Дистанционно обучение за учениците

  • 27 871
  • 886
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 1 326
Иска ми се да задам един обикновен въпрос: питали ли сте децата си какво мислят за дистанционното обучение? Защото ми се струва, че родителите преекспонираме евентуалните затруднения. Наблюдението ми върху ученици (7-12 клас) са, че се справят перфектно с различните платформи и регистрации. Даже оказваха съдействие на някои от учителите си, които в началото не се справяха.

# 691
  • Бургас
  • Мнения: 6 913
Не само в гетата децата нямат компютри. Познавам хора, които са отлагали купуването та компютри за децата си като станат по-големи например. Има и хора, които не се интересуват от компютри. Има и разни био еко хипита, дето не искат в къщи такова нещо.
Ние с мъжа ми и двамата работим по цял ден на компютър, за това в къщи не сядаме изобщо. Имаме един лаптоп, който не е пускан от не си спомням кога. Даже смятахме да отложим купуването на комп за детето, докато стане 5ти клас.

# 692
  • Мнения: 9 886
И аз така. В работата ми някой път отлепям по 12 часа онлайн, и у нас нямах. Имахме един дърт счупеняк, да гледат ютуб децата на него. Сега обаче донесохме от офиса 2 лаптопа и купихме един за 699 лв. Сега сме 4 устройства за 5 човека. Като най-малкият човек е с телефона ми. Wink И аз не щях, ама няма избор: или се обзавеждаш или стоиш без пари, или някой не учи.
Сега трябва и стаите да си разпределим, май аз ще съм в WC.
Wink)😃😃😃

# 693
  • Мнения: X
При нас досега детето е имало 1 час в уикенда на таблет на ден. И сега от ограничено време става много повече време по устройства и въоще не съм очарована от този факт.

Но тук нямаме учебници, книжни работни тетрадки и прочие. В у-ще им принтират нещата за деня , катo бяха на у-ще и сега предполагам, че ще изпратят нещо такова да принтираме у дома.
Засега 2 седмици си вземаха отдих, по програма.

Иначе на нея й харесва ДО.
 Научава много повече неща, спокойна е, няма шум, има спокойствие да си подреди деня както желае и свърша много неща. Тя обича да чете и чете много и има повече време сега.
Гледаме много филми, док. и научно-популярни поредици.

Последна редакция: сб, 28 мар 2020, 23:46 от Анонимен

# 694
  • Мнения: 19 317
Не само в гетата децата нямат компютри. Познавам хора, които са отлагали купуването та компютри за децата си като станат по-големи например. Има и хора, които не се интересуват от компютри. Има и разни био еко хипита, дето не искат в къщи такова нещо.
Тоест няма никакъв компютър у тях?
Защото и моето дете, което е шести клас вече, няма собствен компютър. Вкъщи ползваме общ лаптоп-един брой за цъкане и писане на проекти от детето. Ама това не го броя нямане на компютър.

# 695
  • Мнения: 2 373
Иска ми се да задам един обикновен въпрос: питали ли сте децата си какво мислят за дистанционното обучение? Защото ми се струва, че родителите преекспонираме евентуалните затруднения. Наблюдението ми върху ученици (7-12 клас) са, че се справят перфектно с различните платформи и регистрации. Даже оказваха съдействие на някои от учителите си, които в началото не се справяха.
Аз питах моят осмокласник:) отговорът беше, че иска да ходи на училище, защото с ДО не може да се  скатаваш, не може да си без домашно, защото трябва да се предаде и се проверяват от учителя. За мен има полза от това обучение, развиват се дигитални умения, децата практически научават , че устройствата не са само за игри, а и за работа.Мисля, че от всяка ситуация може да се извлекат полезните неща.

# 696
  • Мнения: 301
Иска ми се да задам един обикновен въпрос: питали ли сте децата си какво мислят за дистанционното обучение? Защото ми се струва, че родителите преекспонираме евентуалните затруднения. Наблюдението ми върху ученици (7-12 клас) са, че се справят перфектно с различните платформи и регистрации. Даже оказваха съдействие на някои от учителите си, които в началото не се справяха.

Моят син е в 3-ти клас и няма голям късмет с класната си. Сутрин дава домашни във Вайбър и изчезва безследно до следващият ден. Благодарение на тази тема, открих няколко полезни платформи, с които децата успяват да се видят (майкрософт тийм) и да се справят с домашните (уча.се). С регистрациите на децата в майкрософт тийм, помогна бившата им класна, тъй като се оказа, че всички родители сме малко "боси" в това отношение. Направи им "класни стаи" и ги научи как да си организират събития. Всеки ден се събират към 10:30 и обсъждат домашните и новите уроци. Справят се децата сами общо взето..
На синът ми му харесва много и каза, че по този начин му е по-забавно и интересно. Не му липсва училището или съучениците, но мисля, че това ще е до време...

# 697
  • Мнения: 29
Здравейте,

   Аз съм с второкласник и при нас  учителите си предават уроците с видео връзка в няколко различни платформи. Първоначално беше много стресиращо докато им свикнем, но се адаптирахме. Много съм доволна съм, имат си часове както са организирани в училище, дори ми се струва, че от скука чете повече. Минус е, че прекарва много време на компютър, но няма как. Исках да ви попитам за сайта уча.се. Досега не сме имали регистрация там, защото в училище си предаваха нещата достатъчно добре,, но сега се чудя. Харесват ли ви уроците там? Разбрах, че бил пуснат безплатно, но вече не е.  В целия шаш покрай ситуацията и докато се организираме, запознаем с платформите изобщо не успях да вляза да го разгледам. Чудя се дали да му направя регистрация, но абонаментът никак не е евтин и реших да ви попитам за мнение. Какво мислите, заслужава ли си?

# 698
  • София
  • Мнения: 1 326
Plamena.Evtimova, ucha.se  е много добре направен и уроците са интересно разказани, но според мен са по-подходящи за деца след 4 клас. Имаш някаква опция да видиш демо на част от сайта, та погледни/послушай сама.

# 699
  • Мнения: 7 987
Защо да са за след 4-ти клас? За всеки клас има. На моето дете, което е в първи клас, много му харесва уча.се и ако иска, ще я абонирам.

# 700
  • Мнения: 10 494
Защо да са за след 4-ти клас? За всеки клас има. На моето дете, което е в първи клас, много му харесва уча.се и ако иска, ще я абонирам.
Даа чудни са за 1 клас.
Абонирам баткото откак го има сайта, обаче малката му е по-фенка... И тестовете си прави след уроците, и сама си пуска да слуша... Баткото - само ако закъса нещо със спомените от час 🙄
Особено по разказвателните предмети ги гледам и аз с интерес 😎

# 701
  • Мнения: 667
И двете ми деца предпочитат да не стъпват в училище. Едното е на прага на приключване, готова е на секундата да се дипломира, стига да има кой да и даде дипломата. Под даде, разбирайте физически, защото си я е заслужила.
Относно учебниците-дори и осигурявани до някой клас, се закупват много допълнителни неща. Излишни, тежки. Бизнес е това. Ако децата се движеха с по един таблет, за да не влачат тежки хартиени помагала сега картинката щеше да е доста по-различна. Дори финансово е по-изгодно. За учебниците след 8 клас цифрите са безбожни. А повечето учебници не са докоснати, купуваме ги само защото трябва, изискват ги и се карат с децата. Децата ми учат от години в Уча.се. Реално завършват училище благодарение на Уча.се и въобще на информация и материали, който не са дадени и преподадени в клас. 90% от ходенето на училище се оценява като загуба на време, висене и дремене в час без да бъде усвоено нещо. После се прибират и сядат сами да си вземат нужния материал и знания.

# 702
  • Мнения: X
Сравнението с тетрадките и учебниците е безполезно, защото първо, формално държавата дава учебници на децата до седми клас и второ, тетрадките са консуматив, без тях не може, а екипите - пак винаги ги е имало.

Никак даже не е неуместно.
Първо, ДО изобщо не е само до 7 клас. Второ, дори и с дадените учебници, разходите за странични помагала, материали и постоянни отчисления към училищата по разни поводи са пак не по-малко от 300-400 лева годишно за дете.
Ако възразявам срещу нещо, то не е самото ДО, а екстремният, хаотичен и тотално неподготвен начин, по който беше въведено. От години се изливат милиони в тази черна дупка, оказва се, че дори и прословутата платформа Тиймс, която толкова затруднява доста учители, била безплатно на разположение на училищата (за ползване от всички) от години. Ама, нали, хубаво беше да "усвояваме" средства, а като се наложи да се свърши реална работа, не стана толкова хубаво.
Но ОК, проспали са времето. Само че сега трябваше министърът не само да каже най-общо - учете с ДО. Трябваше да има нареждане към директорите и класните да издирят всяко дете с какво разполага и при необходимост - обективна липса на средства - да се намерят решения за конкретните случаи: дали ще раздават излишни бройки от училищата (защото такива има), дали от общините ще намерят и заделят средства, дали на държавно ниво ще се реши въпросът - с уговорката да е за периода на ИП и после инвентарът да се върне. А иначе за мен  е непонятно как е възможно в едно семейство да се дават 1000 лева за холна секция или телевизор 50 инча, но да не се дадат 300-400 лева за най-елементарен лаптоп или PC на детето. Все пак това не е средство за игрички, а елементарна необходимост и израз на грамотност за всеки млад човек, който възнамерява да живее и работи в 21 век.
Освен това трябваше да се проведе централизирано обучение на учителите за работа с платформите, трябваше да има такива обучения и с учениците. Вместо това всеки беше оставен да се оправя, както може, включително на деца, едвам пишещи с 2 пръста, се дават задания да пишат проекти с търсене на материали от интернет и техническо оформление на документи. Или се правят онлайн тестове, като им се съобщава 5 минути преди теста и после половината въобще не успяват да влязат.
Дори съм била свидетел на доста грубо отношение от страна на учители към ученици, които не се ориентират ведната в обстановката.

# 703
  • Мнения: X
Благодаря! Но за мой срам и затова трябват знания. Но има кого да питам за тази процедура.
А ще се изтрие ли предишна комуникация?
Да, целият профил се изтрива и се създава наново за съжаление. Поне при мен така се получи преди време.
Извинявам се за двойния пост.

Уча се е много добро нещо. Даже е в пъти по-добро от "преподаването", което детето ми получава в собственото си училище. Често съм била свидетел на елементарни правописни и фактологически грешки от учителите, да не говорим какви крясъци са в час - и от учители, и от ученици. Та не виждам какво толкова са загубили децата от липсата на точно този тип "преподаване". И не, въобще не е в гетата, повечето хора около мен са с добър материален статус.

Последна редакция: нд, 29 мар 2020, 09:11 от Анонимен

# 704
  • Мнения: 2 182
Сапфир, никой не разполагаше с това време за подготовка и анализ на ДО. Положението е извънредно, засегнати са всички и всеки трябва да полага усилия. Не само учителите, те не са всесилни и не могат да се погрижат за всичко. Факт е, че в някои училища ДО тръгна гладко, в други не съвсем. Ама това е така и в нормално положение. Просто сега родителите разбраха нивото на самото училище и учителите в него.

Общи условия

Активация на акаунт