Клуб на храбрата шивачка - 22 тема

  • 46 495
  • 837
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 1 750
Това си е плат за подплати за леки горни дрешки. Обаче, ако Вие сложете подплата откъм подлепеното - може да стане почти за всякакви неща за преходните сезони. Считам,че няма да се отлепи при пране.

# 736
  • София
  • Мнения: 500
Плата е чудесен! От къде го поръчайте, ако не е тайна?
Може да се шият връхни дрешки с подплата или плата да използвате като подплата. Така ще стане по-плътно и по-специално топло. Може да се сложи вата между частите и ще се получи нещо като шалте, олекотена завивка.😃

# 737
  • Мнения: 6 893
Благодаря за отговора на tania_rali. Струва ми се, че и за несесер и чанта не е подходящ, понеже платът е много мек, и въпреки че е подлепен пак си остава мек. Това, с което е подлепен пък ми прилича на материала, от който шият хирургичните облекла за еднократна употреба. На всичко отгоре взех 4 метра. Все се надявам, че ще може да се оползотвори, ама не ми е ясно дали подлепеното ще се разлепи при евентуално пране.
Скрит текст:

Не се сещам да съм виждала на живо, но от снимката ми прилича на плат, на който е сложено подлепващо, явно фабрично. Такова подлепващо се ползва, за да укрепи тънък и разтеглив плат, за да стои по-красиво, да пада по-добре.
Намазано е с лепило и се лепи с гореща ютия. Най-често се слага на колани, яки на ризи и т.н.  Ако подлепващото не е качествено, не лепи добре и може да се разлепи, но яко е качествено, не се разлепя при пране. Предполагам, че това е добре подбрано, щом така го продават. Отрежи малко парченце, изпери го на ръка, потъркай и ще разбереш дали се отлепя при пране.
Мисля, че ще стане прекрасна клоширана пола + блузка, рокля и т.н. Струва ми се, че ще е по-подходящ за лятна рокля, или за пролетно-есенна, зависи колко е дебел и плътен плата.
Аз бих си го направила на полуклош пола + проста блуза без ръкави ( тип потник) за лятото, за да мога хем даги нося заедно като комплект, хем да ги комбинирам и с други дрехи.

# 738
  • Мнения: 444
Благодаря ви за отговорите! Наистина, както казва Diorela, струва ми се, че без подлепващото платът би бил много тънколяв и разтеглив. Ще пробвам да ушия нещо от него след празниците, дано се получи.
Dilyani, купих плата от една фейсбук група за покупко-продажба на шивашки материали, търговецът в случая е Femina Fashion. Взех го на промоция, 2 лв метъра.

# 739
  • FRANCE
  • Мнения: 2 225
Аз все пак бих го изпрала първо. Ако се свива, разлепя и т.н да е преди да се ушие нещо

# 740
  • Мнения: 6 893
Много си права, Мадам. Аз също винаги пера памучните платове първо да се свият, защото имат 5-10% свиваемост.

# 741
  • Мнения: 11
Благодаря за отговора на tania_rali. Струва ми се, че и за несесер и чанта не е подходящ, понеже платът е много мек, и въпреки че е подлепен пак си остава мек. Това, с което е подлепен пък ми прилича на материала, от който шият хирургичните облекла за еднократна употреба. На всичко отгоре взех 4 метра. Все се надявам, че ще може да се оползотвори, ама не ми е ясно дали подлепеното ще се разлепи при евентуално пране.
На мен ми изглежда на обикновенно памучно подлепващо. И ако е така - на мен винеги ми се отлепя след няколко пранета. Съвета ми е при шиенето, да го застопоряващ на повече места с шев.

# 742
  • София
  • Мнения: 9 920
Търся качествени материали (полар, тънък) например, може ли да се купи малко парче (за подплата ми трябва) и как да преценя качествен ли е?

# 743
  • София
  • Мнения: 862
Здравейте отново!
Извинявам се за вероятно глупавия въпрос, но това е работата на начинаещия Grinning!
Мисля да направя мартенички-гривнички от ширити. Дали трябва да се пришиват в краищата, за да не се разнищят? Не бих искала да използвам метални елементи.

# 744
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Качественият полар не става на бобчета. Незнам как се преценява.

Ширитите ги обгарям и не се нищят.

# 745
  • София
  • Мнения: 4 548
Търся качествени материали (полар, тънък) например, може ли да се купи малко парче (за подплата ми трябва) и как да преценя качествен ли е?
Структурата на качествения полар е някак по-равномерна. Власинките са къси и трудно образуват топченца. Иначе за малко парче може да се купи някое бебешко поларено одеялце и от него да се ушие подплатата.

# 746
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Този плат  с подлепващо  ли е или със тънка залепена вата?
Ако е тънка вата трябва да го тигелираш на ромбове  и да направиш двулецева покривка за легло или елек например.
Аз имам такъв плат  но е по дебел и е  нещо разтеглив.Явно не съм улучила вида на шева че  я обличах един път и шева   се къса и се получават дупки. Н а всичкото отгоре  я направих разкроена  с  вмъкнати триъгълници по шевовете около 30 см  отдолу. . Така беше модерно. Платът е много хубав, здрав, еластичен, като еластичен дънков плат ,   на червени и сини звезди и имам още от него за  тънко сако   и ще е стилно със сини дънки,'пола
Ако улуча здрав шев може и панталон или пола но по прибрана.

# 747
  • Мнения: 444
Този плат  с подлепващо  ли е или със тънка залепена вата?
Ако е тънка вата трябва да го тигелираш на ромбове  и да направиш двулецева покривка за легло или елек например.
Аз имам такъв плат  но е по дебел и е  нещо разтеглив.Явно не съм улучила вида на шева че  я обличах един път и шева   се къса и се получават дупки. Н а всичкото отгоре  я направих разкроена  с  вмъкнати триъгълници по шевовете около 30 см  отдолу. . Така беше модерно. Платът е много хубав, здрав, еластичен, като еластичен дънков плат ,   на червени и сини звезди и имам още от него за  тънко сако   и ще е стилно със сини дънки,'пола
Ако улуча здрав шев може и панталон или пола но по прибрана.
Не ми е съвсем ясна разликата между подлепеното и тънката залепена вата, но като го купувах пишеше, че е подлепен памук. Както стана дума по нагоре, това, с което е подлепено прилича на материала, от който шият хирургичните облекла за еднократна употреба.

# 748
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Щом пише подлепен памук значи е памучна вата. Значи трябва тигелиране .При всички  случаи  това лепило  ще здаде багажа. Може да преплатиш този плат от два ката като памука остане естествено от вътрешната страна,така покривката ще стане по пухкава  или да сложиш друг плат и да покриеш памука и да тигелираш.Така покривката ще стане с 2 лица.

Обикновено подлепващото е  като пласмасова мрежичка, не е рошаво. , .

# 749
  • Мнения: 444
Щом пише подлепен памук значи е памучна вата. Значи трябва тигелиране .При всички  случаи  това лепило  ще здаде багажа. Може да преплатиш този плат от два ката като памука остане естествено от вътрешната страна,така покривката ще стане по пухкава  или да сложиш друг плат и да покриеш памука и да тигелираш.Така покривката ще стане с 2 лица.

Обикновено подлепващото е  като пласмасова мрежичка, не е рошаво. , .
И на мен ми се струва, че трябва да се направят тигели на ромбове и подлепеното да остане скрито отвътре. Само че по този начин май само олекотена завивка може да се получи, за дреха ще е по-трудно.

Общи условия

Активация на акаунт