Отговори
# 135
  • London
  • Мнения: 6 732
За пръв път чувам, че да имаш аутизъм значи да си слабоумен.  На запад за подобно изказване някой може и да те осъди. Това коментари от хора работещи с такива лица ли са, от родители на такива лица ли са или от форумни експерти на хора, които са видели нещо отстрани, прочели нейде нещо?

Ветрена сина ти как пък разбра кой и защо получава диагноза? Той има ли личен опит с процеса? Диагноза се получава много трудно, чака се за самото поставяне също много дълго, следят те с години преди да конкретизират имаш ли нужда от такава. Признава се само диагноза от държавната здравна система, частните обичайно се пренебрегват. Аз говоря от опит, но хората с опит обичайно са заглушени от хорица любители на късия разказ от рода на ''еди кой си ми разказа нещо за еди кой си, че чул еди какво си''. Ама моля ви се, адски несериозно. Аз например нямам опит с шизофренията, чела съм нещо тук/там, но не бих седнала да се изказвам по форуми за нещо с което нямам опит или да обяснявам как е на някой дето има досег със шизофренията.

# 136
  • Варна
  • Мнения: 25 280
За пръв път чувам, че да имаш аутизъм значи да си слабоумен.  На запад за подобно изказване някой може и да те осъди. Това коментари от хора работещи с такива лица ли са, от родители на такива лица ли са или от форумни експерти на хора, които са видели нещо отстрани, прочели нейде нещо?
Ама сериозно ли не знаеш или не вярваш, че преди 50-100-200 години точно така са ги наричали? Кой говори за в момента, че чак съд на запад намеси... Верно не четеш какво пишем ми се струва.

# 137
  • София
  • Мнения: 38 611
Важното е да се спори по темата МПР-аутизъм. Друго няма значение. 😉

# 138
  • Мнения: 41 203
За пръв път чувам, че да имаш аутизъм значи да си слабоумен.  На запад за подобно изказване някой може и да те осъди. Това коментари от хора работещи с такива лица ли са, от родители на такива лица ли са или от форумни експерти на хора, които са видели нещо отстрани, прочели нейде нещо?

Хайде пак прочети какво съм написала. Специално внимавах какво казвам, защото знам колко са чувствителни майки като теб, но явно пак е било без полза.

Цитат
Едно време според мен на никого не е хрумвало да класифицира децата. Нямало е хиперактивни, а хулигани и не са ги лекували с логопеди, а с пръчката. Сега всяко невъзпитано дете го класифицират като хиперактивно, че по-интересно и оневиняващо. И с аутизма е така - едно време са им казвали бавноразвиващи се, слабоумни и пр. Сега чак се разбра, че има нещо такова и се лекуват и води статистика. Та изобщо не бива да се сравнява и да се правят изводи.

Забележи - едно време. Малко по-горе се спомена за 1940-а година, та си представи за кое време говоря, явно по-рано. После не казвам даже "им казваха", а "са им казвали", което дава ясно представа за какво говоря - други хора някога. Ако напиша "едно време са продавали роби" пак ли ще ме съдят, че пропагандирам робовладелство? Та как реши, че това е мое мнение и че сега, в наши дни се говори така?  Впрочем когато бях в началното училище никой не беше и чувал за аутизъм и хиперактивност и хората (забележи, не аз, 7, 8 или 9 годишна тогава, а хората) си говореха за бавноразвиващи се  в най-мекия случай. Такива са фактите, аз какво да направя?

# 139
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Те така четат и останалата информация - пресяват си това, което искат да видят и се започва с вярата в онова, което вече са се самоубедили за най-вярно.
Така ще е и с ваксината срещу Ковид, ако има такава. Ще се самонавият едни хора колко е вредна, как ще им бъдат сложени чипове и всякакви други фантасмагории и ще изложат себе си и децата си на риск, може би непремерен риск.

# 140
  • Мнения: 41 203
Ако се излагаха на риск щеше да е честно, но те всъщност се готвят да паразитират върху ваксинираните. Ваксината все пак ще има някакви рискове, особено ако е правена по спешност. С времето ще се редуцират, но в самото начало може да ги има. И идеята на антиваксърите е, че те ще си спестят тези рискове а ако 80-90% будали се ваксинират тези будали ще пазят и тях. Т.е. без да споделят риска на ваксинацията ще ползват облагите и.  Ей затова съм против антиваксърите.

# 141
  • London
  • Мнения: 6 732
Бавноразвиващ е съвсем друга диагноза и преди и сега.....такова дете има Глобал дилей. Аутиста има сошъл дилей.  Та смятам още тогава се е правела разлика.....може на улицата сред народа да е имало невежи, ама то и сега има.

Идеи не е хубаво да се преписват на околните.

# 142
  • Мнения: 1 562
Ветрена сина ти как пък разбра кой и защо получава диагноза? Той има ли личен опит с процеса? ......
Аз говоря от опит, но хората с опит обичайно са заглушени от хорица любители на късия разказ от рода на ''еди кой си ми разказа нещо за еди кой си, че чул еди какво си''.......

Разбрал е от свои състуденти, които си разказват как са получили специалните си права. Някои даже парадират с тях. Някои диагнози въобще не е толкова трудно да се изкарат, поне там. Отделно , че всяко нещо си има степени, разбира се. Като твърдиш, че ти е трудно да четеш, трудно или бавно разбираш прочетената информация, може да се сдобиеш с някаква лека степен на когнитивно разстройство и оттам ти идват специалните права. Статистически значим процент са младите хора с такива права там и просто прави впечатление. Прави впечатление също, че голяма част от тези хора не изглежда да имат когнитивно разстройство с обработката на друг тип информация освен учебната Blush

Да говориш от личен опит понякога е доста подвеждащо, защото личният опит е... личен, т.е. доста ограничен. ОК, ние разбрахме, че ти имаш личен опит, но защо си мислиш, че тези които го нямат са "хорица любители на късия разказ"?? Аз например над десетилетие съм във фарма бранша, ходила съм на безброй конференции и други форуми, гледала съм много презентации, чела съм много информация, статистики и имам широк поглед върху този проблем. Поглед, който личният опит никога няма да ти даде, защото освен ограничен, той е и силно субективен.

# 143
  • Мнения: 41 203
И да не е идеята такава, или да не я изричат официално, ефектът на практика е такъв - спестяват рисковете и от двете посоки.

# 144
  • London
  • Мнения: 6 732
Ветрена, не се раздават диагнози като бонбони в Англия. Това е малко като растенето на парите по дърветата в чужбина.   Сина ти като е буден гражданин да се обади на
https://youngminds.org.uk/find-help/your-guide-to-support/guide-to-camhs/

 и да докладва състудентите си, а не да се занимава с клюки.

# 145
  • Мнения: 1 562
Ветрена, не се раздават диагнози като бонбони в Англия. Това е малко като растенето на парите по дърветата в чужбина.   Сина ти като е буден гражданин да се обади на
https://youngminds.org.uk/find-help/your-guide-to-support/guide-to-camhs/

 и да докладва състудентите си, а не да се занимава с клюки.

О, явно ще съм поредната, която се отказва от спор с теб, защото или изместваш темата, или пропускаш неудобни за теб мнения, или раздаваш квалификации и непоискани съвети, или правиш немотивирани сравнения и паралели.
Казвам, каквото знам. Имам достатъчно приятели английски граждани, за да получавам лично инфо от повече места. Това лично инфо се потвърждава от обективните статистики, които съм чела. Факт е, че в САЩ и Англия такива диагнози, особено леките форми, може да не се "раздават като бонбони", но се дават доста по-лесно отколкото в Германия например. Споменах по-горе, ама ти четеш и коментираш избирателно.
А дали синът ми е буден гражданин, какво ще прави и дали нещо ще прави, е съвсем извън темата. Надали има нужда от твоя съвет в това отношение Blush И не споделя клюки, а лични наблюдения. Всеки го прави.
Като раздаваш съвети, приемаш ли такива? Успокой топката малко, разбирам емоционалността ти по темата, но високият градус винаги снижава тежестта на твърденията. Олекват, иначе казано. Аз съм дотук, бъди здрава!

# 146
  • London
  • Мнения: 6 732
Това за многото английски приятели беше забавно и ти бъди жива и здрава, браво че си толкова информирана и за Германия, аз си признавам, че съм наясно само за държавата в която живея и в която реално съм минала през процедура за диагноза, която е една и съща за всеки и стъпките, времето и тн могат да се видят в сайта на здравната система. Останалото е демагогия!

# 147
  • Мнения: 17
Здравейте! Някой от вас би ли се включил по СКАЙП тази вечер в предаването  "Питай БНТ" на БНТ 1 против ваксинирането срещу КОВИД, когато ваксината стане готова? Ще говорим с доц. Андрей Чорбанов  от института по микробиология на БАН.

# 148
  • Мнения: 41 203
Много ми е интересно какво ще заявите - ваксината не е готова, не се знае на какъв принцип ще е (работи се по няколко), не се знае дали ще има странични ефекти, не се знае колко ще е ефикасна, но вие сте против??? Ей така, принципно.

# 149
  • Мнения: 2 499
Абсолютно същото важи и в обратния случай за тия "за". Че и филмари - задължителна щяла да е, ама работодателите нямало да наемат неваксинирани... 🤣🤣🤣

Общи условия

Активация на акаунт