Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 375
  • 758
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 18 477
Скрит текст:
Точно защото знаем какви са квартирите в чужбина, пишем, че там изобщо не е цветя и рози. Евтиното е с мухъл и аромант на нещо, пред което българското кисело зеле е като одеколон, с мебели, изхвърлени от някой друг. Черният мухъл, преживял минимум двете световни войни, е норма при т.нар. "клетки за кокошки", т.е. бившите слугински стайчета. И се наемат светкавично, защото за техните евтини квартири има опашка кандидати от целия свят, а не като в София - само от провинцията.
Средното и скъпото са си ок, както и в България.

пс - като казвам евтино - евтино за техните наеми. Примерно малко български студенти  могат да си позволят гореописаните клетки за кокошки в историческия център, затова наемат в предградията.
Всичко е съвършено вярно, но имам един въпрос. Там можеш ли да си позволиш двустаен необзаведен със средна заплата? Понеже у нас не можеш, тъй като средната е 1000, а подобни вече се дават на 600, ако изобщо ги има. И не говоря за мухъл, бухЪл и прочее, а за стая, кухня с шкафове и баня, настилки обикновени 30-40годишни плочки и балатум, нищо друго.

С една заплата - по-скоро не. Хората масово живеят със съквартиранти, докато са сингъл.

# 556
  • Варна
  • Мнения: 5 098
Никой не ми отговори, защо при еднаква цена на старо, но поддържано и чисто жилище, и на старо, но мизерна мухлясала дупка жилище някой ще наеме мухлясалото. Не се покривате моля.
Няколко пъти ти отговорихме.
Защото при огледа мухълът е замаскиран и избива наново по-късно.
Не се прави на недочел, моля.

# 557
  • София
  • Мнения: 4 192
Тристайният от обявите 100м2 в Младост е с пазарна цена 120 000 евро или около 230 000лв.
При 800лв наем прави годишни доходи като платиш данъците под 8 000лв. Ами собственикът се занимава за 3% възвращаемост и за мен това е безумно. Аз взимам малко по-малко за двустаен без балкон НС в Ман Ли...

# 558
  • Мнения: X
Защото, ако му предлагат само такива и няма при кой да остане, не може да живее под моста. А като подпишеш договор, не може просто да станеш и да си тръгнеш и да дадеш още 1 комисионна и 1 депозит от въздуха. Отделно няколко пъти се повтори за скрити дефекти. Скрити.
Ето къде е лъжата. Сега признахте, че за дадена сума ви предлагат само мухлясали мизерии, което значи, че чистите и поддържани стари жилища са на друга съответно по-висока цена. Досега лъгахте, че и мухлясалите, и чистите, поддържани жилища са на една цена.

# 559
  • Мнения: 6 872
Никой не ми отговори, защо при еднаква цена на старо, но поддържано и чисто жилище, и на старо, но мизерна мухлясала дупка жилище някой ще наеме мухлясалото. Не се покривате моля.
Защото понякога не го виждаш, Нико. Виждаш две сходни жилища в сходно състояние.
Отиваш на оглед септември месец, в идеалния случай жилището е празно и няма чужди вещи, оглеждаш, виждаш, ч е малко вехто и със стари мебели, но пък таваните и стените са боядисани, та си е поддържано и чисто. Декември месец виждаш, че по стените е почнал да лази мухъл. В чекмеджето ти е договорът с двата депозита и клаузата за 12-те месеца.

Вариант 1. Говориш с наемодателя, прави ремонт, ти изтърпяваш за известно време неудобствата, всичко е шест. Забравяме ситуацията.
Вариант 2. Говориш с наемодателя, той ти казва, че няма пари и желание за ремонт, нито желае да ги приспаднеш от наема. Ти живееш в мухлясалата стая и понякога споменаваш майка му и леля му с нечисти помисли и грозни словосъчетания. Чувстваш се прецакан, понеже плащаш наем за мухлясало жилище, а си наел немухлясало
Вариант 3. Ти тръгваш да се изнасяш и той ти връща целия депозит, понеже вината е в неговия имот.
Вариант 4. Ти тръгваш да се изнасяш и той не ти връща целия депозит, позовавайки се на клаузата за 12-те месеца. Ти духаш супата.
Вариант 4.1. Изнасяш се от жилището, бесен, обеднял, платил всички сметки и оставил в приличен вид.
Вариант 4.2. Изнасяш се от жилището, бесен, обеднял и след като през последния месец престой там си се разхождал по потник, докато печката е бичила на макс, а прозорецът е бил отворен, че да влиза въздух. Наемодателят да се оправя както ще със сметки, тоци, вода, депозити. Ако си му набрал още повече, решаваш, че вместо пепелник, ще ползваш матрака и пералнята, понеже нека и на него да му е гадно като на теб, па да си ползва със здраве двата депозита.

Колкото ти ще го осъдиш, понеже не ти е върнал депозита, толкова и той тебе. Това ли трябва да са отношенията между две страни на сделка?

# 560
  • Мнения: 852
Защото, ако му предлагат само такива и няма при кой да остане, не може да живее под моста. А като подпишеш договор, не може просто да станеш и да си тръгнеш и да дадеш още 1 комисионна и 1 депозит от въздуха. Отделно няколко пъти се повтори за скрити дефекти. Скрити.
Ето къде е лъжата. Сега признахте, че за дадена сума ви предлагат само мухлясали мизерии, което значи, че чистите и поддържани стари жилища са на друга съответно по-висока цена. Досега лъгахте, че и мухлясалите, и чистите, поддържани жилища са на една цена.
Къде видя евтини жилища? Брокерите не носят отговорност и затова предлагат всичко, независимо от вида му. Ако няма читави апартаменти в момента, в който търсиш, да не мислиш, ще ти каже "нямам, отказвам да ти взема комисионна за кофти апартамент"? И съм ти показала обяви да видиш "евтини" апартаменти. За 800 лв има много по-поддържани апартаменти, за 1040 да не говорим.

# 561
  • Варна
  • Мнения: 5 098
Welt, четеш ми мислите! Аз не бих имала нерви да го опиша толкова подробно, като теб! В такива моменти се разбира на кой колко му е възпитанието. Simple Smile (Двустранно)

# 562
  • Мнения: X
Никой не ми отговори, защо при еднаква цена на старо, но поддържано и чисто жилище, и на старо, но мизерна мухлясала дупка жилище някой ще наеме мухлясалото. Не се покривате моля.
Защото понякога не го виждаш, Нико. Виждаш две сходни жилища в сходно състояние.
Отиваш на оглед септември месец, в идеалния случай жилището е празно и няма чужди вещи, оглеждаш, виждаш, ч е малко вехто и със стари мебели, но пък таваните и стените са боядисани, та си е поддържано и чисто. Декември месец виждаш, че по стените е почнал да лази мухъл. В чекмеджето ти е договорът с двата депозита и клаузата за 12-те месеца.

Вариант 1. Говориш с наемодателя, прави ремонт, ти изтърпяваш за известно време неудобствата, всичко е шест. Забравяме ситуацията.
Вариант 2. Говориш с наемодателя, той ти казва, че няма пари и желание за ремонт, нито желае да ги приспаднеш от наема. Ти живееш в мухлясалата стая и понякога споменаваш майка му и леля му с нечисти помисли и грозни словосъчетания. Чувстваш се прецакан, понеже плащаш наем за мухлясало жилище, а си наел немухлясало
Вариант 3. Ти тръгваш да се изнасяш и той ти връща целия депозит, понеже вината е в неговия имот.
Вариант 4. Ти тръгваш да се изнасяш и той не ти връща целия депозит, позовавайки се на клаузата за 12-те месеца. Ти духаш супата.
Вариант 4.1. Изнасяш се от жилището, бесен, обеднял, платил всички сметки и оставил в приличен вид.
Вариант 4.2. Изнасяш се от жилището, бесен, обеднял и след като през последния месец престой там си се разхождал по потник, докато печката е бичила на макс, а прозорецът е бил отворен, че да влиза въздух. Наемодателят да се оправя както ще със сметки, тоци, вода, депозити. Ако си му набрал още повече, решаваш, че всместо пепелник, ще ползваш матрака и пералнята, понеже нека и на него да му е гадно като на теб, па да си ползва със здраве двата депозита.
В случая с беболина съвсем не беше така. Тя показа някакъв страшно мизерен апартамент. Направо беше потресаващ. Това няма нищо общо с поддържан и чист имот. Случая, който ти коментираш е по-рядък. Става дума за напудрен апартамент, в който са вкарани някакви пари и изглежда приветливо, но след време пак избива теч или мухъл. Такъв тим имоти обаче или се дават за по-висока сума от видимо мухлясалите дупки, или както е в случая с малинката, след поправянето на проблема се вдига наема до пазарната към дадения момент цена.

# 563
  • Мнения: 852
Тристайният от обявите 100м2 в Младост е с пазарна цена 120 000 евро или около 230 000лв.
При 800лв наем прави годишни доходи като платиш данъците под 8 000лв. Ами собственикът се занимава за 3% възвращаемост и за мен това е безумно. Аз взимам малко по-малко за двустаен без балкон НС в Ман Ли...
За същия период апартаментът е обявен за продажба на 129 000 евро, но купувачи няма. Имаше миналия месец НС, тристаен, обзаведен, пак в Младост 2 за 137 000 евро. За мен разликата в цената е пренебрежима за сметка на качеството.

NikoT, беболина вече няколко пъти е обяснила, че апартаментът е наеман на зор без нито едно предложение от брокер и цената не се е отличавала значително от средната за района, както потвърдиха останалите.
Да се допълня, на фона на безбройните й недостатъци, никога не е имало мухъл.

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 14:30 от bebolilina

# 564
  • Мнения: X
В крайна сметка излиза, че на пазара няма видимо мизерни апартаменти, а всички евтини имоти са прясно пребоядисани с добре изглеждащи и видимо поддържани мебели и струват по 350-400 лева. Странно защо тогава няколко страници по-назад се обясняваше за мухлясали панелки видимо непипани от 30-40 години. Явно някой страда от раздвоение на личността 😀😀😀.

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 14:42 от Анонимен

# 565
  • София
  • Мнения: 16 005
Здравейте, договорихте ли промяна в наема за периода на извънредното положение с наемателите/ наемодателите си?

Не съм и нямам намерение да променям наемите.
Наемателите ми са дългогодишни, наема е по-нисък от сегашните.
Ако не могат да го плащат - да напуснат.

# 566
  • Мнения: 852
Явно пак си чел, недочел, че става въпрос за 2014 г.

# 567
  • Варна
  • Мнения: 5 098
Недей така обобщава. Различни хора споделят личния си опит.
Аз лично с мухъл и мръсотия, открити в последтвие, съм се борила, но от пръщящо ел табло избягах с 200. И в двата случая съм била с еднакво ниски доходи, още студентка. И двата апартамента са били с еднакъв наем, обзавеждане и локация. Просто едни изненади човек може да преглътне, други - не.

# 568
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
Практически ще ти кажа, че за едната бройка да купя апартамент, продаван с нотариално заверено пълномощно, подписано от поставена под запрещение баба със законен настойник. Бабата дори беше починала, а пълномощното беше "подписано" от нея след датата на смъртта й (дори датата не беше много ясна, защото я бяха открили поне седмица след това). С пълномощното и данъчна оценка бяха извадили и заверено копие от нотариалния акт, че и имаше дописвания в нотариалния акт с друг модел пишеща машина в сравнение с оригиналния. 
Искали са да ви продадат имот, собственост на лице под запрещение?
Това може само след решение на РС.
А и са крили трупа в гардероба...

# 569
  • Мнения: X
Явно пак си чел, недочел, че става въпрос за 2014 г.
Беболина, ако средната цена за района тогава е била 400 лева значи е имало много и добри други предложения и е странно защо сте избрали това. Надявам се знаеш какво е средна цена.

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 14:50 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт