Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 464
  • 758
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 6 887
Добре де, нашите емигранти в UK например, някои с години живеят и работят и имат прилични доходи , и те споделят че 6 души наемат едно жилище заедно. Делят наема. И двама-трима делят една спалня. И това работещи мъже, не някакви студенти на стипендия.
Интересно ми е колко български наемодатели ще си дадат жилището на наематели, които ще спят по трима в спалня.
Наемодатели, които в темата питат колко често ще идват гости, понеже амортизирали по-бързо жилището.
Наистина ли бихте си дали имота, за да спят трима възрастни в една спалня? Или пак ще възникне въпросът щом човек на 25 няма пари за едно стайче, дали утре няма да ви завлече с тока и парното. На такива работещи мъже ли си давате под наем апартаментите? Хайде, сега, не я четем тая тема за първи път днес.
Иначе може и по десет да спят в гарсониера, няма проблем.

# 601
  • Варна
  • Мнения: 5 272
Скрит текст:
Беболина, хайде и аз пак да ти кажа, без да се самоцитирам.
Ако в даден момент няма подходяща оферта по критерии
- наем
-размер
-състояние
-локация
правиш компромис с някой от тези критерии. С този, който ти е най-малко важен.
Ако ти е по-важно да си в 2-стаен приличен апартамент, пробвай да разшириш търсенето и в други квартали, на цената на повече време за пътуване. Ако пък локацията ти е много важна, се свиваш в по-малко жилище в прилично състояние. Ако пък локацията и размерът са ти много важни, търсиш жилище за ремонт, като се договаряш при огледа дали хазяинът е съгласен да ти приспадне разходите за освежаване. Ако се съгласи - влагаш средства и усилия да приведеш жилището в прилично състояние. Ако не е съгласен - здравей-довиждане, можеш да си коментираш след това с познатите и по форумите какъв дървеняк е бил, на него едва ли му пука. Компромиси се правят и могат да бъдат направени и от двете страни, стига да има желания. Ако няма желание за компромиси - ами насила хубост не става.
Ако не си склонна на никакви компромиси - живееш на тясно, в стайче със съквартиранти в другите стаи, и дебнеш за изгодна оферта, онази правилната, твоята оферта. Когато се появи - тогава.

Диди, разбрах за прЪщящото табло и за токовия удар. Разбрах и че си говорила с хазяина, но не е било поправено. Ами в този случай няма какво да се направи, освен ти да извикаш майстор да го поправи или да си дигнеш багажа и да се изнесеш в друго жилище. Да, неприятно е, но това е положението. Можеш да се оплакваш по форумите колкото искаш от хазяина, но това няма да промени положението. Не го намирам за нормално да не поправят тока, най-малкото аз не бих искала да съм причината някой да пострада. Но не говорим за това как бих постъпила аз. А за твоя случай и твоя хазяин. Когато нещата не се получават - не се получават. Единственият изход е - адио! Търсите си друго жилище и го оставяте с пръст в устата.
Ти сега изведнъж почваш да обясняваш за семейство с дете или сингъл, ама с желание за просторно жилище - въпрос на пазар и възможности (пари) е и това е неприятната истина. Ако нямаш пари за такова голямо жилище, съобразно предлаганото на пазара, просто наемаш по-малко жилище, или респективно такова в по-лошо състояние, или в по-кофти квартал.

Ти си млада и искаш това

Скрит текст:
I want it all (give it all I want it all)
I want it all (yeah)
I want it all and I want it now.
E да, ама не, не се получава, за съжаление!
И аз исках и продължавам да искам същото, но научих с годините, че не може да стане.

С първата част от цитата ти съм напълно съгласна.
С втората - ако следиш темата, щеше да си разбрала, че аз майстор виках, който рови в таблото и прави нещо там, но каза,че е само временно решение и трябва да се сменя таблото. Не е моя работа да го сменям аз, хазяйката не щеше, и аз разбира се си тръгнах. Проблемите идваха от един бушон, на който беше вързан само и единствено бойлера. Нищо друго. И не ми казвайте пак който каквото плаща, това получава, защото никой не си плаща за такива проблеми, които се появяват година след наемането.
Ще се оплаквам където си искам. Един човек да се замисли над думите ми, то усилията ми да пиша няма да са били напразни. Ясно ми е, че това няма да си ти, но все някой ще си вземе забележка, че не може да отдава опасно жилище, щото наемът бил нисък и това е положението.
Аз също се замисям за доста неща, четейки тук, защото може би към края на годината ще бъда от другата страна на наемодателите.
Да, млада съм, но не искам всико. И квартирите, които съм наемала, са били винаги с компромиси. Старо или частично обзавеждане, крайни квартали, дори вилни зони.

Между другото въпросната квартира с опасното ел табло беше близо до университета и докато завърша, често минавах покрай нея. Беше на втория етаж и от улицата спокойно виждах, че никой не живее там след мен. Става въпрос за панелка, която след като се изнесох, санираха по програмата за енергийна ефективност. Блокчето стана много приятно и готино, но този апартамент си стои празен. Защо ли... Да, знам, че не е моя работа, ама все пак... не виждам къде й излезе печалбата на хазяйката ми в случая. Не беше баба, а работеща жена на около 40. А едно ново табло не струва милиони. Както и да е, съдбата на жилището не е моя работа.

# 602
  • Мнения: X
Скрит текст:

Добре де, нашите емигранти в UK например, някои с години живеят и работят и имат прилични доходи , и те споделят че 6 души наемат едно жилище заедно. Делят наема. И двама-трима делят една спалня. И това работещи мъже, не някакви студенти на стипендия.
И как? Значи там може и е приемливо да се пести от квартира и да нямаш много претенции. Тук в България обаче студенти или младежи, които уж нещо учат и уж нещо работят, с по 800  лева заплати искат какво да наемат? Самостоятелно жилище? Луксозно? Или какво точно.
Ако се комбинирате две двойки, или 3 момичета или както си решите, и делите един апартамент, ако сте с малки доходи... и аз не знам вече,  какво се иска?
За малко пари - дупка. То вие си го правите извода, какво да се обясняваме да безкрай?

Тези комуни и тук ги има.
И какви 800 лв, нали много над 1000 лв била заплатата.
За деленето, какво се дели? Един не плати, друг не плати. Хазяина не го брига, той имал отношения само с един човек. Ми и мен не ме брига.
Дупката предполага кофти наематели. На когото не му харесва, ремонт за 50-100 бона, дава на паралии и готово. Ама и там комай не излизат сметките, нали?
Мен ми се струва, че излизат. За двустаен апартамент взимам към 1400 лева. Не е някаква страшна далавера, но горе-долу се връзва сметката.

# 603
  • Мнения: X
Убедена съм, наясно си, че няма луд българин да даде толкова за наем на двустаен. Също така вярвам, че всички сте наясно - не може всички собственици да дадете на работещи чужденци. Повечето трябва да се задоволите със студенти и работещи българи. Млади ИТ, съпорти и тук-там някой мениджър и инженер горе-долу изчерпват върха на възможностите. И то до време, защото всички в някакъв момент си купуват. Удобството и сигурността на собствения имот са много по-ценени в България, отколкото на Запад.

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 17:08 от Анонимен

# 604
  • Мнения: 4 261
Ти си мислиш, че няма. Мои познати взеха в комплекс до Витоша по 1200 евро на месец апартамент с 3 стаи и кухня.Мериджеите започнаха да строят къщи, че не можело иначе, така че няма да са клиенти на такъв апартамент.

# 605
  • Мнения: X
И аз знам меринджеи под наем, които в момента строят семейната си къща, но това какво доказва? По-умно ще е да преброим имотите с подобни наеми и кой живее там - български меринджей или норвежец от Теленор-майка. За 1400 месечно българският меринджей ще купи и ремонтира тристаен. А теленорецът си плаща за лукс без ангажименти, защото след няколко месеца лети за Люлео, Трьомсо или там някой друг град в Норге.

# 606
  • Мнения: 9 823
Беболина, моите наематели, които изпотрошиха уредите и навъртяха 100 кубика топла вода за седмица, направиха това, защото ги хванахме да връткат водомера за топлата вода. Извикахме майстор, който е обяснил и пред тях какво точно е правено по водомера. Той смени водомера.
И тъй като ми беше ясно, че щом правят такива селски номера, ще продължат с тях, им дадох предизвестие за напускане, те вече бяха в забава с наема и консумативите от 1 седмица. Поразиите ги направиха напук.
Но дори да не бяха трошили нищо, тръгнат ли да го играят селски тарикати, нещата са приключили, въпросът е само с колко вътре ще бъда.

Същото е и с твоята хазяйка, щом е шикалкавила, значи раздялата е била единственото решение. Въпросът отново е само с колко си била вътре.

Както виждаш, такива ситуации се случват и от двете страни.
 
Гал, без да правя психоанализа на Нико, неговите имоти май са баш най- в центъра, и с ремонта, който направи, целеше точно чужденци като таргет, поне от ремонта на банята съдя за това, че я обсъждахме. Може да не си е поставил за цел максимален наем, но пък е заложил на локация плюс ремонт, които ще му осигурят чужденци като стабилни наематели, с минимален риск от текучество, недобросъвестност и поразии. Така си е преценил изначално.

И да, вярно е, че рядко наемодателите правят ремонт с цел привличане на сравнително малка група потенциални наематели. По-често се цЕлят в по-масовия тип наематели. Съответно ремонт и обзавеждане са в по-ниския диапазон. И наемите са по-ниски, естествено.

В темата за обявите за продажба нищихме надълго и нашироко един разкошен огромен аристократичен 3-4 стаен апартамент на Попа, до Булгартабак. Аз бях от групата, която смяташе, че този имот, след съответния дизайнерски ремонт и обзавеждане, може да бъде даван под наем точно за малка, ексклузивна група потенциални наематели - предимно чужденци - бизнесмени или дипломати, но от най-високопоставените. Много спорове имаше за този апартамент, става ли за под наем. Мненията бяха диаметрални.

# 607
  • Мнения: X
Убедена съм, наясно си, че няма луд българин да даде толкова за наем на двустаен. Също така вярвам, че всички сте наясно - не може всички собственици да дадете на работещи чужденци. Повечето трябва да се задоволите със студенти и работещи. Млади ИТ, съпорти и тук-там някой мениджър и инженер горе-долу изчерпват върха на възможностите. И то до време, защото всички в някакъв момент си купуват. Удобството и сигурността на собствения имот са много по-ценени в България, отколкото на Запад.
За да не съм голословен, а и за да ти покажа, че не трябва да гледаш само от своята черга, ще ти дам нагледен пример. Родителите на младо момиче й наеха подобен на моя имот, защото тя искаше да заживее самостоятелно и да е в топ центъра за да може всичко да й е на една ръка разстояние. Тя е изключително добре образована и е полезна за бизнеса на родителите й. Съответно те се съгласиха тя да се премести от хубавата им къща в престижен столичен квартал сгушен в полите на Витоша , в самостоятелна и много луксозна квартира в Идеален център.

# 608
  • Мнения: X
Точно голословен си Grinning Родителите наели и плащат. Като бизнесменска щерка съм много наясно какво наемат и плащат родителите и какво наема младият специалист сам.

# 609
  • Мнения: X
Точно голословен си Grinning Родителите наели и плащат. Като бизнесменска щерка съм много наясно какво наемат и плащат родителите и какво наема младият специалист сам.
Говоря с факти. Факт е, че има и други подобни на моя имот и е факт, че не се наемат само от чужденци. Макар, че не отричам, че чужденците са сериозен фактор.

# 610
  • Мнения: X
Това, че не приемам доводите ти, не значи, че нямам понятие от бизнеси Wink
Хората с наистина милионен бизнес купуват, а не наемат. И познавам точно такива. Единият отдавна е поел семейния бизнес, а другият се отдели напълно и създаде нов.
А ти си мисли, че понеже някой ти е дал илядо и нещо леа, за да си поиграе щерката на самостоятелна, е голям бизнесмен.

# 611
  • Варна
  • Мнения: 5 272
Богаташката щерка ще поживее година - две в луксозното жилище и после родителите й най-вероятно ще й купят аналогичен апартамент, който да си е лично нейна собственост. Щом имат акъл да управляват успешен бизнес, значи имат акъл да взимат правилни решения за имотите си. Повечето родители с добро финансово положение биха направили същото, не е нужно да са милионери. И аз имам приятелки, които поживяха известно време по квартири, среден клас, които сами си плащаха. И след две години родителите им купиха собствени жилища, дори по-хубави, на 10 минути пеша от плажа. Други пък си намериха половини и заедно си купиха домове. Няма нищо лошо. Както казах, винаги ще има пазар и за евтините, и за скъпите жилища. И за купуване, и за наемане. Какъв е смисълът да спорим?

# 612
  • София
  • Мнения: 2 416
Апартаментът, който отдаваме под наем е в средата на тук споменатия диапазон. И ако трябва да се поправи нещо или смени крушка, естествено, че ще пратим човек. Имаме на щат майстор под ръка. Работи където и каквото трябва. Защо това е проблем? Мъжът ми му плаща заплата, на кого точно да се отчита какво ще му възлага като задачи? Доколкото разбирам, при Нико положението е подобно.

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 00:36 от Не се сърди, човече

# 613
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
Не знам какви договори подписвате със щатните си работници.
Какво е написано в длъжностните им характеристики (работно място, работно време) при сключване на трудовите им договори.
Има си КТ.
А при злополука, в работно време, но не на работно място ще пишете, че работника се е самоотлъчил?
Това в белия свят го няма, а имате претенции за работодатели по европейскому.
При Цоциализма работника обслужваше личното имущество на директор, партиен секретар и др. по веригата.
Явно нищо не се е променило.
За двустаен апартамент взимам към 1400 лева. Не е някаква страшна далавера, но горе-долу се връзва сметката.
Гледам, че има предлагане на тристаен(след ремонт) НДК за 890 EUR. От поне два месеца си стои обявата.
Даже са описали, че се допуска домашен любимец. Simple Smile
Обаче, не са описали, че има "прикрепен" ел. техник. Nature Zap
Скрит текст:
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=2d15813448126719 … amp;f8=2&f9=1

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 09:45 от pkol

# 614
  • София
  • Мнения: 16 075
По повод мухлясалите квартири. Ако мухъла се е появил известно време след наемането съм сигурна, че наемателя е виновен за него. Пример с имот на родителите ми - живяха в него 20 г, аз често преспивах там. Беше среден, вътрешен, топъл и слънчев, нямаше мухъл. Починаха,  ремонтирахме го, опразнихме шкафовете и го дадох под наем на 50 - 55годишно  семейство - мениджъри в газова компания. На втория месец мухлясаха по ъглите и на единствената външна стена. Жената мяташе прането по радиаторите и много рядко проветряваше. Оплакваше ми се от мухъла всеки месец, заплашваше ме с нейния Биг Бос. Като се изнесоха след 9 м. направо почерпих.
Друг случай - дъщеря ми и гадже живеят в т.н. град на милионерите, Германия. Отиват на оглед на  еднопространстена квартира без мебели. Но откриват хубав гардероб, според собственика - бил нов, останал от предните, жал му било да го хвърля. Купуват си други мебели, нанасят се и след седмица - изненада. Мухъл зад гардероба, по цялата стена. Снимат, изпращат на собственика. Гаджето предлага да ремонтира срещу част от наема, ще престави фактури. Не, собственика не е съгласен. Взема си наема, даже при напускане им удържа част от депозита заради мухлясалата стена....
И други мизерийки на тамошни наемодатели има, но ме мързи да пиша сега. Не обожествявайте наемодателите в чужбина. Дори да са фирми, владеещи цял квартал пак често се държат като софийска баба хазяйка.

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 00:39 от Не се сърди, човече

Общи условия

Активация на акаунт