Удачен ли е сега моментът за покупка на мечтания дом?

  • 10 277
  • 146
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
Този кокопапа от инвестора периодично ни навестява, за да ни ограмоти. Как не му омръзна на този човек, не знам Simple Smile Този път изровил пък Петров. Петров от началото на 2000-те говори само за балони и пукване, веднъж на 10 години познава, като счупения часовник Wink

# 46
  • Мнения: 481
Този кокопапа от инвестора периодично ни навестява, за да ни ограмоти. Как не му омръзна на този човек, не знам Simple Smile Този път изровил пък Петров. Петров от началото на 2000-те говори само за балони и пукване, веднъж на 10 години познава, като счупения часовник Wink

Здравейте - дори искам да кажа и мнението си свързано с темата, а не с лични нападки!
Смятам, че най-накрая идва пазара на купувачите!
Проф. Петров правилно прогнозира срив в НИ и той дойде след 2009, но банките не допуснаха да се случи както трябва, а и след фалита на КТБ, българина пренесе парите си в единствения му друг познат инструмент за съхранение на пари и донаду балона Simple Smile.
Днес едва ли е момента за покупка, но определено след 6месеца, когато изтекат банковите ваканции за хората в затруднение, вече може да почне да се оглежда пазара Wink  - но аз бих гледал само с акт 15 и акт 16.
Такава безработица за 3-4 седмици е непозната за модернто общество, толкова затворени бизнеси - дори и да махнат забраните и да рестартират всичко, потребителите ще се въздържат от големи харчове при тази несигурност. Автоиндустрията съкращава, а за нея работят доста заводчета в БГ, авиоиндустрията съкращава, туризма е 15% от БГ икономиката и нашето БВП, представете си за какъв удар говорим. Банките затягат леко финансирането, всички кметове обявиха по-ниски приходи за 1трим, което може да ги накара да вдигнат силно местните данъци и такси през 2021г. и това ще натежи още на понакупилите 2-3-4 имота и чакащи да правят пари през AirBNB  и други Wink

И в заключение края на 2020 и началото на 2021 ще е добър момент за покупка!
Желая Ви здраве!

Последна редакция: пт, 01 май 2020, 17:39 от kokopapa

# 47
  • София
  • Мнения: 38 589
Пилците се броят наесен. Аз бих изчакала септември-октомври. Таман дотогава ще се види и кой ще остане на работа.

# 48
  • София
  • Мнения: 30 154
Пилците се броят наесен. Аз бих изчакала септември-октомври. Таман дотогава ще се види и кой ще остане на работа.
И аз смятам, че чак наесен ще се види кой, как, кога и колко. Да видим банките, купувачите и продавачите как ще реагират на ситуацията.

# 49
  • Мнения: 481
Още една статия по темата :

Добра инвестиция ли са имотите в момента?
https://money.bg/property/dobra-investitsiya-li-sa-imotite-v-momenta.html


Вчера след комуникация с 1-2 агенции, реших че е твърде рано за покупки . Твърде самоуверени и защитаващи  и подкрепящи цената на продавачите са още Wink Ще почакам .

п.п. иначе ако на някой му се слушат още от тезите на проф. Краси Петров , ето ви един разговор от вчера - 1час е макроикономика, след това по конкретно за инвестициите по време на криза
Listen to Инвестиции по време на Covid 19 - Епизод 4 - Красимир Петров by BlockChain.bg on #SoundCloud
https://soundcloud.com/blockchain-bg/investitsii-po-vreme-na-cov … 4-krasimir-petrov

# 50
  • Мнения: 3 815
Нали не очаквате брокери (освен, ако не са ви приятели), да ви кажат да изчакате??
Хем нямат на кой да продадът,ако кажат, че ще дойдат други цени,  хем при по-ниски цени, ще вземат по-ниска комисионна.
Да се четат статии от брокери е доста подвеждащо.

# 51
  • София
  • Мнения: 4 668
Този кокопапа от инвестора периодично ни навестява, за да ни ограмоти. Как не му омръзна на този човек, не знам Simple Smile Този път изровил пък Петров. Петров от началото на 2000-те говори само за балони и пукване, веднъж на 10 години познава, като счупения часовник Wink
Всъщност, аз много обичам да разговарям със специалисти от други области. Слушам с интерес и електронни инженери, и електрически, също и цвилни инженери. Разказват много интересни неща. С които не се засичаш ежедневно.
Въпросът е ... да са ... специалисти Simple Smile
И да има някаква обективност дискусията. А не да го обръщаме на агитки.

# 52
  • Мнения: X
Този кокопапа от инвестора периодично ни навестява, за да ни ограмоти. Как не му омръзна на този човек, не знам Simple Smile Този път изровил пък Петров. Петров от началото на 2000-те говори само за балони и пукване, веднъж на 10 години познава, като счупения часовник Wink
Всъщност, аз много обичам да разговарям със специалисти от други области. Слушам с интерес и електронни инженери, и електрически, също и цвилни инженери. Разказват много интересни неща. С които не се засичаш ежедневно.
Въпросът е ... да са ... специалисти Simple Smile
И да има някаква обективност дискусията. А не да го обръщаме на агитки.
Че Петров е икономист и по образование (аграрна икономика е завършил във ВИИ),  и по професия, предавател по икономика е бил в АУБГ и после някъде в арабския свят, не е от друга област. Но леко чалнат на тема балон на НИ, не знам по каква причина, и само това дрънка. Не знам какъв специалист е, ама досега нито веднъж не е уцелил тайминга, а че икономиката е циклична, го знае всеки, въпросът е да познаеш тайминга на циклите.
И коко-то не го знам по какво е специалист, ама току влезе  да обяснява какви изгодни инвестиции било имало отвъд имотите. Но четейки го изпитвам дълбоко съмнение, че има нещо общо с инженерство или каквито и да било точни науки.

Последна редакция: пн, 11 май 2020, 00:24 от Анонимен

# 53
  • Мнения: 41 077
Когато се говори за инвестиции при криза е много важно да се направи разлика между борсови стоки и имоти. Ако се търси злато, нефт, кафе, жито, мед и други такива те са все еднакви и се гони цена - всеки мечтае да купи на дъното и да продаде на тавана и пей сърце. Ама с имотите не е така - те не са еднакви и даже и човек да уцели дъното (по принцип идеален и много трудно постижим случай) съвсем не се знае какво ще има на пазара на това дъно. Затова според мен при купуването на имот (особено ако е за лично ползване) трябва да се гледат и цената и качеството и ако в момента се намери идеалния имот изчакването може би е лоша стратегия. Иначе на мен например ми се купува злато, защото навремето по кешфлоу причини продадох злато вместо акции за да платя основната вноска за апартамента и сега имам в портфейла си една дупка от няколко стотин грама, обаче чакам, защото нещо много пикови са цените. Но за златото рискът ми е само да не дойде спад, но не и да се свърши хубавото злати и да остане боклук Simple Smile С жилището не е така и разсъжденията на разни макроикономисти не знам колко са полезни, даже и да уцелят тренда - просто при жилищата цената не е всичко и качеството има начин да се оттегля от пазара при спад.

# 54
  • Мнения: 41 077
Всъщност темата за балона се повдига точно от обратните хора - тези, които чакат сгромолясване на цените за да могат тогава да си купят евтини и качествени домове. Другите, които са купили вече или могат да купят сега, само отговарят на писанията за балони, но не тръгват сами да убеждават никого.

# 55
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 798
Всъщност темата за балона се повдига точно от обратните хора - тези, които чакат сгромолясване на цените за да могат тогава да си купят евтини и качествени домове. Другите, които са купили вече или могат да купят сега, само отговарят на писанията за балони, но не тръгват сами да убеждават никого.
Не е точно така. И не става въпрос за балон. Цените на имотите падат в условията на криза.
Ако някой смята точно сега да купува, си е лично негов проблем.

От определено време следя цените в един затворен комплекс в София. Имахме среща с инвеститорът май 2019 - 1300 еур/кв.м. Август същите бяха по 1000 еур/кв.м. Ще напиша колко ще са август 2020. Личната ми прогноза е 700.

# 56
  • Мнения: 7
За кризата сега е ясно, и аз писах по въпроса в същия тон, да не се повтарям. Но за балон се говори от години и цените все са аха, аха да се сринат. Сега спадането дойде по други причини, но феновете на балона викат УРА, дочакахме. Пирова победа, мен ако питат.

Говори се от години, защото от няколко години цените са необосновано високи и голяма част от сделките биват финансирани с кредити - точно "дефиницията" на балон.

# 57
  • Мнения: 41 077
Говори се от години, защото от няколко години цените са необосновано високи и голяма част от сделките биват финансирани с кредити - точно "дефиницията" на балон.

Ама това е съвсем нормално и е така по цял свят - кой купува жилище кеш? Да не би по света да е практика това? Масово се купува с ипотека, но това не значи балон. Виж по-долу една  графика как стои въпросът с ипотеките в ЕС в сравнение с България и ще видиш, че у нас ипотеките са вторите най-високи в ЕС, ама отзад напред Simple Smile

Балон имаме, когато цените на някоя стока растат с темп силно надвишаващ ръста на инфлацията и/или заплатите. А у нас цените на имотите в последното десетилетие изостават от ръста на доходите. Не ме карай отново да търся графика и за това.

# 58
  • Мнения: 226
Говори се от години, защото от няколко години цените са необосновано високи и голяма част от сделките биват финансирани с кредити - точно "дефиницията" на балон.

Ама това е съвсем нормално и е така по цял свят - кой купува жилище кеш? Да не би по света да е практика това? Масово се купува с ипотека, но това не значи балон. Виж по-долу една  графика как стои въпросът с ипотеките в ЕС в сравнение с България и ще видиш, че у нас ипотеките са вторите най-високи в ЕС, ама отзад напред Simple Smile

Балон имаме, когато цените на някоя стока растат с темп силно надвишаващ ръста на инфлацията и/или заплатите. А у нас цените на имотите в последното десетилетие изостават от ръста на доходите. Не ме карай отново да търся графика и за това.



Според теб в западна Европа и САЩ има ли балон или и там е като тук?

# 59
  • София
  • Мнения: 38 589
Според мен, ще паднат цените на старото строителство, от собственик. Пролетта гледах бели панели в Младост 1 А, който е страшно изпаднал квартал и бяха на безумни цени.

Последна редакция: вт, 12 май 2020, 11:00 от Rockstar

Общи условия

Активация на акаунт