Въпрос за соковете?

  • 1 785
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Цитат на: Taneto
Аз не давам сокове и нямам намерение да давам скоро. Може би по-късно ще правя сок от моркови.....
ВЕрно, че имат някакви витамини, но предпочитам да давам плода пасиран или както вече правя настърган на по-едрото ренде.

Има ли някой като мен да "лишава" Wink  детето си от сокове???

Simple Smile ами аз съм от тази партия Simple Smile
 не смятам 4е сока е полезен с нещо. Е ве4е сме големи и от време на време и давам да близне ,ама тя не иска особено.  Аз трябва засрамено да си призная 4е към 5-я месец давах (под строгия надзор на Свекървата ) Twisted Evil  Twisted Evil  Twisted Evil . Ама беба така и не ги хареса и ги спрях .
в литературата която съм из4ела  отри4ат " запознаването" с сок4етата преди бебето да е захранено. освен коликите се говори и за нещо като кариеси и разваляне на зъб4ета (това аз не можах да си го обясня щот нали бебетата нямат такива ?! ама така си пи6ат хората ).
и един пример зна4и ако изцеди6 един портокал  трябва да го даде6 на секундата за6тото Витамин С " из4езва " след 2 минути (равносметка - остава само фруктоза )

# 16
  • Мнения: 204
Благодаря момичета за бързите отговори.

Аз му дадох вчера две лъжички сок от морков под "строгия" поглед  на майка-  бебока ги излока за отрицателно време и макар да имаше доста време до яденето (защото не му ги дадохме веднага след кърменето, а някъде след час и половина) поиска да суче, щото май му се услади.

Така или иначе и аз не бързам с тия сокове и съм решила да не му давам много много.
От време на време по две лъжички, но вече веднага след кърмене.
И аз съм чела, че от ранно даване на сокове децата не само че си развалят зъбките, но и свикват на сокове и после предпочитат сладки сокове пред вода (стават яростни фенове на колата, фантата и разните му други сокове). Все пак тези месеци някак си определяме  и вкусовите продпочитания на бебето  Confused

# 17
  • Мнения: 3 927
е, Павлина и amka ме успокоиха пак, че не съм нещо сбъркана Wink

Цитат на: biliana333
Пак казвам че съм привърженик на ранното захранване,а не на американските традиции.Те защото много "здравословно" се хранят за това са все по 100кг.


Тук не съм съгласна много много.....надали късното захранване има нещо общо с фаст-фууд-а, с който се тъпчат американците и от който всъщност са дебели...

# 18
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: biliana333
Аз не съм съгласна с Mam4e.На 5кг. бебе 10мл сок са от такова значение,каквото  500мл на 50кг.човек.Все пак това е БЕБЕ.
за запичането и коликите не е вярно.На моя син като започнах да му давам се оправи запека и намаляха коликите.Педиатърката ми каза да започна с по една лъжица и в края на месеца да стигнем до 60мл от ябълка и 60мл.от морков.Не съжалявам че ги почнах-детето е много по-спокойно и така пропуска и по едно хранене.Пак казвам че съм привърженик на ранното захранване,а не на американските традиции.Те защото много "здравословно" се хранят за това са все по 100кг.
Тъй че на майките които се чудят дали да започнат със соковете им пропотъчвам да пробват.Мое нмение е Simple Smile


Интересно, би ли споделила откъде имаш тая информация, че 10 мл сок на 5 кг и равносилно на 500мл на 50кг човек. Сигурно знаеш, че едно бебе не е умален възрастен и такива сравнения са направо нелепи. От друга страна ако приемем сравнението ти, то и голям човек да изпие наведднъж 500 мл сок, ще получи колики, да не говорим какъв инсулинен отговор ще предизвика в организма. По отношение на витамините, 10 мл сок определено не съдържат необходимата доза витамини за бебето. Една проста сметка, 10 мл сок от портокал съдържа около 6-7 мг витС, а "нормата" е "40", да не говорим, че в ябълката е двойно и тройно по-малко. Още нещо, казваш че си привърженик на българската схема на захранване, да ти кажа тогава, че по същата тая схема, количеството сок, което едно 2 мес. беб може да изпива е 20 мл, на 3 мес 30мл, на 4 -40 и в НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ЗАМЕСТВА ЕДНО ЯДЕНЕ! Нещо повече и плодовите пюрета по тази схема НЕ ТРЯБВА ДА ЗАМЕСТВАТ хранене! Можеш да го прочетеш във всяка българска книга по хранене на детето, напр. на Лиляна Трифонова. А защо не трябва да се замества, защото сокчетата съдържат само прости въглехидрати (освен витамините, които така и така си ги има във формулата и кърмата) и замествайки хранене с тях, лишавате бебето от важни за него белтъчини и мазнини, които иначе би приело на същото това хранене.
Още нещо за соковете, понеже храносмил. тракт на бебетата е незрял, остава неабсорбирана захар(това важи особено за сокове при които фруктозата е повече от глюкозата, както е при ябълковия сок), която ферментира в дебелото черво. Това е причината, при някои бебета да предизвиква колики, а даже и диария.

 
Цитат на: pandora
Това с късното захранване ми прилича на модната тенденция - розово. Всичко е розово, чак свят ти се завива, а след някоя друга година, като се появи някой в розово, хората ще викат - уффф розово, срамота.

За каква мода можем да говорим, като в света се практикува от десетилетия?! Да не говорим, че е било "модата" на столетия
преди нас!

Цитат на: dalala
А аз пък някъде бях чела, че за да се разградят сокчетата от бебето и то съответно да извлече витамините от тях, то трябва да произвежда някакво си там вещество, на което не помня името, а въпросното вещество започва да го произвежда към 4,5 месеца.

От "Причини да отложим захранването":
Усвояването на протеините в бебешкия период е непълно. Стомашната киселина и пепсина се секретират в малки количества при раждането и количеството им се увеличава до нормалните за възрастните стойности през следващите 3-4 месеца. Панкреатичният ензим амилаза не достига до адекватни нива, нужни за усвояване на скорбялата, някъде до преди 6 месец. А въглехидратните ензими като малтаза, изомалтаза и сукраза не достигат до нивата на възрастните до преди 7 месец. Бебетата също така имат ниски нива на липаза и жлъчни соли, така че и усвояването на мазнините не е добро преди 6-9 месец.

Цитат на: marissha
А може ли някой да ми даде разумно обяснение защо соковете се избягват, а пюретата не?Според късното захранване соковете се дават последни.

Соковете се дават последни, понеже хранителната им стойност е по-малка от тази на плодовете, а в гол. количества засищат за сметка на по-питателна за бебето храна, лисва пулпата, предизвикват рязко покачване на кр. захар, приучават детето към пиенето на "сладки" течности, вместо вода, предизвикват кариес.

# 19
  • Мнения: 3 379
Цитат на: Iva_D
Цитат на: biliana333
Аз не съм съгласна с Mam4e.На 5кг. бебе 10мл сок са от такова значение,каквото  500мл на 50кг.човек.Все пак това е БЕБЕ.
за запичането и коликите не е вярно.На моя син като започнах да му давам се оправи запека и намаляха коликите.Педиатърката ми каза да започна с по една лъжица и в края на месеца да стигнем до 60мл от ябълка и 60мл.от морков.Не съжалявам че ги почнах-детето е много по-спокойно и така пропуска и по едно хранене.Пак казвам че съм привърженик на ранното захранване,а не на американските традиции.Те защото много "здравословно" се хранят за това са все по 100кг.
Тъй че на майките които се чудят дали да започнат със соковете им пропотъчвам да пробват.Мое нмение е Simple Smile


Интересно, би ли споделила откъде имаш тая информация, че 10 мл сок на 5 кг и равносилно на 500мл на 50кг човек. Сигурно знаеш, че едно бебе не е умален възрастен и такива сравнения са направо нелепи. От друга страна ако приемем сравнението ти, то и голям човек да изпие наведднъж 500 мл сок, ще получи колики, да не какъв инсулинен отговор ще предизвика в организма. По отношение на витамините, 10 мл сок определено не съдържат необходимата доза витамини за бебето. Една проста сметка, 10 мл сок от портокал съдържа около 6-7 мг витС, а "нормата е "40", да не говорим, че в ябълката е двойно и тройно по-малко. Още нещо, казваш че си привърженик на българската схема на захранване, да ти кажа тогава, че по същата тая схема, количеството сок, което едно 2 мес. беб може да изпива е 20 мл, на 3 мес 30мл, на 4 -40 и НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ЗАМЕСТВА ЕДНО ЯДЕНЕ! Нещо повече и плодовите пюрета по тази схема НЕ ТРЯБВА ДА ЗАМЕСТВАТ хранене! Можеш даго прочетеш във всяка българска книга по хранене на детето, напр. на Лиляна Трифонова. А защо не трябва да се замества, защото сокчетата съдържат само прости въглехидрати (освен витамините, които така и така си ги има във формулата и кърмата) и замествайки хранене с тях, лишавате бебето от важни за него белтъчини имазнини, които иначе би приело на същото това хранене.
Още нещо за соковете, понеже храносмил. тракт на бебетата е незрял, остава неабсорбирана захар(това важи особено за сокове при които фруктозата е повече от глюкозата, както е при ябълковия сок) за, която ферментира в дебелото черво. Това е причината, при някои бебета да предизвиква колики, а даже и диария.

 
Цитат на: pandora
Това с късното захранване ми прилича на модната тенденция - розово. Всичко е розово, чак свят ти се завива, а след някоя друга година, като се появи някой в розово, хората ще викат - уффф розово, срамота.

За каква мода можем да говорим, като в света с практикува от десетилетия?! Да не говорим, че е било "модата" на столетия
преди нас!

Цитат на: dalala
А аз пък някъде бях чела, че за да се разградят сокчетата от бебето и то съответно да извлече витамините от тях, то трябва да произвежда някакво си там вещество, на което не помня името, а въпросното вещество започва да го произвежда към 4,5 месеца.

От "Причини да птлпжом захранването":
Усвояването на протеините в бебешкия период е непълно. Стомашната киселина и пепсина се секретират в малки количества при раждането и количеството им се увеличава до нормалните за възрастните стойности през следващите 3-4 месеца. Панкреатичният ензим амилаза не достига до адекватни нива, нужни за усвояване на скорбялата, някъде до преди 6 месец. А въглехидратните ензими като малтаза, изомалтаза и сукраза не достигат до нивата на възрастните до преди 7 месец. Бебетата също така имат ниски нива на липаза и жлъчни соли, така че и усвояването на мазнините не е добро преди 6-9 месец.

Цитат на: marissha
А може ли някой да ми даде разумно обяснение защо соковете се избягват, а пюретата не?Според късното захранване соковете се дават последни.

Соковете се дават последни, понеже хранителната им стойност е по-малка от тази на плодовете, а в гол. количества засищат за сметка на по-питателна за бебето храна, лисва пулпата, предизвикват рязко покачване на кр. захар, приучават детете към пиенето на "сладки" течности, вместо вода, предисзвикват кариес.
 

  202uu  202uu 202uu

# 20
  • Мнения: X
Цитат на: SZA
Цитат на: Iva_D
Цитат на: biliana333
Аз не съм съгласна с Mam4e.На 5кг. бебе 10мл сок са от такова значение,каквото  500мл на 50кг.човек.Все пак това е БЕБЕ.
за запичането и коликите не е вярно.На моя син като започнах да му давам се оправи запека и намаляха коликите.Педиатърката ми каза да започна с по една лъжица и в края на месеца да стигнем до 60мл от ябълка и 60мл.от морков.Не съжалявам че ги почнах-детето е много по-спокойно и така пропуска и по едно хранене.Пак казвам че съм привърженик на ранното захранване,а не на американските традиции.Те защото много "здравословно" се хранят за това са все по 100кг.
Тъй че на майките които се чудят дали да започнат със соковете им пропотъчвам да пробват.Мое нмение е Simple Smile


Интересно, би ли споделила откъде имаш тая информация, че 10 мл сок на 5 кг и равносилно на 500мл на 50кг човек. Сигурно знаеш, че едно бебе не е умален възрастен и такива сравнения са направо нелепи. От друга страна ако приемем сравнението ти, то и голям човек да изпие наведднъж 500 мл сок, ще получи колики, да не какъв инсулинен отговор ще предизвика в организма. По отношение на витамините, 10 мл сок определено не съдържат необходимата доза витамини за бебето. Една проста сметка, 10 мл сок от портокал съдържа около 6-7 мг витС, а "нормата е "40", да не говорим, че в ябълката е двойно и тройно по-малко. Още нещо, казваш че си привърженик на българската схема на захранване, да ти кажа тогава, че по същата тая схема, количеството сок, което едно 2 мес. беб може да изпива е 20 мл, на 3 мес 30мл, на 4 -40 и НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ЗАМЕСТВА ЕДНО ЯДЕНЕ! Нещо повече и плодовите пюрета по тази схема НЕ ТРЯБВА ДА ЗАМЕСТВАТ хранене! Можеш даго прочетеш във всяка българска книга по хранене на детето, напр. на Лиляна Трифонова. А защо не трябва да се замества, защото сокчетата съдържат само прости въглехидрати (освен витамините, които така и така си ги има във формулата и кърмата) и замествайки хранене с тях, лишавате бебето от важни за него белтъчини имазнини, които иначе би приело на същото това хранене.
Още нещо за соковете, понеже храносмил. тракт на бебетата е незрял, остава неабсорбирана захар(това важи особено за сокове при които фруктозата е повече от глюкозата, както е при ябълковия сок) за, която ферментира в дебелото черво. Това е причината, при някои бебета да предизвиква колики, а даже и диария.

 
Цитат на: pandora
Това с късното захранване ми прилича на модната тенденция - розово. Всичко е розово, чак свят ти се завива, а след някоя друга година, като се появи някой в розово, хората ще викат - уффф розово, срамота.

За каква мода можем да говорим, като в света с практикува от десетилетия?! Да не говорим, че е било "модата" на столетия
преди нас!

Цитат на: dalala
А аз пък някъде бях чела, че за да се разградят сокчетата от бебето и то съответно да извлече витамините от тях, то трябва да произвежда някакво си там вещество, на което не помня името, а въпросното вещество започва да го произвежда към 4,5 месеца.

От "Причини да птлпжом захранването":
Усвояването на протеините в бебешкия период е непълно. Стомашната киселина и пепсина се секретират в малки количества при раждането и количеството им се увеличава до нормалните за възрастните стойности през следващите 3-4 месеца. Панкреатичният ензим амилаза не достига до адекватни нива, нужни за усвояване на скорбялата, някъде до преди 6 месец. А въглехидратните ензими като малтаза, изомалтаза и сукраза не достигат до нивата на възрастните до преди 7 месец. Бебетата също така имат ниски нива на липаза и жлъчни соли, така че и усвояването на мазнините не е добро преди 6-9 месец.

Цитат на: marissha
А може ли някой да ми даде разумно обяснение защо соковете се избягват, а пюретата не?Според късното захранване соковете се дават последни.

Соковете се дават последни, понеже хранителната им стойност е по-малка от тази на плодовете, а в гол. количества засищат за сметка на по-питателна за бебето храна, лисва пулпата, предизвикват рязко покачване на кр. захар, приучават детете към пиенето на "сладки" течности, вместо вода, предисзвикват кариес.
 

  202uu  202uu 202uu


Който иска да си дава сокове, който не иска да не дава. Мисълта ми е, че това е решение на самата майка. Сега, когато някоя майка пита: "Какъв сок да давам" или "По колко сок да давам" всички в един глас: "Много ти е рано, махни ги тия сокове и т.н". Ама тя жената си е решила да дава -много важно! Лошо, много лошо нещо са тия сокове Close. Няма да споря по темата, защото тук хиляда майки си имат хиляда мнения - и така трябва.

# 21
  • sofia
  • Мнения: 482
Мили майчета, ето че пак се навлезе в един спор...кой крив, кой прав! Нали целта на този форум е НЕ да убеждава другия, а просто да го информира, да се сподели опит,  *знания* за които някъде си чел или чул. Важното е човек да е информиран!!!
Ето, ако искаш хвърли и ти един поглед tuk.

Всяка майка си гледа детето както намери за добре.

# 22
  • Мнения: 3 379
Цитат на: pandora

Който иска да си дава сокове, който не иска да не дава. Мисълта ми е, че това е решение на самата майка. Сега, когато някоя майка пита: "Какъв сок да давам" или "По колко сок да давам" всички в един глас: "Много ти е рано, махни ги тия сокове и т.н". Ама тя жената си е решила да дава -много важно! Лошо, много лошо нещо са тия сокове Close. Няма да споря по темата, защото тук хиляда майки си имат хиляда мнения - и така трябва.


Виж, в такъв случай моят отговор на въпроса Какъв сок да давам? би бил много лаконичен, т.е. Никакъв.

Смятам, че е по-добре да дам информация и да обясня защо моето мнение е такова, отколкото просто да пропусна темата или да кажа ... ами никакъв и точка.

Не мисля, че давайки различни мнения някой се опитва да се налага. Имаме достатъчно информация да взимаме самостоятелни решения относно децата си и тяхното гледане и хранене.

За разлика от много мнения тук, аз се опитвам да се аргументирам с факти, а не просто с желанието си да правя така или иначе с моето дете. Затова и посочих постинга на Ива_Д като добра аргументация.

# 23
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Simple Smile  Simple Smile  Simple Smile  Simple Smile Знаех че ще настане спор,защото тук масово се коментира за късното захранване.Просто си написах мнението.самата аз се храня разделно вече 5г,чувствам се чудесно и за това съм си изградила разбирания към храната.Не че си храня бебето разделно Wink
 Момичета,всичко е индивидуално.Наскоро се запознах с една майка,която беше захранила от 6-тия месец и до година и 3 месеца беше кърмила.Като се запознахме ми каза:"До преди две седмици кърмих,уж кърмата предпазва и защитава детският организъм,а Хриси не е спряла да боледува.Не беще бронхит,настинки,магарешка кашлица....".За това искам да кажа че си е въпрос на ораганизъм.Не майката,ако е захранила по-рано и детето се разболее тя да се чувства виновна.

# 24
  • Мнения: 7 106
Iva_D, искам да използвам темата,за да изразя възхищението си от информираността и обосноваността ти! Flowers Rose Ти си цяла енциклопедия!Евала на такива хора!!!
Колкото до темата,момичета,много е нелепо да сравняваме храненето и здравето на детето си с някакви модни тенденции или други подобни.Никой не налага нищо никому,всички имаме глави на раменете си,за да мислим с тях.Трябва да се радваме на хората с различно мнение от нашето,защото в спора се ражда истината, и да приветстваме всичко ново,което се споделя на страниците на форума.Пък всеки ще отсее информацията,според убежденията си.Нека не живеем като кон с капаци и да се правим,че не виждаме, какво става по света,а в същото време да мислим себе си за най-умни.Защото е срамота.

# 25
  • Мнения: 3 927
според мен, всеки си е прав за себе си.......и всяка майка може да реши сама за своето бебе.

а случаи има всякакви:
кърмени бебета да се нон-стоп болни;
изкуствено хранени бебета да са здрави като пън Wink ;
едни да се подрискват от круша, други от ябълка;
едните спят през нощта и не им "хрумва" дори да се събудят, други стват през час-два за вода, цици или кой знае какво.....;.....

с две думи: тук винаги ще ги има тези спорове, но колкото повече мнения се чуят, толкова по-добре!

# 26
  • Мнения: 3 927
Цитат на: Shali
Iva_D, искам да използвам темата,за да изразя възхищението си от информираността и обосноваността ти! Flowers Rose Ти си цяла енциклопедия!Евала на такива хора!!!


съгласна. Simple Smile
ако не е тайна откъде черпиш такива данни? или е свързано с работата ти?! аз напоследък съм зарязала книгите, защото тук се намира много по-интересна информация.

# 27
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
biliana333, мисли за твоята позната така: ако бебето е със слаба имунна система по принцип, ако не го беше кърмила, може би щеше да боледува още повече и по-тежко. Безспорен факт е, че кърмата има защитна функция, не вярвам мастодонти като СЗО, Ла Лече и УНИЦЕФ да грешат.

А иначе - и аз започнах да давам сок по-сериозно чак към годинката, когато се научи Мая да пие от сламка. Давам сокове без добавена захар (готови) средно 1-3 пъти седмично. Иначе - чешмяна вода.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: Taneto
ако не е тайна откъде черпиш такива данни? или е свързано с работата ти?! аз напоследък съм зарязала книгите, защото тук се намира много по-интересна информация.

Главно ровя в нета и от разни книжки, също така във  в. "Лечител" има интересни преводни статии от междунар. мед. издания.

# 29
  • Мнения: 204
Момичета благодаря ви много.
Iva_D много много благодаря. Използвах твоя постинг и инфото и обърнах мнението на майка на 180 градуса
сега и тя е против сокчетата  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт