Нашите кухни - 82

  • 50 883
  • 885
  •   1
Отговори
# 450
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 698
Нямам газ в жилището си, но в предишната си кухня, бях с плот 2 керамика + 2 газ /с бутика/.  В новата ми кухня съм с 4-ка индукция. Не съжалявам въобще!
Ползвах повече газ, защото беше по-бързо! Беше ми писнало, да чистя около котлоните и ключовете. Много е тегаво и все не се изчистваше идеално. 
Сега с индукцията, също става много бързо. Почиства се изключително лесно. Има леко жужене в началото, но после няма.

От естетическа гледна точка, индукцията също ми е фаровит. Единствения недостатък е, че трябваше да си сменя съдовете.

# 451
  • Мнения: 1 208
Буболина, ако газта не беше от бутилка, а газифицирано жилище пак ли би ги сменила с индукцията? Виждаш ли разлика в приготвянето на ястията?
П.П. Котлето ми заема цял шкаф от кухнята, направо ми се вожда грехота да не я използвам тази газ. Миналото лято сметката за газ(котлони и топла вода) беше в порядъка на 20лв. Но пък толкова да са грозни пусти газови котлони, драма голяма имам:)

# 452
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 698
Не стои пред мен, тази дилема, та не зная как бих постъпила. Най-вероятно, пак бих минала на индукция. Бързо готвене, лесно почистване, котлона може да се настрийва прецизно, има тaймери, самоизключване и др.неща. Газовите са ми грозни. За да ги скриеш обаче, има начин. Ето с какво:
https://www.vivre.bg/p-739383/%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0% … ype=2&ch_id=1
Имат си, четири вида крачета вкл. за газ.

Последна редакция: вт, 19 май 2020, 06:03 от Бубoлина

# 453
  • Мнения: 39 456
В другата къща си бях избрала котлони 4-ка. 2 на газ и 2 на ток. Газта ни беше от котле, а не от бутилка. Ползвах на 95% котлоните на газ. И не са толкова грозни. Моят беше с черни метални крачета, които се махат, а също и другата част на газовия котлон, за да се измие по- лесно под течаща вода.

# 454
  • Мнения: 41 156
В другата къща си бях избрала котлони 4-ка. 2 на газ и 2 на ток.

Обаче тези на ток индукция ли бяха или обикновени?

# 455
  • Мнения: 6 307
Винаги ми е било интересно, защо всички си купуват и слагат в кухните си 4-ка котлони, като на практика, никога или в мноого редки случаи ги използват едновременно. Смея да твърдя, че съм сериозен кулнар и въпреки това  35 години, от както съм семейна никога не съм ползвала 4-ри котлона едноверемнено. Готвя сериозно почти всеки ден, като винаги има поне по две ястия, 1 постно защото единят ми син е почти вегетариянец и 1 с месо за останалите членове на семейството. Семейството ми беше от 3-ма мъже и аз, а в последните години и от снаха и внуче. Посрещам доста гости и то често от поне 10 човека и пак нищо не ме е накарало да си сложа повече котлони.
Винаги съм имала само по два котлона първоначално на ток, а от повече от 20 години само на газ. Дори при направата на новите кухни в апартамента ми и на вилата, също изрично държах да се сложат само 2-ка газови котлони. Същото предвиждам и за кухнята в къщата, която сега строим. Дали ще бъдат пак на газ не знам още, т.к. кухнята не ми е голяма и не искам в единя шкаф да стои и бутилка, но със сигурност пак ще са само 2 броя. Ако са на ток, то ще са керамични, защото не смятам да си купувам специални съдове за готвене,  а универсални. Друга полза от това, че котлоните са само два, че така ми остава много повече място на плота. За да ми е по-удобно при готвенето винаги ги монтират успоредно на плота, за да не се налага да се пресягам през първата тенджена, за да достигна до задната. 
Бих искала да споделите, защо избирате 4-ка котлони и дали действително ги ползвате едновременно и в какви случаи?

# 456
  • Мнения: 1 208
В момента съм на заверено положение с двойка газови. Нямам никакъв шанс да събера нормално две тенджери или тенджера и тиган. Това е моята призумция за четворка котлони.

# 457
  • София
  • Мнения: 6 277
Въпросът с 2-ка и 4-ка котлони е дъвкан многократно. На 2-ка трудно се събират едновременно 2 съда за готвене, освен ако не са малки. Другото, което не разбирам, е защо слагащите 2-ка ги поставят хоризонтално - така се губи от плота (което е основна причина да се сложи по-малък готварски плот).  И аз готвя всеки ден и редовно ползвам 2 от котлоните - големият и средният размер. Малкият се ползва сравнително рядко, но съм имала и случай и него да ползвам едновременно с останалите.
Също така относно индукцията - не отхвърляйте с лека ръка купуването на такава само заради съдовете. При мен се оказа, че половината ми съдове стават. Купих си още една тенджера и 2 тигана и това е. А индукцията има повече преимущества от стъклокерамичните котлони.

# 458
  • Мнения: 6 320
За мен тройка със регулируем размер за единия котлон е оптимално. Но той си заема размера за четворка и без това.. на четири точно не съм готвила, но на три-да. Най вече ми е удобно просто да дръпна горещия съд настрани, когато е сготвено , без да се притеснявам каква дъска или подложка ще му слагам отдолу, за да не скапя плота.

# 459
  • Мнения: 41 156
Ако са на ток, то ще са керамични, защото не смятам да си купувам специални съдове за готвене,  а универсални. Друга полза от това, че котлоните са само два, че така ми остава много повече място на плота. За да ми е по-удобно при готвенето винаги ги монтират успоредно на плота, за да не се налага да се пресягам през първата тенджена, за да достигна до задната. 
Бих искала да споделите, защо избирате 4-ка котлони и дали действително ги ползвате едновременно и в какви случаи?

Защото ми е по-удобно, не че ползвам 4, или даже 3 едновременно. Слагам тавите от фурната на плота, плъзгам си тенджерите насам натам и така. Свикнала съм и ми е удобно. Събират се и две големи тенджери едновременно.
И плот си имам достатъчно, тази една педя не ми е критична. Но и ти какво печелиш, като двойката ти е успоредно на ръба? Така пак заемаш място колкото четворка, а ти остава нещо между плота и гърба, толкова ли е удобно това?
Съдовете ми и без това си бяха стоманени и май нищо не съм купувала, освен едно джезве за греяна ракия.

# 460
  • Мнения: 9 827
Аз също съм от тези, които предпочитат да дръпнат тенджерата на съседен котлон, а не на плот (какъвто реално нямам) и да се занимавам с подложки и т.н.
Също така винаги съм готвила на вътрешните котлони - страх ме е да не съборя вряща тенджера върху мен, а и за детето е по-трудно да стигне до работещия котлон и съда върху него.
Ако се развали един котлон - имам алтернатива с преден работещ.
Но това са си моите домакински навици, всяка домакиня си има различни.

Допълвам за съдовете - само алуминиевите на Тефал и алуминиевите с керамично покритие не можех да ги ползвам на индукционните котлони. Но те и не бяха много - 2 бр. само. Останалите стоманени и емайлирани са си ОК за индукционните.

# 461
  • Португалия
  • Мнения: 4 084
Като оставим на страна практично ли е или не,чисто визуално,естетически  не ми харесват тия двойки. Единствената ми асоциация с тях е за kitchenette в апартхотел или подобно.

# 462
  • Norge
  • Мнения: 2 311
А на мен винаги ми  е било интересно кой е измислил онова умно нещо за чукча, който е писател, но не и читател. Rolling Eyes
Съвсем неотдавна въпросът за броя на котлоните бе зададен за пореден път, при това конкретно: какво точно готвите, та ползвате четири котлона.
Някои потребители отговориха конкретно и подробно.
При това без да настояват, че са сериозни кулинари. Joy

# 463
  • Мнения: 6 320
Искам да си сложа такова нещо:
https://www.amazon.de/gp/aw/d/B019CC1EN8/ref=ox_sc_saved_image_3 … C9TA7HQ&psc=1

Показаното е без дупчене на плота, каквото е и моето желание. Въпроса ми е такива държачи дали мога да намеря, и съответно кой може да ми направи темперирано стъкло по размер..

# 464
  • София
  • Мнения: 4 668
Не разбирам много въпроса.
Искаш да имаш паянтово стъкло зад котлоните, без да е захванато с нищо?
Ами ако падне? И как ще го чистиш, докато го търкаш, то ще хлопа?

Аз имам (темперирано) принт стъкло по целия гръб на кухнята. И е залепено със силикон за стената.

Общи условия

Активация на акаунт