Пазарът на недвижими имоти във ВАРНА- какво се случва реално? 7-ма тема

  • 32 217
  • 758
  •   1
Отговори
# 450
  • Варна
  • Мнения: 976
Преди съществуването на веригите си нямам идея, вероятно от магазини наоколо, както всички други, всеки ден по малко, което е неудобно.

А твоя наем дали е евро или исландска крона е все тая важна е крайната сума в лева, ако в лева харчиш. След като правиш такива твърдения дай факти - сума на придобиване с всички разходи - нотариус, комисионни, данъци, обзавеждане и ще съпоставим с тази сума какво може да се вземе във Възраждане и какъв е дохода и тогава ще говорим.

Последна редакция: нд, 26 апр 2020, 01:37 от Penkoman

# 451
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
За наемите-зависи от много неща.
Например на кого ще дадете имота.
Дали на семейство,дали на студенти,дали на чужденци...
За месец или за нощувки или целогодишно.
Ако дадете апартамент под наем за дентална клиника или адвокатска кантора,много ясно,че наемаще е по-висок.
Аз лично познавам хора,които изкарват по 1000евро на месец ,като дават жилището си на чужденци за нощувки.Съвсем законно.

# 452
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Penkoman, кое да сравня? Тристаен, тухла  във Възраждане -  4 лв за кв.м. и същия в центъра за 5 € за кв.м.( с гараж).

# 453
  • Варна
  • Мнения: 5 231
Тристаен да речем, че е 80 квадрата, по 4 лв, това прави 320 лв наем. Ако наистина на такъв наем се отдава въпросният апартамент във Възраждане, значи е егати коптора. Пазарните цени изобщо не са такива!

# 454
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Какви са- реално и теоретично?

# 455
  • Варна
  • Мнения: 5 231
Зависи от много фактори, но най-вече от обзавеждането и уредите. Във Възраждане хубав двустаен ако намериш за 400 лв пак е добре. Тристайните са от 450 нагоре.  Излизат по-евтини на квадратен метър, понеже по принцип по-големите апартаменти се търсят по-малко. То и с цените на жилищата е така - многостайните излизат по-евтино на квадратен метър.
Дву или тристайна квартира, където и да е, ако е на наем 320 лв, значи  или е необзаведена, или е с морално остаряло обзавеждане от миналия век.
Със сигурност има и изключения, но като цяло това е пазарната картинка.

# 456
  • Варна
  • Мнения: 996
Извън темата за кварталите и наемите, ето като изглеждат отвисоко сградите в младост зад ОМВ.

# 457
  • Мнения: 1 007
Миии, нито архитектура, нито симетрия, нито визуално оформление, нито мисъл, цопнати кой как е сварил..то целия град е тъй, не само тези сгради.
А ето и приликата с това

# 458
  • Варна
  • Мнения: 996
Ами такова е, целия град. Това се получава като се строи на парче, всеки придобил някакво парцелче, често по 'малко' мътни обстоятелства и давай ще строим блок. Като пиете кафе на Черно море и като погледнете и лошо ви става. Поне да ги бяха докарали в приблизително еднакви цветове.
А сравнението с другата Варна, както каталунци казват на Барса е напълно неуместно. Портних разправяше преди години едни лъжи, че иска Варна да е като Барселона, ама не се получава.

Последна редакция: сб, 25 апр 2020, 18:11 от MapTo_D

# 459
  • Мнения: 152
От към цени може и да го докара до Барселона, ама по друг параграф, едва ли. Иначе ние живеем в блока до всички тези сгради над Омв, гледам напоследък няма много движение там. Но пък хранителният магазин под сградата на Явор ни е много удобен. И все пак да кажа, сградите изглеждат прилично добре, поне това което виждам.

# 460
  • Мнения: 1 007
Не съм ги сравнявала, то и не може да има сравнение, всъщност. Културата и мисленето ни са светлинни години назад, за да имаме подобни архитектурни постижения. А и не е само това - нещата започват от правилата за строителство, които се спазват. Малък пример - ако собственик на апартамент иска да си постави на балкона сенник (от тези слънцезащитните) не само, че иска разрешение от администрацията за това, но цветът на сенника трябва да съответства на тези поставени в същата и на най-близката съседна сграда.
За съжаление, все по-грозен и по-неуреден ще става градът ни, за сметка на това, обаче все по-скъп.

Последна редакция: сб, 25 апр 2020, 18:22 от metome

# 461
  • Варна
  • Мнения: 5 231
На мен пък ми харесва зеленинката и дръвчетата. Особено сега пролетта е много красиво. Естествено хълцам като си представя, че няма да остане така още много дълго. И това ще застровят. А сравненията с чужбина са неуместни. Да не би друг квартал във Варна може да се похвали с такава архитектура? Че и за друг град в България се чудя дали може. Сещам се за Стара Загора с правите улици, но пак като цялостна архитектура на сградите е далеч от примера, който се даде тук.

# 462
  • Варна
  • Мнения: 976
Вивиана, извинявам се за израза, ама ти май не вдяваш. Не е важно дали наема е в евро или лева. Даваш пример за наем 4лв. на квадрат и за наем 10лв на квадрат. НО, печелиш 4лв. на каква цена и при какви данъци за имота, и печелиш 10лв. на каква цена и при какви данъци за имота. Ако твоя апартамент струва 100 000 и печелиш 10лв на квадрат, пък аз съм купил за тия пари две гарсониери и една боксониера и ги дава за 4лв, 4лв, 2лв на квадрат резултата е същия. Затова говори и убеждавай, но със стойността на имота като довод, а не с крайния резултат. На същия принцип никога не се гледа само оборот при оценка на бизнес, а съотношения разходи, приходи, нетна печалба и.т.н.

А, да и да не забравяме, че е кварталите за някаква смешна сума, аз съм купувал паркоместа за 2000-3000 евро към имота и решаваш проблема на човека с паркирането и си конкурентноспособен, а в центъра не знам колко ще трябва да се изръсиш. Да не говорим, че в кварталите с малко пари правиш някаква инвестиция, докато прага в центъра изобщо да влезеш в някаква инвестиция е над двоен. Отделно сега с тия сини зони собствениците понеже са хитри и егоисти си изкарват на себе си за паркиране, а наемателите да се оправят, ами ще бягат оттам хората.

Веднага давам пример в цифри. Средна цена на двустаен тухла в района на Общината е 1576, а Възраждане 1 е 737, наем Общината 5 евро на кв. Възраждане 1 е 3.30 евро, като статистиката за наемите е изкривена защото няма тухла/панел а, общината повечето е стара тухла, но дори и така Общината е с 3.8% годишна доходност,  а Възраждане 1 е 5.37% , е продължавай да ми говориш са големите си печалби. Да не говорим за по-ниските данъци на имота във Възраждане и по-лесното обслужване и вероятно и още по-ниската цена на придобиване на зелено и по-висока средна цена на наеми само за новото строителство.

Последна редакция: сб, 25 апр 2020, 19:32 от Penkoman

# 463
  • Мнения: 1 007
То не е само до прави/криви улици. Никога не можем да постигнем дори подобие на нормална архитектура с ПУП- ове, в които регулацията е на една страна, а кадастъра по диагонал на нея. Бъдете честни пред себе си - харесва ли Ви това от снимката, като обща визия и архитектура. Извинете, че си позволявам да изразя на глас моето мнение. Сигурно и оная бетонна грамада до знамената и тя Ви харесва HushedИ това е повсеместно в нашия град - важното е да се строи..

# 464
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Penkoman,ти си теоретик. Имотът ми не е закупен с кредит. Никога не са липсвали наематели. В някои квартали предлагането надвишава търсенето. Наемът от гаража ми 28 кв.м( със санитарен възел). е колкото на твоята гарсониера. Отрази и липсващата квадратура при новото строителство. Данъците не са фрапантни и не са повишавани скоро.
Попитай инвеститор колко печели от различните квартали.

Общи условия

Активация на акаунт