Предстои ли нова икономическа криза и заради коронавируса? - 2

  • 258 617
  • 5 315
  •   1
Отговори
# 4 890
  • Мнения: 3 505
Еее, то на вас няма угодия. Че кой е бил 40 и повече години в казарма, майчинство и университет?
Стажът, който се иска за инвалидните пенсии е по-малък. Изисква се определен общ стаж, като част от него трябва да е реален. Ако си се инвалидизирал през първата година от трудовия ти стаж, този от казармата/майчинството и няма да ти стигнат да получиш 300-те лева пенсия и ти остава социалната от 155.

# 4 891
  • Мнения: 9 866
Да, разбирам. Но това, все пак, е частен случай.

# 4 892
  • Мнения: 2 998
Добре, тогава съгласна ли си всеки месец да ти се удържат още по 100лв за пенсии на хора, които нямат достатъчно стаж? И тези пари да ти се удържат в продължение на 35 години. Защото тези пенсии се плащат от теб и мен, ние ги спонсорираме.
За това социалните пенсии трябва да се наричат по друг начин. Пенсия е нещо, което получаваш на база какво си дал. Това си е социална помощ.

Последна редакция: сб, 10 апр 2021, 11:52 от ⓑⓤⓑⓑⓐⓣⓐ

# 4 893
  • Мнения: 3 505
Аз не бях съгласна и концесионерът на летището да се освобождава от концесионни такси, не съм съгласна да плащаме най-скъпите пътища, испортни зали, стадиони в села с десетина пенсионера, но никой не ме е питал. В бюджета има пари за всякакви глупости, но не и за лечението на болните и издръжката на инвалидите.

# 4 894
  • Мнения: X
Добре, тогава съгласна ли си всеки месец да ти се удържат още по 100лв за пенсии на хора, които нямат достатъчно стаж? И тези пари да ти се удържат в продължение на 35 години. Защото тези пенсии се плащат от теб и мен, ние ги спонсорираме.
За това социалните пенсии трябва да се наричат по друг начин. Пенсия е нещо, което получаваш на база какво си дал. Това си е социална помощ.
И сега е така. Осигурителната вноска на максималният осигурителен доход е повече от максималната пенсия.
Осигурителната система никога не е била справедлива. След освобождението хайдути са получавали неправомерно пенсии, след 9-ти партизани, после разни партийни функционери и така до наши дни.

# 4 895
  • Мнения: 2 998
И сега е така. Осигурителната вноска на максималният осигурителен доход е повече от максималната пенсия.
Максималната пенсия е 1440лв, а осигуровките за пенсия на 3000лв са 197лв от работника + 327лв от работодателя.

# 4 896
  • Мнения: 13 262
Майката на Дидоян  въобще не е някакъв частен случай, много такива има като нея и това не е единственото дружество. За толкова бивши държавни дружества е писано много, че са с такива казуси и съвсем не са малко. В по ново време такива случаи има и по много частни фирми.
Има хора в по-късно възраст останали безработни липсват някакви години трудов стаж, разболяват се и са дотам.
Казват, че едно общество се познава по отношението към онеправданите и бедните и възрастните.
В съседна тема касаеща текущата здравна криза през 2 страници се натъртване доскоро, преди да се изброят, че който прави нещо и си покаже носа от дивана едва ли не е отговорен за смъртта на възрастните хора починали от корона. Тук е на фаза сами са виновни.
Нужна е малко повече широта на възприемането към живота на другите. Не всички успяват да си подредят живота както са го искали по различни причини.
 

Бях чела едно изследване в Канада за връзка между бедност и здраве и начин на  живот.
Наблюдават една голяма общност от бездомници в продължение на няколко години.
На една част, пожелали да участват в експеримента дават за една година жилище, лечение, психологическа помощ  и квалификация за тези, които нямат.
След тази една година ги оставят сами за да се оправят. Всички се справят. Останалите само ги наблюдават в рамките на 5 години всички умират.

# 4 897
  • Мнения: 18 526
Много хуманно изследване...

# 4 898
  • Мнения: 9 866
Може и да сте прави за някои държавни служители, а аз да не съм запозната. Не знам какво би било справедливо в този случай? Но до тук, и сега, осигуровките на работещите са твърде високи, не бива да бъдат натоварвани с още. Защото просто ще зарежат всичко и ще идат на борсата. Може би е редно децата на тези хора да се погрижат за тях по някакъв начин?

# 4 899
  • Мнения: 18 526
Борсата не е панацея, временна е.

# 4 900
  • Мнения: 1 594
Аз не бях съгласна и концесионерът на летището да се освобождава от концесионни такси, не съм съгласна да плащаме най-скъпите пътища, испортни зали, стадиони в села с десетина пенсионера, но никой не ме е питал. В бюджета има пари за всякакви глупости, но не и за лечението на болните и издръжката на инвалидите.
В грешната тема си.
И може би в грешната държава.
Аз съм оперирана от рак през 2013, излекувах се почти безплатно и поради скромния ми стаж и осигуровки (работих няколко години в чужбина) до тогава, взех минималната инвалидна пенсия. В момента я взимам все още, 255 + 50 + 25 лева + винетка.
А за държавните служители като им е толкова тежко и взимат толкова малки заплати, защо чак на конкурси се явяват, по 20 кандидати за едно място... че не се сещам... Толкова много хора се търсят по частни фирми, ако са кадърни да заповядат при нас на големите заплати и осигуровки. Чакаме ги с нетърпение.

# 4 901
  • Мнения: 7 856
В грешната тема си.
И може би в грешната държава.
Аз съм оперирана от рак през 2013, излекувах се почти безплатно и поради скромния ми стаж и осигуровки (работих няколко години в чужбина) до тогава, взех минималната инвалидна пенсия. В момента я взимам все още, 255 + 50 + 25 лева + винетка.
А за държавните служители като им е толкова тежко и взимат толкова малки заплати, защо чак на конкурси се явяват, по 20 кандидати за едно място... че не се сещам... Толкова много хора се търсят по частни фирми, ако са кадърни да заповядат при нас на големите заплати и осигуровки. Чакаме ги с нетърпение.
Доколкото разбирам, вземате инвалидна пенсия, но работите в частна фирма на добра заплата. За мене това не е нормално. След като човек може без проблеми да работи, защо тогава трябва да получава и инвалидна пенсия? Тя не трябва ли да е за тези, които наистина не са в състояние да работят?
За съжаление такива като вас са наистина мнаго, имам познати. Ако те не получават пари, които не им трябват, за да оцелеят, тогава тези, които наистина не са в състояние да работят, ще получават много повече пари.
Да не говорим, че като инвалид, освен екстрите, които изброихте, не дължите данък общ доход, който е 10% от работната заплата след плащане на осигуровките.

# 4 902
  • Мнения: 3 505
FB680797BGM, осъзнавам,че се отклоних, но постът ми беше в отговор на потребителка, която питаше дали съм склонна да плащам повече, за да има за социалните инвалидни пенсии. Да, склонна съм, защото си мисля, че никой нетрудоспособен/с намалена трудоспособност не следва да бъде оставан на благоволението на роднините си, но никой не ме пита. Не ме питат и когато опрощават концесионни такси, надуват цените на инфраструктурните проекти, не си събират данъците от определени фирми и т.н.
Недоволна, дамата вероятно е с намалена трудоспособност и пенсията ѝ е компенсация за изгубената част от нея. Поне такава е била идеята, когато са ги измислили тези пенсии.
Онова за данъците не е съвсем вярно, намалява се данъчната основа с определена сума, не се опрощават изцяло данъците на инвалидите.

# 4 903
  • Мнения: 13 262
Получаването на пенсия не е обвързано със забрана да работиш.
По-грозно изказване скоро не бях чела.
Получаваш вид пенсия, когато отговаряш на определени условия. Но това не означава, че ако има възможност не трябва да работиш.
По тази логика оставихте охранителните фирми без персонал. Там охранителите 80% са пенсионери.
И преди съм го писала, пак ще го напиша да се оглеждате в доходите на хората при положение, че живеем в държавата с най-ниски доходи и стандарт в Европа за мен освен, че е невъзпитано, е и недалновидно.

Мит е, че на държавните служители са ниски заплати, такива са единствено на новопостъпилите. Минаха тези години.

# 4 904
  • Мнения: 1 594
Доколкото разбирам, вземате инвалидна пенсия, но работите в частна фирма на добра заплата. За мене това не е нормално. След като човек може без проблеми да работи, защо тогава трябва да получава и инвалидна пенсия? Тя не трябва ли да е за тези, които наистина не са в състояние да работят?
..........
Много си е нормално. Високата заплата не е функция на нахалството ми, а на това, че съм учила и полагала повече старание и усилия. Няма нищо общо с инвалидността ми.
Познавам хора, които се грижат за здравето си и се лекуват и правят профилактика умно, без да е скъпо. Така се предотвратяват и тежки финансови кризи, боледуването е скъпо, когато е в напреднал стадий. Никой няма да се загрижи за мен ако сама не се грижа за здравето си.
Същото е и с корона вируса. Когато си подготвен с информация, медикаменти, организация, стресът и последствията са по-леки. Бях подготвена когато позитивирах антигенен тест, знаех кое, какво и как. Лекувах се умно и нямам проблеми. Трябва да се мисли в перспектива и да сме подготвени за евентуални кризи. А не да се жалваме и да се чудим кой ни е виновен.

Общи условия

Активация на акаунт