Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Исхимичен инсулт

• 673
  • 5
  •   1
Отговори
  • Видин
Здравейте, бих искала да получа повече информация относно исхимичен инсулт.. Преди дни дядо ми получи инсулт(на 74г) лекарите уж го водяд за лека форма, но не знам, дали е точно така, лежа 4 дни в неврологията и го изписаха, по документи уж с подобрение.. Казвам уж, защото аз лично не виждам такова. Изцяло неподвижна е дясната част на тялото, засегнат е и говора(отговаря само с "да" и "не"). Бих искала да получа повече полезна информация-какво е полезно и какво не е сега, от кога можем да започнеме рехабилитация( в болницата сестрата ни каза, че по нейн съвет трябва да изчакаме до 20тия ден, защото 7ми, 14ти и 20ти ден били фатални, други пък казват, че може вече да започнем да го раздвижваме) и тотално се обърках... Всяка една информация ще ми е полезна на този етап. Интересува ме също, каква храна е добре да приема сега, към момента даваме по-течни неща, като супи, кисело мляко и подобни, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПАСИРАНИ, което не знам доколко е добре.

П.п хоспитализиран е на 10.03.2020г, а е изписан на 14.03.2020г
Ще се радвам, ако някой се отзове по темата, потърсих подобна тема, но нищо не открих и затова създадох нова тема. Благодаря предварително!

# 1
Инсултът е тежко заболяване , за рехабилитации след месец от изписването , може би . Може да има ефект след рехабилитацията , щом е лека форма . Да си следи кръвното и да си пие хапчетата редовно .

# 2
Колкото повече се залежава един възрастен човек на легло, толкова е по-голяма вероятността да умре от залежаването и свързани с това усложнения- пневмония, тромбози, декубитуси..... Колкото по-дълго не се раздвижва човек след инсулт, толкова повече намалява шансът му изобщо нещо да възстанови.
Да се слага да седне, всеки ден по няколко пъти, за колкото може да седи повече. Да диша дълбоко, ако има кашлица и храчки, да се "понатупа" по гърба- като пляскане с цяла длан но гърба- всъщност е вибромасаж, с цел пооткъртване на задържани секрети за по-лесно отхрачване. Да се прави поне пасивно раздвижване на крайниците във всички стави, ако може- да помага и самият болен, колкото може, но да опитва. В началото от обездвижването започват болки в ставите и някои не искат да помръднат, защото ги боли, но угаждайки им, и не движейки, им  вредим и им причиняваме зло. Нераздвижени, крайниците стигат до контрактури- пълна неподвижност на ставите- свита в лакътя ръка, с невъзможност никога повече да се разгъне, дори и пасивно, и изпънат в коляното крак. Ако не можете, търсете рехабилитатор, но не оставяйте нещата така. Вашето поведение в момента му решава съдбата.
Рехабилитацията е най-важното нещо сега и отлагайки я, намалявате всякакъв шанс за възстановяване.
Н
е пишете за придружавакщи заболявания? Щом е неподвижен човек на легло, фраксипарин или друг антикоагулант при съпътстващи други проблеми?
Каквото му се яде, колкото и както. Гледайте да не е в легнало положение, че едно задавяне може да е фатално.

# 3
  • Видин
Колкото повече се залежава един възрастен човек на легло, толкова е по-голяма вероятността да умре от залежаването и свързани с това усложнения- пневмония, тромбози, декубитуси..... Колкото по-дълго не се раздвижва човек след инсулт, толкова повече намалява шансът му изобщо нещо да възстанови.
Да се слага да седне, всеки ден по няколко пъти, за колкото може да седи повече. Да диша дълбоко, ако има кашлица и храчки, да се "понатупа" по гърба- като пляскане с цяла длан но гърба- всъщност е вибромасаж, с цел пооткъртване на задържани секрети за по-лесно отхрачване. Да се прави поне пасивно раздвижване на крайниците във всички стави, ако може- да помага и самият болен, колкото може, но да опитва. В началото от обездвижването започват болки в ставите и някои не искат да помръднат, защото ги боли, но угаждайки им, и не движейки, им  вредим и им причиняваме зло. Нераздвижени, крайниците стигат до контрактури- пълна неподвижност на ставите- свита в лакътя ръка, с невъзможност никога повече да се разгъне, дори и пасивно, и изпънат в коляното крак. Ако не можете, търсете рехабилитатор, но не оставяйте нещата така. Вашето поведение в момента му решава съдбата.
Рехабилитацията е най-важното нещо сега и отлагайки я, намалявате всякакъв шанс за възстановяване.
Н
е пишете за придружавакщи заболявания? Щом е неподвижен човек на легло, фраксипарин или друг антикоагулант при съпътстващи други проблеми?
Каквото му се яде, колкото и както. Гледайте да не е в легнало положение, че едно задавяне може да е фатално.

Страшно много Ви благодаря за коментара! Вчера успях да се свържа с доктор от Софийска болница, изслуша ме и ми даде същите съвети, който давате и Вие. Пълна противоположност на това, което казаха нашите Видински лекари(ако изобщо мога да ги нарека такива)
Намерихме рехабилитатор, в понеделник ще е на домашно посещение.
Още веднъж благодаря за отговора.

# 4
Действайте и успех!

# 5
Разгледайте тази тема.На мен ми беше отполза https://www.bg-mamma.com/?topic=290174

Общи условия

Активация на акаунт