На пазар във Варна - тема 56

  • 25 513
  • 732
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 1 370
За Пармаксъзов нямам изградено окончателно мнение аз, така че отзивите ви са добре дошли. Миналогодишният козунак със сладко от череши беше върхът, даже си спомням, че купихме още 2 след като минаха празниците. Попадала съм обаче на отвратителна арабска баклава.
Явно качеството им е ала когато съм на кеф и ако на клиентът му излезе късметът.

# 451
  • София
  • Мнения: 3 163
Момичета, за невежите като мен, моля споделете вашите успешни рецепти за козунак или кифлички. Може в скрит текст, за да не отместваме генерално темата. Благодаря! 🍀
Тези дни в някоя от темите прочетох много хвалби за Тази рецепта Още не съм го пробвала, но тези дни ще експериментирам.
Правила съм този и наистина е много сполучлив.
Този също съм го правила. Сполучлив е, но като че ли предходната рецепта ми харесва повече.
Преди години правех един "Чаен венец с лешници" по рецепта на 24kitchen. Получава се почти като козунак.
Сигурна съм, че тук има и тема за козунаците, като там ще откриеш много изпитани рецепти.

# 452
  • Варна
  • Мнения: 1 745
Днес в Кауфланд Бриз видях комарници за врата. Мисля, че са в брошурата за тази седмица, така че сигурно ще ги има и на центъра.

# 453
  • Мнения: 236
Ето този козунак правя вече 10 години.По-сполучлив не съм открила. От сайта на Йоли е.       
Скрит текст:
    Продукти:
 
7 яйца
400 г захар
300 мл хладко прясно мляко
60 г прясна мая
сок и настъргана кора от  1 лимон
2 ванилии
1/4 ч.л. сол
около 1.2 кг - 1.4 кг брашно
120 г стопена свинска мас
230 г стопено масло
 
пълнеж:

 локум, захаросани портокалови кори, сладко от  зелени смокини, стафиди                                                          Приготвяне:
 
* Разтворете маята в около 100 мл прясно мляко, подхранете я с  1 ч.л. захар и добавете малко брашно. Разбъркайте на гладка каша с гъстотата на гъсто палачинково тесто. Покрийте кваса с кърпа и го оставете на топло да втаса.
 
* Разбийте добре яйцата със захарта и към тях добавете останалото мляко, сока и кората на лимона, ванилията и солта. Сипете шупналия квас  и разбъркайте добре.
 
* В голяма тава или на работния плот сипете 1 кг брашно. Оформете кладенче и сипете яйчната смес вътре. Започнете да месите тестото, като постепенно си прибавяте по малко от  останалото брашно. Трябва да получите меко тесто, което да не лепне по ръцете ви.
 
* Смесете двата вида стопена мазнина и с непрекъснато примесване започнете да я прибавяте към  тестото, докато се поеме цялата. Месете дотогава, докато усетите как тестото става еластично и  започват  да се получават въздушни мехури. Ако имате машина за хляб може да направите целия процес в нея, като след  основното омесване наливате на малки части мазнината. От  това количество тесто обикновено стават  от 4 до 6 козунака, но това зависи от  големината им.

* Сложете омесеното тесто в  достатъчно голям  съд, покрийте го с найлоново фолио и го оставете на топло да втаса. Обикновено това отнема 2-3 часа. За по-бързо втасване може да сложите купата в затоплена фурна.
 
* След  като тестото втаса може да направите от него козунаци с най-различни форми. Както големи, така и малки.

 * За класически плетен козунак с плънка откъснете три еднакви топки тесто и ги разточете върху намазан с масло плот на дълги правоъгълни парчета. Поръсете ги с плънката. Разбира се, може да сложите и друг пълнеж какъвто обичате най-много. Завийте лентите на рула и ги усучете.

 * Сплетете ги на плитка и поставете козунака в  намазана с масло подходяща правоъгълна форма с високи стени. Аз  ползвам форма за кекс. Покрийте козунака с  кърпа и го оставете на топло да втаса отново за около 1-2 часа.
 
* Намажете козунака с разбито яйце. Класическата украса е да го гарнирате с цели белени бадеми и да го поръсите с  кристална захар, но може да ползвате и друг вид цветна захар.
 
* Загрейте фурната на 150* и първоначално печете козунака на тази температура около 40 минути. Покрийте го с фолио за да не прегаря повече отгоре и го доизпечете за още около 20-30 минути. Напомням, че времето за печене зависи от големината на козунака. По-малките козунаци изискват по-малко печене.

* След като изстине увийте козунаците в найлоново фолио за да се запазят максимално дълго свежи. Но знаете, козунакът е най-хубав съвсем пресен и леко топъл. Да ви е сладко. 

# 454
  • Варна
  • Мнения: 5 525
Момичета, да знаете дали някъде мога да намеря Еутирокс 75? Казаха, че е изчерпано и в склада няма. Само ако е останало в някоя аптека някъде.

# 455
  • Мнения: 11 317
Galinals, дали може да се замени маста с масло и 60 гр прясна мая колко е суха?

# 456
  • Варна
  • Мнения: 36 580
Това на Гугъл мапс нищо не ми говори, мен за карти не ме търси. Но ще се поразходя тия дни, току виж съм открила.  Grinning

Улицата е Хан Кубрат. Като тръгнеш по нея от кметство Младост в посока мол Варна, още първата пресечка вляво е една малка задънена уличка. Буквално е 20 метра. Като стигнеш дъното й и погледнеш надясно ще видиш пекарната, то там друго няма Simple Smile

# 457
  • Варна
  • Мнения: 4 916
Pea, от готварски сайт:
"Тогава е важно да знаете съотношението между прясна и суха мая, което е съвсем просто. 10 г суха мая се равняват на 25 г жива"

По тази рецепта правих аз както и почти една цяла група във ФБ Joy
https://evelinacooking.com/2019/04/15/%D0%BA%D0%BE%D0%B7%D1%83%D … ZguXJt360QLtV7v6c

На всички се получи като на едни обаче беше без конци. Тайната била в сплитането.
Фитилите трябвало да са самостоятелсно усукани и после сплетени.
Ох, че лаишко обяснение, но и на мен така го обясниха, т.ч. мисля ще се разбере от всеки.

Момичета, да сте попадали на течна боя, която покрива добре яйцата и мога на ползвам за основна, а не само за финиш.
Иска ми се тази година само с такава да успея да ги направя.

# 458
  • Мнения: 11 317
eli70o0, благодаря за рецептата, щом цял ФБ я е правил, трябва и аз да го направя! Grinning

# 459
  • Варна
  • Мнения: 1 685
Ето я моята любима рецепта, на баба ми е. От тестото могат да се правят кифлички и козунаци с каквито пълнежи желаете. Малко е подробно описанието, но така съм се учила на времето... Relaxed
Скрит текст:
Много важно е как се приготвя маята за козунака, защото благодарение на нея козуначното тесто увеличава обема си и става приятно на вкус. Маята за хляб смесваме с 1 с.л. пресято брашно, 2-3 с.л. топло мляко, щипка сол, щипка захар. Оставяме на топло да шупне, след това я смесваме с още 1-2 с.л. брашно и 2 с.л. топло мляко и оставяме на топло да шупне отново. След тези „процедури” я слагаме в пресятото брашно (на стайна температура). Използвайте само пресни яйца. Да са на стайна температура.

Необходими продукти: 1 кг брашно, 5 яйца, 150 г свинска мас, 250 мл прясно мляко,  250 г захар, 1 кубче прясна мая – 42 г, настърганата кора на 1 лимон, 4 прахчета ванилия, 1-2 с.л. коняк, ½ ч.л. сол.
1 жълтък за намазване, захар за поръсване.

Начин на приготвяне:
Започваме с маята по начина описан в началото.
В затоплена тава пресяваме брашното и правим „кладенче” в средата. Яйцата и захарта се разбиват до побеляване.Добавя се останалото прясно мляко, ванилията, коняка и лимоновата кора.Тази смес на части прибавяме в „кладенчето”, като бъркаме с ръка. После прибавяме шупналата мая. Топим ръцете си в разтопената свинска мас и месим. При месенето тестото се разтегля, събира се на топка и пак се разтегля. Когато козуначното тесто стане гладко, да не залепва по повърхността и ръцете, и мазнината свърши, го завиваме (покриваме) с кърпа. Втасва на топло за 1 час – трябва да удвои обема си.
След това го премесваме  с намаслени ръце, късаме толкова тесто, колкото е необходимо за оформяне на един козунак/кифлички според формата Ви за печене. Правим си форми каквито желаем - руло, плитки и т.н. Готовото оформено тесто се слага в намаслена форма /може и застлана с готварска хартия/. Покрива се с кърпа. Оставя се на топло да втаса до удвояване на обема още около 30 - 40 мин. .

Втасалите козунаци се мажат отгоре с разбит жълтък с 2-3 капки мазнина. Ръсят се със захар, редят се половинки бадеми, орехи... Пече се на умерена температура при 175°С около 40 мин. . Козунаците се покриват с алуминиево фолио 15-20 минути след началото на печенето, за да не изгорят отгоре.
След като изстинат се вадят от формата.
Добър Апетит!

# 460
  • Варна
  • Мнения: 4 444
Благодаря на всички, ще прегледам рецептите и ще избера достъпна за лаик като мен. Пожелайте ми успех, защото изобщо не меся. Сега така или иначе сме само вкъщи, трябва да пробвам!

# 461
  • Варна
  • Мнения: 1 685
Ще се справиш, Blue! Изглежда малко засукано, но като започнеш ще видиш, че е лесно. Успех!

Я кажете от къде ще купувате агнешко? Препоръчайте ми магазин, че аз за първи път се налага да купувам. До сега все баща ми печеше на пещ в село.... ех, как ще ми липсват тези моменти този Великден. Здраве да е, другото ще го измислим.

# 462
  • Мнения: 75
Благодаря на всички за включването за козунаците! Може да пробвам тези от пекарната в Трошево или на Филип. Чудя се и аз за домашен,  но си нямам много доверие. Пък и гледам рецептите са с мас... За агнешкото също ще следя.

# 463
  • Варна
  • Мнения: 2 743
Благодаря за рецептите и аз направих запис,че въпреки козунака , който ще купя мъжкото тяло у дома меси и е решил тази година да се пробва с козунаци Grinning

Искам да взема яйца от някой производител, ама бая съм закъсняла с хранителния кооператив и никой май не предлага вече.
Излиза ми все " Добруджанска зимница" , някой взимал ли е от тях ?

# 464
  • Мнения: X
Здрвейте, знаете ли дали магазина за втора употреба Бултекс (май така се казваше) във Владиславово работи?

Общи условия

Активация на акаунт