Предстои ли нова икономическа криза и заради коронавируса? - 2

  • 258 589
  • 5 315
  •   1
Отговори
# 4 920
  • София
  • Мнения: 30 107
И според мен всички губят. Забелязала съм в последно време, че не само работодателите са претенциозни. Добре, те уж имат изисквания много, а заплащане никакво, ама и при търсещите работа има едни изисквания, пък претенции, пък избиране с години и накрая няма работа и си стоят вкъщи. Значи не са на зор. Като знам в началото на "кариерата" си как "подбирах". Като си без стаж, умения и едни знания на теория, но пък с желание за усъвършенстване, стават нещата, но с компромиси, ама аз имам усещането, че всички учат за ръководни кадри и очакват от училищната скамейка да скочат в директорския стол. Може би греша, не знам. Това са лични наблюдения, нямам поглед върху пазара на труда в последно време.

# 4 921
  • Мнения: 3 732
От Капитал:

"Доходите на домакинствата растат в пандемията, разходите намаляват
Основният източник на средства за семейния бюджет остава работната заплата"

Купуването на имоти също върви ударно.
Къде я видяхте кризата?

# 4 922
  • София
  • Мнения: 4 668
И аз четох статията. Мисля, че говореха за рекорден 11% ръст на спестяванията, около 7 милиарда лв.

# 4 923
  • Мнения: 2 931
Аз си признавам, че толкова не сме успявали да спестим никога преди. Хоум офисът ми намали разходите за храна, транспорт и облекло драстично. Ученичките видяха училище две седмици тази година, та и там разходите намаляха. Холяма част от фирмите спестиха доста от разходи за полети нагоре-надолу и режийни за големите си офиси. И според мен кризата е основно в туризма и малките фирми, също и при производителите на луксозни стоки.

# 4 924
  • Мнения: 5 755
От Капитал:

"Доходите на домакинствата растат в пандемията, разходите намаляват
Основният източник на средства за семейния бюджет остава работната заплата"

Купуването на имоти също върви ударно.
Къде я видяхте кризата?


Ами баш това е кризата - умъртвяването на парите, скриването им "под дюшека" и замразяване в нисколиквидни активи, каквито са недвижимостите.
Като има спестяване - няма харчене, като няма харчене - няма производство, като няма производство ... скоро няма да има какво да спестяваме.
Страдат от короната всички бизнеси, които правят услуги и  произвеждат стоки за широка употреба.

А пък доходите статистически растат, как няма да растат, като МРЗ 2019 - 560.00 лв, МРЗ 2020 - 610.00 лв. Увеличение 8.9% . На цялата администрация заплатите са обвързани с МРЗ. На малкото работещи бизнеси в страната, за да си задържат работниците, се налага също да увеличат, за да запазят пропорцията БРЗ:МРЗ.
Всичкото  увеличение, обаче е чисто административна мярка и не се дължи на това, че сме започнали да произвеждаме по-ефективно или с по-висока принадена стойност. Най-много му се радват чиновниците, щото те нищо не произвеждат освен изписана хартия. Най-много ще спестяват пак те, щото не знаят при новото управление дали ще са на същите длъжности или не.
По тоя път, богата държава  няма да станем никога.

Последна редакция: пт, 16 апр 2021, 13:01 от dariVale

# 4 925
  • София
  • Мнения: 4 668
Е, те рекордните доходи нали са дошли от "производство"?

Или "производството" си го представяме като през комунизма. Пушещи комини, станове, стругове?

Щом има рекордни доходи, нещо се е произвело и продало. Явно все нещо се потребява. Че не е туризъм, това е ясно.

Значи Епъл, с милиардите натрупан излишен кеш са всъщност в криза. С умъртвени пари.

# 4 926
  • Мнения: 12 725
Също така и някои видове услуги може да не  се търсят, но други  си се търсят, например някои видове посреднически услуги генерират рекордни  приходи,  изобщо без връзка с короната.

Бях чела, че големите спестявания,  които се отчитат, частично  са от бизнесите, които са затворени - че това са донякъде оборотните пари на въпросните  търговци. Сега като отворят всичко, оборотните пари ще се развъртят и ще се изтеглят от банките.

# 4 927
  • Sofia
  • Мнения: 4 005
Дори и да няма световна риза, което е малко вероятно, ние сами ще си направим локална в държавата. Резултатите след управлението се очертава да са катастрофални т.е взехме заеми, които моментално са похарчени и всичко от известно време е на минус. В този случай който и да управляка, каквото и решение да вземе нещата няма да са никак розови за жалост. Предното правителство е похарчило толкова много неясно как и къде и години няма да ни стигнат да се възстановим.

Последна редакция: пт, 16 апр 2021, 18:25 от vaflichka

# 4 928
  • София
  • Мнения: 4 668
 Какво има да възстановяваме, хората са по-добре отвсякога.
Ако някой е зле е изключение, да търси липсата в своя телевизор.

Какви пари са изхарчили, като заемът като % от БВП е нисък?
Ако имаш 2ма човека, единият със заем 100 х лв, доходи 200х лв на година и бизнес за 1млн лв; 2ри човек със заем 200х лв, доходи 400хлв и бизнес за 2млн лв;
кой е по-зле!?
2ят, защото има 2пъти по-голям заем!?
Това са глупости, мислете малко с главата си. А и не само от собствената камбанария.

Ако някое бъдещо управление не се справи, вината ще е 100% изцяло негова. Ситуацията в държавата е по-добре от всякога.

# 4 929
  • Sofia
  • Мнения: 4 005
Какво има да възстановяваме, хората са по-добре отвсякога.
Ако някой е зле е изключение, да търси липсата в своя телевизор.

Какви пари са изхарчили, като заемът като % от БВП е нисък?
Ако имаш 2ма човека, единият със заем 100 х лв, доходи 200х лв на година и бизнес за 1млн лв; 2ри човек със заем 200х лв, доходи 400хлв и бизнес за 2млн лв;
кой е по-зле!?
2ят, защото има 2пъти по-голям заем!?
Това са глупости, мислете малко с главата си. А и не само от собствената камбанария.

Ако някое бъдещо управление не се справи, вината ще е 100% изцяло негова. Ситуацията в държавата е по-добре от всякога.

Извинете, но коментирате на ниво отделно лице, което е спечелило или не е изгубило нищо от Ковид пандемията. Имам предвид държавен бюджет, бюджет за АЕЦ козлодуй, който също се коментира, че е на минус, други фондове важни, които няма право да коментираме също, тъй като темите с определени институции водят до съдебна отговорност. Коментират се тези неща упорито през последните дни и това не се прави безцелно за да се говори против едно или друго управление...

# 4 930
  • София
  • Мнения: 4 668
По-горе цитатите ми са взети от националната статистика не ги ли видяхте?

Така че, не моят коментар е на ниво "лице", а вашият.
Средно общо за страната всичко е на +.

Коментират се тези неща упорито през последните дни и това не се прави безцелно за да се говори против едно или друго управление...
Това са общи и празни приказки.
"Коментират се". От КОЙ? Доказателства има ли?

Точно затова писах в темата, защото го обръщате на политика и общи приказки. А не е за това темата.

# 4 931
  • Мнения: 4 371
“Средно общо сме на плюс” ми звучи като “петилетката за три години”.

# 4 932
  • Мнения: 3 608
Кое му е на + не виждам.При скок на основните стоки за бита,горива,услуги къде са тези скатани пари от населението хабер си нямам.

# 4 933
  • София
  • Мнения: 4 668
НСИ ги е намерила някъде. Не знам къде, сигурно под дюшеците.

“Средно общо сме на плюс” ми звучи като “петилетката за три години”.
Ами НСИто е писало конкретни числа.

На мен пък общите приказки "Всичко се скапва" ми звучат като "петилетката за три години".

Май не правите разлика между популистки лозунги и фактология и математика.
На такова ниво на дискусия нямам какво повече да кажа ...

# 4 934
  • Мнения: 5 755
Е, те рекордните доходи нали са дошли от "производство"?

Или "производството" си го представяме като през комунизма. Пушещи комини, станове, стругове?

Щом има рекордни доходи, нещо се е произвело и продало. Явно все нещо се потребява. Че не е туризъм, това е ясно.

Значи Епъл, с милиардите натрупан излишен кеш са всъщност в криза. С умъртвени пари.

Какъв Епъл видяхте в статията на "Капитал" за доходите на домакинствата в България през 2020 г.
Доходите на домакинствата, според Статистиката, са основно и най-вече от Работна заплата. От кой бранш е получена заплатата обаче е тема за друга статистическа извадка, която не е коментирана в статията.
Много ми е интересно вие как си представяте "производството"?  Много се радвам, че поне един гражданин мисли, че в Татковината ни мила всичко е цветя и рози.

Отделно за милиардите натрупан кеш - независимо дали е Епъл или който и да било друг. Пари, които не носят Пари прим може и да не са криза, но не са и развитие. А застоят е първия симптом на бъдеща криза. Щом се е натрупал "наличен кеш", това означава, че предприятието няма интерес или нужда да купува нови средства за производство. А не са необходими средства за производство, когато няма потребление.
Нищо хубаво не се очертава за икономика с потребление в застой.

Общи условия

Активация на акаунт