COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 3

  • 1 288 577
  • 32 209
  •   1
Отговори
# 1 020
  • Мнения: X
Цитат
За Ухан никога няма да разберем какво точно е било. На мен много ми се иска да е успешен, ама нещо не ми се вярва, нещо ме притеснява в този модел, макар формално да е правилен.
Ами самите граждани на Ухан по броя на урните изнесени от погребалните домове смятат че бройката на починалите е 42 000, и впрочем като гледам какво става в Италия и Испания, си мисля че може и да е истина и тогава, ще се окаже че Мангъров е абсолютно прав, защото ако там починалите са действително толкова то несъмнено в Ухан вече има стаден имунитет и затова успяха да го спрат вируса. Но независимо каква е истината, проблемът е че Китайският модел също не е успешен, от вчера при тях започна втора вълна на вируса, и затвориха нови провинции и градове което не е добре. Разбира се този път вероятно няма да е толкова тежко защото след като потушиха първата вълна са толкова нащрек за вируса че вероятно са хванали 2-ата вълна в зародиш. Така че няма да се повтори същият филм който го гледахме в Ухан, но това не е добре, защото показва че вируса не се изкоренява лесно дори и с възможни най строги мерки, защото по строги от китайските просто не съществуват, а те са толкова строги че ние тук не можем да ги приложим, нямаме този икономически ресурс. Не можем да затворим напълно половината държава а другата половина да работи и изхранва неизлизащите от дома. Защото в Китай мерките бяха наистина строги но държавата ти осигурява всичко необходимо което се озовава пред вратата ти, а от теб се иска само да не излизаш от вкъщи. Това тук е неприложимо.

Поствам какво е казал Слави Трифонов по повод обвиненията на Борисов към Радев а Борисов много прекали, да наричаш президента индиректно че е масов убиец иска да трепе народа, като свекърва бил, то е ясно че Борисов не иска да отговаря на въпросите за резерва за заема за плана за действие и тези критики страшно го изнервят ама ако обича да си сдържа нервите, в крайна сметка той сам е докарал и себе си и цялата държава до това състояние резерв да няма, да се теглят милиарди и да се действа без ясно какво се прави. Не му е виновен Радев за да скача толкова към критиките срещу него, и да си изпуска нервите и да преминава определени граници.

 Впрочем Трифонов лансира идеята в своето предаване на 2-мата ни възпитаници от Харвард за най безболезненото и икономически и медицински излизане от кризата, впрочем тази стратегия се подпрепя и от Радев видно от речта му в която той казва че е нужно масово тестване защото целта около която трябва да се обединим всички е държавата най бързо да излезе от това състояние когато стане това безопасно, (тази дума се пропуска от феновете на Борисов които обвиняват Радев че е масов убиец, дарвинист и така нататък щом иска веднага да се маха ИП за да има възможно най малко последици за държавата не само от медицински характер но и от икономически) но без масово тестване ние няма да знаем кога е безопасно, според Борисов ще е при първите 3 дни с падащи данни. Защо правителството отказва да се вслуша и в речта на Радев и във стратегията на възпитаниците от Харвард, и да помисли над такава стратегия не знам.

Скрит текст:
"Бойко Борисов, ще ти говоря на "ти", защото от тия брифинги имам чувството, че живеем заедно. И така, предполагам, е с всеки българин. Така че – второ лице, единствено число! Гледах, разбира се, брифинга на обяд. А бе, ти защо се караш? Явно в тази извънредна ситуация тотално си забравил, че ти не си началник, директор, господар и овчар на всички българи, а си техен служител. И трябва да си отговорен, практичен, морален и разбира се – любезен. Защото ти си служител на суверена, а не той на тебе. Между другото си служител и на Парламента, защото България е парламентарна република, а не министър-председателска! Така че защо ми се караш?

Аз спазвам всички правила на извънредното положение. Не ги харесвам, смятам, че са тъпи, но ги спазвам. Защото такъв е законът. Така че и ти спазвай добрия тон. Вярно, към министрите си се държиш като овчар и така като ги унижаваш, всъщност унижаваш и себе си, защото ти си ги избрал. Обаче – така е – теб са те избрали, ти си ги избрал и явно е пълно около тебе с мисирки.

И, между другото, това дето каза вчера на Президента беше адски тъпо. Ама много тъпо. Преди твоята вражда с него има човещина и когато на човек е починал баща му – трябва да уважаваш неговата лична драма, а не да го наричаш "свекърва" и да му даваш съвети как трябва да се държи в тази негова трагедия, само защото не ти харесва как оценява твоите действия. Защото, Бойко, моралът е преди закона! А бе, ти нямаш ли хора, които да те съветват как да се държиш, какви думи да ползваш, как да се обличаш? Защото ситуацията е извънредна за всички ни. И ти, като министър-председател, трябва да даваш пример във всяко едно отношение. И точно в тази извънредна ситуация започваш тотално да се самозабравяш. Хората са си по къщите, няма медии, които да ти опонират, няма Парламент, опозицията е скопена... Еее, какъв кеф!

Само ти! Ти и единствено ти начело на държавата. Да, ама всичко това ще свърши! Така че, ако обичаш, я не ми се карай!

# 1 021
  • на пистата
  • Мнения: 5 885
Не знам дали сте коментирали за починалия българин в Англия.Приеха детето ми в болница и ви изпуснах.
Та да кажа за него,познаваме го лично..не вярвайте на всичко написано в пресата.Малко ме съмнява да е починал от ковид(беше зависим).

# 1 022
  • Мнения: X
Не ме убеждават данните за разпространение по въздуха. Числата не лъжат.

Вирусите са толкова просто устроени, че дори не се считат за форма на живот. Единственото, което правят е да се размножават. Като устройство са евтини пакетчета гени. Най-общо казано, влизат в клетката и я принуждават да копира генетичната им информация. Клетката нормално има механизми, с които да поправя грешки при копирането на собствената си генетична информация, но вирусите не разполагат с такава.
И понеже процесът е изключително бърз, произвеждат се милиони вирусни частици, той се осъществява с много голяма неточност. Затова, голяма част от вирусните частици са толкова скапано.копирани, че изобщо не са годни да  заразят някого. За да стане инфекция, трябва гостоприемникът да поеме значителна доза.
Аерозолите са капчици с течност и.макар леки, са подвластни на гравитацията. Трябва наистина някой да се е изкашлял и в доста кратък момент някой да мине от там и да го вдиша.
В немския език има смислова разлика между въздушно и въздушно капково предаване и във втория случай, вирусът не се рее с часове във въздуха.

Иначе сигурно ще ви е интересно, че един от случаите на заразяване в мюнхенската група ( там всички.двойки на предване са установени), се е случил между двама души, в заведение, седящи с гръб един към друг. Единият е поискал солта от другия и в този кратък момент са се заразили.

Благодаря за разяснението на чист български език. На немски четох вече много такива статии. Сега вече ми мина първоначалната обърканост от огромния и разнороден поток от информация и знам, че няма защо да откачам когато някой мине покрай мен, нито да си представям сюреалистични картини как климатицити въртят вируси. Достатъчно е да се мият много често ръце, да се дезинкфекцират повърхности и да се носят найлонови ръкавици в супермаркетите особено. Също и два метра разстояние, защото ничия кихавица или кашлица не може да ги прескочи. Вече не се и чудя защо германците не носят маски или по-скоро е изключение. В магазините не може да се влезе без количка, навсякъде на входа има дезинфектант за количката и ръцете, а в зоната преди касата снощи забелязах, че с оранжев цвят са маркирани кой къде да стои, ако случайно не знае какво е два метра. И количките са заради дистанцията.

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 00:38 от Анонимен

# 1 023
  • Мнения: 1 058
И аз мисля, че разпускането на медицинския съвет не е добре. Благодаря на Хеликаза, беше интересно.

# 1 024
  • Мнения: 3 154
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Ами за да не се струпват по парковете, достатъчно е патрул да ги разпръсква, както правят в нормалните страни без карантина. Ама не, по-гот е да ги плашиш с дране по пет бона и да им демонтираш пейките.

Полицаите имат предостатъчно задачи в момента, че да трябва и да ходят да разпръскват тълпи по парковете и градинките. Като няма дисциплина се налагат по-строги мерки. Нямаше да се забранят парковете, ако не се бяха втурнали всички там след обявяването на ИП и не ги бяха превърнали в събор.
Така ли, и кои са им задачите на полицаите в момента - да събират по пет хиляди лева...за каквото там е забранено него ден?
Освен ежедневните им задачи, които не са изчезнали, кой мислиш виси по КПП-тата, звъни на и проследява карантинираните, пази гетата, участва в конвоите на транзитни контейнери, следи да не се претъпкват хипермаркетите, търчи по всякакви сигнали за неспазване на карантини, струпвания и т.н.? Работата сигурно е повече от двойна, кантактни са със сума хора на ден, но за тях не съм чула да се говори да им се раздват по 1000 лева. Но да, нека ходят и да вардят и парковете, че драмата е голяма.
И това ли трябва правят?  Е, как да не ги ожалиш ...
Ама все пак да не ги бъркате с охраната на супермаркетите?

Когато обявиха мерките, пред големите супермаркети стояха патрулки, които следяха да се спазват правилата. Лично съм ги виждала да си вършат работата. Така че, не, не ги бъркам с охраната на супермаркетите Wink

И сте сигурна, че след този момент на обявяването на мерките, когато сте ги видели тези патрулки това полицаите го правят и до ден днешен?   Пред всички супермаркети в България?  Обиколихте ли ги?

# 1 025
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 101
Нова информация: в Китай са престанали да функционират 21 хиляди мобилни телефона!
За сведение - GSMте в Китай са необходими заради контрола на властта. Тогава защо са престанали да работят ( в много кратък период) всичките тези 21 хил. телефона? Едвали защото китайците са се отказали от тях. Най-вероятно са брой хора засегнати от вируса ( разбирай починали). Тази бройка обаче не отговаря на официалната такава. Тогава: Казва ли Китай реалното положение какво е? - съмнително, нали? За тези, които са около 60 години - спомнете си каква беше информацията по времето на Т. Живков. Много напомня нали?

# 1 026
  • Bulgaria
  • Мнения: 2 671
Няма патрулки. РЗИ минават от време на време и проверяват, също така всеки път с нови изисквания. Как да се съхраняват храните, които не са опаковани. Да се използват ръкавици от клиентите и такива неща.

# 1 027
  • Мнения: 5 490
Скрит текст:
Цитат
За Ухан никога няма да разберем какво точно е било. На мен много ми се иска да е успешен, ама нещо не ми се вярва, нещо ме притеснява в този модел, макар формално да е правилен.
Ами самите граждани на Ухан по броя на урните изнесени от погребалните домове смятат че бройката на починалите е 42 000, и впрочем като гледам какво става в Италия и Испания, си мисля че може и да е истина и тогава, ще се окаже че Мангъров е абсолютно прав, защото ако там починалите са действително толкова то несъмнено в Ухан вече има стаден имунитет и затова успяха да го спрат вируса. Но независимо каква е истината, проблемът е че Китайският модел също не е успешен, от вчера при тях започна втора вълна на вируса, и затвориха нови провинции и градове което не е добре. Разбира се този път вероятно няма да е толкова тежко защото след като потушиха първата вълна са толкова нащрек за вируса че вероятно са хванали 2-ата вълна в зародиш. Така че няма да се повтори същият филм който го гледахме в Ухан, но това не е добре, защото показва че вируса не се изкоренява лесно дори и с възможни най строги мерки, защото по строги от китайските просто не съществуват, а те са толкова строги че ние тук не можем да ги приложим, нямаме този икономически ресурс. Не можем да затворим напълно половината държава а другата половина да работи и изхранва неизлизащите от дома. Защото в Китай мерките бяха наистина строги но държавата ти осигурява всичко необходимо което се озовава пред вратата ти, а от теб се иска само да не излизаш от вкъщи. Това тук е неприложимо.

Поствам какво е казал Слави Трифонов по повод обвиненията на Борисов към Радев а Борисов много прекали, да наричаш президента индиректно че е масов убиец иска да трепе народа, като свекърва бил, то е ясно че Борисов не иска да отговаря на въпросите за резерва за заема за плана за действие и тези критики страшно го изнервят ама ако обича да си сдържа нервите, в крайна сметка той сам е докарал и себе си и цялата държава до това състояние резерв да няма, да се теглят милиарди и да се действа без ясно какво се прави. Не му е виновен Радев за да скача толкова към критиките срещу него, и да си изпуска нервите и да преминава определени граници.

 Впрочем Трифонов лансира идеята в своето предаване на 2-мата ни възпитаници от Харвард за най безболезненото и икономически и медицински излизане от кризата, впрочем тази стратегия се подпрепя и от Радев видно от речта му в която той казва че е нужно масово тестване защото целта около която трябва да се обединим всички е държавата най бързо да излезе от това състояние когато стане това безопасно, (тази дума се пропуска от феновете на Борисов които обвиняват Радев че е масов убиец, дарвинист и така нататък щом иска веднага да се маха ИП за да има възможно най малко последици за държавата не само от медицински характер но и от икономически) но без масово тестване ние няма да знаем кога е безопасно, според Борисов ще е при първите 3 дни с падащи данни. Защо правителството отказва да се вслуша и в речта на Радев и във стратегията на възпитаниците от Харвард, и да помисли над такава стратегия не знам.

Скрит текст:
"Бойко Борисов, ще ти говоря на "ти", защото от тия брифинги имам чувството, че живеем заедно. И така, предполагам, е с всеки българин. Така че – второ лице, единствено число! Гледах, разбира се, брифинга на обяд. А бе, ти защо се караш? Явно в тази извънредна ситуация тотално си забравил, че ти не си началник, директор, господар и овчар на всички българи, а си техен служител. И трябва да си отговорен, практичен, морален и разбира се – любезен. Защото ти си служител на суверена, а не той на тебе. Между другото си служител и на Парламента, защото България е парламентарна република, а не министър-председателска! Така че защо ми се караш?

Аз спазвам всички правила на извънредното положение. Не ги харесвам, смятам, че са тъпи, но ги спазвам. Защото такъв е законът. Така че и ти спазвай добрия тон. Вярно, към министрите си се държиш като овчар и така като ги унижаваш, всъщност унижаваш и себе си, защото ти си ги избрал. Обаче – така е – теб са те избрали, ти си ги избрал и явно е пълно около тебе с мисирки.

И, между другото, това дето каза вчера на Президента беше адски тъпо. Ама много тъпо. Преди твоята вражда с него има човещина и когато на човек е починал баща му – трябва да уважаваш неговата лична драма, а не да го наричаш "свекърва" и да му даваш съвети как трябва да се държи в тази негова трагедия, само защото не ти харесва как оценява твоите действия. Защото, Бойко, моралът е преди закона! А бе, ти нямаш ли хора, които да те съветват как да се държиш, какви думи да ползваш, как да се обличаш? Защото ситуацията е извънредна за всички ни. И ти, като министър-председател, трябва да даваш пример във всяко едно отношение. И точно в тази извънредна ситуация започваш тотално да се самозабравяш. Хората са си по къщите, няма медии, които да ти опонират, няма Парламент, опозицията е скопена... Еее, какъв кеф!

Само ти! Ти и единствено ти начело на държавата. Да, ама всичко това ще свърши! Така че, ако обичаш, я не ми се карай!

Добре де, Тесла, ако утре Борисов излезе и каже айде, разпускаме седянката, ти лично как ще се почувстваш? Питам без да се заяждам, очаквам искрен отговор.

# 1 028
  • Мнения: 7 062
Скрит текст:
ПС Merri_An и набедяването е престъпление по НК. Дано ме разбра.
Моята информация е от медицинските среди,  не е източник ЕЖК, нито го пише в пресата, а явно и mmm75 е свидетел.
В случая твоето обвинение в "разпространяване на лъжи с цел паника" е ангро. В стил "щом аз не съм го видял, значи не се е случило".
Няма да казвам нищо за четене с разбиране, но искам да ми посочиш къде и кого обвиних или набедих.
Напротив, казвам, че не знам дали е вярно, но когато се твърдят такива неща, е добре да има официални източници. И да, лъжите са подсъдни. За да докажеш, че не лъжеш, трябва да имаш аргументи, факти, доказателства. В случая са ФВ групи, "източници от медицински среди", неназовани, тоест, ЕЖК. Това имам предвид. И не само, толкова неверни неща се написаха тук, които после се опровергаха, не знам дали е ангро или не, но хората стават чувствителни към дезинформацията. Далеч съм от мисълта и чувството, че "щом аз не съм го видяла, значи не се е случило". Аз освен да виждам, мога и да чета, да търся потвърждение на прочетено, източници, закони, нормативна уредба и т.н. В много случаи видяно не съответства на прочетено, и съм склонна да вярвам на виделия го, общо казано. Но темата е деликатна, и според мен поне не бива да се злоупотребява с информация. По принцип.

Нали се сещаш, че в публичен форум, няма да напиша от къде го зная, за да представям доказателства. Не изпитвам вътрешна нужда да доказвам информацията, която стига до мен. В голяма степен дори не я споделям. Има си места, където се представят доказателства. А и mmm75 написа какво е видяла и то потвърждава.  Мисля, че това потвърждава казаното от хората във ФБ.
Логично  е магазините от големите вериги първи да пламнат.

Darling_Clementine, мисля, че ако не стои в болница за цялото време на пътеката, няма да я заплатят от НЗОК. Затова не го изписват.
Което е много тъпо в настоящата ситуация. Трябва за КВ да променят това правило, за да имат гъвкавост болниците да лекуват повече хора.

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 00:20 от Diorela

# 1 029
  • Мнения: 2 719
Маска все пак е хубаво да се носи, особено в магазините и в градския транспорт. Най-малкото спира някакви капчици на влизане и на излизане. А и намалява шанса да се пипате неволно по лицето.

И понеже виждам, че доста хора миете и търкате здраво, искам да спомена, че шансът да се заразите от зарзават или хляб в магазина е супер, супер малък. Вирусите са съпътствали животните и растенията през цялата им еволюция и те имат защитни механизми срещу тях. Биологичните повърхности са активни срещу вирусите и те не могат да оцеляват дълго върху тях. Спазвайте хигиена, но не се побърквайте. 100% защита не съществува и е по-разумно да приемем, че има 0.00....нещо си шанс да пипнем вируса по някакъв нелеп начин, но не е нужно да психясваме.

# 1 030
  • Мнения: X
За да стане инфекция, трябва гостоприемникът да поеме значителна доза.
Аерозолите са капчици с течност и.макар леки, са подвластни на гравитацията. Трябва наистина някой да се е изкашлял и в доста кратък момент някой да мине от там и да го вдиша.
В немския език има смислова разлика между въздушно и въздушно капково предаване и във втория случай, вирусът не се рее с часове във въздуха.
За дозата съм съгласна, че може да не е достатъчна. За аерозолите не съм, и корейския професор го обясни - под влиянието на въздушната струя се образуват капчици с диаметър под 5 микрона. За сравнение капките в мъглата, която си стои във въздуха без проблем са 10-15 микрона.
Да се рее часове във въздуха чак не съм казала. Идеята е, че въздушната струя може да го завихри и да го запрати на много по-голямо разстояние от стандартните 1-2 метра, които се дават за предаване по въздушно капков път. И да уточним, че говорим за затворено помещение.

# 1 031
  • София
  • Мнения: 13 089
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Ами за да не се струпват по парковете, достатъчно е патрул да ги разпръсква, както правят в нормалните страни без карантина. Ама не, по-гот е да ги плашиш с дране по пет бона и да им демонтираш пейките.

Полицаите имат предостатъчно задачи в момента, че да трябва и да ходят да разпръскват тълпи по парковете и градинките. Като няма дисциплина се налагат по-строги мерки. Нямаше да се забранят парковете, ако не се бяха втурнали всички там след обявяването на ИП и не ги бяха превърнали в събор.
Така ли, и кои са им задачите на полицаите в момента - да събират по пет хиляди лева...за каквото там е забранено него ден?
Освен ежедневните им задачи, които не са изчезнали, кой мислиш виси по КПП-тата, звъни на и проследява карантинираните, пази гетата, участва в конвоите на транзитни контейнери, следи да не се претъпкват хипермаркетите, търчи по всякакви сигнали за неспазване на карантини, струпвания и т.н.? Работата сигурно е повече от двойна, кантактни са със сума хора на ден, но за тях не съм чула да се говори да им се раздват по 1000 лева. Но да, нека ходят и да вардят и парковете, че драмата е голяма.
И това ли трябва правят?  Е, как да не ги ожалиш ...
Ама все пак да не ги бъркате с охраната на супермаркетите?

Когато обявиха мерките, пред големите супермаркети стояха патрулки, които следяха да се спазват правилата. Лично съм ги виждала да си вършат работата. Така че, не, не ги бъркам с охраната на супермаркетите Wink

И сте сигурна, че след този момент на обявяването на мерките, когато сте ги видели тези патрулки това полицаите го правят и до ден днешен?   Пред всички супермаркети в България?  Обиколихте ли ги?

Даже съм сигурна, че не го правят Wink Както казах, прекалено много други задачи имат. В момента се ходи при нужда. Но някак си не разбирам смисъла да се извади от контекста точно това конкретно нещо, и да се игнорират другите описани неща. Нито виждам как помага на хипотезата, че в този момента полицаите трябва да са на линия да разпръскват тълпи по парковете...?

# 1 032
  • Мнения: X
Някой има ли информация как се лекуват болните в болниците? Като се казва "излекувани" с какво са ги лекували с парацетамол ли? Ако е така, то те не са лекувани, а са си оздравяли, има разлика.
 Споменават се антивирусни препарати - има ли някъде по аптеките такива?

# 1 033
  • Варна
  • Мнения: 1 119
Четох, че премиерът е обявил при 3 дни намаляващ брой заразени ще се свали ИП. Някак ми се вижда прибързано. Дали  съм страхлива?

Бойко и ко едвам се държат вече, личи си, че им е крайно неприятно, но стискат зъби. Трябва и ние да потърпим още малко, за да не се издъним баш в края. Май месец ИП ще падне.
Иначе някои хора много бързат. Пълна карантина като в Ухан няма никъде другаде и за това са необходими да минат х 3,4 месеца, докато там на 99% се оправиха за 2 месеца. Но с лъжливи данни според мен.
Истинската карантина в Италия започна едва на 9 март ако не се лъжа, за Ломбардия май беше около 26.02, но по памет говоря. Ами никъде не са минали дори 2 месеца. А повечето страни са 3 седмици зад Италия. Така че пикът не е стигнат почти никъде, така че не виждам защо се учудвате, че всеки ден има ръст. Така ще е целия Април. А за много страни по света и през Май.
Най-лошото като че ли мина само за Австрия и Италия, но и там се иска още време. Минимум още месец/два.
Мисля, че Дания са в пик или плато, но не се наемам. В Гърция напоследък започва да изглежда по-добре. Унгария, Словакия - там също. Тези две страни взеха много добри мерки. Словения и Хърватия също. Но иска се още време, това е.
А твоите прогнози какви са за окончателно сваляне на извънредното положение. Имам предвид, не само хората да тръгнат на работа и учениците на училище,... ами и всичко друго да стане както преди ресторанти, спортни събития, границите да отворят, самолетите да летят редовно, туризма пак да го има...... и всичко както преди.

# 1 034
  • Мнения: 1 641
В Била, София, Младост вече няма пропусквателен режим - един излезе, един влезе през входа от страни. В четвъртък всички желаещи влизаха през централния вход без изчакване. Никой не ги спираше.

Общи условия

Активация на акаунт