Нашите орхидеи – тема 29

  • 29 979
  • 735
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 35
Здравейте,
Нямам опит в отглеждането на тези красиви цветя, но от Март имам една бяла орхидея, която искрено се опитвам да не уморя.
 Знам, че н етрябва да се преполивала и от 8 Март до днес съм я поливала не повече от 3-4 пъти като гледах корените да бъдат много светло зелени или по скоро сивкави. Стои на прозорец западен не я огрява пряко слънце за повече от 1-2 часа следобяд. В кашпата от едната страна, която е към прозореца имаше конденз не знаех дали е нормално и поливах като сипвах по малко вода в чинийката. Вчера накиснах орхидеята във вода за 15-20мин след това оставих да се оцени и едното листо, което беше почнало да омеква малко живна, но има едни жълти корени, които ме притесняват и на коричките има бели петна. Признак на загниване ли са?
В момента е с цвят и не знам трябва ли да я изваждам от саксията и да преглеждам корените. Ще съм благодарна ако някой знае и сподели какво трябва да направя, за да я запазя жива. В момента изглежда така
Благодаря предварително Simple Smile

# 361
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 005
Ето как моите преливат от саксиите и си мисля, че трябва да се преместят, а вие какво мислите?


Според мен е време да почистиш от нефункциониращите корени (изсъхналите), като няма нужда от друга саксия, но може би от нов сустрат.

Здравейте,
Нямам опит в отглеждането на тези красиви цветя, но от Март имам една бяла орхидея, която искрено се опитвам да не уморя.
 Знам, че н етрябва да се преполивала и от 8 Март до днес съм я поливала не повече от 3-4 пъти като гледах корените да бъдат много светло зелени или по скоро сивкави. Стои на прозорец западен не я огрява пряко слънце за повече от 1-2 часа следобяд. В кашпата от едната страна, която е към прозореца имаше конденз не знаех дали е нормално и поливах като сипвах по малко вода в чинийката. Вчера накиснах орхидеята във вода за 15-20мин след това оставих да се оцени и едното листо, което беше почнало да омеква малко живна, но има едни жълти корени, които ме притесняват и на коричките има бели петна. Признак на загниване ли са?
В момента е с цвят и не знам трябва ли да я изваждам от саксията и да преглеждам корените. Ще съм благодарна ако някой знае и сподели какво трябва да направя, за да я запазя жива. В момента изглежда така
Благодаря предварително Simple Smile
Аз не бих я пипала поне докато не прецъфти. После вече може да попрегледам и поизчистя корените.

# 362
  • тук и там
  • Мнения: 11 574
Полях днес орхидеята,корените бяха започнали да сивеят .По-късно днес пристигна субстрата за орхидеи.Да го слагам ли,или да изчакам да дойде време за следващото поливане-да сложа субстрата и тогава да полея?
Снимки на корените от днес.(след поливане)


Отгоре корените(не ми изглеждат много добре,но така си беше и в началото)


# 363
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 005
На мен ми изглеждат добре корените. Изчакай да позасъхне преди да предприемеш нещо.

# 364
  • Мнения: 15 043
Кайсия, аз от опит знам, че колкото по-малко време имам да се занимавам с орхидеите, толкова по-добре се развиват. Чудна ти е орхидеята, не я гледай под лупа. Забрави я поне за седмица или 10 дни и се радвай само на горната й част.

# 365
  • София
  • Мнения: 441
Една Великденска усмивка от мен 😊

# 366
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Честито Възкресение, орхидеени момичета! Дано радостта и красотата са винаги пред очите ни!

# 367
  • Велико Търново
  • Мнения: 467
Здравейте, момичета Simple Smile
Дойде ѝ времето на една от орхидеите ми да я пресадя - прецъфтя, изсъхна цветоноса, а не е бутана откакто е купена.
Според вас да и взема ли по-голяма саксия?

# 368
  • Мнения: 1 330
Здравейте, момичета Simple Smile
Дойде ѝ времето на една от орхидеите ми да я пресадя - прецъфтя, изсъхна цветоноса, а не е бутана откакто е купена.
Според вас да и взема ли по-голяма саксия?


Как корените са така хубаво зелени?Моите въздушни, дори и след поливане са си все сиви и сухи😒

# 369
  • Мнения: 1 865
Според мен саксията трябва да е по- голяма.

# 370
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 005
Може да я пресадиш в мъничко по-голяма саксия.

# 371
  • Мнения: 991
Аз бих си я върнала обратно в тази,според мен няма нужда от по-голяма.

# 372
  • Мнения: 6 388
Мнението ми е непопулярно, но засаждам в по-голяма саксия само ако наистина, ама наистина ми е невъзможно да побера корените в стандартна саксия 12 см. Досега ми се е случвало 5 пъти от десетки пресаждания на фаленопсиси.
Като се махнат умрелите корени и боклуците от саксията и се освобождава място Simple Smile

# 373
  • Мнения: 6 308
Не че съм гранде-специалист, но аз не бих я пипала въобще щом има видимо здрави, дебели корени, изкарва ново листо и останалите листа са свежи, плътни и нормално зелени.

# 374
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 082
и аз се чудя на тези напъни непременно да се пресади, но всеки си има мнение и не се меся.
моите са си в купешките смеси Simple Smile има и 7 годишни...

Общи условия

Активация на акаунт