Бременност по време на корона вирус

  • 32 254
  • 325
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 572
Това е от сайта на Мин. на Здравеопазването:

Въпреки наложените ограничения за работата на женските консултации, има задължителни изследвания, които трябва да бъдат извършени от акушер-гинеколог по време на бременност. Такива са ултразвуковото установяване на вътрематочна бременност, ранният биохимичен скрининг (11-13-та гестационна седмица), както и УЗД преглед за фетална морфология (20-22-ра гестационна седмица). Възможни са и други изследвания по преценка на наблюдаващия бременността гинеколог.

Да така е и в този ред на мисли, с този нормативен документ е запозната всяка болница. Регистриране на бременност и издаване на болничен лист трябва да важи за всяка болница.

# 61
  • Мнения: 15
Здравейте бъдещи и настоящи мами!
Много рових из нета и само тук успях да се снабдя с инфо, благодаря ви! 🤗😁
Затова връщам жеста (дано съм полезна на някого):
Правя втора седмица поред запис на тонове в Шейново. Терминът ми е днес. Та ми обясниха, че МЗ постъпва по следния начин: коридор за раждащи има навсякъде (НЕкарантинирани болници), приема се само родилката, таткото - отвън. На жената е забранено и да излиза извън болницата... Дават се документи при самото изписване на бебчо, ако нямате официален брак с таткото - да се разпише и това е.
Пожелавам на всички здрави, големи и прекрасни бебоци! ♥️

# 62
  • Мнения: 572
Здравейте бъдещи и настоящи мами!
Много рових из нета и само тук успях да се снабдя с инфо, благодаря ви! 🤗😁
Затова връщам жеста (дано съм полезна на някого):
Правя втора седмица поред запис на тонове в Шейново. Терминът ми е днес. Та ми обясниха, че МЗ постъпва по следния начин: коридор за раждащи има навсякъде (НЕкарантинирани болници), приема се само родилката, таткото - отвън. На жената е забранено и да излиза извън болницата... Дават се документи при самото изписване на бебчо, ако нямате официален брак с таткото - да се разпише и това е.
Пожелавам на всички здрави, големи и прекрасни бебоци! ♥️

Благодарим за полезното инфо. Сега в този момент си давам сметка колко е важно да има специализирани болници в това число и специализирани аг болници. Поне при постъпване за раждане знаеш, че там са се събрали хора с тази цел  и твоето отделение не граничи с други отделения и да дълбаеш въпроса дали са дезинфекцирани добре, има ли опасност...

# 63
  • Мнения: 15
Здравейте бъдещи и настоящи мами!
Много рових из нета и само тук успях да се снабдя с инфо, благодаря ви! 🤗😁
Затова връщам жеста (дано съм полезна на някого):
Правя втора седмица поред запис на тонове в Шейново. Терминът ми е днес. Та ми обясниха, че МЗ постъпва по следния начин: коридор за раждащи има навсякъде (НЕкарантинирани болници), приема се само родилката, таткото - отвън. На жената е забранено и да излиза извън болницата... Дават се документи при самото изписване на бебчо, ако нямате официален брак с таткото - да се разпише и това е.
Пожелавам на всички здрави, големи и прекрасни бебоци! ♥️

Благодарим за полезното инфо. Сега в този момент си давам сметка колко е важно да има специализирани болници в това число и специализирани аг болници. Поне при постъпване за раждане знаеш, че там са се събрали хора с тази цел  и твоето отделение не граничи с други отделения и да дълбаеш въпроса дали са дезинфекцирани добре, има ли опасност...

Цвете, сега когато ми предстои...Си дадох сметка за много неща...Да, дамата на регистратура беше сърдита, но е разбираемо - всеки ден да обяснява на мами пред истерия как се случват нещата. Но! Обяснява!
Чувството , че няма да мога да видя таткото и той бебчо е ужасно, но когато знам, че е за доброто на много майчета и бебчета се успокоявам, това е единственото, което ме кара да го приемам по-спокойно...Защото всички сме важни и това ще мине! ♥️🤗🌞

# 64
  • Мнения: 63
Мен пък силно ме вълнува кога ще мога да се регистрирам понеже тази ситуация изглежда ще се проточи и ако стане така то ще дойде време да раждам (образно казано). При това положение нито имам лекар който ми следи бременността, даже не съм бременна за държавата. А вече трябва да се регистрирам. А и не мисля, че някой от МЗ мисли по този въпрос т.к. те излязаха с едно становище, което не разглежда проблема с регистрацията.
Отделно няма как да си седя в къщи след като работя и освен това твърде малко ме успокоява, че не било опасно за плода. Ами ако се разболея и настъпят усложнения, вдигна температура и ме лекуват с лекарства, които могат да му навредят какво от това, че вируса не се предава на плода според тяхните данни.  И не става въпрос за паника то и при обикновения грип го има това като опасност.
Не е опасен за бременните ама всички иначе дружно трябва да си стоим вкъщи, защото е много заразено - някак си така ми изглежда посланието.

Разбирам те, направо изпадам в паника при мисълта, че мога да се заразя. Ние сме в абсолютна изолация, мъжът ми работи от вкъщи. Той пазарува и дезинфекцира продуктите,  а аз съм излизала само за прегледа, който, колкото и да е странно ми подейства успокояващо, почувствах се в сигурни ръце. Няма как и за хубаво и за лошо все до лекари опираме. Ти в коя седмица си? Защо не си била на преглед за установяване на бременността? Той е разрешен, ако не бъркам. Според мен всички бременни трябва да ги пуснат в болничен.

# 65
  • Мнения: 581
Вече съм 14 + седмица и не успях да се регистривам /запиша на ЖК т.к. преди това пък имаше обявена грипна епидемия от стандртния грип/. А относно преглед за установяване на бременността минах в 7 седмица някъде. Но този преглед не означава, че си се записал за ЖК по ЗК /за което аз се боря/. Установяването на бременността ми мина с направление за гинеколог тип 1 /обикновен преглед/, а записването на ЖК с направление за първичен избор на лекар за ЖК. Реално МЗ казват да не пропускаш важните прегледи, но като нямаш лекар който те следи ..... От кого си ги търсиш /не че не може на частно, но според мен държавните институции в изявленията си визират това, което е по ЗК/.

Когато исках да се регистрирам ми казаха, че поради епидемията и т.н. се отменят ЖК. После излезе това за важните прегледи и реших да звънна на телефона обявен за въпроси относно Ковид 19 в МЗ. Обясних, че не съм записана за ЖК и т.н. и ми казаха "не може отменени са" обяснявм аз пак, че дори не съм записана за ЖК  и т.н и ми казаха "ами говорете с гинеколога ако може някак да ви регистрира". Та очаквах по-компетентен отговор. После пак говорих с лекаря та накрая стигнахме до уговорка да си взема обикновено направление за гинеколог тип 1 и вече имам уговорен час - дай боже да се запиша най-накрая.

Чух и един коментар по новините от лекар, че не бива да се отлага регистрацията, но все пак не ми се получават лесно нещата. Не зная само при мен ли е само трудно или просто всеки тълкува нещата по-различен начин.  Може би ако много бременни в тази ситуация задават въпроса към МЗ ще излязат с официално становище, което е по ясно и категорично, а не всеки да си го тълкува.

# 66
  • Мнения: 15
Вече съм 14 + седмица и не успях да се регистривам /запиша на ЖК т.к. преди това пък имаше обявена грипна епидемия от стандртния грип/. А относно преглед за установяване на бременността минах в 7 седмица някъде. Но този преглед не означава, че си се записал за ЖК по ЗК /за което аз се боря/. Установяването на бременността ми мина с направление за гинеколог тип 1 /обикновен преглед/, а записването на ЖК с направление за първичен избор на лекар за ЖК. Реално МЗ казват да не пропускаш важните прегледи, но като нямаш лекар който те следи ..... От кого си ги търсиш /не че не може на частно, но според мен държавните институции в изявленията си визират това, което е по ЗК/.

Когато исках да се регистрирам ми казаха, че поради епидемията и т.н. се отменят ЖК. После излезе това за важните прегледи и реших да звънна на телефона обявен за въпроси относно Ковид 19 в МЗ. Обясних, че не съм записана за ЖК и т.н. и ми казаха "не може отменени са" обяснявм аз пак, че дори не съм записана за ЖК  и т.н и ми казаха "ами говорете с гинеколога ако може някак да ви регистрира". Та очаквах по-компетентен отговор. После пак говорих с лекаря та накрая стигнахме до уговорка да си взема обикновено направление за гинеколог тип 1 и вече имам уговорен час - дай боже да се запиша най-накрая.

Чух и един коментар по новините от лекар, че не бива да се отлага регистрацията, но все пак не ми се получават лесно нещата. Не зная само при мен ли е само трудно или просто всеки тълкува нещата по-различен начин.  Може би ако много бременни в тази ситуация задават въпроса към МЗ ще излязат с официално становище, което е по ясно и категорично, а не всеки да си го тълкува.

ЖК са отменени, но и МЗ и гинеколога ти, и личният ти със сигурност знаят, че една бременност не може да не се следи!
Гледах репортаж, в който дама от МЗ каза "не може да не се следят бременни,но да ходят само ако е необходимо", за мен да те регистрират Е необходимост - отиваш при гинекологът ти, говорите и настояваш...

# 67
  • Мнения: 581
Аз вече намерих някакво решение по моя проблем. Така, че няма какво да настоявам. Просто е тъпо да се налага на настоявам като могат категорично и ясно да излязат с официално писмено становище, защото онова, което обявиха според мен не беше достатъчно ясно в частта за записване за ЖК щом и техния служител от МЗ не можа да ми кажа какво да правя. Иначе разбира се, че може да не си следиш бременността /както прави една малцинствена група/,  но е безотговорно.

# 68
  • Мнения: 4
Здравей и аз съм като теб в 10г.с.. И сега на 31.03 съм за регистрация при гинекология за следене на бременността,, но заради този вирус не ми приемат направлението и трябва да плащам 400 лв. При вас така ли е? Какъв съвет ще ми дадете..

# 69
  • Мнения: 581
Аз разказах и по нагоре в коментарите си какво и как е около мен.  Според мненията на други трябва да може да се регистраш понеже е от важните неща и т.н. Още не съм успяла с тази прословута регистрация, но говорих и уговорих час като ми казаха да взема направление за гинеколог тип 1 /т.е. като за обиковен преглед/. Не твърдя, че съм компетента, но допускам, че ще го минат като някакво спешно/неотложно състояние.
За мен също е абсурдно да не може, но явно не е достатъчно ясно становището на МЗ и всеки си го тълкува както може и разбираш, че не е съвсем лесно да свършиш тази съвсем простичка задача когато започнеш да се занимаваш с това.

Разбрала съм вече, че няма невъзможни неща, но много зависи колко си упорит и на какъв човек попаднеш, защото си зависим от този човек.

Ако не ви е важен точно този лекар може би да опитате да говорите с друг лекар. Този като не иска или не може и да стане накрая ако се изпокарате ще е тегаво да се виждате още много месеци и да разчитате него. Ако не чакате още 2 седмици може пък нещо да се промени. Може да пробвате и вие да звъненете в МЗ на обявените телефони - може пък да получите отговор различен от моя. Тъкмо като звънят повече хора може да се случи нещо и да излязат с писмено становище въз основа на което да се обосноват бременните без да се налага да се молят и разчитат на разбиране...

# 70
  • Мнения: 4
Linusha благодаря все пак... Но нямам време да търся друг доктор тъй  като болничния ми изтича на 03.04 и ще трябва после друг да ми пусне някой.,за това ще си остава при тази докторска...

# 71
  • Мнения: 581
Linusha благодаря все пак... Но нямам време да търся друг доктор тъй  като болничния ми изтича на 03.04 и ще трябва после друг да ми пусне някой.,за това ще си остава при тази докторска...

Жалко, че е толкова сложно. Може би всяко зло за добро. С платен пакет прегледите би трябвало да са по обстойни като изследвания /може би - само предпомагам/

# 72
  • Мнения: 140
Аз лично съм изключително впечатлена от отношението на моя АГ и акушерката му. Вчера получих обаждане, че ЖК за сега се отменят до 14.04, което общо взето прави 2 месеца от последния ни преглед. Хубавото е, че в началото на март минах втората ФМ и не съм в чак такова положение да не знам какво се случва. Та, обадиха ми се вчера да ме повикат специално за преглед, ако самата аз желая. Предполагам няма да има жена, която да откаже Grinning Предупредиха ме, че ще бъде платен преглед, но въобще не ми пука - дали го правят за пари, дали от грижа за пациентите си, важното е, че аз ще мина преглед и ще съм доста по-спокойна!

# 73
  • Мнения: 1
Здравейте, аз съм в 10г.с. И гинеколожката отменени часа за писане на картон, който трябваше да бъде на 25.03. Мислите ли че ще ни пуснат болнични заради този вирус или какво мислите по въпроса изобщо ? 🙂



Аз съм в същата ситуация и в от другата седмица ни пускат неплатена отпуска,успях в неделя да си запиша час ,но не мисля че ще ми дадът болничен първо защото не съм записана на консултация, и второ че трябва да лежиш и след това евентуално .....

Последна редакция: пт, 27 мар 2020, 17:03 от Антония Хаджийска 662722

# 74
  • Мнения: 15
Така и така нищим проблеми по време на пандемия, много ми се иска да попитам - как, според вас, ще стоят нещата с педиатър?
Влизайки в 9ти месец исках да се запишем, но едната не приемала, с другата не успях да се срещна и после обявиха извънредно положение...Та, въпроса ми е: дали в болницата (Шейново) ще има кого да попитам...Не зная кой ще дойде вкъщи след изписването, как да постъпя? 😕

Общи условия

Активация на акаунт