статистика за даун

  • 7 511
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
            Молитвата е от Дюн. Тя е бинджезаритска. А това за каузата си го казах не за нея, а за мен, на себе си. Трудно ми е да се надявам че един ден аутистчето ми ще се оправя само, че ще има професия. Напоследък в САЩ расте процентно броя на децата аутисти. Предполагам и не само там. Очаквам и се моля да измислят нещо.

# 16
Здравейте

Много ви благодаря за отговорите. От София съм, знам какви са изследванията, които трябва да се направят, обаче съм още в много ранна браменност за тях.  Толкова съм шашната, че в момента обмислям дали да не я прекъсна от страх, заради това което ми казаха дофторите. Не знам как става това, но досега каквото ми е казала акушерка това е ставало, дано и този път те (акушерките) да са прави. Но при генетик ще отидем със сигурност.

# 17
  • Мнения: 1 588
Очаквам и се моля да измислят нещо.

Дано! Praynig

Волф, всяко щастие и нещастие са относителни... Тук в този форум човек може да научи за такива измерения на нещастието, за които даже и не е подозирал. Детето ми е със синдром на Даун, но пък си казвам: нали е живо и почти здраво, нали ходи, нали се опитва да говори, да общува, нали се радва на живота... това никак не е малко... Някои родители и деца нямат този късмет... Аз нося един кръст, те носят друг кръст... Изпитанието за всеки е различно...

Така че всичко е относително...

Някъде бях чела: "Пътят е всичко, целта е нищо". В нашето положение само това ми помага (особено в началото) - да се опитвам днес да направя за детето си най-доброто, което мога, пък за утре Господ ще има грижата...

# 18
  • Мнения: 1 588
От София съм, знам какви са изследванията, които трябва да се направят, обаче съм още в много ранна браменност за тях.  Толкова съм шашната, че в момента обмислям дали да не я прекъсна от страх, заради това което ми казаха дофторите.
Не знам дали знаеш, но има процедура, подобна на амниоцентезта, която може да се направи в доста ранен срок на бременността. Нарича се хорион-биопсия. Мога да те свържа с лекарката, която ми я прави на мен...

# 19
От София съм, знам какви са изследванията, които трябва да се направят, обаче съм още в много ранна браменност за тях.  Толкова съм шашната, че в момента обмислям дали да не я прекъсна от страх, заради това което ми казаха дофторите.
Не знам дали знаеш, но има процедура, подобна на амниоцентезта, която може да се направи в доста ранен срок на бременността. Нарича се хорион-биопсия. Мога да те свържа с лекарката, която ми я прави на мен...

Не съм чувала за тази манипулация, би ли споделила нещо за нея, кога се прави, в какво се състои, рискована ли е, само за даун ли изследва?

# 20
  • Мнения: 3 537
Не,не се прави само за синдрома на Даун,а и за други генетични болести.Взема се околоплодна течност от корема ти и се изследва.Но аз не съм си правила,само съм виждала по телевизията.Знам,че не боли,ако се притесняваш.Само било неприятно.Нека другите,които са си правили да ти обяснят,че аз да не греша нещо. newsm78

# 21
  • Мнения: 1 588
По степен на достоверност на резултата - отговаря на амниоцентезата, понеже също борави с генетичен материал от обвивката на хориона, в който е бебето. Целта на манипулацията е да се вземе такъв материал, има известен риск естествено, не знам точни проценти. Прави се около 9-10 седмица.

# 22
  • Мнения: 2 531
От София съм, знам какви са изследванията, които трябва да се направят, обаче съм още в много ранна браменност за тях.  Толкова съм шашната, че в момента обмислям дали да не я прекъсна от страх, заради това което ми казаха дофторите.
Не знам дали знаеш, но има процедура, подобна на амниоцентезта, която може да се направи в доста ранен срок на бременността. Нарича се хорион-биопсия. Мога да те свържа с лекарката, която ми я прави на мен...
Правил ли са ти хорион-биопсия!? !? Би ли споделила тук кой, мисля че може да е полезно за всички! Аз лично също се интересувах при втората браманност, но ме разубедиха, първо поради нсикия риск за повторение при нас и второ , решаващо за мен- генетичката ми подчерта че в България тя не познава лекар на който да се довери за тази манипулация!
Страх- не се шашкай толкова и в никакъв случай не прекъсвай бременоста си по тази причина! Амниоцентеза съм си правила- изобщо не е страшно, не боли,  малко неприятно както и вземането на венозна кръв ! Със специална игла изтеглят околоплодна течност под УЗ контрол! Не слушай никакви акушери, а отиди при генетик! Би ли споделила какъв е бил проблема при предишна бременност при вас?

Последна редакция: ср, 09 авг 2006, 22:23 от veni-b

# 23
  • Мнения: 2 531
А ето и написаното от доц. Кременски в сайта:
 
  "Амниоцентеза в 16-19 седмица на бременността
Процедурата се извършва в 16-19 седмица на бременността – за предпочитане в
16-та навършена седмица.
Манипулацията се извършва под ултразвуков контрол, не е болезнена и не носи практически рискове за здравето на бременната.
Има риск от 0,5% да се предизвика аборт на плода.
Манипулацията се извършва ежедневно в “Майчин дом” и по-рядко в другите родилни домове в София и Пловдив.
Необходим е няколкочасов престой в болницата.

Хорионна биопсия в 11-13 седмица на бременността
Под ултразвуков контрол, със специална игла или пластмасов катетър се вземат
клетки от предшественика на плацентата.
Процедурата е възможна чрез достъп по естествения родов път в 12-13 седмица или през коремната стена в 11-13-та седмица на бременността.
Манипулацията се извършва под ултразвуков контрол, не е болезнена и не носи рискове за бременната.
Има риск от 3% да се предизвика аборт на плода.
Необходим е няколкочасов престой в болницата.
Манипулацията в момента се извършва само в Майчин дом – София  "

още информация има в този линк:
http://www.bg-mamma.com/site/content/category/7/49/53/

# 24
  • Мнения: 1 588
Правил ли са ти хорион-биопсия!? !? Би ли споделила тук кой, мисля че може да е полезно за всички!
В София д-р Бранкова (тя е специалист пренатална диагностика) прави хорион-биопсии. Може да съм сбъркала за седмиците, когато се прави, но по принцип това й е ценното, че дава резултат няколко седмици по-рано.

При мен хорион-биопсията не се получи, понеже плодът беше закрепен по задната стена на матката, странично в единият от роговете и докторката не успя да достигне до хориона и да вземе проба от него. Тя ми каза, че ако много се постарае в моя случай, може и да успее да "стигне", но пък рискът от спонтанен аборт се увеличава при малко по-агресивна манипулация. Така че тя ме посъветва да изчакам до подходящото време за амниоцентеза, както и направих. Определено амниоцентезата е по-безболезнена от хорион-биопсията. То и хорион-биопсията не е точно болезнена, но усещането е доста дразнещо и притеснително. В крайна сметка и в двата случая след манипулациите най-много ме болеше от 4те обезболяващи ампули но-шпа, инжектирани мускулно Simple Smile

# 25
  • Мнения: 1 588
И още нещо да добавя. Докато чаках да дойде времето за амниоцентеза, реших да си направя био-химичен скрининг. Резултатите бяха от лоши по-лоши: висок ЧХГ и ниски алфафетопротеини - комбинация, която е показателна за синдром на Даун. И това в комбинация с възрастта ми, както и че първото ми дете е със синдром на Даун... не мога да ви опиша каква треска ме тресе, докато излязат резултатите от амниоцентезата. Здравата бебка вече е на 3 месеца, спи спокойно в другата стая... и ако някой може да ми обясни поради каква причина резултатите ми от БХС бяха толкова притеснителни... Питах д-р Бранкова, според нея стойностите на ЧХГ и алфафетопротеините се мерят в кръвта на майката и на стойностите им влияе метаболизмът й, как работят черният дроб и бъбреците й и затова резултатите са доста ненадеждни. Но както много пъти съм подчертавала, по-добре ненадеждни и тревожни резултати от БХС, отколкото неведение...

# 26
  • Мнения: 843
       Наистина появата на тази хромозома е случайна, не се плаши.  По- скоро е   от възрастова  разлика в родителите или  по- голямата им възраст спрямо средната  - 35 г.
  Моята сие статистика.:  Отчитам се:
 1.Аз съм на 40 , родих на 39  - нормално бебче. Имам и амниоцинтеза
  2.  Колежка и приятелка роди на 40 - нормално бебче  и тя има амнио.
[3- Най- близката ми приятелка е на 39  и чака  дете  окола Коледа - амниото и показа  -Без хромозомни аномалии на плода... Стискам и палци. докрая да  е наред .  И  тя да издържи.


    Близката ми статистика показва  , че от 3 родени - три нормални деца  от възрастни родители

   а,...... писали са ти го...   това че имаш плод със синдром на Д. ... няма никакво значение   , вероятността  отново да се случи  никаква.Иили малка, не е причината във вас.
   Тоест може да имате  и износите здраво дете./ след генетичните изследвания, разбира се.


/quote author=Мария link=topic=119389.msg2192318#msg2192318 date=1155152970]
И още нещо да добавя. Докато чаках да дойде времето за амниоцентеза, реших да си направя био-химичен скрининг. Резултатите бяха от лоши по-лоши: висок ЧХГ и ниски алфафетопротеини - комбинация, която е показателна за синдром на Даун. И това в комбинация с възрастта ми, както и че първото ми дете е със синдром на Даун... не мога да ви опиша каква треска ме тресе, докато излязат резултатите от амниоцентезата. Здравата бебка вече е на 3 месеца, спи спокойно в другата стая... и ако някой може да ми обясни поради каква причина резултатите ми от БХС бяха толкова притеснителни... Питах д-р Бранкова, според нея стойностите на ЧХГ и алфафетопротеините се мерят в кръвта на майката и на стойностите им влияе метаболизмът й, как работят черният дроб и бъбреците й и затова резултатите са доста ненадеждни. Но както много пъти съм подчертавала, по-добре ненадеждни и тревожни резултати от БХС, отколкото неведение...
[/quote] 

  Нямам направен БСХ,   резултаттите са неверни в повечето случаи.,  И тъй като съм рисковата граница -  отидох директно на амниоцинтеза.
 



# 27
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
И още нещо да добавя. Докато чаках да дойде времето за амниоцентеза, реших да си направя био-химичен скрининг. Резултатите бяха от лоши по-лоши: висок ЧХГ и ниски алфафетопротеини - комбинация, която е показателна за синдром на Даун. И това в комбинация с възрастта ми, както и че първото ми дете е със синдром на Даун... не мога да ви опиша каква треска ме тресе, докато излязат резултатите от амниоцентезата. Здравата бебка вече е на 3 месеца, спи спокойно в другата стая... и ако някой може да ми обясни поради каква причина резултатите ми от БХС бяха толкова притеснителни... Питах д-р Бранкова, според нея стойностите на ЧХГ и алфафетопротеините се мерят в кръвта на майката и на стойностите им влияе метаболизмът й, как работят черният дроб и бъбреците й и затова резултатите са доста ненадеждни. Но както много пъти съм подчертавала, по-добре ненадеждни и тревожни резултати от БХС, отколкото неведение...

Бяха ми обяснили, че се включва и възрастта. Аз бях на 36 и лекарката ми каза, че за моята възраст са си добри, но ми направиха и амиоцинтеза.

А имам приятели по същия начин с лош кръвен резултат и с чудесни деца.

Просто при съмнение правят и амиоцинтеза. А ако всичко е наред не правят.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 199
страх, искреноно ти препоръчвам консултация с проф. Кременски.
Отличен специалист, много добър генетик и невероятно внимателен и отзивчив като човек. Наскоро бях при него и съм изключително доволна.

Работи в Центъра по Молекулярна Медицина в Майчин Дом - София. Телефоните там са: 917 2268;  917 2476.  Мобилния му телефон е: 0887 301 425

Най-важното сега е да се успокоиш и да не избързваш със заключенията си преди да си се консултирала със специалист. Пожелавам ти едно хубаво и здраво второ бебче!!!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт