Искаме да сключим брак,но...

  • 4 877
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 20
Със мъжа ми живеем на семейни начала от 25 г.(ние сме на 50 + год.).Казуса е следния:той има сключен граждански брак с рускиня( сключен е в Русия),който не е регистриран в България,скоро разбрахме от дъщеря му ,че има развод от 5 год,.Искам да питам ние без този документ за развод,можем ли да сключим брак( защото бившата и дъщеря му не са вече в Русия)и въобще какви са процедурите ,или как да го изискаме този документ,или важи ли този брак като не е сключен в България? Предварително благодаря,надявам се на вашите съвети.

# 1
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Никакви, сключвайте си.

# 2
  • Paris, France
  • Мнения: 14 071
Със мъжа ми живеем на семейни начала от 25 г.(ние сме на 50 + год.).Казуса е следния:той има сключен граждански брак с рускиня( сключен е в Русия),който не е регистриран в България,скоро разбрахме от дъщеря му ,че има развод от 5 год,.Искам да питам ние без този документ за развод,можем ли да сключим брак( защото бившата и дъщеря му не са вече в Русия)и въобще какви са процедурите ,

Не зная сега какви са законите. Браковете, регистрирани в България или не, са валидни навсякъде по света. С разводите не е така. Трябва минимум екзекватура, която преди се извършваше в Софийски градски съд, сега не знам.

По закон мъжът е длъжен да регистрира брака и да легализира чуждестранния развод. Много хора не го правят, но има опасности.

Представи си, че Петър се жени за Раиса в Русия. Петър има българско гражданство, а Раиса руско. Петър не регистрира брака, разделят се с Раиса и Раиса се развежда с Петър в Канада. Петър се жени в България и след време умира. Появява се Раиса с брачното свидетелство от Русия и с Лариса - дете, родено в САЩ, в чийто акт за раждане Петър е записан като баща, защото тогава е фигурирал като съпруг. Раиса и Лариса са законни наследници, а бракът с втората съпруга е невалиден, защото пред съда поне, е сключен след като Петър вече е бил женен за друга. Съответно втората съпруга не наследява. Трябва да знае, че Раиса е живяла в Канада и че се е развела там, да намери делото и решението. Разправиите отнемат купища пари, време и нерви. Случаят е реален. Сменила съм имена и държави.

А дъщеря му от брака с рускинята декларирана ли е в България (това е различно от ЕГН и гражданство)?

Имам приятелка, която се беше оженила и развела в чужбина и в последствие се ожени повторно без да декларира първия брак и развод, но няма деца от първия брак и понеже вече имаше гражданство на другата държава си сключи брак там. Когато вади българска лична карта и паспорт пише имената на втория съпруг и детето, което е от него. Не са и искали брачно свидетелство. Ако покаже брачното свидетелство ще се види, че в него семейното и положение преди сключването на брака е "разведена с един кой си".

Дано се включат специалисти по семейно право! Не избързвайте!

# 3
  • София
  • Мнения: 7 996
Аз лично не бих се доверила само на нечии думи, че вече има развод.
В руското консулство да пробва да извади документ, удостоверяващ, че бракът в Русия е разтрогнат.
Или бившата му жена да изпрати документи, че бракът е прекратен, които впоследствие да се преведат и легализират тук. При всички положения най-добре да се консултирате с адвокат, защото от такъв казус могат да произтекат много сериозни проблеми, ако не е правно уреден.

# 4
  • Мнения: 20

А дъщеря му от брака с рускинята декларирана ли е в България (това е различно от ЕГН и гражданство)?



Дано се включат специалисти по семейно право! Не избързвайте!
не регистрирана в България,но ще кандидатства за българско гражданство,така че ще се регистрира чрез посолството.

# 5
  • Мнения: 20
Аз лично не бих се доверила само на нечии думи, че вече има развод.
В руското консулство да пробва да извади документ, удостоверяващ, че бракът в Русия е разтрогнат.
Или бившата му жена да изпрати документи, че бракът е прекратен, които впоследствие да се преведат и легализират тук. При всички положения най-добре да се консултирате с адвокат, защото от такъв казус могат да произтекат много сериозни проблеми, ако не е правно уреден.
не са в добри отношения,така че трябва сами да се оправяме,затова искам съвети от вас как да постъпим

# 6
  • Мнения: 550
Супер безотговорно! 25 години живее с някой, а не знае какво се случва с предишния му брак... ами ако се случи нещо с мъжа ви?! Наемете адвокат и си оправете бакиите, защото не е нормално такова безотговорно поведение за 50 годишни хора...

# 7
  • Paris, France
  • Мнения: 14 071
ивана2404, когато кандидатствах за гражданство в европейска държава ми искаха акт за раждане, актовете за раждане на родителите ми, копие от брачното им свидетелство и за развод май нищо не искаха, но съм писала, че са разведени и тук това се знае. Важно е ако искам да доведат единия или двамата. Искаха и имена на живо братя и сестри и имена на техните родители. Живи братя и сестри нямах.

При положение, че дъщерята ще започва процедура за българско гражданство е неразумно да се жените без мъжът да си е оправил бакиите.

Звъннете в руското консулство. Има много подобни случаи и те са наясно какво се прави и как и даже май имат заклети преводачи (в България), юристи Итн.

Както писах, не зная какви са законите сега. Понеже Русия е извън ЕО може да се наложи екзекватура, която е лесен и сравнително бързо процес, за който даже може да не се иде лично и може и да не се ползува адвокат. Може да има някакво двустранно споразумение и да не се наложи.

След като дъщерята ще подава за бг гражданство вероятно ще има нужда от помощ от бащата - актове за раждане, удостоверяващи гражданство на родител. Сега е моментът да я помолите да извади от Русия копие от акта за брак и развода. В 3-4 екземпляра най-добре. Ще и трябват и на нея вероятно.

С тези копия питате в консулството и ако трябва наемате адвокат. Не е нужно да е голям специалист, а само да попълни правилно документите.

Внимавайте да не би да е присъдена издръжка, защото след дълъг брак на някои места е рутинно. Това не зная как се обжалва извън страната, в която са се развели. Също, може да се окаже, че съдът присъжда половината от имуществото, което е придобито по време на брака от мъжа на жената, дори имуществото да се намира в чужбина.

Може бившата съпруга да е теглила един малък заем от 200-300 хиляди евра или долара и половината да ги дължи съпруга след като са женени законно. Това във Франция, например.

Може да е родила 2-3 деца, които да са записани като деца на законния и съпруг, както е прието навсякъде. На много места сроковете за оспорване на бащинство са 2-3 години за мъжа. В някои държави ДНК тест, показващ, че мъжът не е биологичен баща изобщо не е причина да се отпише бившия съпруг от акта за раждане на децата.

Супер безотговорно! 25 години живее с някой, а не знае какво се случва с предишния му брак... ами ако се случи нещо с мъжа ви?! Наемете адвокат и си оправете бакиите, защото не е нормално такова безотговорно поведение за 50 годишни хора...

При мъжете е от мързел. Жалко, че как да се постъпва в такива случаи не се учи в училище. Браковете ще намалеят с още 50%, а от там и разводите.

# 8
  • Мнения: 12 824
Като начало питайте в руското консулство и наемете адвокат.
Вие едва ли ще имате съвместни деца (извинявайте, че го казвам, но така изглежда) и причината да се жените сега може да е имуществена, да има взаимно наследяване. Адвокат може да каже, при съществуващ брак с рускинята и евентуално общо дете с нея - как можете вие да се наследявате взаимно, заобикаляйки запазеното право на законната съпруга и нейното дете.
А ако от консулството могат да дадат някакво доказателство за развод, ще е чудесно.

# 9
  • Мнения: 20
Като начало питайте в руското консулство и наемете адвокат.
Вие едва ли ще имате съвместни деца (извинявайте, че го казвам, но така изглежда) и причината да се жените сега може да е имуществена, да има взаимно наследяване. Адвокат може да каже, при съществуващ брак с рускинята и евентуално общо дете с нея - как можете вие да се наследявате взаимно, заобикаляйки запазеното право на законната съпруга и нейното дете.
А ако от консулството могат да дадат някакво доказателство за развод, ще е чудесно.
да, точно имуществена е причината,най малкото,че за 25 г.съм допринесла за това имущество( то е лично негово),и да имаме две деца наши

# 10
  • Мнения: 20
Супер безотговорно! 25 години живее с някой, а не знае какво се случва с предишния му брак... ами ако се случи нещо с мъжа ви?! Наемете адвокат и си оправете бакиите, защото не е нормално такова безотговорно поведение за 50 годишни хора...
да ,така е,безотговорно е от негова страна,затова аз вземам инициативата.

# 11
  • Paris, France
  • Мнения: 14 071
Като начало питайте в руското консулство и наемете адвокат.
Вие едва ли ще имате съвместни деца (извинявайте, че го казвам, но така изглежда) и причината да се жените сега може да е имуществена, да има взаимно наследяване.

След 25 години съвместен живот може отдавна да имат общи деца.

Взаимно едва ли ще се наследят някога.

ивана, има възможност да прехвърлите имуществото на мъжа на името на анонимна офшорка, на името на децата ви, но да си запазите узурфрукт (ползуване) до смъртта на последния жив. Мъжът има право да завещае част от имуществото и активите на когото поиска, но не зная каква е частта.

Ако дъщеря му бъде записана като негова в България е законен наследник. Тя и без да е записана може да претендира един ден за част от наследство.

# 12
  • Мнения: 20
Невена,благодаря за изчерпателните отговори.Когато дъщеря му го помоли за гражданството,той се поинтересува как става,един от документите беше за развод,тя каза,че няма отношение към нейния казус и дори се скараха( че искал документа за наше облагодетелстване)и каза че сама ще се оправя,тя живее в Канада.и ако наемем адвокат за колко време и пари става на въпрос

# 13
  • Мнения: 12 824
Това е въпрос към адвоката.

# 14
  • Мнения: 550
Невена,благодаря за изчерпателните отговори.Когато дъщеря му го помоли за гражданството,той се поинтересува как става,един от документите беше за развод,тя каза,че няма отношение към нейния казус и дори се скараха( че искал документа за наше облагодетелстване)и каза че сама ще се оправя,тя живее в Канада.и ако наемем адвокат за колко време и пари става на въпрос
Какво е значението за колко време става, след като сте пропиляли 25 години? А парите няма да ги коментирам, защото все пак ги давате за да оправите нещата, не ги хвърляте през прозореца...

# 15
  • София
  • Мнения: 7 996
Дъщеря му се вписва с руския акт за раждане (оригинал или дубликат - апостилиран, преведен, легализиран) в българската община. По принцип между България и Русия има договор за правна помощ и апостил не се изисква, но докато се обяснявате с някоя лелка на гише, ще стане дълга история.
За София децата, родени в чужбина, се вписват в някаква служба на Пиротска 10, не ѝ помня вече името. На мен ми поискаха и документ, с който да удостоверя пола на детето, т.к. в руския се подразбира от глагола (родился/родилась), но при превода се превежда като "се роди" и няма изрично написано какво е детето. Оттам вадят български акт за раждане, с който след това може да си извади документи. Не се изисква документ за развод, защото дъщеря му може да има българско гражданство по натурализация, т.к. е дъщеря на български гражданин.
Документ за вписания развод може да се извади от руския ЗАГС по регистрация на брака. Тъй като това очевидно не може да стане, нека да отиде до консулството и да се поинтересува дали имат процедура за изискването на такива документи по служебен път.
Ако бракът му с рускинята е прекратен преди 5 години, надявам се си давате сметка, че тя има право на имуществени претенции върху недвижимите имоти, придобити за този период. Освен, ако не са оформени през фирма или нещо друго.
Като цяло казусът не е прост и е желателно да се консултирате с адвокат.

# 16
  • Мнения: 20
Дъщеря му се вписва с руския акт за раждане (оригинал или дубликат - апостилиран, преведен, легализиран) в българската община. По принцип между България и Русия има договор за правна помощ и апостил не се изисква, но докато се обяснявате с някоя лелка на гише, ще стане дълга история.
За София децата, родени в чужбина, се вписват в някаква служба на Пиротска 10, не ѝ помня вече името. На мен ми поискаха и документ, с който да удостоверя пола на детето, т.к. в руския се подразбира от глагола (родился/родилась), но при превода се превежда като "се роди" и няма изрично написано какво е детето. Оттам вадят български акт за раждане, с който след това може да си извади документи. Не се изисква документ за развод, защото дъщеря му може да има българско гражданство по натурализация, т.к. е дъщеря на български гражданин.
Документ за вписания развод може да се извади от руския ЗАГС по регистрация на брака. Тъй като това очевидно не може да стане, нека да отиде до консулството и да се поинтересува дали имат процедура за изискването на такива документи по служебен път.
Ако бракът му с рускинята е прекратен преди 5 години, надявам се си давате сметка, че тя има право на имуществени претенции върху недвижимите имоти, придобити за този период. Освен, ако не са оформени през фирма или нещо друго.
Като цяло казусът не е прост и е желателно да се консултирате с адвокат.
А не трябваше ли досега да заяви тези имуществени претенции или не е късно?Много сложно става,дано се справим някак,направо се отчайвам.

# 17
  • Мнения: 1 056
Е как така тази жена се е развела без съгласието или дори знанието на мъжа, та трябва дъщеря му да го осведоми?!

# 18
  • Мнения: 20
Е как така тази жена се е развела без съгласието или дори знанието на мъжа, та трябва дъщеря му да го осведоми?!
Е това незнам,най вероятно служебно( ако има такъв термин),тъй като не живеят от 25 г. заедно,тя в момента е в Турция( бившата), там живее има си там приятел.Информацията е от дъщеря му.

# 19
  • Мнения: 12 824
Баща й е жив, затова дъщерята за сега не може да има имуществени претенции, освен някаква издръжка да е била присъдена, но бащата не е бил уведомен.
Не изпадайте в паника, просто направете, каквото ви казаха: консулство + адвокат. Малки стъпки.

# 20
  • Мнения: 20
Е всъщност тя е била пълнолетна,когато са се развели,не вярвам да има някакви издръжки,би трябвало да бъде уведомен до сега по мойта логика

# 21
  • Варна
  • Мнения: 36 653
В някои страни се дължи издръжка на бившата съпруга, не само на децата. Да не би това да се има предвид?

# 22
  • Мнения: 20
В някои страни се дължи издръжка на бившата съпруга, не само на децата. Да не би това да се има предвид?
може и това да се има предвид,но все пак са минали 5 год. от развода,не трябва ли да има някакво уведомление за претенции,ако има такива,било то издръжка или имуществени?

# 23
  • Мнения: 12 824
По принцип в Русия не знам да има издръжка за бивша съпруга, те рускините си работят като нас. Но на "детето"... знам ли, може учащо да е било. Но не са предявили претенции.
Аз се чудя защо пък тази дъщеря не е съдействала, като и тя е искала съдействие от бащата.
Знам за един случай, където пък български баща се възползва от чуждоземната си дъщеря, като успя да прехвърли с "малко" измама и омайване, дълговете си върху нея.
Винаги може да очаква човек какви ли не подвеждащи неща, така че съветът за адвокат не е празни приказки.

# 24
  • София
  • Мнения: 13 294
Не знам дали мъжът е глупав или просто не му пука за авторката, но те нямат брак и всичко е изцяло на негово име към момента. Дори и да сключат брак, той няма да промени ситуацията в момента. Независимо от приноса на авторката, някой ден и трите деца ще имат право на равни дялове. Евентуално авторката може да претендира за част от евентуални бъдещи облаги (има разлика и с каква продължителност ще е бракът, който евентуално ще сключат). Ако пък не е налице развод, то тогава нещата съвсем са различни. Ако има развод, също все още има време рускинята да си потърси половината имущество, придобито по време на брака. Потърсете спешно адвокат и си оправете бакиите.

# 25
  • Paris, France
  • Мнения: 14 071
В някои страни се дължи издръжка на бившата съпруга, не само на децата. Да не би това да се има предвид?
може и това да се има предвид,но все пак са минали 5 год. от развода,не трябва ли да има някакво уведомление за претенции,ако има такива,било то издръжка или имуществени?

При стотици милиони, местещи се, ежегодно хора, не е лесно да бъде издирен човек. Въпреки интернет, въпреки консулски и други дипломатически служби, въпреки Фейсбук.

Не знаем каква е причината да поиска развод. Ако е въз основа на факта, че живеят разделени от 5-10 години и не го знае къде е, мъжът се издирва по стандартен начин - на последния, известен адрес, при родители, близки, приятели, чиито адреси жената знае, ако ги знае, с обави в 2-3 местни вестника, в държавата, където се гледат делата и ако до някакъв срок издирвания не се появи или обади, директно или индиректно, чрез упълномощено лице, делото започва. Има 1-2 дела, някакъв срок за поява, обжалване на причините, промяна на причините за развод., решение за развод, някакъв срок за оспорване и разводът е финален и фатален.

Към молбата за развод може да се прибави молба за делба на имоти, молба за издръжки, но не навсякъде е така. Когато двойката има деца под пълнолетна възраст обикновено са задължени да решат режим за свиждане, издръжки, при кого живее детето. Тези решения, допълнителни винаги могат да се променят

С решението за развод жената може да е поискала издръжка в Канада и да вървят дългове и лихви, за които имотите ви изобщо да не стигнат. Нищо, че бащата не знае за този факт.

Може и развод изобщо да няма. Някои жени са пословично неграмотни правно и когато подадат молба за развод мислят, че са разведени. Дъщерята.може да лъже, че имат развод. Грозно предположение, но се случва.

В някои случаи родителите дължат издръжка дълго след пълнолетие, до 25г при учене, цял живот при увреждане, несъвместимо със способност детето им да се гледа и/или издържа само.

При така обяснената ситуация мисля че ще е разумно да се срещнете с адвокат по имотно право, който да ви обясни вратите за прехвърляне и покупко-продажба на имотите, които мъжът притежава и това да се извърши преди регистриране на брака и развода. Регистрира ли се брака (за да се признае развода) може и да не успее да се оправи с имотите.

Има реална опасност бившата и дъщеря и да прилапат цялото имущество на мъжа, не половината, с някакво решение за издръжка отпреди 20 години, което може и да е излязло преди развода.

Действайте бързо и задължително с адвокат! Яйцето е опряло до някои части.

# 26
  • Мнения: 20
Благодаря ви момичета,много ми бяхте полезни,ако имате други решения тук съм,чета ви с голямо удолствие и да отмине тази епидемия действаме по въпроса.Ако има нещо пак ще питам.Благодаря на всички ви.

# 27
  • Paris, France
  • Мнения: 14 071
Благодаря ви момичета,много ми бяхте полезни,ако имате други решения тук съм,чета ви с голямо удолствие и да отмине тази епидемия действаме по въпроса.Ако има нещо пак ще питам.Благодаря на всички ви.

Точно сега е времето да съберете мислите си, да се свържете с консулства и адвокати по електронна поща, да изискате актовете за брак и развод. Епидемията не пречи, а даже помага.

Трябва да се разбере има ли наистина развод. Ако няма, мъжът трябва да подаде молба за развод, в България, Русия или където смята, че е най-изгодно за него. Ако ще се развежда в България ви трябва задължително адвокат, който ще ви каже по каква причина да иска развод, защото това е важно за да не си гръмне набързо имотите.

Сега, тук, обсъждаме хипотетично някакъв развод, който дъщерята твърди, че съществува, но не показва документ.

# 28
# 29
  • Мнения: 20
Благодаря ви момичета,много ми бяхте полезни,ако имате други решения тук съм,чета ви с голямо удолствие и да отмине тази епидемия действаме по въпроса.Ако има нещо пак ще питам.Благодаря на всички ви.

Точно сега е времето да съберете мислите си, да се свържете с консулства и адвокати по електронна поща, да изискате актовете за брак и развод. Епидемията не пречи, а даже помага.

Трябва да се разбере има ли наистина развод. Ако няма, мъжът трябва да подаде молба за развод, в България, Русия или където смята, че е най-изгодно за него. Ако ще се развежда в България ви трябва задължително адвокат, който ще ви каже по каква причина да иска развод, защото това е важно за да не си гръмне набързо имотите.

Сега, тук, обсъждаме хипотетично някакъв развод, който дъщерята твърди, че съществува, но не показва документ.
Точно това щях да ви питам(все пак е работа на адвокат,но виждам, че сте доста компетентна),дали няма да е добре направо да подаде тук молба за развод,ще коства може би по малко пари и нерви.Вие как мислите?Извинявам се,че така досаждам,но всеки един съвет и вариант са ми от значение.

# 30
  • София
  • Мнения: 7 996
А не трябваше ли досега да заяви тези имуществени претенции или не е късно?Много сложно става,дано се справим някак,направо се отчайвам.

Той няма идея дали е разведен, Вие говорите, че рускинята не е предявила претенции...Руското и българското семейно право имат сходства. Това, което казвах е, че може да се окаже, че рускинята има дял в и имотите, придобити преди развода. Да не споменавам, че имат федерално право, имат и отделно на присъединените републики, които са част от федерацията. Не съм юрист, казусът ви е абсолютно юридически.

# 31
  • Мнения: 861
А дъщерята защо иска бг гражданство- за да вземе канадско ли? Ако е така, едва ли ще се занимава с имотите на баща си. Да прехвърля на някое дете и да се моли бившата му да не предявява претенции.

# 32
  • Paris, France
  • Мнения: 14 071
ивана, не, в никакъв случай нищо не правите преди консултация с адвокати-спецоалисти по семейно и имуществено право в България.

Ако наистина има влязал в сила развод в Русия само ще си загубите парите и накрая ще се окаже, че производството ще бъде спряно, защото той вече е разведен. Може и да бъде продължено при определени случай. Друга причина да не подавате молба за развод е, че процедурата е много, много дълга, ще се призовава жената и ще се чака тя да се обади, ако не се обади се чака още. И трета причина е, че са минали много, много години, има живо дете от брака и огромна вероятност да се стигне до делби на придобито в брака.

Идеалният, за вас, вариант е наистина да има решение за развод, което набързо, за около 6 месеца максимум, да признаете в България, чрез заверяване и превод в посолство или екзекватура в най-лошите случай. Зная, че за разводи в Европейската общност вече не трябва екзекватура, но пак, не съм адвокат по семейно право, не живея в България и не съм съвсем в час с промените в законите, ако междувременно са направени някакви. Едва ли има огромни промени, но ето, че Fever Ray писа, че при наследяване имали значение годините в брак, а това преди не беше така.

Първото е да получите копие от развода, ако наистина го има. Ако наистина е разведен 90% всичко ще мине без особени проблеми и щети.

Пишете в руски сайтове на живеещи в България. Там има хора, минали по такъв път. Другия сайт, който ви препоръчвам е lex.bg Там отговарят юристи, които са специалисти по такива проблеми.

Засега проучвайте, както питате тук!

С питане до Цариград се стига.

Както вече писах, зная за доста случаи на нерегистрирани бракове и разводи от чужбина в България и хората не са имали проблеми с последващ брак, но те:

- имат и други гражданства и се женят повторно в чужбина, така че нямат вземане и даване с българската администрация

- от следващия брак има деца, както във вашия случай, но от разтрогнатия предишен брак деца няма.

Не зная дали не е вратичка да се ожените в чужбина, в Кипър, например. Не е регистрирал първия брак, не е регистрирал развода, но развод някъде има.

Зависи и от това дали когато се е женил и развеждал е бил длъжен да уведоми за брака и развода си в България. По-скоро  май не (през късните 80 и 90 на миналия век)

Може за всичко това да питате адвокат. Дяволът не е кой знае колко черен, но трябва да се действа внимателно.

А дъщерята защо иска бг гражданство- за да вземе канадско ли? Ако е така, едва ли ще се занимава с имотите на баща си. Да прехвърля на някое дете и да се моли бившата му да не предявява претенции.

Българското гражданство няма отношение към канадското и нито ще помогне, нито ще попречи. Иска го за да живее без главоболия в Европа вероятно, като застраховка за пенсионна възраст. Може да гледа на него като а част от идентичността си, част от бащата, с когото не е живяла. Лесно ще намира работа, която изисква престой в Европа или често пътуване.

# 33
  • Мнения: 861
До колкото разбрах, дъщерята живее в Канада, но е възможно да е с някаква срочна виза, като за руснаци, а българите вече могат да получават лесно разрешение за пребиваване там. Това може да е причината да драпа за бг гражданство.

# 34
  • Paris, France
  • Мнения: 14 071
До колкото разбрах, дъщерята живее в Канада, но е възможно да е с някаква срочна виза, като за руснаци, а българите вече могат да получават лесно разрешение за пребиваване там. Това може да е причината да драпа за бг гражданство.

Няма такова нещо. От 2017 година е облекчен режима за посещение на Канада с цел туризъм или на гости, но не и получаването на разрешение за постоянно пребиваване. Не бъркайте туризма с емиграцията!

Ако дъщерята има някаква срочна виза за Канада, друга подобна, пак срочна, не и трябва. Въпрос е на прекарано време там да получи безсрочна виза и ново гражданство може и да обърка нещата, защото в англо- страните означава липса на намерение за заселване в държавата, в която в момента се живее със срочна виза.

Чак пък да драпа. България е в ЕО от 13 години, а момичето чак сега се е сетило.

А при нейното положение - родена в законен брак, баща, все още притежаващ българско гражданство и живеещ в България, вероятността да не го получи клони към нула.

Да не търсим под вола телета!

# 35
  • Мнения: 20
ивана,

Българското гражданство няма отношение към канадското и нито ще помогне, нито ще попречи. Иска го за да живее без главоболия в Европа вероятно, като застраховка за пенсионна възраст. Може да гледа на него като а част от идентичността си, част от бащата, с когото не е живяла. Лесно ще намира работа, която изисква престой в Европа или често пътуване.
да, точно с тази цел и е бг гражданство,а иначе има канадски паспорт

# 36
  • Мнения: 20
Забравих да кажа една подробност(ако е от значение в случая),че имота е придобит преди брака,а преди 15г. продаде част от имота без проблем,в смисъл не са му искали съгласие от съпруга и т.н.,а в общината е записан разведен,без да изискват някакъв документ.

# 37
  • Paris, France
  • Мнения: 14 071
Забравих да кажа една подробност(ако е от значение в случая),че имота е придобит преди брака,а преди 15г. продаде част от имота без проблем,в смисъл не са му искали съгласие от съпруга и т.н.,а в общината е записан разведен,без да изискват някакъв документ.

Щом се води разведен в общината проблем не би трябвало да има. Може би руския ЗАГС изпращат автоматично информацията до консулството, а то уведомява общината но това е предположение.

За моя брак изобщо не знаеха и все още не съм превеждала актове и регистрирала в общината, макар че когато вадя лична карта или паспорт пиша имената на съпруга ми и децата. Женена се водя. Гранична полиция също има информацията.

Имам приятелка, която се ожени във Франция през 1995г, но родителите и не казали на близки докато организират сватба. В малкото градче започнали да честитят на майка и и се оказало, че в ЕСГРАОН е дошла автоматично информация.

Имам друга приятелка, която се е оженила за французин в средата на 80те в руски ЗАГС. Паспорт за заминаване във Франция е издаден в българско консулство там, тоест, бракът е обявен. Случайно след 30 години разбра, че в ЕСГРАОН я водят неженена и за този брак никой не разбрал а многократно е ходила до българското консулство във Франция и даже са и издавали паспорт с името на мъжа и.

Милиони ходим навън, женим се, развеждаме се.

Като се води разведен, от рускинята ли или е имал друга съпруга преди това?Ако е бил женен в България и се е развел за да се ожени за рускинята е нормално да се води разведен, което ви позволява да се ожените, но ако факта за последващия брак се узнае (а това ще се узнае когато дъщерята поиска гражданство) вашият брак може да се счете за анулиран, нулев, несъществувал, поради това, че не отговаря на условието мъжът да има регистриран развод от последния брак.

Разведен, само по себе си, нищо не значи.

Няма да може да продава (лесно) имоти след узнаването на факта за брака с рускинята и преди признаването на развода с нея.

Нещо друго да изскочи?

# 38
  • Мнения: 20
Друго за сега няма.Ако изкопи нещо пак ще питам,благодаря ти Невена.

# 39
  • Мнения: 485
Ако имотите са придобити преди брака на партньора Ви с рускинята, то тогава той може да се разпорежда с тях, без нейното участие.
В случай, че има имоти придобити по време на брака му с въпросната жена, то тя също се явява собственик. Ако иска да се разпорежда с тях, е необходимо нейното присъствие или нотариално заверено пълномощно, в което изрично да е упоменат имота и др. реквизити, със съпътстващите го декларации /отново нотариално заверени/.
Проучете си нещата както Ви посъветваха по-горе и повече не отлагайте!
Успех!

# 40
  • Мнения: 6 166
Невена,благодаря за изчерпателните отговори.Когато дъщеря му го помоли за гражданството,той се поинтересува как става,един от документите беше за развод,тя каза,че няма отношение към нейния казус и дори се скараха( че искал документа за наше облагодетелстване)и каза че сама ще се оправя,тя живее в Канада.и ако наемем адвокат за колко време и пари става на въпрос

Особено ми е мнението за рускините. Ивана, обвинила ви е, защототя го крие за нейно облагодетелстване. По-нагоре ви обясниха точно как става.

Да получите бракоразводното си е ваше право и какво ще правите след това си е пак ваша работа. Оправете ди нещата, че да не се окаже после, че се борите с нелегитимни наследници.

И още нещо, не позволявайте на детето рускинче да ви изнудва.

# 41
  • София
  • Мнения: 13 294
Моето мнение е малко по-различно. Детето рускинче надали е било направено навремето без участието на бащата, затова има право на същите претенции към него, както и общите им деца с авторката. Проблемът тук е жената, която не е ясно дали наистина е получила развод или продължава да се води съпруга и да има имуществени и други права, нито пък е ясно дали мъжът на авторката не се е сдобил с още няколко наследника от същия този брак.

# 42
  • Мнения: 12 824
Имам много приятелки рускини, не са някакви жени-вампири, най-обикновени хора като нас са. Погледни от гледна точка на дъщерята: тя му е кръвна дъщеря все пак и е нормално да има някакви емоции по въпроса.

Аз се чудя него защо го водят разведен. Имал ли е предишен брак преди рускинята? Ако не е имал, това е направо прекрасно, значи властите знаят за този развод.

# 43
  • Paris, France
  • Мнения: 14 071
Аз се чудя него защо го водят разведен. Имал ли е предишен брак преди рускинята? Ако не е имал, това е направо прекрасно, значи властите знаят за този развод.

Вече питах дали е имал предшестващ брак (на този с рускинята). Беше ми отговорено, че няма нови обстоятелства, макар че не можем да сме сигурни. Нищо сигурно няма.

# 44
  • Мнения: 12 824
Това си е пълна загадка. Как да се бориш, като не знаеш с какво.
Гледах в Центъра за административно обслужване, дават справка за семейно положение (примерно, там ще пише разведен), но едва ли дават и  предистория. Няма начин да не може да се получи цялата история за дадено лице, ама ето, няма я. Според мен, адвокат все още се налага.
Мъжът ти какво казва по тези въпроси? Защо го водят разведен според него? Имал ли е предишен брак, преди рускинята?

# 45
  • София
  • Мнения: 7 996
Само на мен ли ми се струва пълна идиотщина да си женен, разделил си се с жена ти и си отишъл да правиш ново семейство с деца, без да уредиш старите бакии...

# 46
  • Мнения: 9 748
Само на мен ли ми се струва пълна идиотщина да си женен, разделил си се с жена ти и си отишъл да правиш ново семейство с деца, без да уредиш старите бакии...
Не, но дори и  набиването на канчета е закъсняло. С 25 години...

# 47
  • Мнения: 1 056
Само на мен ли ми се струва пълна идиотщина да си женен, разделил си се с жена ти и си отишъл да правиш ново семейство с деца, без да уредиш старите бакии...

Това се случва много по-често, отколкото можете да си представите. Много жени се съгласяват да живеят по този начин и само тайно си мечтаят и те да станат булки...

# 48
  • Мнения: 20
Мъжът ти какво казва по тези въпроси? Защо го водят разведен според него? Имал ли е предишен брак, преди рускинята?
да ,имал е предишен брак,без деца.

# 49
  • Paris, France
  • Мнения: 14 071
да ,имал е предишен брак,без деца.

Значи го водят разведен, защото последната информация, която имат за него е, че се е развел с първата. Което не е малко 😀 С първата се е женил и развеждал в България, най-вероятно и това бързо е отразено в ЕСГРАОН. Оттук нататък приблизителните стъпки са:

1. Консултация с адвокат, който си има понятие от международно семейно право.

Написвате си хронологията на събитията, сравнително кратко, но да няма липсващи звена.Примерно:

1. Мъжът У се жени за жената Л на еди коя си дата през Еди коя си година Еди къде си. От брака няма деца. Никой няма предишни бракове или дете от друг човек, баща или майка. Никой не е осиновявал, пълно или непълно, дете/деца на другия съпруг.

2. С решение ..... От един кой си съд, Еди къде си, на еди коя си дата, У и Л са разведени.

3. У среща Р, руска гражданка и се жени за нея -дата и място на сключване на брака

4. Ражда им се дъщеря Н. - дата, място. Дъщерята, родена в Русия е/не е регистрирана в България като дъщеря на мъжа.

5. Разделят се У и Р - дата, място. Кога ги вижда за последен път, как се разделят, имат ли уговорка да се срещат отново, издръжка, тогава се разделят като двойка или просто единият, притиснат от обстоятелства отива далече и се загубват, не си намират следите. Имат ли общи приятели, кумове, свидетели, състуденти, съседи, роднини, с които и двамата са били е контакт през цялото време до днес? Това за да се установи причината да не е регистрирал брак и развод, има и уважителни причини.

6. У среща Ивана. Заживяват заедно от .... дата.

7. От връзката се ражда първото им общо дете (дата на раждане, място). У признава/не признава детето, фигурира/не фигурира в акта за раждане като баща. В последствие е осущъден и е съставен нов акт, в който У фигурира като баща с решение на съда ....... Не всичко от изброеното, само отговарящите на случая.

8. Същото за второто дете.

9. Дъщерята, вече и канадска гражданка и пълнолетна, желае да поиска бг-гражданство като дъщеря на български гражданин, живееш в България.

10. Дъщерята твърди, че майката е подала молба за развод в Русия и разводът е влязал в сила - дата място, каквото ви е казала.

11. Дъщерята отказва да съдейства за изваждане на копие от развода.

Въпросите, които да зададете:

1. Може ли да се ожените без проблем, без мъжът да се налага да се занимава с бумащини за регистрации на този брак и развод. Може да има някакви вратички в закона - давност, реална, доказуема липса на жената от България, където мъжът живее. Може бракове и разводи в Русия тогава, когато се е оженил и развел да не е трябвало задължително да се обявяват. Може все още да има някакво двустранно споразумение. Адвокатите знаят вратите. Ако се окаже, че никой няма та търси развел ли се или не и дали е бил женен вадите шестица от тотото.

2. Какво се случва ако се ожените без да регистрирате браковете. Зная, че в Америка, свалят обвинения за бигамия ако се появи решение за развод, което доказва, че бракът (предишния) е разтрогнат някъде, не непременно в държавата, в която е сключен.

3. Имотите - какви са, колко са кога са придобити и от кого. Може ли да бъдат прехвърлени, завещани, продадени, с фиктивен, с истински договор на децата ви, на Ивана?

4. Като регистрира брака с рускинята ще може ли да продава и прехвърля докато не излезе признаване на развода?

Това първо. Потърсете най-добре рускоговорящи адвокат с практика в подобни случаи.

След това консулство и изискване на копия от брака и развода, поне 4 на брой, подпечатани, с апостил( дори и да ви кажат, че не е нужен). Ако лелката в общината се запъне ще губите време.

Като дойдат копията, ако не се иска екзекватура, с тях в общината и се регистрират и брака и развода и сте готови. Може да регистрира и дъщерята ако е забравил и ако иска. Не е длъжен май. Аз не съм превеждала и носила актове за раждане в общината, но моите деца фигурират като мои деца и гранична полиция никога не забравя да пита мъжа ми къде съм, на излизане с децата.

Ако трябва екзекватура звъните в Софийски градски съд и питате. Те знаят как става. Ако ви мързи да попълвате документи, всеки адвокат ще го справи за нула време, не е нужно да е тенорът в областта. Подавате и чакате колкото там се чака, 6 месеца беше ..... преди около 20 години, хахаха.

Междувременно - ако дъщерята се обади и обяснявате някои положения.

- Българските граждани не сме длъжни да регистрираме родените ни в чужбина деца и не сме длъжни да им съдействаме за получаване на българско гражданство ако имат друго или право на друго, по рождение.

- Българското гражданство не е автоматично за всяко дете, чийто баща е български гражданин. Да имаш право на гражданство и да имаш гражданство са две различни неща.

- документът за развода на родителите и пряко касае баща и и е редно тя да съдейства той да получи информация и достъп до решението, както и няколко копия. Той е страна по делото.

- по закон, в България родителите и децата си дължат уважение, подкрепа и взаимопомощ. След като иска да се приобщи към дадена нация е редно да уважава порядките и законите и.

Това може направо да и го преведете и копирате. Ще я поотрезви.

Това се сещам засега.

Последна редакция: сб, 28 мар 2020, 23:09 от Nevena Virolan

# 50
  • Мнения: 20
Невена,благодаря ви от сърце за компетентните съвети!Искам да се знае,че не става въпрос за кой знае какви имоти, това е къща с двор ,но това ни е единствено жилище.А за тяхната раздяла е че тя не е искала да живее в България,след дълго уговаряне той си тръгва и така.Следват няколко разговора по телефон от нейна страна да се завърне в Русия и отношенията приключват.

Последна редакция: сб, 28 мар 2020, 23:56 от ivana2404

# 51
  • Paris, France
  • Мнения: 14 071
Много важно - преводите. Преводите на руските актове за раждане, брачното свидетелство, решението за развод трябва задължително да бъдат преведени от лицензиран, заклет преводач, с печат от него. Най-добре потърсете няколко. В консулството може да има такъв на място. Не може да си ги преведете сами или да ви ги преведе човек, който се занимава с превод от руски, но не е заклет преводач. Вземате 4-5 подпечатани и подписани копия. 2 за вас, 1 за съда, 1 за адвоката, ако ползувате, за общината. Малко наизуст пиша, защото не съм наясно, но никога не са излишни. Ако ви потрябват за нещо отново и нямате ще си играете да вадите пак, а допълнителните копия са някакви левчета отгоре. Ако ще се ходи направо в общината 3-4 броя ще са достатъчни, за екзекватура е добре да са повече.

За акта за раждане и решението за развод - трябва изрично да помолите преводача да допълни в превода с бележка пола на детето от брака, защото в руския текст той се подразбира от родился/родилась, но като се преведе на български като роди се, не става ясно, че е указан пола, въпреки името, а те в общината виждат всякакви. Това да се добави и в решението за развода ако е указано.

Сетих се и друго - в Англия, например, от разведен искаха копие на решението за развод в registry office. Може да звъннете в някоя обредна зала и да обясните за какво става дума. Те виждат такива случаи непрекъснато. В България зная, че не е така, но поне ще ви упътят.

# 52
  • Мнения: 2 478
Само на мен ли ми се струва пълна идиотщина да си женен, разделил си се с жена ти и си отишъл да правиш ново семейство с деца, без да уредиш старите бакии...
Че това с "бакиите" не е вече новост. Четем го всяка седмица поне в 1-2 нови теми.
На мен лично ми доскучава и става банално.

# 53
  • Мнения: 12 824
За преводачите мога да кажа: Ако се наложи легализиране, трябва преводачът да е признат от МВнР, ето списък:
http://apostille.mfa.bg/MFAL/apostille_certificates.nsf/cert1.xsp
Ако е преводаческа агенция, тя също трябва да работи с тези заклети преводачи, които са сред одобрените, за всеки случай, за да може да се легализират документи, ако на някой етап това се изисква. Не взимат по-скъпо.

# 54
  • Мнения: 20
Здравейте!Да "докладвам" докъде я докарах.Поради Ковид обстановката,реших да се консултирам с адвокат онлайн и понеже отговора хич не ми хареса цитирам : "Не по-малко от 270 лв. ще бъде хонорарът за подобна услуга, като мога да съдействам с изпращане на съответно запитване до компетентния съд и община, без да мога да гарантирам за положителен резултат."Консултирам се с втори,като питам директно какви ще са последствията ако сключим брак без регистрацията на предишния брак и съответно развод,отговора беше че само административна отговорност.И дотук с адвокатите.И започнах сама да се оправям,нали с технологиите всичко е възможно.Намерих сайта на съответната
руска община, където са живяли,направих запитване,отговориха ми ,че има такъв брак,регистриран под един кой си номер,дата ,година.Има развод регистриран по един кой си номер,дата,година.Кореспонденцията беше по електронна поща.Ходих и в нашата община да питам за сключване на брак,Еми води се разведен ,но никаква информация от кой брак(как са си вършили работата незнам).Служителката беше много любезна,обясних и че имаме отговор от руската община и ми каза че и това ще свърши работа,казах и че не е официален документ,но щом имало номерата на регистрацията там ще свършело работа.И така.Вие как мислите?

# 55
  • Paris, France
  • Мнения: 14 071
ивана2404, браво! Щом ти е казала, че има номерата на регистрацията и това е достатъчно, действайте! Никой няма да тръгне да се занимава с бивши бракове и разводи на мъж, който се води разведен. Ако от бившата и дъщерята има някакви проблеми, изваждате копие от брака и от развода и това е. Важното е, че има развод и имате номера.

# 56
  • Мнения: X
Имотът като е лично негов придобит преди брака с въпросната рускиня , няма никакво значение дали е все още женен или разведен с нея ...имотът си е негов и може да прави с него каквото си иска....прехвърля го чрез покупко-продажба на някое от децата или на сегашната си жена и въпроса е решен ..Ако се притеснява да не свърши на улицата си запазва пожизнено ползване на имота ...та след смърта му нито рускинята , нито дъщерята от предишния му брак ще наследят нещо.

# 57
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
Намерих сайта на съответната
руска община, където са живяли,направих запитване,отговориха ми ,че има такъв брак,регистриран под един кой си номер,дата ,година.Има развод регистриран по един кой си номер,дата,година.Кореспонденцията беше по електронна поща.
Интересно как са предоставили информацията без такса, електронен подпис и т.н.

# 58
  • Мнения: 20
По горе писах,че не е официален документ,а отговор на запитване,че има такъв развод,регистриран със съответните номера,а иначе са ми пратили формуляр,който да попълним,ако искаме решението от съда.

# 59
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
Чуденето ми бе, че има вариант в Руската федерация за неофициална справка без да сте се легитимирали надеждно.
В БГ и за устна справка попълвате искане. Онлайн такива справки са с пик или с електронен подпис.
За Русия е аналогично. Ето>https://egov.kz/cms/ru/services/e_018
Скрит текст:

Последна редакция: пн, 18 май 2020, 20:11 от pkol

Общи условия

Активация на акаунт