Отговори
# 555
  • Мнения: 5 921
Без да съм сигурна, само разсъждавам. Това, което пише Динчо е вярно, ако ни интересува при формирането на цената колко % от нейната стойност са разходи, колко % е печалба. Но колко съм спечелила аз като % от това, което съм вложила/пита се какъв % печалба е реализирана/, мисля, че трябва да смятаме на база 3600 лв.
Т. е ако за нещо съм вложила 100 лв, а го продавам за 200,моята печалба е 100%,а в стойността на продукта е 50%.
Една задача от 7 клас.

Последна редакция: нд, 06 сеп 2020, 10:40 от W

# 556
  • София
  • Мнения: 2 192
И аз мисля, че печалбата трябва върху вложената сума да се смята - т.е. върху 3600лв.

# 557
  • Варна
  • Мнения: 25 242
По принцип така се смята. Купувам нещо, начислявам му примерно 15% печалба и формирам продажната цена.

# 558
  • Мнения: 5 921
Точно. Но ако вече трябва да сметна какъв е % печалба спрямо продажната цена, той няма да е 15,а по-малко.Въпросът е какво се иска в задачата,публикувана по-горе.

# 559
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Ами да, двусмислено е. Не знам за кой клас е и дали са учили понятието печалба и как се изчислява. Ако не са условието не е коректно

# 560
  • Мнения: 13
Благодаря на всички, които отговориха. Задачата е дадена за домашна работа за лятото на бъдещи шестокласници.

# 561
  • Мнения: 6 703
Поразрових се малко в икономическите термини.
Печалба се смята от крайната продажна цена минус инвестицията.
Другото е възвръщаемост на инвестицията.
Ако от 100 вложени лева съм взела 200 лв - печалбата ми е 50%, а възвръщаемостта 100%.

# 562
  • Мнения: 5 921
Като човек знае къде да чете! А аз четох за разни нетни, брутни и не знам какви си печалби.  Пък то било възвръщаемост.  Ха сега да се обясни на бъдещ шестокласник.

Последна редакция: нд, 06 сеп 2020, 15:39 от W

# 563
  • Мнения: 6 703
За бъдещия шестокласник бих заложила на 10%, все пак е кръгло число 😁

# 564
  • Мнения: 5 921
Успях да препитам внука си. Ще бъде 8 клас. Обяви, че не помни учили ли са печалба, но точно така го реши. Т. е. получи 10%.

# 565
  • Мнения: 21 455
Задачата е от учебник по математика за 5. клас на издателство " Булвест". Думата " печалба"  се среща в почти всички учебници за 5. клас.
Само за сравнение задача от друг учебник.
Фирма купува суровини за 48 000 лв. Допълнителните ѝ разходи са 22 000 лв. Готовата продукция тя продава за 100 000 лв. Какъв процент от получената сума е печалбата на фирмата?

И още една от същото място. Пояснението за ДДС не е мое. Част от задачата е.
Пазаруваме в магазин. Стойността на покупката без * е 135 лв. ДДС е 27 лв. Какъв процент е ДДС?
* ДДС – данък добавена стойност


Сетих се, че изучават Технологии и предприемачество. Там  се появява понятието печалба, но в 6. клас.
Скрит текст:
Нови понятия:
разходи (преки, непреки)
приходи;
себестойност;
печалба;
алтернативна цена.

- Разпознава по основните им белези: себестойност и цена на изделия и кулинарни продукти.
- Изчислява себестойност и цена на изработени изделия и кулинарни продукти.
- Сравнява по определени критерии (цена, качество, себестойност и др.) изделия, продукти и услуги и прави аргументиран избор.

# 566
  • Мнения: 386
В задачата с ДДС се разбира, че трябва да се умножи х%.135 и да е равно на 27.
В задачата със суровините точно е написано- процент от получената сума, т. е. 100 000 лв.
Ако изходим от нея, най-вероятно ще трябва да е х%.4000 ( получената сума)= 400 и отг. да е 10%.

# 567
  • Мнения: 21 455
Мнението ми беше илюстративно. Как в друга задача е посочено като процент от коя сума трябва да се изчисли печалбата и че тя не е единственото понятие, което вероятно не е съвсем ясно на петокласник. Иначе горе-долу се справям със задачите.

# 568
  • Мнения: 386
Точно. В дадените примери се разбира как да се изчисли. Дори и от хора като мен, които не винаги се справят. Интересно ми е какъв отговор са дали авторите на учебника.

# 569
  • София
  • Мнения: 529
Здравейте,

Ще съм много благодарна, ако някой ми обясни накратко, как точно се решават задачи от този тип:


Общи условия

Активация на акаунт