Клуб на храбрата шивачка - 22 тема

  • 46 463
  • 837
  •   1
Отговори
# 810
  • Мнения: 1 860
Rorik, развий болтчетата на плочката и почисти с игла между зъбите насъбралия се мъх, който ако не си я чистила, е станал на плътно кече! Ако не съм прав и редовно я почистваш, увеличи натискът на крачето на максимум! Развий болтчето на крачето леко! Повдигни крачето! Смъкни крачето малко и стегни болтчето така, че да стяга крачето плътно горе на отвора, а не на сегашното положение. Пусни крачето и трябва да ляга плътно върху плочката, след като си я поставила. Виж зъбите дали не са опапали плоската част на крачето! Виж дали зъбите се показват малко над един милиметър! Направи тези неща и докладвай немедленно!

# 811
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Rorik, развий болтчетата на плочката и почисти с игла между зъбите насъбралия се мъх, който ако не си я чистила, е станал на плътно кече! Ако не съм прав и редовно я почистваш, увеличи натискът на крачето на максимум! Развий болтчето на крачето леко! Повдигни крачето! Смъкни крачето малко и стегни болтчето така, че да стяга крачето плътно горе на отвора, а не на сегашното положение. Пусни крачето и трябва да ляга плътно върху плочката, след като си я поставила. Виж зъбите дали не са опапали плоската част на крачето! Виж дали зъбите се показват малко над един милиметър! Направи тези неща и докладвай немедленно!
Благодаря . Ще направя и докладвам .

# 812
  • FRANCE
  • Мнения: 2 223
Здравейте. Вече се депресирам. Не мога до си намеря панталон който да ми стои добре. Нито кройка. Все някъде дърпа или виси (а съм 36 номер) . Та реших да си направя сама кройка. Някой да е доволен от определена методика? Благодаря

Последна редакция: пн, 15 фев 2021, 15:33 от madame

# 813
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Здравейте. Вече се депресирам. Не мога до си намеря панталон който да ми стои добре. Нито кройка. Все някъде дърпа или виси (а съм 36 номер) . Та реших да си направя сама кройка. Някой да е доволен от определена методика? Благодаря

Болшинството кройки  са направени за плоски жени . Т.е дупето го няма . За това на жени  със стегнато и високо дупенце дърпат . Трябва да  удължите  иозвивката ако сте с такова дупенце.

# 814
  • FRANCE
  • Мнения: 2 223
Благодаря

# 815
  • Мнения: 2 433
Стъпвам на пръсти с туко-що закупена singer tradition 2282, гледам я като голям камък. Влекат ме ръкоделията и винаги съм искала да си купя машина, но никога не съм шила, та съм тотален новак. Ще гледам клипчета и се надявам да ме изтърпите, ако задавам глупави въпроси, имам голямо желание да се науча.
За начало да кажа, че машината е втора ръка, преди да се опитам да я ползвам, предполагам трябва да я отворя и почистя? Имам масло, та ще я смажа тук-там, при въртене на колелото в страни(не знам как се казва, в упътването е handweel) се чува скърцане, нормално ли е?

# 816
  • Мнения: 1 860
Здравей, Хибискус! Маховик се казва този handweel. Не, не е нормално да се чува каквото и да е скърцане. Този модел Сингер. е точно този Пфафф елемент, който пускат в ЛИДЛ вече няколко години. Не смазвай машината с какво да е масло, а само ако си сигурна, че е за шевни машини. Ако не можеш сама да я отвориш, поискай помощ от някоя мужчина! Смазва се всичко, което се върти, плъзга, трие. Зъбни колела, независимо дали са метални, или пластмасови, се смазват със смазка. Аз смазвам с вазелинова грес, но преди години са смазвали с Литол 24, което е обикновена грес. Не се смазва всичко що е направено от гума. Ремъкът също не се смазва. Маховикът се върти ВИНАГИ само към теб! Платът се дърпа винаги само при вдигнато краче и конецоопъвача да е в горно положение. Не иглата, а точно онази джаджа, която се движи нагоре, надолу. Платът се дърпа само назад, а не към теб! Винаги се оставят конци 15 - 20 см. Всичко това може да го знаеш и да се изсмееш, но има някои дами, които не знаят някои неща. Конецът на калера трябва задължително да виси отдясно и така го поставяш в совалката. Не ползвай игли купени от ЛИДЛ! Купувай си ORGAN, защото са най-добрите. Този модел не е чак толкова стар, та да се чува скърцане. Или много е работила машината без никакво смазване. Ако нещо друго не ти е ясно - питай!

# 817
  • Мнения: 2 433
Много благодаря, мъжОт смаза всичко, че аз не я бях разглобила достатъчно и отсече, че скърцането е от няккава пружина в дълбините, нямало как да спре да се чува.
Като я отвори и видях, че не е почивала хич и хич не е чистена, пълна с мъх,та дано послужи още време..

# 818
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Здравей, Хибискус! Маховик се казва този handweel. Не, не е нормално да се чува каквото и да е скърцане. Този модел Сингер. е точно този Пфафф елемент, който пускат в ЛИДЛ вече няколко години. Не смазвай машината с какво да е масло, а само ако си сигурна, че е за шевни машини. Ако не можеш сама да я отвориш, поискай помощ от някоя мужчина! Смазва се всичко, което се върти, плъзга, трие. Зъбни колела, независимо дали са метални, или пластмасови, се смазват със смазка. Аз смазвам с вазелинова грес, но преди години са смазвали с Литол 24, което е обикновена грес. Не се смазва всичко що е направено от гума. Ремъкът също не се смазва. Маховикът се върти ВИНАГИ само към теб! Платът се дърпа винаги само при вдигнато краче и конецоопъвача да е в горно положение. Не иглата, а точно онази джаджа, която се движи нагоре, надолу. Платът се дърпа само назад, а не към теб! Винаги се оставят конци 15 - 20 см. Всичко това може да го знаеш и да се изсмееш, но има някои дами, които не знаят някои неща. Конецът на калера трябва задължително да виси отдясно и така го поставяш в совалката. Не ползвай игли купени от ЛИДЛ! Купувай си ORGAN, защото са най-добрите. Този модел не е чак толкова стар, та да се чува скърцане. Или много е работила машината без никакво смазване. Ако нещо друго не ти е ясно - питай!
Аааа, това смазване на пластмасови детайли ме озадачава? Не си спомням защо , но имам придобит навик , да не смазвам пластмасови детайли   .Чистя със спирт за  горене.

# 819
  • Мнения: 1 860
Рорик, не пластмасови детайли, а зъбни колела от метал и пластмаса. Отвори чисто нова машина и виж с какво са смазани те! Спиртът разлага някои пластмаси. Капни спирт на прозрачен полистирол, разтъркай с парцалче и ще видиш дали ще остане прозрачен. Залепянето на двете половини на пластмасови макари за медна жица, става, като се потопят двата края в Метил Етил Кетон (MEK). Полистиролът се разлага, размеква, съединяват се частите и се залепят без никакво лепило. Става като заварка здраво. Спиртът за горене е метил. Машината си е твоя и можеш да я мажеш с каквото искаш, но такова издевателство не бих й причинил. Задвижването на люлеещият грайфер на съвременните машини, в повечето случаи е изпълнено с полузъбно колело (гребен). В по-старите модели този гребен е метален, но на практика се оказва, че му се чупят зъби при забиване на иглата в дебел подгъв, на високи обороти. Оказва се, че пластмасовият гребен е по-жилав и издържа такива удари, без да му се чупят зъби. От друга страна пластмасата старее и след двадесетина години, някои пластмасови детайли се напукват и дори е възможно да се счупят. Janome имат модели оверлози с пластмасови биели. Те са здрави, но с времето пластмасата затяга и оверлога върти трудно. Моторите са им слаби и има доста изгорели. Иначе оверлогът е чудесен, но тези две биели оакват добрата машина.

# 820
  • Бургас
  • Мнения: 438
Здравейте от една мераклийка да се научи да шие на шевна машина. Започнах да чета темите и сте истинска енциклопедия. Надявам се, да науча много от вас и да не съм прекалено досадна с глупави въпроси. Засега само чета, но искам и да ви попитам за нещо. Обучавам се в ръчна бродерия - crewel или още позната като якобинска и тя се изпълнява на един специфичен плат наречен linen twill. Досега си поръчвах готови комплекти от Англия, но след Брекзит ще ми струват доста солено и без това скъпите материали и реших да потърся заместители в България или ЕС. Та, проблемен остана платът. Пускам линк https://www.sarahhomfray.com/myshop/prod_5747879-Jacobean-linen- … -48cm-x-48cm.html, за да го видите и моля ако сте го мяркали някъде да ми кажете как се казва на български и откъде мога евентуално да поръчам. Платът е дебел и тежък, не знам колко грама е тежи, но се е използвал в миналото за декоративни възглавници, завеси, тапицерия. Надявам се това да ви ориентира. Традиционно е ленен, но и памук ще ме зарадва. Опитах на панама от нашата старата, но не ми харесва как стои бродерията на нея. Самата сплитка е важно да е като на оригинала. Ще съм много благодарна за съвет!

# 821
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
не помагам кой знае колко, но ...
излезе ми, че linen twill е 8/9 oz на кв. метър, което е около 250 грама;
тук предлагат нещо с такова тегло и сплитката ми изглежда същата.
https://svekatex.com/shop/rabotno-obleklo-i-lps/rabotni-drehi/pl … b3%d1%80-%d0%bc2/

и има бяло. Simple Smile

дописвам се Simple Smile май трябва да търсиш "габардин" https://dress-bg.techinfus.com/tkani/vidy/gabardin/

# 822
  • Бургас
  • Мнения: 438
st. Dobri, много благодаря! Ще потърся някъде тук да го видя на живо.

# 823
  • София
  • Мнения: 4 548
Габардинът не е с толкова едра плетка. Струва ми се все пак, че съм виждала подобен плат, но как се казва ...

# 824
  • Бургас
  • Мнения: 438
mlv, благодаря много! Мисля, че го открих в Литва  https://lithuanianlinen.com/en/fabrics/fabrics/twill-natur-chambre-563h.html
Имат страхотно разнообразие на ленени платове. В България съм виждала само на страницата на Рилски лен, но беше на рибена кост изтъкан. Аз си ги следя и тях, току виж ме изненадали приятно. А такъв  плат с каква игла трябва да са шие и каква дебелина конец 🙄

Общи условия

Активация на акаунт