Обезщетение за безработица управител/собственик на ЕООД

  • 3 219
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 45
Здравейте.
Имам следния казус.
Работя във фирма Х на трудов договор. Осигурена съм на максималния праг.

Преди 9 месеца регистрирах ЕООД (фирма У), но така и не стигнах до сделка с потенциалните партньори. Не съм имала приходи от дейност. Имам единствено разход за счетоводни услуги и за банковата сметка. В ЕООД съм собственик и управител. Осигурявам се само за пенсия, болест и майчинство. Нямам касов апарат, не съм по ДДС. Имам банкова сметка и счетоводител единствено.

Прочетох в интернет, че в случай, че бъда съкратена във фирма Х, няма да мога да използвам правото си за обезщетение за безработица, заради ЕООД. Предвид ситуацията в момента се притеснявам, че може да бъда освободена, а да не мога да получа полагащото ми се обезщетение.

Ще се обадя утре в НОИ за потвърждение и ще се допитам и до адвокат.

Какво според вас е най-доброто, което мога да направя:
1. да обявя ликвидация. Тъй като тя отнема поне 6 мес. дали ще мога да се запиша на борсата докато тече ликвидацията?
2. да сменя управителя - ако съм собственик, ще мога ли да получа обезщетение?
3. да обявя фирмата за неактивна?

Благодаря ви предварително!

# 1
  • Мнения: 9 050
Като начало, нека уточним как по трудовия договор се осигурявате на максимума и отделно се осигурявате и в ЕООД-то? Защото това е ключов момент в казуса Ви.

# 2
  • Мнения: 45
Извинявам се.
Това ми излиза в справката ми в НОИ за ЕООД.

Месец:   Осигурен за: Дни в осигуряване /раб.дни/: Осиг. доход /лв./:
1   Пенсия, болест и майчинство   22   0.00
2   Пенсия, болест и майчинство   20   0.00


А това за фирма Х:

Месец:   Осигурен за:  Дни в осигуряване /раб.дни/: Осиг. доход /лв./:
1   Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица   22   3000.00
2   Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица   20   3000.00

# 3
  • Мнения: 12 848
Аз не мога да дам отговор на въпросите, но ми е интересно, защо не можете да получавате обезщетение за безработица? В ЕООД като управител получавате ли възнаграждение?

# 4
  • Мнения: 45
Не получавам, тъй като нямам приходи.
Доколкото разбрах от прочетеното - ако бъда съкратена от фирма Х, за НОИ не съм безработна, защото изпълнявам трудова дейност като Управител във фирма У. Съответно не ми се полага обезщетение (както е при болничните).
Спорен е казуса за Собственик.

# 5
  • Мнения: 12 848
Имаш ли договор за управление и контрол? И в него записано възнаграждение?

Мисля си, без да съм сигурна, питай счетоводителката си, или адвокат, както се каниш - ако започнеш от другия месец да се декларираш като самоосигуряващо се лице, един вид да прекратиш договора за управление и  контрол, даже и в него да не е записано и ти да не получаваш възнаграждение? Тогава, ако останеш само самоусигуряващо се лице, и в данъчната ти декларация няма записан и лев приходи, и в данъчната декларация на фирмата има само разходи, тогава може и да се получи.

Така евентуално можеш се освободиш бързо от нереалния доход като управител.
Само не знам дали е проблем, че в Търговския регистър още ще те пише Управител.

Последна редакция: нд, 12 апр 2020, 22:43 от Uncommon

# 6
  • Мнения: 45
Ами нямам и ДУК. В протокола решение при учредяване на дружеството собственика (аз) е назначил мен за управител...
Така и не съм подготвила ДУК. Счетоводителката ми пуска онлайн ежемесечно информация към НОИ...
Сигурно звучи абсурдно, но делегирах на адвокати, които ми подготвиха всички документи за регистрацията. А след това счетоводителката продължи...

# 7
  • Мнения: 12 848
Тя може да те осигурява на минималната заплата за управител от твоята група предприятия, а тази заплата реално да не се начислява. Виж наистина не можеш ли да махнеш бързо поне това управителство, ей сега до 24ти ако подадете като самоосигуряващо се лице. Но разбира се, се посъветвай с нея и с адвокат, както се канеше, за да не пропускам аз нещо.

# 8
  • Мнения: 45
Много благодаря. Току що ѝ писах. Ще говоря и с НОИ утре.

# 9
  • Мнения: 9 050
Тя може да те осигурява на минималната заплата за управител от твоята група предприятия, а тази заплата реално да не се начислява. Виж наистина не можеш ли да махнеш бързо поне това управителство, ей сега до 24ти ако подадете като самоосигуряващо се лице. Но разбира се, се посъветвай с нея и с адвокат, както се канеше, за да не пропускам аз нещо.
Не може да я осигурява на нищо, понеже вече е осигурена на максимум, на друго основание! И какво самоосигуряващо се лице?! На какво основание? Изобщо...странен съвет.

# 10
  • Мнения: 12 848
Тя може да те осигурява на минималната заплата за управител от твоята група предприятия, а тази заплата реално да не се начислява. Виж наистина не можеш ли да махнеш бързо поне това управителство, ей сега до 24ти ако подадете като самоосигуряващо се лице. Но разбира се, се посъветвай с нея и с адвокат, както се канеше, за да не пропускам аз нещо.
Не може да я осигурява на нищо, понеже вече е осигурена на максимум, на друго основание! И какво самоосигуряващо се лице?! На какво основание? Изобщо...странен съвет.
Нали се води управител, и като така се води, че има доход. Макар че тя няма доход. И не е въпросът дали плаща осигуровки, понеже на другото място е над максимума, а как се води.
Ако прекрати договора като управител на ЕООД, тя остава собственик, а собственикът е самоосигуряващо се лице.
Не е странно, просто е така.
Вече ако може да си прекрати фирмата бързо, това би било най-добре, но за това ще каже адвокат.

# 11
  • Мнения: 4 808
Ако си управител на фирма и самоосигуряващо се лице, нямаш право на обезщетение от Бюрото по труда, вече минах по този път преди няколко месеца. Дори и да не получаваш възнаграждение от ЕООД, щом си СОЛ, нямаш право. Вариант е и продажба на фирмата, може и на близък роднина, просто да не е на твое име, но пак отнема известно време, но не е повече от месец.

# 12
  • Мнения: 12 848
Аха, значи казваш, че и като СОЛ не става? Защо? Ако собственикът не полага труд във фирмата?

# 13
  • Мнения: 45
Много ви благодаря! Ще го съгласувам с адвокат, счетоводител и НОИ и ще пиша допълнително тук, за да остане като опит.

От написаното разбирам, че имам две опции:
1. да продам фирмата и да не бъда нито управител, нито собственик
2. за ликвидирам фирмата

А има ли начин ЕООД-то да бъде "замразено", т.е. да се преустанови временно дейността?

Последна редакция: пн, 13 апр 2020, 01:27 от nwsntlch

# 14
  • Мнения: 4 808
Би трябвало да има начин. Аз имам едно старо ЕТ, така си стои и от години е прекратена дейността. Това не ми попречи преди 6-7 години да си получавам обезщетение. Сегашната фирма обаче, ЕООД, е работеща, беше на сина ми, но поради някои причини, се водеше на мое име. Когато останах без работа преди няколко месеца, нямах право на борса, като СОЛ, въпреки че не получавах никакви доходи от фирмата, защото фирмата се води, че е в растеж, а аз само фигурирах като управител. Преди около месец пречките отпаднаха и продадох фирмата на сина ми, за да може той спокойно да си движи дейността. Преди десетина дни отново останах без работа и се надявам да мога да се възползвам от борсата. Ако е с продажба, да знаете, че има данък върху цената. Най-добре питайте, би трябвало да може да се замрази дейността.

Общи условия

Активация на акаунт