Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ЧЕТВЪРТА ТЕМА

  • 44 632
  • 763
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 1 877
Eiphnh, може ли рецепта за пърленките?
Разбира се, но нямам специална рецепнта, използвам тесто за хляб (количествата са приблизителни):

    - 300 гр. бяло брашно
    - 300 гр. лимецово брашно
    - активен квас около 100 - 150 гр. (половин буркан)
    - една - една и половина ч.л. сол
    - вода, колкото поеме, за да стане меко тесто

Оставям около 4-6 часа да втаса и готово. Пърленките правя в тиган - капвам малко шарлан, взимам малко тесто и правя максимално тънка питка. Слагам в тигана, разстилам още, колкото позволява тестото, обръщам и за няколко минути е готово.

Останалото тесто слагам в хладилника и го ползвам в следващите 4-5 дни.

# 76
  • Мнения: 1 651
Благодаря Simple Smile Въпроса ми беше главно за втасването, че още не мога да се престраша да замеся хляб , та се надявах на нещо по-кратко, като тази рецепта която ти даде Simple Smile

Аз моя квас не знам как , но го уморих, та тези дни ще започвам нов квас и задължително ще пробвам твоята рецепта.

# 77
  • Мнения: 2 641
Квасът колко дни може да стои в хладилник без да е захранван? И всъщност ако не се ползва колко често да го захранван за да живее?

# 78
  • Мнения: 1 651
Доколкото четох в седмицата веднъж е добре да се захрни, щом е в хладилник.

# 79
  • София
  • Мнения: 1 877
На мен това ми е първият квас (края на март някъде го завъдих) и най-много 7-8 дни съм го държала без да го захранвам. Но навсякъде, където съм чела съветват поне веднъж седмично да се вади от хладилника и да се захранва.

# 80
  • Мнения: 10 264
Уикенда ходихме на гости и там домакина (мъж Simple Smile ) беше приготвил хляб с квас. Толкова ми хареса на вкус, че моментално се разтърсих за технологии и рецепти Laughing Не очаквах, че ще намеря толкова подробно инфо тук във форума. Почнах да чета началните теми, водя си и записки. Наложих квас с пълнозърнесто брашно понеделник (Vanja77 (Ванче Flowers HibiscusHeart работих по твоята рецепта и инструкции). Днес сутринта (началото на третия ден) като ставам и какво да видя. Преполовил буркана. Добре, че снощи го изместих в буркан, че в една купичка го бях сложила на хладилника. Направо голяма мацаница щях да направя.

Искам да ви попитам редно ли е на трети ден толкова много да ферментира? От до сега прочетеното ми направи впечатление, че при повечето хора отнема 5-6, че и 7 дена. А при мен е началото на 3 ден. Има ли вероятност да превтаса кваса нещо? Ще приложа и снимка. Благодаря ви.

Скрит текст:

# 81
  • София
  • Мнения: 10 866
vici75 , сега е по-топло времето и е нормално процеса на ферментация да е по-бърз. Продължавай да си го захранваш още 3-4 дни и след това, ако няма да го ползваш постоянно, го прибираш в хладилника. Дори и да се случи да го изпуснеш да превтаса, след като го захраниш отново - всичко е наред.

# 82
  • Мнения: 10 264
ВанчеHeart и още един въпрос. В събота вече ще ѝ е шести ден на закваската. Ако всичко е наред планувам да я ползвам/пробвам за твоя Хляб със сусам. Гледам в рецептата си писала: "Закваската се оставя за малко на стайна температура, след което се захранва с брашното и водата." Но предполагам имаш в предвид ако си я имал готова и в хладилник. Моята за сега е горе на хладилника. Там ще е и до събота. Мога ли така да я ползвам? Да отсипя 70гр или трябва да я захраня за деня и да я изчакам да се надигне пак и тогава да меся? Благодаря ти HeartHeartHeart

И още нещо:
1. понеже закваската ми е с пълнозърнесто брашно, мога ли да я вложа в изцяло бял хляб? Или винаги трябва да смесвам?
2. може ли да направя закваска от изцяло бяло брашно?

Последна редакция: ср, 03 юни 2020, 19:20 от vici75

# 83
  • София
  • Мнения: 10 866
В рецептата пише така, защото по принцип закваската стои в хладилника. Твоята, след като е навън - още по-добре, защото ще е на стайна температура.
Разбирам те, че си се ентусиазирала да печеш със закваска, но ти препоръчвам да започнеш с по-обикновени/лесни рецепти, за да имате време да се опознаете, а и закваската да се подсили достатъчно.
Закваската, която си забъркала, можеш постепенно да избелиш като захранваш с бяло брашно. Разбира се, става бавно. Също толкова бавно става да захванеш нова закваска с бяло брашно. А пълнозърнестата закваска не пречи да я използваш за бял хляб. Минималното количеството от нея, което се слага, след като се омеси с бялото брашно, почти не се забелязва.

# 84
  • Мнения: 10 264
Разбрах. Но т.к. все още не знам какво правя Laughing, не мога да преценя кои рецепти са по-лесни. Реших че тази за хляба е обикновена, не много засукана рецепта. Имаш ли някоя по-лесна рецепта в предвид?

И сега мъжо ми секна ентусиазма. Като се чухме за обяд ми вика: "тез твойте неща тука спаднали на дъното на буркана, а бяха на средата му тая сутрин. Да не си казала нещо да правя, пък да съм забравил?"
Направо ми презля. Сега пък какво може да е станало? Или така става? Довечера ще се прибера чак и ще видя.

# 85
  • София
  • Мнения: 10 866
Нищо и няма на закваската ти. Просто много бързо "огладнява". Като я захраниш пак, всичко ще е наред.

Като за начало може да погледнеш тези рецепти:

Палачинки със закваска

Чеснов хляб със закваска и сода

Ръжено-пшеничен хляб със закваска

# 86
  • Мнения: 10 264
Пак помощ ако може и благодаря Flowers Hibiscus
Закваската ми така и не се надигна след снощното захранване (на 3 ден). Днес е четвърти, така си стои на дъното. И на всичкото отгоре виждам някаква вода над кашата. Днес като захраня да отцедя ли тая вода или да я забъркам с новата порция съставки?  Да почвам ли на ново, да продължавам ли да захранвам....Не знам защо вчера изпълни буркана, спадна и повече не се надигна. Всъщност виждам  4-5 балончета в сместа. Но си е така на дъното.

# 87
  • София
  • Мнения: 10 866
Предполагам, че започваш да захранваш с бялото брашно. Ако е така, с него всичко се получава по-бавно. Просто продължавай да захранваш по 1 път на ден по едно и също време.

# 88
  • Мнения: 10 264
Не, не Ванче. Със същото пълнозърнесто продължавам да захранвам. Не смея да променям нищо по това което си дала като рецепта. Ако успея да направя хляб или каквото и да е тестено с хляб, тогава вече ще променям. Но за сега се придържам към инструкциите. Не знам защо се надигна толкова много на втори ден, спадна и си стои така. Никой нищо не е променял по местоположение, светлина, топлина, продукти...Ще захранвам, пък ще видим.

# 89
  • София
  • Мнения: 10 866
Aми реших, че си захранила с бяло брашно, защото в рецептата пише, че от четвъртия ден се работи с него, а ти каза, че си на 4-ти ден. Така че, ако искаш, започни да захранваш с бяло брашно. Мисля си, да не би да му е било по-топло на кваса, щом казваш, че така се е надигнал? Може би да намериш някое място с по-умерена температура, да не е на пряка слънчева светлина и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт