Градинарство - моето хоби 24

  • 26 976
  • 784
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 8 949
Мхм, разгледах брошурата.
Да, за импатиенс/импасианс става дума. Те наистина са по-скъпи. Ама и в Лидл е скъпо. Аз моите ги купих от разсадник за по 5лв., а миналото лято ги хванах дори по 3лв.
Ама много махнато туй цветенце. Ако забравиш да го полееш - отиде.
Сега съм ги насадила директно в земята и се надявам да оцелеят все пак. Лошото е, че са далеч от капковото. Нямах вече място.
Иначе са красиви.
Импатиенсът има по-едри цветове, но пък циганчето цъфти повече.

# 751
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
втори път го пишеш, но не си права, импациенс, импасианс и импацианс са просто различни начини на произнасяне на едно и също име.
цветето е едно и също Impatiens sultani.
вярно е, че има разлика в размера на цветчетата и листата, но то е от сортовете и разновидностите, а те са много и от това дали е "старото бабино от перваза на прозореца" или култивирано и селектирано, специално за голям цвят.
Sad нищо лично.

# 752
  • Мнения: 8 949
втори път го пишеш, но не си права, импациенс, импасианс и импацианс са просто различни начини на произнасяне на едно и също име.
цветето е едно и също Impatiens sultani.
вярно е, че има разлика в размера на цветчетата и листата, но то е от сортовете и разновидностите, а те са много и от това дали е "старото бабино от перваза на прозореца" или култивирано и селектирано, специално за голям цвят.
Sad нищо лично.

Ъъъ.... Искаш да кажеш, че цитганче и импасианс е едно и също ли? Че не те разбрах.
Те може да са от едно семейство, но все пак не е едно и също.
Нали и ти казваш, че има различни видове?!
Имам предвид, че циганче се казва на това най-дребното и то цъфти повече. Иначе вероятно и то е вид импасианс.

# 753
  • Мнения: 950
Всичко е т. нар."циганче" ,но са различни сортове.

# 754
  • Мнения: 18 497
Импатиенс е латинското название на циганчето.

# 755
  • София
  • Мнения: 1 086
Здравейте, градински феи! 😊

Прекрасно е всичко, което показвате!
Любознателна, сътворили сте малък рай! 💕
Ла Валета, чудно кътче се е получило със старото стъпало!

Аз ида с въпрос. Сях някакви семенца, имам спомен, че бяха теменужки, ама нещо съвсем различно е поникнало, що е то според вас?




Ето и малко от моите предблокови розички 😊












# 756
  • Мнения: 5 370
Тасиа, цветето е метличина. Ако го оставяш да прецъфти, се самозасява и ще си имаш всяка година.

# 757
  • София
  • Мнения: 1 086
Благодаря, Phloxx! 😊
Значи са сложили семена метличина в опаковка на теменужки 😂, oт някой супермаркет ги бях купила.

# 758
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Благодаря, момичета!
То моето не е рай, ами джунгла някаква, но аз си я харесвам и обичам такава, минавам по всякакви тайни пътечки и стигам до всички кътчета да нагледам всичко ли расте добре, има ли нужда от нещо.  Това не пречи да замъкнем към къщи тия дни една плачеща бреза ( с което брезите ще станат четири) , и да поръчам един нов вид лагерстремия, днес видях в един разсадник, листата са направо черни! Не ми беше по джоба. Лагерстремията я намерих, една педя и е 20лв без транспортните, а аз даже се колебая дали да не взема и червена, и лилава Joy Това, цветарството , е страшно пристрастяване, мога да се лиша от много неща, но видя ли някое растение, веднага ми се иска да го имам Joy
 Цъфна ми опунцията (кактус), и всеки ден ходя да си я гледам, защото тя за ден цъфти. Но пък пъпки мнооогооо. Зад нея - кампанула.


Независимо, че опунцията няма видими остри бодли, има едни миниатюрни коварни иглички, които се набиват много лесно, и в първия момент даже не разбираш какво е станало (тези стърчащите всъщност са меки). И след малко започва едно бучкане и дразнене, а ако имате един диоптър далекогледство, със сигурност нищо няма да видите (от опит) Joy И за да не стават инциденти, а сложих в някаква фуга на скалния кът, където случайно никога няма да се кача. Изобщо не посмях ад я вадя и разсаждам Grinning

И пасифлората отвори цвят. Много съм щастлива, защото миналата година ги хвърляше преди да са отворили. А преди това две години студът я беше занулил и не цъфтя.


И доматките растат. Тази година доста се забавиха, миналата по това време скъсахме краставица, а сега дори не е цъфнала още. На пътеките трупам окосена трева, така мулчира и не се налага да копая там. А и има къде да я "изхвърля" с последващо полезно действие.

# 759
  • Варна
  • Мнения: 1 951
В събота в Лидл ще има някакви устройства - таймери за капково. Имате ли отзиви за тях? Стават ли за поливна система без налягане (от резервоар е водата, не от централно водоснабдяване)

Самоцитирам се, дано някой има какво да сподели....

# 760
  • на чист въздух
  • Мнения: 178
Здравейте, група чета Ви от доста време и Ви се възхищавам на красотите, който отглеждат. Оказа се, че е мнооого заразно. Моята страст е от 1год. и в момента все още е хаос. Ето малко снимки

# 761
  • София
  • Мнения: 200
Благодаря, момичета!
То моето не е рай, ами джунгла някаква, но аз си я харесвам и обичам такава, минавам по всякакви тайни пътечки и стигам до всички кътчета да нагледам всичко ли расте добре, има ли нужда от нещо.  Това не пречи да замъкнем към къщи тия дни една плачеща бреза ( с което брезите ще станат четири) , и да поръчам един нов вид лагерстремия, днес видях в един разсадник, листата са направо черни! Не ми беше по джоба. Лагерстремията я намерих, една педя и е 20лв без транспортните, а аз даже се колебая дали да не взема и червена, и лилава Joy Това, цветарството , е страшно пристрастяване, мога да се лиша от много неща, но видя ли някое растение, веднага ми се иска да го имам Joy
 Цъфна ми опунцията (кактус), и всеки ден ходя да си я гледам, защото тя за ден цъфти. Но пък пъпки мнооогооо. Зад нея - кампанула.


Независимо, че опунцията няма видими остри бодли, има едни миниатюрни коварни иглички, които се набиват много лесно, и в първия момент даже не разбираш какво е станало (тези стърчащите всъщност са меки). И след малко започва едно бучкане и дразнене, а ако имате един диоптър далекогледство, със сигурност нищо няма да видите (от опит) Joy И за да не стават инциденти, а сложих в някаква фуга на скалния кът, където случайно никога няма да се кача. Изобщо не посмях ад я вадя и разсаждам Grinning

И пасифлората отвори цвят. Много съм щастлива, защото миналата година ги хвърляше преди да са отворили. А преди това две години студът я беше занулил и не цъфтя.


И доматките растат. Тази година доста се забавиха, миналата по това време скъсахме краставица, а сега дори не е цъфнала още. На пътеките трупам окосена трева, така мулчира и не се налага да копая там. А и има къде да я "изхвърля" с последващо полезно действие.


Ох и аз съм така, непрекъснато лакомея за още и още , сума ти пари съм дала досега , въпреки, че имам само една малка градинка в междублоковото пространство . Искам да питам опунцията държи ли на сянка и добре ли се развнива , защото нали е кактус...а така като гледам е на сенчесто място.

# 762
  • софия
  • Мнения: 4 985
Много в красива градинката , Ян! Освен това на ум се разходих по улицата и просто си представих как насред всичкия този бетон изведнъж виждам твоето кътче! Е много приятно ми стана! Чудесно е!

Люб, колко е голяма твоята градина?! Имам чуството, че в без граници и постоянно се открива нова и нова галерия! Това е не само въображение и мнооого труд, но и финес и усет! Всичко е много нежно,  не съм си представяла, че домати могат да изглеждат така романтично!
Благодаря ви момичета, чудесен старт на деня!

Последна редакция: пт, 05 юни 2020, 16:51 от Амели

# 763
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Ян, много симпатично дворченце! Винаги съм се възхищавала на упорството и любовта, с която гледате околоблоковите градинки. Трудно е, и не всички го ценят.

мързеливка, опунцията я грее половината ден. Като я сложих там, беше повече, но сега - толкова Simple Smile Прокрадва се малко сутрин, и от обед нататък е на слънце. Вода вижда само от дядо Боже.


Амели, илюзията се създава от многото растения. Снимани от различни места изглеждат като на голяма площ. Мястото е малко повече от декар, къщата и разните навеси и гаражи са около 300 квадрата, имам 100кв. за зеленчука, останалото е декоративната градина с пътеките, площадките и лятната кухня.
Имам много дървета, усещането е като да си в парк, гора. Лятото е по-прохладно от други градини, в които съм била. Когато децата бяха малки, се събираха в двора да играят на криеница Grinning И отвън на "тротоара" имам насадени няколко бадема, череши, вишня, круша. Те дават зеления фон във височина, и така илюзията за голям двор е по-силна.

Да допълня относно дърветата - като пораснат, чудесно скриват двора от погледите на съседите. Нали знаете как си надничаме в дворовете Simple Smile Като се разлистят високите дървета, това става силно ограничено. Бадемът, насаден отвън, е на около 15м от къщата, но е на такова разстояние от отсрещната къща, че те не могат да надничат как се храним вечер на масата. Завеси не дърпам, защото гледката отвън е прекрасна, не искам да я губя. Simple Smile

Последна редакция: пт, 05 юни 2020, 12:11 от Ljuboznatelna

# 764
  • Мнения: 14 783
Хайде сега и бадем... 🤣🤣🤣 Ще спра да влизам тук! Много ми е слаб ангела.
Онзи ден на косъм щях да поръчам една мимоза,обаче и тя беше в Пловдив и жената каза,че може да й е студено тук,да не върви добре и да я уморя. Та се отказах.

Общи условия

Активация на акаунт