COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 3

  • 1 274 810
  • 32 209
  •   2
Отговори
# 1 080
  • Мнения: 5 490
Попаднах на коментар във фейса по повод прилаганото лечение в болниците.
Във ВМА нямаме смъртен случай, обаче там не са прилагали още на никого апаратно дишане, дори при сатурация под 60% и съответно адмирации към началник отделението там за смелостта да не ползва международно установения протокол. Което пък наистина не е лошо в случая, при положение че допреди няколко дни ни обясняваха за шанс 50 на 50 при интубираните, пък напоследък попадам на 80 и нагоре процента загинали...


В морето от информация не мога да го намеря отново, за да цитирам точно.
Сигурно съвсем лаишки се изразявам, обаче съм компетентна само доколкото съм гледала Спешно отделение.

Това звучи добре и наистина браво на лекарите, защото когато човек е закачен на апарат, е изложен на множество инфекции така или иначе.

# 1 081
  • Мнения: 5 490
Корабът е затворена среда, в която всички ползват общи помещения и предмети, съответно докосват едни и същи повърхности. Можеш да го сравниш само с друг кораб и не можеш да го даваш като пример за нищо друго.
Според мен на кораба са и хора в относително добро здраве.
В реалния живот има хора на химиотерапия, с тежки заболявания.... за съжаление има и деца в тази категория...

Корабите са пълни с активни пенсионери и....китайци (възраст - неопределима). Лично проверено. Младите хора трябва да работят и да гледат деца, пък и голяма част от тях все още не са достигнали финансовата зрялост, характерна за възрастта около и над 50 години.

# 1 082
  • Мнения: 708
Попаднах на коментар във фейса по повод прилаганото лечение в болниците.
Във ВМА нямаме смъртен случай, обаче там не са прилагали още на никого апаратно дишане, дори при сатурация под 60% и съответно адмирации към началник отделението там за смелостта да не ползва международно установения протокол. Което пък наистина не е лошо в случая, при положение че допреди няколко дни ни обясняваха за шанс 50 на 50 при интубираните, пък напоследък попадам на 80 и нагоре процента загинали...


В морето от информация не мога да го намеря отново, за да цитирам точно.
Сигурно съвсем лаишки се изразявам, обаче съм компетентна само доколкото съм гледала Спешно отделение.

Защото тежките случаи са в Пирогов.

# 1 083
  • Мнения: 11 664
Интересно защо не извадят някаква статистика колко % от оздравелите имат някакви заболявания? Аз си мисля, че със сигурност има хора, които въпреки заболяванията си, са го преборили и вероятно не са малко.
Със сигурност има, но май на никой от здравните работници не му е в момента за това. Вероятно като свърши всичко ще има купища разнообразна статистика.

# 1 084
  • Мнения: 2 110
Щом 17 души наричате висока смъртност, ако станат 1000 на ден, какви ли ще сте смелчаци, така наречените смелчаци... Щото сега Италия и Испания далеч ви се струват.
За протокола, не ме е страх дали ще ритна камбаната, единственото ми притеснение е кой ще се грижи за децата ми. Но бас ловя, че повечето "смелчаци" нямате деца или децата ви са минали определена възраст.


Иначе наистина ли мислите, че досега никой не се е сетил да лекува с антибиотици?
И какво да се сравняваме с Исландия, там няма завърнали се поне 200 хил. гастарбайтери.  И да тестваме, и да карантинират повече нямаме капацитет, то тия досега карантинирани плюс възвращенците(има ли такава дима) не можем да контролираме...
Друго освен настоящата изолацията не виждам какво може да ни спаси. Дайте нещо по-интелигентно да чуем. А да, освен бцж-то и молитвите Rolling Eyes

Аз нямам нищо против да се заразя с короната, то така или иначе скоро ще стане, ако не е и в момента. И да, моето може и доброволно заразяване да се нарече. И да, имах избор да се прибера в България с детето си(където 99% сигурно беше, че няма да се заразя), но реших, че няма да оставя мъжа ми сам в Германия и да ги разделям с детето за незнайно колко месеци. Той работи с корона пациенти, та е ясно, че няма как да ни подмине. Да, може и да умра, ама ми е ясно, че може да умра и от още един куп болести, все гадни. А, да, от друг тип вирусна пневмония също се умира сравнително лесно. И детето ми е на годинка и 2 месеца.
И стига вече с това, че вирусът си стои във въздуха с часове, СЗО го отхвърли.

# 1 085
  • Мнения: 6 166
Скрит текст:
Аз имам един глупавичък въпрос, който наистина не мога да си обясня: Ето на тази снимка има диаграма на регистрирани случаи на Ковид в България от началото досега. Това, което забелязвам, е, че броят на случаите се колебае, не намалява, но и не се движи категорично нагоре.



Някой по-запознат може ли да обясни на какво се дължи това? Дали е добър знак?
На хаотичното и вяло тестване. Графиката пресъздава едни случайни хванати положителни случаи. Нищо не можем да разберем. Има тука едни случаи и това е.

Някой беше попитал по-назад за лечението - комбинация от антибиотици, два или три, кортикостероиди, ако е по-тежко, кислородна маска при нужда, интубация в краен случай. Това са нещата, за които знам, възможно е да има вариации в различните болници.

ВМА според мен се справят и заради наличието на подготвен персонал. При нуждата от постоянно наблюдение в малките болници не знам как биха могли да се справят...

А по повод на постнатото мнение на хирурга от Горна Оряховица - недейте така с пренебрежение само защото е хирург, все пак и Дъ Генерала е само хирург, пък цял щаб води Grinning


Москита, с кортикостероиди не! https://m.novinite.com/articles/203622/Not+Fake+News%3A+Ibuprofe … VID-19+-++UPDATED

Без пари да ги дават за лечение - Не. Още в Китай измряха сума народ докат кажат, че кортикостероидите пречат и ускоряват влошаването.

Же ве, Колебанието се дължи на това, че се тестват предимно и само хора с пневмонии. Като видиш увеличаване, това са средни случаи, които са отишли да се тестват на свои разноски и така влизат в статистиката. А има и такива, които от кумова срама си се убеждават, че са болни от грип.

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 02:13 от Не се сърди, човече

# 1 086
  • Мнения: 6 386
Разглеждам новата графа с тестове в worldometers и си смятам на ум, че най-често съотношението
тествани / позитивни е около 4 / 1.
Разбира се, не е някакво правило, съвсем на едро го казвам. Доста държави са извън тази пропорция.

Обаче ми се наби в очите Белгия. При 18 хил. тествани отчитат 17 хил. позитивни?
Защо така? Какво правят там?

# 1 087
  • Sofia
  • Мнения: 3 857
Тесла е прав, без тестване на възможно най-голяма част от населението няма как да имаме поглед върху цялата картина. До тук минаха 3 седмици от въвеждането на ИП, които не смятам, че ги използвахме пълноценно. Каква е равносметката, защо чак сега се сетиха да почнат да тестват медиците от спешната помощ, защо трябваше журналистите да ги подсещат, за да го направят. Лично чух отговора на Мутафчийски, но това не пречеше да тестват 240 депутати и двойно повече обслужващ персонал към тях, още на следващия ден. Нима депутатите са по-важни от спешните медици? Не мога да разбера защо отказват да тестват населелението и то масово, от какво се страхуват, и какво ни спестяват? И за да ми скочите, ще кажа, че от ден първи спазвам стриктно всички предпазни мерки, работя от вкъщи и в редките случаи, в които излизам до магазина, маската и ръкавиците са ми задължителен аксесоар. Няма лошо да си седим по къщите, но искам докато ние го правим, тези другите, на които всички плащаме да си вършат работата, а не само да си чешат езиците, колко страшно ще стане, ако не слушкаме! Докато не започнат масово да ни тестват и до Коледа можем да го откараме затворени, но с какво ще помогне това?

# 1 088
  • Мнения: 6 166
Скрит текст:
Щом 17 души наричате висока смъртност, ако станат 1000 на ден, какви ли ще сте смелчаци, така наречените смелчаци... Щото сега Италия и Испания далеч ви се струват.
За протокола, не ме е страх дали ще ритна камбаната, единственото ми притеснение е кой ще се грижи за децата ми. Но бас ловя, че повечето "смелчаци" нямате деца или децата ви са минали определена възраст.


Иначе наистина ли мислите, че досега никой не се е сетил да лекува с антибиотици?
И какво да се сравняваме с Исландия, там няма завърнали се поне 200 хил. гастарбайтери.  И да тестваме, и да карантинират повече нямаме капацитет, то тия досега карантинирани плюс възвращенците(има ли такава дима) не можем да контролираме...
Друго освен настоящата изолацията не виждам какво може да ни спаси. Дайте нещо по-интелигентно да чуем. А да, освен бцж-то и молитвите Rolling Eyes

Аз нямам нищо против да се заразя с короната, то така или иначе скоро ще стане, ако не е и в момента. И да, моето може и доброволно заразяване да се нарече. И да, имах избор да се прибера в България с детето си(където 99% сигурно беше, че няма да се заразя), но реших, че няма да оставя мъжа ми сам в Германия и да ги разделям с детето за незнайно колко месеци. Той работи с корона пациенти, та е ясно, че няма как да ни подмине. Да, може и да умра, ама ми е ясно, че може да умра и от още един куп болести, все гадни. А, да, от друг тип вирусна пневмония също се умира сравнително лесно. И детето ми е на годинка и 2 месеца.
И стига вече с това, че вирусът си стои във въздуха с часове, СЗО го отхвърли.

Габито, по цял свят лекарите се изолират от семействата си, за да ги предпазят, а вашият мъж не.

А вие от криворазбрана солидарност си търсите как да го минете вирусчето. Да не ви е скучно.

Иска ми се да не ви съдя, но си помислете с това ваше действие ако се зарази детето ви дали ще продължите да мислите че всичко е тип топ?

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 02:18 от Елфичка

# 1 089
  • Мнения: X
Тесла, изобщо няма да си губя времето да отговарям на постове, в които всяка втора дума е трол. Че аз, че докторите, че и правителството, всички сме тролове, само ти си елф с логорея.
Който е чул на Радев популизма знае за какво става въпрос, както беше казал някой, да беше се напънал поне един аспиратор да осигури. Щото от ланкаджии полза няма.
Естествено че няма да си губиш времето, защото не можеш да ми отговориш. Аз пак те питам къде в речта си Радев казва че е против социалното дистанциране, ти естествено няма да ми отговориш не защото говоря в поста си за тролове а защото това което казваш са лъжи и манипулации, които не можеш да защитиш, но иначе си била за повече тестване, глупости на търкалета, ама иначе плюеш речта на Радев в която и той е за повече тестване. За съжаление лъжите и манипулациите не започват от теб а започват от нашият вожд - слънце, който по някаква причина не намира за проблем че ние сме на дъното по тестване на глава от населението, там при Барбадос, Коста Рика и кой беше. Е как другите държави могат а ние не можем. Какъв респиратор да ти осигури Радев с какви пари, той ли ръководи бюджета, а Борисов да те питам от заплатата си колко респиратора е купил
ама той лично не от държавният бюджет, 0, защото при нас всичко е дарения, ама не от него, тоя Пенчев ли беше дарил респиратори пък били с условия за негови служители, друг дарил тестове, Пеевски дарил пари, Домусчиев дарил лекарства, а Борисов колко респиратора ще дари, ама не с пари от бюджета защото това не е дарение. Ако искаш така плиткоумно да си говорим, колко респиратора са дарили и Радев и Борисов няма проблем. Това като една вчера дето възхвлаляваше Пеевски колко пари бил дарил и питаше а защо Радев не е дарил нищо. А то се оказа че той също дарява ама не го афишира и не се рекламира и затова никой не е разбрал, разбира се не е дарил милиони колкото Пеевски, може би като стане милионер и той ще дарява милиони, ама дано да е по честен път, защото Пеевски милионите които дарява са една малка част от парите които окраде от държавата. Е може би трябва да му благодарим че такова милосърдие проявява и връща част от парите. Факт, можеше и да не го направи, но е умен и знае че това е добър пи-ар щом хора вече и извън неговите медии започнаха да го възхваляват.

За съжаление никак не съм оптимист като се замислям докато пиша това всъщност какво е състоянието ни в държавата, как разсъждават някой хора, че България леко ще премине през тази криза. Просто кофти ни е о-вото, много плиткоумно се разсъждава и много грешни решения ще бъдат взети по време на тази криза. Човек който казва че трябва повече да се тества, какво ли не се измисли и по какви ли начини не се нападна за да се дискредитира.

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 02:08 от Анонимен

# 1 090
  • Мнения: 12 455
Елфичка, аз казвам как лекуват в нашите болници, не знам дали във всички е еднакво, но поне за някои знам и знам, че  резултатът е бил успешен. Нямам намерение да влизам в полемики със сайтове или с вас правилно ли е или не, не сме лекари, разчитам, че те са по-добри експерти от нас Grinning

Между другото, докато четях днес, това, на което попаднах и ме удиви, е че годишно умират по 4млн души от пневмония. 4млн! Това са близо 11 000 души дневно. Вие представяте ли си ако всеки ден следим уърлдометър за пневмониите какъв апокалипсис може да ни се стори, че идва? Close

# 1 091
  • Мнения: 11 664
Скрит текст:
Тесла е прав, без тестване на възможно най-голяма част от населението няма как да имаме поглед върху цялата картина. До тук минаха 3 седмици от въвеждането на ИП, които не смятам, че ги използвахме пълноценно. Каква е равносметката, защо чак сега се сетиха да почнат да тестват медиците от спешната помощ, защо трябваше журналистите да ги подсещат, за да го направят. Лично чух отговора на Мутафчийски, но това не пречеше да тестват 240 депутати и двойно повече обслужващ персонал към тях, още на следващия ден. Нима депутатите са по-важни от спешните медици? Не мога да разбера защо отказват да тестват населелението и то масово, от какво се страхуват, и какво ни спестяват? И за да ми скочите, ще кажа, че от ден първи спазвам стриктно всички предпазни мерки, работя от вкъщи и в редките случаи, в които излизам до магазина, маската и ръкавиците са ми задължителен аксесоар. Няма лошо да си седим по къщите, но искам докато ние го правим, тези другите, на които всички плащаме да си вършат работата, а не само да си чешат езиците, колко страшно ще стане, ако не слушкаме! Докато не започнат масово да ни тестват и до Коледа можем да го откараме затворени, но с какво ще помогне това?
Тестването е проблем за всички държави - няма комплекти за вземане на проба, няма реактиви, няма достатъчно лаборатории, няма достатъчно персонал....Целия свят в момента търси тези продукти. В държавите, в които се прозвеждат са по-добре, но другите чакат доставки...... Няма правителство, което да не иска да тества!

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 02:14 от Не се сърди, човече

# 1 092
  • Мнения: 6 166
Между другото, докато четях днес, това, на което попаднах и ме удиви, е че годишно умират по 4млн души от пневмония. 4млн! Това са близо 11 000 души дневно. Вие представяте ли си ако всеки ден следим уърлдометър за пневмониите какъв апокалипсис може да ни се стори, че идва? Close

За пневмониите има лекарства, има протоколи. За този вирус не.

# 1 093
  • Мнения: 9 709
Не съм чела цялата текуща тема и половината от миналата, така че се извинявам, ако е дискутирано.

Гледам worldometers и ми направи впечатление следното:
Франция 03.04: 23 060 новозаразени
Франция 04.04: 7 788 новозаразени

3ти април с грешни данни ли е? Въобще не пасва на общата картина.

Също така пак за Франция. Последните 3 дни са със смъртни случаи 1000+ на ден. И това ли е така? Не съм чула да се коментира масово из медиите. В медиите основно се говори за "рекордите" в Италия и Испания.

# 1 094
  • Sofia
  • Мнения: 3 857
Скрит текст:
Тесла е прав, без тестване на възможно най-голяма част от населението няма как да имаме поглед върху цялата картина. До тук минаха 3 седмици от въвеждането на ИП, които не смятам, че ги използвахме пълноценно. Каква е равносметката, защо чак сега се сетиха да почнат да тестват медиците от спешната помощ, защо трябваше журналистите да ги подсещат, за да го направят. Лично чух отговора на Мутафчийски, но това не пречеше да тестват 240 депутати и двойно повече обслужващ персонал към тях, още на следващия ден. Нима депутатите са по-важни от спешните медици? Не мога да разбера защо отказват да тестват населелението и то масово, от какво се страхуват, и какво ни спестяват? И за да ми скочите, ще кажа, че от ден първи спазвам стриктно всички предпазни мерки, работя от вкъщи и в редките случаи, в които излизам до магазина, маската и ръкавиците са ми задължителен аксесоар. Няма лошо да си седим по къщите, но искам докато ние го правим, тези другите, на които всички плащаме да си вършат работата, а не само да си чешат езиците, колко страшно ще стане, ако не слушкаме! Докато не започнат масово да ни тестват и до Коледа можем да го откараме затворени, но с какво ще помогне това?
Тестването е проблем за всички държави - няма комплекти за вземане на проба, няма реактиви, няма достатъчно лаборатории, няма достатъчно персонал....Целия свят в момента търси тези продукти. В държавите, в които се прозвеждат са по-добре, но другите чакат доставки...... Няма правителство, което да не иска да тества!
Да, знам, че недостигът на тестове е световен проблем, но защо за едни може, а за други не? Колко частни лаборатории има в БГ, не е като и те да нямат тестове, ако сега реша да се тествам - няма проблем срещу съответната сума да го направя! Кантарджиев много добре знае броя на частните лаборатории, нали той ги сертифицира, толкова ли е трудно държавата да използва техните ресурси, срещу съответното заплащане разбира се! Ааа да, забравих, държавата няма пари!

Общи условия

Активация на акаунт