Предстои ли нова икономическа криза и заради коронавируса? - 2

  • 258 756
  • 5 315
  •   1
Отговори
# 4 905
  • Пловдив
  • Мнения: 23 759
Същото е и с корона вируса. Когато си подготвен с информация, медикаменти, организация, стресът и последствията са по-леки. Бях подготвена когато позитивирах антигенен тест, знаех кое, какво и как. Лекувах се умно и нямам проблеми. Трябва да се мисли в перспектива и да сме подготвени за евентуални кризи. А не да се жалваме и да се чудим кой ни е виновен.
Тъй, звучите много ехидно и самодоволно. Но колкото и да сте подготвена тоя вирус удря гадно. Дано не го изпитате. Имали сте късмет просто.

Честно казано - и аз се чудя защо имате право на инвалидна пенсия, ама и работите на 100%? Замълчах възпитано, но ... предизвиквате.

# 4 906
  • Мнения: 14 498
Имам приятелка с неврологично заболяване, мисля, че е с висока степен инвалидност, работи.

Инвалидната пенсия я ползва да си купува лекарството, което на три месеца трябва да й се влива, явно не го поема касата. Че и по едно време го изнасяха в чужбина и не можеше да го намери...да броиш парите на хора с подобни заболявания...

# 4 907
  • Пловдив
  • Мнения: 23 759
Защо да и броя парите? Имам мнение за какво се изразходват парите, аз си плащам данъците, работя на светло.

# 4 908
  • Мнения: 2 998
Имам трима познати, които са с инвалидна пенсия. Единият събра малко на 15 години стаж (май беше 17), защото през останалото време работеше на черно и взима около 250лв инвалидна пенсия. Другите двама са с над 25 години стаж и взимат 450лв и 500лв. Всички си работят и в момента.
Да подчертая, че аз проблем с инвалидните пенсии нямам. Просто смятам, че всеки трябва да получава помощ каквато си е заработил. Изключвам много тежките случаи на 100% инвалидизация. Но ако човек на 45+ няма 15 години стаж, не може да се сърди на ниската пенсия.

# 4 909
# 4 910
  • Мнения: 2 998
Refrenolog, ти се опитваш да се включиш, но никой не поема. Grinning

Последна редакция: нд, 11 апр 2021, 16:21 от ⓑⓤⓑⓑⓐⓣⓐ

# 4 911
  • Sofia
  • Мнения: 4 062
Да обясня малко за хората, които не разбират какво е инвалидна пенсия и доколко стига на един човек. Хората с някаква инвалидност са ческо с тежки заболявания и като за начало са на тежки и скъпи лекарства. Когато брат ми - сравнително млад човек се разболя за пръв път - ТЕЛК 80% определи 100лв пенсия и задължителна забрана за работа за поне 6 месеца , а само едно от лекарствата му струваше 230лв. на месец. Сега пенсията е малко по-висока, но пак никак не е достаъчна дори и за покриване на сметки. От тогава има забрана да работи на редица места и единственото място, където поработи известен период от време беше оперативна програма за инвалиди. Програмата току що свърши, а сме в криза след Ковид и работодатели, които не искат и да чуят за наемане на човек с ТЕЛК. Какво ще прави нямам идея, а сметките и лекарствата си вървят.

# 4 912
  • Мнения: 13 364
Refrenolog, ти се опитваш да се включиш, но никой не поема. Grinning

Grinning  печатницата на пари работи на пълни обороти и достига върхове. Финансовите пазари свикнаха с това. Дават ги на заем на други държави с условието да си купят нещо от тях  и помпат инфлация. Според някои изследвания вместо да увеличат потреблението помпат спестяванията, което обаче не е очакваната цел с печатането им.
Действието е при Тръмп на картинката все още се развива при Тръмп и по време на избори. А сега попарата ще му сърба Байдън.
В много по-скромни размери подобно нещо има и при нас. За първи път от много години бюджета е на дефицит над  600 млн лева, ако може да се вярва на това, което излиза в пространството. Теглиха се и нови заеми доста последните години. Прекалени сме малки да ни ги опростят и ще си ги плащаме.
Това ще си седи  наследство от Герб.
Простичък коментар на картинката от мен. Sunglasses

# 4 913
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 458
Стига, де! Защо работели инвалидите! Вие сериозно ли?!
Мъжът ми беше инвалид, откакто навърши 20, уволниха го от казармата инвалидизиран. Не се сещам колко му беше пенсията през 1996 г., но последната получена през 2015 беше около 170 лв. Междувременно му намалиха степента на инвалидност, това изобщо не ми се коментира дори! Как очаквате млад мъж, семеен с деца, да се справя със 170 лв без да работи допълнително? В ЕР на ТЕЛК ясно е посочено какво не може да работи със съответното заболяване. Останалото са си ваши( нелепи) интерпретации относно това защо си позволяват да работят инвалидите!

# 4 914
  • Мнения: 9 889
Аз не съм против това, че работят. Даже при нас имаме 2 млади момичета, с ТЕЛК-ови решения. Процентите не ги знам какви са, но са високи. И двете работят, някакви удръжки са им по-малки от на останалите, и имат 6 дни платена отпуска в повече - но никой не им завижда за това. Също вземат някаква надбавка, или пенсия - по около 120-130 лв.
При тях уврежданията са такива, че интелектуален труд могат да извършват. Претендират за заплати както на останалите, и съответно работят колкото останалите. Това е. Откъде-накъде пък няма да работят? Как се живее със 130 лева?

# 4 915
  • Мнения: 9 889
Предстои Криза, криза на културните обноски, тъй както гледам.

И с цел малко да сменим тона, моите впечатления са, че основно и кажи-рвчи необратимо, пострадаха фирмите с около 15-20-30 човека персонал. Които се занимават с някакво производство.
Туризмът също.

# 4 916
  • Мнения: 14 671
Да,в туристическият бранш е така.С изключение на къщите за гости по южното Черноморие,които са в тъъъъмно сивата икономика.За малките производства,нямам представа.В кои сектори?Предполагам,че в хранително-вкусовият е по-добре,дори да има спад.Нали хората винаги трябва да се хранят.

# 4 917
  • Мнения: 9 889
По-скоро които произвеждат някакво оборудване -  бетонобъркачки, или щандове за изложения. Които няма как да си освободят персонала, защото е специфична работата, пък нямат работа, защото клиентите им не пазаруват вече.

# 4 918
  • Мнения: 1 308
То хубаво, но накрая пострадват най-много редовите служители. Защото я забравени заплати, я намалени, я нещо от тоя род. И като не е подходящ момент да търсят нова работа, доста хора търпят и чакат.

# 4 919
  • Мнения: 9 889
Кое е хубавото в случая - положението за работника, или положението за фирмата?
Няма печеливш, ако питаш мен. Всички губят

Общи условия

Активация на акаунт