Италия 153

  • 65 014
  • 1 007
  •   1
Отговори
# 975
  • Мнения: 2 603
Ами не знам каква е тази градина, при нас дори и в частните искат имунизационен паспорт, защото е нещо, което се изисква от министерството, а не от градината. Не мисля, че е законно да допускат неваксинирани деца в детската градина, защото законът важи и за частните и за държавните и общински градини.

https://www.laleggepertutti.it/24722_scuole-private-e-pubbliche- … vaccino-come-fare

# 976
  • Мнения: 6 295
Здравейте, ако някой е запознат с процедурата за гражданство и документа за владеене на езика би ли споделил признават ли дипломата за италианска филология от СУ? Трябва да се преведе и легализира ли и да се извади този документ по-долу?


Благодаря предварително!

Последна редакция: ср, 01 юни 2022, 16:01 от drago_2008

# 977
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 260
Не съм сигурна, че диплома от СУ се признава. Може би трябва да държите изпит за ниво, например C1?

# 978
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 743
Трябва да признават дипломата. Аз съм с полувисш институт и ми признаха дипломата в 2007год., т.е. след влизането на България в ЕС. От Министерството на образованието в Рим обаче ми искаха да представя документ за владеене на езика. Направих запитване в Университета за чужденци в Перуджа, защото от Министерството признаваха валиден документ само от този университет. Беше доста сложен 8 часа писмен, с прекъсване на обяд и устен на следващият ден. Взех го на второто явяване. Документът е CELI 5DOC. После подадох всички останали документи преведени и с апостил. Аз обаче преподавам изобразително изкуство в прогимназия, а не италиански на италианци. Така че не знам как точно стои въпросът. Най- добре да се обадите направо в министерството на образованието. За начални учители помня, че имаше нещо по-сложно при изпита. Но бях толкова притеснена тогава, че не се заинтересувах много за какво точно става въпрос.
Ако трябваше да избирам къде да живея сега, не бих избрала Италия. Много бюрокрация, много скъпо, много ниски заплати и не според заслуги, лошо управление, високи такси и силно разделение между Северна и Южна Италия... Вярно, че в Трентино е различно, но като си помисля какви са в момента цените за газ и ток...
П. П. Да добавя, че и пенсиите в Италия са мизерия. ММ взема пенсия със 100% инвалидност и познайте колко е.... 385€. Мдаааа...

Последна редакция: ср, 01 юни 2022, 22:03 от danilu

# 979
  • Мнения: 6 295
Благодаря много danilu и VickyTaylor за коментарите.

Писахме на посолството на Италия в България. От там ни отговориха, че трябва да проверим за списък на университети, чиито дипломи се признават, който бил публикуван на сайта на Външно. На други места пишеше, че този списък е публикуван на сайта на Мин. на вътрешните работи, да ама списък не намираме. После на сайта на самото посолство намерихме тази бланка. Ще подадем нея заедно с дипломата пък ще видим. Изпита по италиански не представлява проблем (В1), но не намирам смисъл да се държи при завършена бакалавърска степен по филология в Софийския, да не говорим, че не става въпрос за преподаване в случая, а за гражданство. Писахме днес и направо тук до министерство на вътрешните работи, та ще видим италианците след колко време ще отговорят...
Ние с бюрокрацията вече сърбахме попарата, затова като искам нещо да свърша превключвам на английски, те не могат да го говорят масово, аз седя и гледам отчаяно Laughing

Последна редакция: ср, 01 юни 2022, 22:34 от drago_2008

# 980
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 743
Сега видях, че питате за гражданство. Трябва да имате адресна регистрация и после да подадете документи в Префектурата. Искат свидетелство за раждането, преведено и с апостил, а и да е с определен срок на годност Joy което е глупаво изискване, според мен. Документът няма как да си промени срокът на годност, ама нейсе. Свидетелство за съдимост и се попълва един формуляр доста обемен. Май седем страници беше. Марка от 16 €, която можеш да си купиш от дрогерия( tabaccheria). После чакаш около две години.
Да , с английският не ги бива много... Още поднасят Ренци за "английският му"... Шок!:joy:

# 981
# 982
  • Мнения: 6 295
Сега видях, че питате за гражданство. Трябва да имате адресна регистрация и после да подадете документи в Префектурата. Искат свидетелство за раждането, преведено и с апостил, а и да е с определен срок на годност Joy което е глупаво изискване, според мен. Документът няма как да си промени срокът на годност, ама нейсе. Свидетелство за съдимост и се попълва един формуляр доста обемен. Май седем страници беше. Марка от 16 €, която можеш да си купиш от дрогерия( tabaccheria). После чакаш около две години.
Да , с английският не ги бива много... Още поднасят Ренци за "английският му"... Шок!:joy:

Да, всичко е налично. Известно ми е и че Свидетелството за съдимост и Акта за раждане (може да се използва Формуляр А по Виенската конвенция) са с валидност 6 месеца. Не намираме списък с признатите университети, за който се говори и в линка на VickyTaylor, затова питах ако има някой с опит. Ще чакам да ни отговорят от някоя от всички институции, до които писахме (вкл. MAECI).

Благодаря Ви много!

# 983
  • Мнения: 9
Здравейте!

Надявам се да ми помогнете с едно бързо питане за детските градини. Какви са условията за българско детенце да посещава италианска детска градина? Дали и по какъв начин може да бъде прието в държавна детска градина, има ли такси или са безплатни, как стои въпросът с частните градини, кооперативите и гледачките?

Сърдечно благодаря за всякаква информация по темата! Heart

# 984
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 260
Детето трябва да има резиденца и задължителни ваксини. В държавните градини се плаща само менсата (храната), която е кетъринг и цените зависят от фирмата, която доставя храната, но е около 5,30€ на ден и включва обяд и евентуално някакво спунтино около 10ч. Таксата може да се облекчи, мисля зависи от декларираните доходи на родителите. В държавните градини има възможност за пре и допо скуола, което се заплаща по коло 200€ годишно.
Частните градини си имат солени такси, бавачките- както се договорите, зависи в коя част на Италия, на север животът е по- скъп.
Може да отидете до секретарията на най- близкия учебен институт, където ще ви дадат подробна информация.

# 985
  • Мнения: 9
Детето трябва да има резиденца и задължителни ваксини. В държавните градини се плаща само менсата (храната), която е кетъринг и цените зависят от фирмата, която доставя храната, но е около 5,30€ на ден и включва обяд и евентуално някакво спунтино около 10ч. Таксата може да се облекчи, мисля зависи от декларираните доходи на родителите.
Частните градини си имат солени такси, бавачките- както се договорите, зависи в коя част на Италия, на север животът е по- скъп.
Може да отидете до секретарията на най- близкия учебен институт, където ще ви дадат подробна информация.

Много благодаря! А дали можете да ми кажете как стоят нещата с приема? Кандидатства ли се по някакъв начин или при всички положения все някъде ще има местенце за детето?

# 986
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 260
Не съм много наясно, но предполагам, че детето има право на дг по местоживеене, т.е. в най- близката такава, на която община сте резидент.

# 987
  • Мнения: 27 552
В някои детски градини си готвят на място.
Ние плащахме по 70-80 Евро на месец за стола+ автобусчето до/от училище. Като транспортът мисля беше по-голямата сума. Отделно си носеше сутрешна/следобедна закуска в кутия. Т.е. таксата включваше само обяд. 5,30 евро на ден ми се струва доста, но зависи и какво предлагат срещу нея.

# 988
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 260
Нашата община са към Sodexo, храната не е нищо особено, първо и второ, като второто често е под формата на прошуто и т.н., а гарнитурата зелена салата или финоки, които нито едно дете не яде. В училище към 10ч им дават нещо- плод или нещо сладко или йогурт.
За празниците им предлагат и празничен обяд.

# 989
  • Мнения: X
Vicky, подобно на България зависи накъде сте се насочили. В Рим например цените на частните градини са съвсем съпоставими със София например, местата-също. Тоест, без място в частна градина няма да останете ако не намерите държавна.

Общи условия

Активация на акаунт