Нашите орхидеи – тема 29

  • 29 901
  • 735
  •   1
Отговори
# 615
  • тук и там
  • Мнения: 11 526
_re_ge,  в къщи е хладно.То по начало и лятото тук не  е много горещо ,но има периоди с жеги последните години .Те са на приземният етаж,в момента е към 20 градуса,най-много до 24-25 да стигнат температурите в къщи,но това само ако отвън е супер горещо.Пък и като тръгваме ,ще пуснем щорите.Та на хладно и тъмно ще стоят през този месец ,когато ни няма .
Розовата,дето е пресаждах,не изглежда в най-добрата си форма,има поисъхнали цветове доста, цвета и един такъв ситен ми се струва в сравнение със преди,също доста по-блед, ама пък гледам,че и пъпките са взели да се отварят.


Тези люспички дето стърчат на първата снимка-от него какво ще излезе (че още не съм наясно кое е кейка ,кое цветонос).
Кейка -всъщност корен ли е?Цветонос-клонче,с пъпки.

# 616
  • Русе
  • Мнения: 1 841
От люспичките няма да излезе нищо, там е имало опадал цвят. Кейки е бебе, малко ново растение, а цветонос е това, което си написала.

# 617
  • Мнения: 13 797
а, това обяснява сфагнума по средата....
изглежда като в двойно по-голяма чашка да е. Трябва корените да понапълнят саксийката, за да се стимулира цъфтеж. Може още да почакаш
Това може никога и да не стане, ако е мини орхидея, така съответно няма и да цъфти. Моите си седят в ракиените чаши. Имам две които са от старите минита, отпреди повече от десет години, те пораснаха защото не са истински минита а са мултифлори продавани за минита . Докато новите модификации не се разрастват защото са си мини. 


Кайсия проблемът ти няма да са температурите а светлината. На тъмно месец ще умрат.

Последна редакция: пн, 18 май 2020, 18:02 от _re_ge

# 618
  • Мнения: 556
Купих онзи ден тор на пръчици за орхидеи.Колко често мога да слагам? Веднъж месечно?

# 619
  • София
  • Мнения: 771
Kорените на минито, също са размер мини ли? т.е. няма да и напълнят чашата и след 5 години? примерно...
Имам само две минита и също си живеят в ракиените чаши и не знам какво се случва с корените в по-големи чаши. За това питам

тор на пръчици в орхидеите звучи малко опасно. аз бих го разтваряла във вода, а не да бода в саксията.
На други растения мятам, но на орхидеи не

# 620
  • Мнения: 36 468
 Дори и да не цъфти, аз се радвам, че оживя)) И щом има едно ново листо и 4 коренчета (едното не се вижда на снимките), дано поне да се закрепи...
Другата е по-голяма и с по-добре изглеждащи листа, но освен че е покарало едно ново листенце, не се развива никак.

# 621
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702









Това са двата ми злощастни, нападнати от трипси, дендробиума. За трипсите - ок, но защо започват да им пожълтяват листа? Иначе имат млади разклонения, които се развиват, пускат и нови коренчета.

# 622
  • Мнения: 13 797
Kорените на минито, също са размер мини ли? т.е. няма да и напълнят чашата и след 5 години? примерно...
Имам само две минита и също си живеят в ракиените чаши и не знам какво се случва с корените в по-големи чаши. За това питам
Ами не. Според тази логика всички стари орхидеи трябва да живеят в кофи заради корените. На размер орхидеята нараства според това колко  е заложено в хибрида. Имам орхидеи от 2006 които не са нараснали на размер. Е може да имат стъбло вдървено от стаи пънчета на листа , но са в фи 12. Имам и такива, които вече са е саксии 15, но те очевадно са с по- големи листа и повече корени. Минитатаб са хибридизирани да са мини. Не са мини защото са в малки саксийки подобно на бонсаите. Бонсаите ги държатб малки окастряйки корени и стъбла. Минито и да го сложиш в 12 няма да порасне.

Кайсия големият ти проблем е тъмното а не поливането. Няма цвете което да оцелее на тъмно един месец. Само луковични които са прецъфтели.

# 623
  • София
  • Мнения: 771
всичко за минито ми е ясно вече, мерси.
А би ли ми дала съвет за вандата - втори цветонос за два и половина месеца и отново започна рязко да гние. Натопсиних го, не разчитам да продължи да нараства, но нищо не губя

като го открих изглеждаше така, а 5 дни по-късно така:

имаш ли опит с подобна ситуация?

demmy, старите листа умират и падат. като при всяко живо растение. Докато остане само "пръчка"

# 624
  • Мнения: 13 797
всичко за минито ми е ясно вече, мерси.
А би ли ми дала съвет за вандата - втори цветонос за два и половина месеца и отново започна рязко да гние. Натопсиних го, не разчитам да продължи да нараства, но нищо не губя

като го открих изглеждаше така, а 5 дни по-късно така:

имаш ли опит с подобна ситуация?

demmy, старите листа умират и падат. като при всяко живо растение. Докато остане само "пръчка"
. Пиши ми как го гледаш . цъфтяло ли е на домашно. Вероявтно си писала но да не ровя.

# 625
  • тук и там
  • Мнения: 11 526
Ще ги преместя на  тавана тогава, светлината не ми е проблем,сега са добре-не са на светло,не са и на тъмно,но пускаме щорите само вечер.
Благодаря за информацията,ако не беше го споменала щях да ги оставя на тъмно през август..Flowers Hibiscus.

# 626
  • Мнения: 13 797
Ще ги преместя на  тавана тогава, светлината не ми е проблем,сега са добре-не са на светло,не са и на тъмно,но пускаме щорите само вечер.
Благодаря за информацията,ако не беше го споменала щях да ги оставя на тъмно през август..Flowers Hibiscus.
Ако ги накиснеш за помчас , 2/3 от саксията  да е във воида и отцедиш и оставиш на светло но не пряка слънчева, от собствен опит лятото в бг са ми изкарвали по 45 дена без поливане. Принудителна ситуация беше.  Бяха поотпуснали листата, но при накисване се съвзеха напълно.

# 627
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Не устоях на този цвят и големина на цвета. Новата ми придобивка.... добре, че мъжа ми го няма да види какви ги върша, но и място няма в къщи.

много дебели корени кой знае с какво е стимулирана.
Това и е името

# 628
  • Бургас
  • Мнения: 5 679
Майче, бързо кажи откъде, че аз отдавна се оглеждам за жълтичка и дори имам разрешение да си взема Grinning

# 629
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Брадичке от Кауфланд си я довлякох, имаше още няколко в тази разцветка Joy

Общи условия

Активация на акаунт