Трудова борса и обезщетения - 4

  • 24 716
  • 766
  •   1
Отговори
# 60
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
В декларацията написах, че имам ПИК от НОИ и там искам да получа решението за отпуснатото ми обезщетение. Някой знае ли как и след колко време да проверя? Жената в БТ не беше наясно.
Ще пратят имейл.

# 61
  • Мнения: 2 124
В декларацията написах, че имам ПИК от НОИ и там искам да получа решението за отпуснатото ми обезщетение. Някой знае ли как и след колко време да проверя? Жената в БТ не беше наясно.
Ще пратят имейл.

Подадох документи в НОИ на 28.10.19 г., решението излезе на 05.11.19 г.
Сега обаче напливът е много голям и времето за обработка ще се удължи. Освен това, ако работодателят дължи обезщетение, НОИ първо ще прати отказ и след като получите обезщетението, тогава ще излезе с разпореждане.

Друго което влияе върху срока на обработка е дали работодателят е изплатил социалните осигуровки за последния пълен отработен месец. Срокът за плащане е 25-то число на следващия месец. Т.е. осигуровките за март се дължат до 25-ти април. Ако сте съкратени на 1-ви април, преди да бъдат внесени осигуровките за март, няма да има решение. Ако сте съкратени на 17-ти март, би следвало до 25-ти март най-късно да са платени осигуровките за февруари, тогава НОИ може да излезе с решение.
Не знам предвид извънредното положение дали има промяна във въпросните срокове.

Така или иначе поне 2 седмици ще отнеме.

Определеното обезщетение се изплаща на 15-то число.

Последна редакция: чт, 02 апр 2020, 15:39 от SamoDiva

# 62
  • 1st floor
  • Мнения: 9 105
Благодаря. По-скоро решението ми е важно. Искам да съм сигурна, че всичко е наред и ще имам доход докато си намеря работа. Което явно няма да е скоро...

# 63
  • Мнения: 6 529
Колко време след регистрация в БТ онлайн трябва да се подаде заявление в НОИ? Има ли някакви срокове?

# 64
  • Мнения: 2 742
Здравейте,
Майка ми има следният казус:
Вчера я освободиха от работа по взаимно съгласие (по желание на шега й).
Отишла е в БТ за да се регистрира, но са й казали, че няма смисъл, защото миналата година е получавала обезщетение за безработица 4 месеца и порди това няма право сега на такова.
Майка ми получаваше обезщетение от НОИ за месеците юни-септември 2019 г. И след това октомври веднага започна работа.
Според вас основателно ли е да я отпратят, като НОИ, а не те отпускат обезщетението?
Интересува ме в нейния случай наистина ли според закона не й се полага такова, защото търсих, но нв намерих такава информация и затова пиша.
Благодаря предварително.

Последна редакция: чт, 02 апр 2020, 09:41 от hintt

# 65
  • Мнения: 2
Здравей те,искам да попитам по кой член трябва да бъда съкратен за да получавам 60%от борсата, понеже искат да ни съкратят от работа заради тази криза..... Знам че се гледат последните 24 месеца и то там.

# 66
  • Пеликания
  • Мнения: 2 490
Правилно са й казали, а тя не е ли попитала защо?
За да получава обезщетение трябва да е работила и да са й внасяни осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца през последните 18 месеца, а тя ги няма.

# 67
  • Мнения: 2 742
Благодаря Ви!
Попитала е и аа й казали, че няма да получава, защото вече миналата година е получавала обезщетение за безработица. На това основание са я отпратили и дори не са я регистрирали, не че има полза от това.

# 68
  • Мнения: 6 529
Благодаря Ви!
Попитала е и аа й казали, че няма да получава, защото вече миналата година е получавала обезщетение за безработица. На това основание са я отпратили и дори не са я регистрирали, не че има полза от това.

Обезщетение не се ли получава 1 път на 3 години?

# 69
  • Мнения: 281
Здравейте, моля за малко помощ.
Работих на Трудов договор в 2 фирми- на 4 часов работен ден и в двете. Сега ме съкращават едновременно и от двете/ с една и съща дата/ и искам да попитам мога ли да кандидатствам за обезщетение, как се изчислява то в такъв случай и 2 заявления ли трябва да попълня за Бюрото по Труда и НОИ, тъй като в образците, които видях има опция да се попълнят данните само за една фирма.

Съжалявам ако въпросът ми е глупав, но не намирам отговор, а днес никой от НОИ не вдигна телефона, за да м отговори.

# 70
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
hintt, не мога да разбера защо задаваш един и същ въпрос на две места. Нали в темата за въпросите получи отговори - тук и тук? Отделно че преди няколко дена пак питаше някакви подобни неща и пак ти беше отговорено. Не ти харесват отговорите ли? Или може би искаш да те объркват все повече? Защото като гледам - вече са започнали.
И още - някъде го писах, но ще го напиша пак - нека не се забравя, че Бг-мама не е специализиран форум. Най-добре е да се намери такъв и отговори на по-характерни въпроси да се търсят от специалисти. Дори и те тълкуват нормативните уредби по различен начин, пък какво остава за непрофесионалисти в областта. Ако и след това има колебания, най-добре е да се направи консултация с юрист по трудово право.

Правилно са й казали, а тя не е ли попитала защо?
За да получава обезщетение трябва да е работила и да са й внасяни осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца през последните 18 месеца, а тя ги няма.
Не знам защо смяташ, че са ѝ казали правилно.
И друго - откъде тази категоричност на твърдението за 12-те месеца? Как разбра, че "тя ги няма", след като hintt не е давала други данни, освен това, че майка ѝ е получавала 4 месеца обезщетение. Ако от 18 месеца назад всички останали месеца е работила, то тогава остават 18-4=14 месеца (евентуално) с осигурителни вноски, което е повече от 12.

Обезщетение не се ли получава 1 път на 3 години?
Това с трите години е за обезщетение, равняващо се на 60% от осигурителния доход, т.нар. "пълна борса". За да се ползва тя, от предна регистрация в БТ трябва да са минали поне три години, без значение какво обезщетение е ползвано.

muhcho, точно заради това изискване за трите години, отговорът на въпроса ти е - полага се минимално обезщетение (9 лв за работен ден) в продължение на 4 месеца.

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 06:31 от DamaPika

# 71
  • Мнения: 41
Това с регистрацията през нета egov.bg там с едни пдф, система за сигурно Ел. връчване дали е надеждно за регистрация? Уж за него пишат на страницата на АЗ?

# 72
  • Пеликания
  • Мнения: 2 490

Правилно са й казали, а тя не е ли попитала защо?
За да получава обезщетение трябва да е работила и да са й внасяни осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца през последните 18 месеца, а тя ги няма.
Не знам защо смяташ, че са ѝ казали правилно.
И друго - откъде тази категоричност на твърдението за 12-те месеца? Как разбра, че "тя ги няма", след като hintt не е давала други данни, освен това, че майка ѝ е получавала 4 месеца обезщетение. Ако от 18 месеца назад всички останали месеца е работила, то тогава остават 18-4=14 месеца (евентуално) с осигурителни вноски, което е повече от 12.

Ето другата информация, която беше дала. Работила е от октомври до сега, т.е няма 12 месеца.
Здравейте,
Майка ми има следният казус:
Вчера я освободиха от работа по взаимно съгласие (по желание на шега й).
Отишла е в БТ за да се регистрира, но са й казали, че няма смисъл, защото миналата година е получавала обезщетение за безработица 4 месеца и порди това няма право сега на такова.
Майка ми получаваше обезщетение от НОИ за месеците юни-септември 2019 г. И след това октомври веднага започна работа.
Според вас основателно ли е да я отпратят, като НОИ, а не те отпускат обезщетението?
Интересува ме в нейния случай наистина ли според закона не й се полага такова, защото търсих, но нв намерих такава информация и затова пиша.
Благодаря предварително.

# 73
  • Мнения: 24
След всичко изчетено, оставам с впечатление, че в Бюрото по труда, а в последствие в НОИ, може да се регистрираш само и единствено с ПИК (или другия вариант с КЕП, и т.н). ОК.
Този ПИК може ли да се заяви и да се получи онлайн?
 Чета една статия, че вече било възможно, но пак стигам в задънена улица. Моля някой да разясни, не съм се сблъсквала с тези институции, телефонната им линия е постоянно заета, а се налага да помогна на близък.

# 74
  • Мнения: 41
Има и друго задънване. Влизам с пик обаче файла все пак изисква Ел. подпис. Адобе помага в случая примерно написва Петко Павлов, но дали пък това се приема?????????

За БТ говоря.

Общи условия

Активация на акаунт