аз през цялото време - ЧЖП. Старото строителство няма ни мазе, ни стени, ни общи части в квадратурата.

# 448
  • Мнения: X
Никой не ми отговори на въпроса колко по-нисък е наемът, когато жилището не е конкурентно. И беболина май го задава, същия, леко перефазирано. Аз вече дадох пример за масов наем 350, аз наемам за 200, което е над 40% надолу. Нещо не виждам такива разлики при сегашния пазар.
Както наемодателят иска доход, така и наемателят не е благотворително дружество за безпарични собственици.
При равен наем и хазяйка, пенсионирана миналото хилядолетие, кое бихте наели - окъсан и степан мокет и гардероб от Първата световна, или необзаведено, с балатум и чисти стени?
Наемите са пазарни. Няма правило колко по-нисък трябва да е. Когато има луди хора, които са съгласни заради 30-40-50 лева разлика да живеят в мизерия е нормално да има наемодатели, които да им вземат парите. Ето Беболина намеква, че през 2014 година за наистина мизерен апартамент е платила наем като за нормален имот. Необяснимо ми е защо не си е взела приятен апартамент вместо да се набутва в мизерна дупка.

Последна редакция: вт, 31 мар 2020, 00:39 от Анонимен

# 449
  • Мнения: 2 113
Може да е бързала, да е имала други важни ангажименти в този момент, да не е била в цветущо здраве, да е била зависима от конкретни срокове и още един милион причини. Реалният живот е доста по-различен от теорията.

Общи условия

Активация на акаунт