COVID-19 - Предпазване - маски, дезинфектанти и други

  • 171 968
  • 3 135
  •   1
Отговори
# 1 560
  • Мнения: 2 063
Информация, която получих в credoweb. Пускам я тук, защото в другата тема се дискутират други неща.

Изследователи от Националния институт по алергии и инфекциозни заболявания в САЩ (NIAID) след направени изследвания установиха, че
коронавирусът може да издържи върху различни повърхности до няколко дни

Най-дълго опасният вирус живее върху пластмаса и неръждаема стомана, съобщи изданието New England Journal of Medicine.
За да стигнат до този извод, изследователите имитирали разпространението на вируса върху повърхностите около заразен човек при кихане и кашляне. Оказало се, че COVID-19 остава жизнеспособен минимум три часа.
Върху пластмаса и неръждаема стомана може да просъществува и три денонощия. Върху картон – около денонощие, върху мед – до четири часа.
Половината от вирусните частици, разпръснати из въздуха при кихане и кашляне, загиват за 66 минути.

Като цяло коронавирусът е слабо приспособен към оцеляване в открито пространство. Във вода обаче той може да съществува до девет денонощия, а при охлаждане и замразяване – до няколко години.
Вирусът бива унищожен най-бързо, за минути, от

ултравиолетовите лъчи, дезинфектантите, съдържащи спирт, и определени миещи средства.
 
Учените напомниха, че именно предаването на коронавируса чрез повърхности е причината за избухналата епидемия на лайнера Diamond Princess.

# 1 561
  • Мнения: 1 126
Ние не излизаме - е, само мъжът ми.
У дома купихме и ползваме и дезинфектант, и сапуни и какво ли не. Обаче детето разви алергия към дезинфектанта за под, та ще мисля с какво да го заменя. Досега ползвах "Чисто". Все си мисля, че сме по-малко застрашени, т.к. не влизаме с обувки и връхни облекла, но знае ли човек.
Лично аз започнах да си промивам носа със солена топла вода, правила съм го по време на бременността когато имах тежка хрема и сополи като река. Идеята е, че се прочиства лигавицата на носа и синусите и възможността на вируса да се закрепи е по-малка. Това са си мои разсъждения, де.
Вие какво правите извън дезинфекция, почистване, пране и маски?

# 1 562
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 793
Ползвам от много годни крем за ръце Kamill, в пластмасовите кутии. В тубите не ми харесва толкова. Днес ходих и си купих в Метро, защото само там го има, и сега покрай честото ползване на препарати и миене, ми върви много бързо. Само той ми омекотява кожата. Попива за няколко минути.

# 1 563
  • Мнения: 6 862
CasaDelSol, добре, че отново напомни тези факти. Точно мислех да споделя за всички, които прибират във фризер или хладилник за няколко дни и си мислят, че вирусът ще умре.
Нали в научните лаборатории замразяват вирусите, за да ги изследват след години!!!

По повод салатките, магданоза, копъра и др. подобни. И на нас ни се яде, но не купуваме  такива продукти. Само плодове и зеленчуци, които могат да се измият със сапун и да се обелят - краставици, домати, ябълки, банани, портокали и т.н.
Следвам препоръката на проф. Мутафчийски, който каза да не се консумират храни, които не могат да преминат през достатъчно топлинна обработка.
Няма да умрем, ако не ядем тази пролет салати от марули с магданоз.

Колкото до това, че не са известни случаи на заразяване от плодове и зеленчуци. Ами за повечето заразени, не става ясно от къде са се заразили. А в другата тема споделяха как са виждали в магазините хора да кашлят и кихат над свежите плодове и зеленчуци.  Не разбирам, защо си мислите, че дори и със сапуни, можете да измиете копър, магданоз, ягоди и т.н.?! Най-много да се натровите от детергенти. Попарени салати, ягоди, пълни с детергенти... Как ви харесва въобще да ядете подобни неща? Просто ги ограничете известно време. Не е толкова трудно.

Относно крем за ръце -  има много различни марки крем Невен, който е удачен за възстановяване на кожата, става и Нивея.
Добре е да сложите малко глицерин в спирта, за да омекотява и пази кожата. Нека фармацевтите кажат колко глицерин, че по-големите количества имат обратен ефект. Аз смесвам 4 части спирт 90% с 1 част вода. и няколко капки глицерин, за да не го предозирам.
 Купих и дезинфектант, който е за хирургия и в него има такива съставки, пазещи кожата и при многократна употреба.
Другото, което правим е, като сме навън, ползваме ръкавици и тях пръскаме с дезинфектант - пълня малки 30 мл. джобни пръскалки.  Мисля, че да дох линк в началото за тези шишенца. Така не се налага да пръскаме често ръцете си. А като се приберем в къщи, напръскали сме брави и др., които сме пипнали преди да се измием, не е необходимо да си пръскаме непрекъснато ръцете.

Birdie, нямах предвид, че астма лекуват с антибиотик (азитромицин), а белодробна инфекция, пневмония + астма.
Обикновените бронходилататори не вършат ли същата работа, както азитромицина?

Росен Димитров, повечето хора са наясно, че АБ лекуват бактериалните инфекции,  не лекуват вирусните. Но нали често към вирусната, се прибавя бактериална и затова нещата се усложняват.

Последна редакция: чт, 09 апр 2020, 03:10 от Diorela

# 1 564
  • Мнения: 92
Здравейте, имам един въпрос, към тези, които използват следните маски като мен...Аз си купих около 10 маски от този тип респираторни с клапа защита FFP3, но бяха последните тогава, а сега или вече ги няма или са безумно скъпи, ако изобщо някъде могат да се намерят. Зная, че са еднократни, но не са достатъчни за мен и съпруга ми, за да ги сменяме при всяко излизане. Според вас дали е достатъчно след употреба да ги пръскам с дезинфектант на Хайтман за тъкани и повърхности и така ползвам една маска няколко пъти?!

# 1 565
  • Мнения: 6 862
dilara1319, дизенфектанта на Хайтман не беше ли само антибактериален за пране? Не зная дали трепе вируси, но няма ли опасност да дразни кожата на лицето?
Мисля, че е по-добре да ги пръскаш със спирт 70%

ПС Видях, че в някои реклами пишат и срещу вируси, но в упътването липсват вирусите. А това не изглежда да е коректно.
Цитат
С дезинфектанта от Хейтман, ще можете да защитите себе си и вашето семейство от повторно заразяване и ре-инфекции на кожата от гъбички и бактерии, той гарантира максимален ефект дори и при ниски температури.
https://remedium.bg/brand/810/heitmann.html

Последна редакция: чт, 09 апр 2020, 01:00 от Diorela

# 1 566
  • Мнения: 2 452
извинявайте знам че е глупаво но синът ми много мрънка за ягоди и се чудех мога ли да ги напръскам хубаво със спирт и после обилно плакнене

# 1 567
  • София
  • Мнения: 11 688
извинявайте знам че е глупаво но синът ми много мрънка за ягоди и се чудех мога ли да ги напръскам хубаво със спирт и после обилно плакнене
М..не, не е глупаво, не може от всичко да се изолираме. Купих днес и аз 1 кг ягоди, измих ги хубаво, оставих ги за 1 час, изядох ги. Каквото-такова. Не може да се живее в барокамера, не става. Спокойно !

Последна редакция: чт, 09 апр 2020, 02:53 от Не се сърди, човече

# 1 568
  • Мнения: 5 979
Препоръчвам практиката за промивки със разтвор на сода бикарбонат. След всяко излизане навън си правя гаргара с топъл разтвор и изплаквам устата и носа.  Не мийте плодовете и зеленчуците със сапун, няма смисъл и  дори е вредно за вас.  Достатъчно е едно хубаво измиване или ако някой се притеснява повече накисване със студена вода за 15 минути.

# 1 569
  • Мнения: 6 622
Аз бих ви посъветвала да се въздържате от храни, които не можете да измиете или не подлежат на термична обработка.
Не мисля, че е безопасно миене на ягоди, зелени подправки и салати със сапун.
По-добре потърсете алтернатива.
Никой няма да загине ако няколко месеца не яде точно това, което му се яде.
Това е само едно от неудобствата, които трябва да търпим.
На моето дете също му се ядяха ягоди. Дадох ѝ компот. Ако нямате вкъщи, може да си купите или направите. Плодов сладкиш с ягоди също е вариант.
Зелени подправки си насадих в сандъче.
До като пораснат ползвам сушени. Продават се сушени и магданоз и копър. Да, вкусът не е същият, но нищо вече не е същото... Животът ни се промени и хранителните навици също трябва да се променят.
Нека бъдем малко по-дисциплинирани и да се молим това да свърши по-бързо, за да се върнем към нормалният си живот.

# 1 570
  • Русе
  • Мнения: 7 792
Преди 10-тина дена ММ купи зелена салата и я измихме стандартно-само със студена вода. Освен, че добре ни се отрази на душиците, други странични ефекти не видях. Ако се заразим, едва ли бих обвинила салатата.
В крайна сметка спазваме всички препоръки за миене и дезинфекция. За себе си не мисля да изпадам в някакви крайности. И преди съм го писала: имам имунитет - да работи! Simple Smile Hug

# 1 571
  • 1st floor
  • Мнения: 9 099
Здравейте, имам един въпрос, към тези, които използват следните маски като мен...Аз си купих около 10 маски от този тип респираторни с клапа защита FFP3, но бяха последните тогава, а сега или вече ги няма или са безумно скъпи, ако изобщо някъде могат да се намерят. Зная, че са еднократни, но не са достатъчни за мен и съпруга ми, за да ги сменяме при всяко излизане. Според вас дали е достатъчно след употреба да ги пръскам с дезинфектант на Хайтман за тъкани и повърхности и така ползвам една маска няколко пъти?!
И аз имам едни от нетъкан тестил, два слоя, вътре с нещо мекичко, все едно е вата. Еднократни са и сутринта се чудих как да ги ползвам многократно. Залях ги с възможно най-горещата вода от чешмата + прах за пране. Стояха половин час и ги изплакнах хубаво. Със спирт по-добре ли е да ги пръскам? Не остава ли нещо от него, което после да дишаме?

# 1 572
  • Мнения: 3 964
Спиртът се изпарява и не остава следа, но повече доверие имам на водата и сапуна.

# 1 573
  • гр. София
  • Мнения: 114
Здравейте, купих си марули,  но сега като ви четя май никой не купуваи не яде. Ако ги сготвя дали ще станат за ядене.

# 1 574
  • Мнения: 10 330
Здравейте, купих си марули,  но сега като ви четя май никой не купуваи не яде. Ако ги сготвя дали ще станат за ядене.
Готвени марули... Сготви си спанак Simple Smile
Марулите ги кисна във вода около час, плакна хубаво и ги ядем.. Репичките и тях така.

Общи условия

Активация на акаунт