Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 363
  • 758
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 5 634
Тристайният от обявите 100м2 в Младост е с пазарна цена 120 000 евро или около 230 000лв.
При 800лв наем прави годишни доходи като платиш данъците под 8 000лв. Ами собственикът се занимава за 3% възвращаемост и за мен това е безумно. Аз взимам малко по-малко за двустаен без балкон НС в Ман Ли...

Засега😀

# 571
  • Мнения: 852
NikoT, колко пъти трябва да ти бъде написано, че не е имало нито едно предложение от агенция, за да го прочетеш най-накрая?

# 572
  • Мнения: X
NikoT, колко пъти трябва да ти бъде написано, че не е имало нито едно предложение от агенция, за да го прочетеш най-накрая?
Не случайно попитах дали знаеш какво е средна цена. Ако знаеше нямаше да се изложиш толкова много с този отговор.

# 573
  • Мнения: 852
Единственият, който се излага си ти. Цената беше потвърдена и от други потребители, но понеже не ти изнася, смело размахваш пръста.

# 574
  • Мнения: 9 754
Неадекватни обяви има и за наеми, и за продажби. Виж в темата за продажбите как сме се бъзикали с такива.
Ако наемът е неадекватен, няма да има кандидати или ще стоят по месец-два, докато си намерят нещо по-евтино или адекватно на наема. Това за 1500 път поне го обясняваме и аз, и Нико, и Попея, и кой ли не... Само наемателите не разбират какво казваме, май.
Мисля, че фейсът е привлекателно място за пускане на неадекватни обяви, с идеята, че ще намерят директен клиент. А и е безплатно. Обява в имот.бг е 4 ли 5 лв. на седмица, от наемодател, с телефона му. Но явно наемателите не четат там, гледат фейс-а. Проблемът си е техен, тогава.

В другите държави почти няма наскоро завършил висшист, който да може да си позволи повече от мизерна гарсониера в краен квартал на голям град/столица. Давам пример - държавен служител в Германия, юрист с 3-4 годишен стаж в много престижна институция беше със заплата 2300 евро на месец преди 10 години. Това бруто. Чисто към 1800-1900 на месец. Живееше в студио, т.е. еднопространствено помещение дневна, спалня, кухненски бокс и миниатюрна баня/тоалетна, цялото 20-ина квадрата,  в Кьолн в квартал с преобладаващо еднополови съжителства, макар той да не беше от тази група. По думите му - заради по-ниските наеми в този квартал. Без кола. Всеки ден пътуваше до Бон и обратно с ГТ. На заведение на по бира - само в петък/събота можел да си позволи.
Друг пример - държавен служител в Рим, пак в престижно ведомство, но с 10-ина години трудов стаж само там, значи среден ешалон и съответно заплата с поне 30-40% по-висока от първоначалната като за току-що завършили. Каза, че хотелската му стая в гранд-хотел София (на Гурко, срещу Телефонната палата) е по-голяма от жилището му в Рим.

И за да ме разберат и Беболина, и Диди, аз ще направя извода:
Там, на запад, млади наематели като тях, с малък трудов и професионален опит и съответно с недостатъчно високи доходи, не се хвърлят на двустайни, а се гърчат в миниатюрно студио/в стайче, ненадвишаващо 25 кв.м., със съквартиранти в другите стаи. За тях това е нормално. Чакат да им пораснат доходите и тогава сменят жилището с по-голямо и по-комфортно/добре обзаведено.
А тук в България смятаме, че малкото жилище не ни подхожда на положението. Това е изхвърляне без финансово покритие. За сумата Х, да речем 500 лв. можеш да наемеш малка ремонтирана, чистичка и уютна боксониера или неремонтирана, мръсна и със стари мебели гарсониера. Тук се хвърляме на гарсониерата, защото боксониерата била тясна, а след това плачем, че в неремонтираната гарсониера имало мухъл, течове, удрял ток.

И между другото, това със скритите течове и мухъли важи с пълна сила и при продажбите. Номерът е да ходиш по огледи с някой дърт, ама с опит - най-добре мъж, който е малко по-запознат с това къде трябва да гледа за потенциални проблеми. Той, този дъртият, или тя дори, но с повече житейски опит, ще погледне хубаво таваните под ъгъл и има вероятност да забележи леко жълтеещото петно на тавана или по стените. Ще погледне тръбите/щранговете, тези външните в неремонтираните бани, и ще забележи ръждата по тях, ерго - потенциален теч в един момент. Ще обърнат внимание на леко изтръгнатите/стърчащи контакти по стените, на лекото опушване около тях или на нагара по кабела на печката. Ще отворят прозорците, да видят как се отварят и затварят - леко или с блъскане/дърпане, което може да означава, че са тръгнали да се измятат и ще духа.
А щом си на зор и в момента няма подходящи предложения, най-разумното, според мен, е да се пренесеш в най-евтината възможна прилична стая със съквартиранти и да дебнеш на спокойствие да изскочи чудна оферта. Сделки, сключени, когато си на зор, в повечето случаи са неизгодни.

Ако купуваш, пак винаги е по-добре да свалиш от цената на неремонтирания апартамент и да купиш него, а не напудрения като за продажба с всичко евтиничко, защото има поне 50% вероятност, според мен, да получиш същото, като при наемите - скрити мухъл и течове, подкоружена шпакловка и разни такива неща, които ги няма по време на продажбата. Защото апартаментът е напудрен за продажба, там не влагаш качество, а търсиш визуален ефект.

Понеже и аз съм жена, да не помислите момичета-наемателки, че пиша за вас, пиша го по принцип. Жените се хвърляме на дизайна, на красотата, важните и скъпи за ремонт неща като ВиК, дограми, електро и т.н. ги гледат и виждат мъжете. Защото за мъжете външният вид - дизайнът, е доста назад в списъка. Пак да кажа, като съвсем искрен съвет - ходете по огледи с тати/бати/чичо/един възрастен колега или дори да са жени, пак по-възрастните, такива, които имат жизнен опит, минали са през ремонт, те ще ви свалят на земята и ще ви дадат много по-обективна оценка за евентуалните недостатъци на жилището - за под наем или за продажба, все тая.

pkol, да, с пълномощно, подписано от поставена под запрещение жена след смъртта й по акт за смърт. Жилището беше празно, само с някакви дребни останали мебели. Казаха, от агенцията, че бабата е на село/в старчески дом, не помня вече. Ние отидохме вечерта да разпитаме съседите за жилището - и ни казаха, че бабата е била под запрещение сигурно повече от 20 години, че са я открили повече от седмица след като е умряла, че настойник й е племенникът и ни дадоха телефона му. Беше явен опит за имотна измама. Ние се обадихме на племенника, предупредихме го за измамата, дадохме му копие на "пълномощното", данъчната оценка и заверения препис на нотариалния акт, за да предотврати измамата.

# 575
  • Мнения: X
Единственият, който се излага си ти. Цената беше потвърдена и от други потребители, но понеже не ти изнася, смело размахваш пръста.
Средна цена и “няма нито едно предложение” са несъвместими понятия.

# 576
  • Мнения: 852
Единственият, който се излага си ти. Цената беше потвърдена и от други потребители, но понеже не ти изнася, смело размахваш пръста.
Средна цена и “няма нито едно предложение” са несъвместими понятия.
Заповядай:
Скрит текст:

# 577
  • София
  • Мнения: 2 375
Моят баща се е обадил на наемателя си и му е казал, че времената са тежки и за двамата, затова му предлага докато трае ИП да си поделят тежестта. Сиреч, намалил е с 50% наема по собствена инициатива. Човекът бил много благодарен.
Уточнявам, че става дума за магазинно помещение, което е наето и се ползва за златарско ателие и магазин за бижута. Не работи от обявяване на ИП.

# 578
  • Мнения: X
Никой не ми отговори, защо при еднаква цена на старо, но поддържано и чисто жилище, и на старо, но мизерна мухлясала дупка жилище някой ще наеме мухлясалото. Не се покривате моля.

Колко още пъти и колко човека да ти обяснИМ, че мухълът не се вижда при оглед? Това е най-лесното за скриване. Едно Саво и е чисто за около седмица, после избива пак.
Хайде позволете и ние да познаваме работещи в чужбина. Това с очевидните дупки не е точно така. Велт, Пепина са писали, на прима виста за тях се сещам.
Отделно намирам за абсурдно човек, който отдава под наем жилище, което никой наемател тук не може да си позволи, да ми обяснява за бюджетните наеми. Направете си тема за луксозни имоти или ние да си направим за бюджетни такива, но смесването на двете е меко казано смешно. Аз като плащам наема, не очаквам да ми сменят крушките и ближат задните бузи.

# 579
  • Мнения: X
Единственият, който се излага си ти. Цената беше потвърдена и от други потребители, но понеже не ти изнася, смело размахваш пръста.
Средна цена и “няма нито едно предложение” са несъвместими понятия.
Заповядай:
Скрит текст:
Заповядай. От 275 имота все ще си харесаш някой при средна цена от 395 евро, че даже вероятно ще е доста приятен.

# 580
  • Мнения: 5 634
Моят баща се е обадил на наемателя си и му е казал, че времената са тежки и за двамата, затова му предлага докато трае ИП да си поделят тежестта. Сиреч, намалил е с 50% наема по собствена инициатива. Човекът бил много благодарен.
Уточнявам, че става дума за магазинно помещение, което е наето и се ползва за златарско ателие и магазин за бижута. Не работи от обявяване на ИП.

Това важи за всички неработещи търговски обекти и често не се плаща наем, докато не се работи. За да може да се плаща на персонала, ако има такъв.

# 581
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
pkol, да, с пълномощно, подписано от поставена под запрещение жена след смъртта й по акт за смърт.
Ами проверете го това пълномощно. https://edinstvo.notary-chamber.bg/
Скрит текст:
Скрит текст:
Върху пълномощно за разпореждане (продажба, дарение, замяна) на недвижим имот / за учредяване на вещни права/, вкл. делба, нотариусът удостоверява подписа на упълномощителя. Удостоверява се и съдържанието на документа. При този вид удостоверяване, нотариусът задържа оригинален екземпляр от документа, който се таксува като препис.
Проверете и валидността на ЕГН-то. Ако е на починало лице, то ще е невалидно.
https://kik-info.com/spravochnik/proverka-na-egn.php

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 15:47 от pkol

# 582
  • Мнения: 852
Единственият, който се излага си ти. Цената беше потвърдена и от други потребители, но понеже не ти изнася, смело размахваш пръста.
Средна цена и “няма нито едно предложение” са несъвместими понятия.
Заповядай:
Скрит текст:
Заповядай. От 275 имота все ще си харесаш някой при средна цена от 395 евро, че даже вероятно ще е доста приятен.
JoyJoyJoy
Ние говорим за панел, той качил обяви НС.

# 583
  • Мнения: X
Ами човекът пита за средна цена, беболина.
Трябва да му обясниш, че средната цена са ти я представяли брокерите при търсенето ти, без да ти предложат подходящ апартамент, а също и сама си я видяла 2-3-4 месеца по-рано.
Но аз лично намирам за излишно да се обяснявам на човек, който се хвали, че сменя крушка, защото има наематели-чужденци. Просто сме в различни сегменти и недоумявам какъв е зорът да ти/ни доказва точно той нещо, освен че си/съм... бедна за неговия имот? Знам ли.

# 584
  • Мнения: X
Рядко хората търсят единствено и само панел, но няма проблем. Ето ти и панелки:

Общи условия

Активация на акаунт