Клас прослужено време и нощен труд

  • 624
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 73
Здравейте, съфорумници, пиша ви, защото имам изключително спешен въпрос относно изчисляването на нощния труд и класа прослужено време. Исках да ви питам на първо четене дали може класът прослужено време да се отчита от момента на постъпването в конкретната организация и само за стажа в нея, без да се взима предходния трудов стаж. Четох някои теми, но не ми стана особено ясно по този въпрос, защото на едно място пишеше, че е възможно, дори съм срещал такъв реален случай. Другият ми въпрос е как се изчислява нощния труд на работник, тъй като в интернет пише, че се уговаря като увеличение между страните по трудовия договор. И също - трябва ли нощният труд да се облага с данъци?

# 1
  • Мнения: 206
На първият въпрос - майка ми започна работа преди 2-3 месеца и взима пари за прослужено време , та това ме навежда на мисълта , че няма значение къде е направен този стаж.
Относно нощният труд - ходих на интервю в бензиностанция , има нощен труд разбира се , следователно попитах за нетното заплащане и жената каза , че няма как да ми каже точната сума за която ще работя , защото нощният труд или празничните дни в които се работи оказват влияние върху заплатата ми.
Най вероятно сами си изчисляват колко нощни са направили служителите , на няколко месеца се приравнява всичко и ако имаш изработени повече часове или повече нощни се изплащат , на мен лично ми казаха че двойно ще ми се изплаща това , което е излязло като разлика при тези приравнявания.
Ако някой може да обясни по добре , и аз ще се радвам да разбера малко повече за нощния труд. Надявам се да съм била поне малко полезна.

# 2
  • Мнения: 12 761
За прослуженото време четете Наредба за структурата и организацията на работната заплата.
За ноще труд четете Кодекса на труда, глава 7 - работно време и почивки, а ето и "преразказано".
http://rabotatami.com/noshten-trud-pri-kakvi-usloviq-koi-ima-pra … boti-zaplashtane/
Аз лично винаги си гледам в първоизточниците, понеже всеки може да си коментира, както иска и доколкото му стига акъла, а отговорността за "беля" после кой я носи? Подсказвам верният отговор: аз я нося.

# 3
  • Мнения: 4 808
Доколкото аз съм запозната, стажът се зачита в други фирми за прослужено време ако е на същата или сходна длъжност. Но все пак, има по–запознати, например Нищо лично е капацитет по въпроса или ДамаПика, така мисля аз.

Общи условия

Активация на акаунт