Козунаци 2020

  • 26 682
  • 769
  •   1
Отговори
# 225
  • Sofia
  • Мнения: 21 646
... Искам днес да меся, а да пека утре сутринта. Как да процедирам? Меся, тестото .  .. още след първото месене слагам в хладилника?
Няма значение рецептата. Месиш и в хладилника - там ще е втаса. На сутринта идваждаш и изчакваш да се стопли/отпусне, иначе не може да се работи с тестото (това отнема около час). После оформяш, втасва пак (да попорасне, но не съвсем) и печеш  (и там ще расте).
Питай, тук е мястото.Simple Smile

# 226
  • Варна
  • Мнения: 728
Докладвам резултата си. Благодаря на Морена за рецептата и за съветите, както и на всички останали. При мен излезна едно козуначе в продълговатата, и сложих едно кръгче във формата ми за торта. Но нея не успя да я изпълни. Пекох едновременно. Чудя се ако за Великден правя с 1гр брашно в какви форми да ги разпределя, примерно в три продълговати дали ще се събере, защото предполагам трябва да се пекат едновременно нали? Не мога да сложа един а тестото да чака.
Качвам снимки, малко ги попрегорих отгоре и сякаш малко съм изтървала повечко захар, но карай....








Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 13:38 от rozi4ka222

# 227
  • Мнения: 449
rozi4ka222 прекрасни са Hug

# 228
  • Sofia
  • Мнения: 21 646
... При мен излезна едно козуначе в продълговатата, и сложих едно кръгче във формата ми за торта. Но нея не успя да я изпълни...
А сега с колко брашно работи? Кръглият бухнал и е добре на височина?

Изглеждат прекрасно - държат си форма, плетката се държи, конци си имат - браво на теб! Simple Smile

# 229
  • Варна
  • Мнения: 728
Морена, кръглия  бухна, но не изпълни формата, защото явно дойде големичка. Иначе работих както е в рецептата с 500гр + 100 за доомесване, но дори не ги ползвах целите 100, от същите ползвах после при работа с фитилите и пак не ги изразходих целите 100гр. А при 1кг това за доомесване пак ли е 100 или 200гр?
Иначе много полезно в рецептата ми беше описанието на самото тесто, и това че не трябва да се разлива, и при втасване не трябва да тръгва по стената на съда. Общо взето за това внимавах доста и се получи. Естествено самото сплитане като за първи път ме затрудни малко, особено с количеството пълнеж,но като цяло тестото беше много приятно на допир и приятно за работа.

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 15:18 от rozi4ka222

# 230
  • Sofia
  • Мнения: 21 646
Значи щом си ползвала 500г брашно, може да си представиш с двойно количество горе долу колко ще е, а на колко да разделиш с 1кг си е твое решение, колкото ти трябват. Само нека най-големият да ти е с 500г брашно, че по-лесно се пече.
И този кръглият реално погледнато е печен без форма, както пека аз. Simple Smile  
Това също показва, че добре си измесила тестото. Не се слегнал, а е задържал форма и расъл нагоре.  Simple Smile
И втасването ти е добро, та не се е разкъсала плетката, както и че си ползвала брашно при оформянето.
100г +/- при 500г не са задъжителни и ползваш колкото е нужно от тях, но е добре да не се надвишават (или поне не с още много) - разликите идват от влажността на брашното и големината на яйцата.  За всеки 500 са тези +/-100г.

...Чудя се ако за Великден правя с 1гр брашно в какви форми да ги разпределя, примерно в три продълговати дали ще се събере, защото предполагам трябва да се пекат едновременно нали? Не мога да сложа един а тестото да чака. ...
Може да те чака тестото. Simple Smile  Като измесиш тестото разделяш още тогава на колкото искаш и слагаш отделните части тесто на различна Т - един на стайна Т в по-топла стая, друг в по-хладна стая и трети или два по-малки едновременно в хладилника... примерно ги разпределих, но надявам се рабираш идеята.. така ще ти втасват поетапно. И разбира се етапите са си твое решение - два или три...
Изобщо си се справила отлично, само с печенето евнтуално си направи корекции.
    За колко време пече?  Ако е влажен (усеща се като отхапваш, ако не иначе), а не сух, значи е добре.
При мен с посочените градуси, на моята фурна пека за 30мин.

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 15:28 от Morena

# 231
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 752
Здравейте. Правих козунак по рецепта на Морена във формата показана от Розичка. На дъното сложих хартия за печене, а дозата беше 1/3, защото у нас само аз и щерката хапваме козунак и не искамда остава. Много добре се получи. Иначе обикновено правя по рецепта на Пам. Утре ще направя пак на Морена, но този с кисело и прясно мляко.

# 232
  • София
  • Мнения: 1 464
Момичета, от седмици тук, в цяла Англия, мая няма. Никаква. Но днес се помолих на пекаря в супермаркета да ми даде малко мая и той взе, че ми даде! Така се зарадвах, сега и аз ще мога да изпека козунаци!

Даде ми 250 гр прясна мая и каза, че в хладилник може да се съхрани до 7 дни. За да мога да я ползвам за повече време - може ли да я замразя и използвам за Великденските празници? Да я нарежа на малки парченца и сложа във фризера или цялото парче? За колко време, според вас, бих могла да я замразя и ползвам. Размразява ли се по специфичен начин преди употреба ? ...
Толкова се радвам!:)

# 233
  • Мнения: 135
Морена, благодаря за отговора. Simple Smile
Аз намерих време и омесих една доза преди 2 часа. Вече е удвоило обема си, дори и малко отгоре, но се налага да излчза, вероятно ще се върна след 2-3 часа и се чудя какво да правя тестото.
Какво ще ме посъветвате. Да го премеся ли пак и да го оставя да чака, а после да го оформям и печа или нещо друго? Ако го оставя ме е страх, че ще превтаса.
Благодаря ви :*

# 234
  • Sofia
  • Мнения: 21 646
Момичета, от седмици тук, в цяла Англия, мая няма. Никаква. ....Така се зарадвах, сега и аз ще мога да изпека козунаци!

Даде ми 250 гр прясна мая и каза, че в хладилник може да се съхрани до 7 дни. За да мога да я ползвам за повече време - може ли да я замразя и използвам за Великденските празници? Да я нарежа на малки парченца и сложа във фризера или цялото парче? За колко време, според вас, бих могла да я замразя и ползвам. Размразява ли се по специфичен начин преди употреба ? ...
Толкова се радвам!:)
Много добре те разбирам за радостта. Hug
Не замразявай цялото. Зависи по колко ще ползваш и колко често. Та на някакви малки кубчета горе долу като нашенските 40 грамови. Прецени повече или по-малко. Размразява се в хладилника, не на стайна Т! Замразена издържа... не знам точно,  но е доста.

Аз намерих време и омесих една доза преди 2 часа. Вече е удвоило обема си, дори и малко отгоре, но се налага да излчза, вероятно ще се върна след 2-3 часа и се чудя какво да правя тестото.
Какво ще ме посъветвате.
Нямам такъв случай в практиката си и изобщо не знам какво да направиш в този случай. Имаш втасало тесто и да те няма 2-3 часа - мисия невъзможна направо. Освен да го замразиш, ама не знам устройва ли те.

# 235
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ето го моят от вчера.
Много вкусен стана, а за обърканите неща във външния вид ще си позволя да напиша тук кои са грешките (при мен се явиха от липса на концентрация), за да може който има подобни проблеми, да знае откъде идват.

Първо, прекалено е препечен.
Използвах плънката по рецептата за макова плънка, която Марчева беше дала по-рано - с мак, белтък на сняг и какао. Явно нещо не ми се получи, защото през цялото време стоеше течна отвътре, мокреше тестото наоколо и не се опичаше. Това наложи да го пека повече и това се вижда по цвета на коричката и по това колко дебела е станала. Вътрешнaта част, обаче, си е влажна, както и трябва да бъде, само външните слоеве се опекоха повече. Но, виждате първата грешка - какво става като се пече повече.





Конците са трудни да се видят, защото не увивах много фитилите, освен това имам доста плънка, виждате, така че няма къде да станат толкова дълги конци. Оптах се тук да снимам, виждате нишките от коричката долу, тръгват нагоре... Не са най-добрият пример, имаше много по-хубави преди моите. Wink

Скрит текст:



Второ, в средата изглежда... грозно.
Стана така, защото при плетенето, "шевовете" на фитилите останаха отгоре при плетенето - видях го, но бързах за следваща среща и нямаше кога да ги обръщам и да внимавам. Показвам тук самите фитили и за да илюстрирам, че ако тестото е добро, може да точите и без мазнина, и без допълнително брашно, просто на чист кухненски плот. Виждате и че първият фитил вече е успял да повтаса, докато направя другите 2, така че ако ги бях обърнала, щеше да е с по-добър вид. Показва и това, което Марчева и Морена казаха - че второто втасване е доста по-бързо.

Скрит текст:



Трето, има едни дребни неравности по повърхността.
Дължат се на моята разсеяност. Simple Smile Намазах с яйце ПРЕДИ втасването, вместо СЛЕД, съответно фолиото залепна и при отлепването се появиха тези дребни дефекти. Понеже нещо бяхме писали кога да се маже с яйце, аз си мислех нещо за работа, та просто намазах, без да мисля. Както виждате, забравих и със захар да поръся...

1/3 се изяде още снощи, няма да му простим и така. Позволих си експозето за по-начинаещи пекари, които може би не знаят още всички особености.

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 18:50 от chrissy

# 236
  • София
  • Мнения: 1 464
Морена, благодаря! Така и ще направя!
Утре - ден първи за стартиране на козуначените опити по твоята рецепта стъпка по стъпка от твоя блог!
Дано стане!:)

# 237
  • София
  • Мнения: 11 713
................ Замразена издържа... не знам точно,  но е доста. ............................................много време, повече от 6 месеца...

Аз намерих време и омесих една доза преди 2 часа. Вече е удвоило обема си, дори и малко отгоре, но се налага да излчза, вероятно ще се върна след 2-3 часа и се чудя какво да правя тестото.
............
Сложи го в още по-голяма купа и в хладилника. След три часа ще го работиш. Не е проблем.

# 238
  • Мнения: 449
Може ли да ми кажете , в рецептите пише да се пече на ниво 2 от 5 . Моята фурна има 4 нива , това трябва ли да означава , че при мен трябва да се пече на ниво 1 ?

И ако може да ми кажете как се прави плънката с локум и плънка със стафиди ?

# 239
  • София
  • Мнения: 11 713
Може ли да ми кажете , в рецептите пише да се пече на ниво 2 от 5 . Моята фурна има 4 нива , това трябва ли да означава , че при мен трябва да се пече на ниво 1 ?

И ако може да ми кажете как се прави плънката с локум и плънка със стафиди ?
Всеки си познава своята фурна, примерно при мен за 4 позиции и винаги пека на 1- вата от долу нагоре.
Плънка със стафиди, разбирам, само стафиди, които са предварително напоени в ром за 1 нощ. Въз всяка плънка може да се добавят стафиди, някои харесват, други - не.

Общи условия

Активация на акаунт