Италия 153

  • 65 077
  • 1 007
  •   1
Отговори
# 885
  • Мнения: 2 136
Имам две приятелки иатлианки с роднина с увреждане. Едната има дете, а другата - сестра, с Даун синдром. Това, което знам е, че дацата се интегрират в обществото - посещават масови училища и учат заедно с всички останали. Не знам за специални терапии, но предполагам, че и такива има. Като цяло обществото приема различните. ММ също има братовчедка със Синдром (не Даун) и тя е вече възрастен човек (на около 40), живее сама и е омъжена. На приятелката ми сестра й с Даун също живее сама и си има приятел, живет в малка комуна, но са напълно самостоятелни. Мисля че ще е едно прекрасно място да отгледате детето си, със сигурност по-добро от България. Може би ще му е трудно с езика и адаптацията, но с времето и това ще мине, особено, ако е съвсем малко. Това, което знам от другата ми приятелка с дете със синдром (не е Даун), е че й препоръчаха да използват само един език вкъщи, който да е същия като в училище, защото за тях е много трудно да се борят и с много-езичие.

Успех и да споделите как се чувствате.

# 886
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 294
Също имам наблюдения, че децата се приемат добре. Посещават масови училища, почти във всеки клас има дете със соп и с него по време на часовете работи допълнително помощен учител.
Обществото е толерантно, мисля.
Относно рвхабилитации и т.н., не съм наясно и не зная как съоят нещата.

# 887
  • Мнения: 1 164
Много благодаря за споделеното.

# 888
  • Мнения: 6 332
Аз не съм запозната какви точно са програмите, но имам този случай от началното училище на сина ми, когато наши познати от Швейцария (кантон Тичино) си записаха детето със синдром на Даун в нашето училище в Италия (Ломбардия), заради по-добрата интеграция. Бяха доволни, че живеят в пограничен район и имат възможност да направят това и се изказваха много лошо за Швейцария, която била все още много назад и май почти липсва интеграция.

# 889
  • Мнения: 2 603
За терапии и аз не знам, но със сигурност децата с даун в Италия се интегрират много добре. Има един много симпатичен татко, който осиновява детенце с даун и много често публикува истории във фейсбук. Той е от Южна Италия, но все пак ако е интересно ще оставя линк. Може да му пишете, най - вероятно ще отговори.

# 890
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 294
Когато се преместих тук това, което ми направи силно впечатление е, че хората с увреждания са много добре интегрирани, за тях няма недостъпни места, както и за майките с колички, съответно. Тези хора са навън, сред другите хора и водят напълно пълноценен живот, доколкото това е възможно. Никой не ги съжалява, никой не цъка с език. Приети са като равни. В България тези хора стоят затворени по домовете си- обществената среда е недостъпна, хората шушукат и си плюят в пазвите, а държавата не прави нищо за тях. Съответно се чувстват отритнати, непълноценни и самотни.
Тук няма такова нещо. Хората в неравностойно положение са навсякъде и са обгрижвани.
За 10г тук мога да кажа, че впечатлението ми е, че италианците са състрадателен народ, който уважава възрастните, хората с увреждания, децата и животните. Това е доста поксзателно.

# 891
  • Мнения: 2 136
Ето ме да разкажа след една седмица в Торино. Всичко е прекрасно и много ми харесва. Градът е уникално красив, достатъчно голям, за да има всички нужни услуги, но в същото време няма никакъв трафик, дори в пиковите часове, и е изключително чист, което е голямата разлика с Рим.

Имам само голям проблем с училището на децата, не ми извеждат децата, ще откача. Особено малката цяла седмица я изведоха само веднъж. Много съм ядосана, защото преди да ги запиша, бях уверена от директорката, че ги извеждат всеки ден, освен ако не вали. Цяла седмица беше слънчево с положителни температури, в петък беше 11 градуса. За мен това си е направо престъпление. И други неща ме дразнят и съм решила да сменя училището, та тази седмица ще ходя в други да говоря.

Я кажете какви са процедурите, ако дете се разболеее (не Ковид)? Трябва ли да носим бележка или да правим тест или просто се връщат на училище (градина) като оздравеят?

# 892
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 294
Няма нужда да правите тестове, ако сами не прецените, никой не може да ви принуди. Ако се съмнявате, че детето е с Ковид, свързвате се с педиатъра, който ще ви запази час за тампоне. Няма нужда от бележки, няма нужда от нищо. Просто спирате детето и го водите, след като оздравее.
Преди Ковид децата си ходеха сополиви и на никой не му правеше впечатление, но сега се налага да бъдем по- предпазливи.

# 893
  • Мнения: 450
Нямате ли група whatsApp ? там да попиташ ,по принцип тук в Тоскана в детската градина има право да отсъства само 3 дни по семейни причини и 5 дни в училище.Тук изискват един документ ауточертификационе задължително се представя в детската или училище ,ако отсъствието е по семейни причини.
За съжаление когато се обадиш на педиатъра и му кажеш че детето е настинало веднага ти дава рецепта за тест,не можеш да го отведеш на преглед,преди теста и не ти дава бележка без тест ...

# 894
  • Мнения: 2 136
Няма подобни изисквания, ние сме в частна градина. Не членувам все още в Whatsapp групата с майки, защото децата ходят от 5 дена.

Не искам да питам там, разбира се. Тук са всички екстремисти - искат да си тествам децата при всеки сопол, няма да стане...

# 895
  • Milano
  • Мнения: 3 679
Погледни на сайта на училището/градината.

В училището на моето дете, ако отсъствието е планирано (прим.зъболекар и т.н.) не носиш нищо, само го отбелязваш в diario предварително.

Ако не го направиш следва да се занесе autodichiarazione.

Aко детето oстане вкъщи, защото е болно се обаждаш на педиатъра и ако изключи възможността да е Ковид се връща на училище с autodichiarazione за отсъствие от училище по причини, несвързани със симптоми за Ковид.



И обратно, ако има такива симптоми или са ви се обадили да си го вземете от училище:



Преди няколко дни пратиха някакво изменение в декларацията, но още не съм я погледнала и принтирала.

Мисля, че всички спазват някакви протоколи Ковид и частните училища не са над закона.

# 896
  • Мнения: 2 136
Няма такава декларация. Днес предупредих в училището, че няма да ходят два дена, казаха ми, че няма проблем. И преди да ги запиша бях попитала как стоят нещата с отсъствията, защото градината няма никакви ваканции, освен лятната 2 месеца, та ако искаме да пътуваме как трябва да процедирам и те ми казаха, че няма никакъв проблем, само да ги предупредя кога и за колко време. Преполагам, че принципът е като в България, където в държавните учреждения също има някакви ограничения на отсъствията, защото децата, които не посещават по основателни причини, де факто заемат местата на други деца. В частните не стои този въпрос, те парите ми ги вземат без да се интересуват дали ходим или не.

За бележката от лекар не знам, но преполагам, че там сте прави и ще се изисква. Аз на лекар няма да я водя засега, защото не е толкова болна.

# 897
  • Мнения: 2 603
Зависи от градината какви са им изискванията при отсъствие. Даже моите деца са в една градина, но различни групи и на голямата ми искат всеки път писмено обяснение защо не е ходила, а за малкия не ми искат. Миналата година правенето на тест за ковид беше по преценка на педиатъра, ако детето има симптоми си остава в къщи, но ако педиатъра не сметне за нужно не се прави тест. В момента има много болни затова предполагам и повечето педиатри пращат на тест. В нашата градина половината групи са под карантина.
Сноуче, това с излизането е много тъпо наистина. Мен също би ме дразнило. При нас ги извеждат всеки ден, днес даже два пъти са били навън защото времето е много хубаво.

# 898
  • Мнения: 2 136
Да, може и да е всяко училище за себе си. А и все пак те са още в градина, предполагам от първи клас ще е друго. Но ми обясниха, че ще има периоди, когато училището работи, но няма да се преподава нов академичен материал и обикновено тогава семействата ходели на почивки. Понеже, както обясних, те не излизат във ваканция нито за карнавала, нито за Великден, за Коледа имат 5 дни ваканция.

# 899
  • Мнения: 2 603
Да, в частните градини често е така, все пак родителите работят и имат нужда от градината. В детските градини попринцип няма проблем децата да отсъстват, в общинските обикновено лимитът е 30 дни след което се губи мястото, но в рамките на тези дни може да се отсъства по домашни причини. Ние много пъти сме ги спирали или сме ходили някъде и не е имало проблем. Даже миналата седмица отсъсваха два дни. Вече в първи клас не знам как ще е, май не е чак толкова строго и там, но все пак е по-добре да не се изпуска материал. Ще разберем догодина.

Общи условия

Активация на акаунт