Удачен ли е сега моментът за покупка на мечтания дом?

  • 10 271
  • 146
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 305
Здравейте,
В една дилема сме у дома и търсим съвети и мнения, че вече главите ни прегряха. Та...става дума, че капарирахме февруари месец мечтаното жилище с минимално капаро 1000 евро при много надежден и доказан инвеститор- САГ груп. Ще сме със самоучастие 50% и другите с кредит...и тук следва обявеното инзвънредно положение и ред нови ситуации. Сградата е с акт 14 и чакат 15 към средата на юни 2020 и имаме одобрение за кредита от ОББ (фирмата е в техен списък като надежден инвеститор) , но някои банки спират вече финансиране на акт 14.
За да усвоим кредита трябва да подпишем предварителен договор и оставим вече голямо капаро, но рискът е, че в процедура на чакане на кредита могат да решат да спрат финансирането на акт 14 и да не успеем да го доплатим и съответно изгърмим с капарото по предв-ния договор.
Заслужава ли си според вас този риск? Някой има ли повече банково-финансови представи какво се очертава занапред? И има ли смисъл да се изчака “сривът” на имотите и дали ще има въобще такъв?
Голяма дилема......благодарим предварително за отговорите и отношението по темата!
Бъдете здрави!

# 1
  • Мнения: 141
Категорично не. Очаква се драстично понижаване на цените на недвижимите имоти - поне с 50-60%. В комплекс "Петият елемент" жилищата бяха разпродадени преди започване на строителството по €1000 на кв.м. при положение, че цените на имотите в квартала са между €1600 и €1800 на квадрат, а собственик на парцела е небезизвестната групировка "ТИМ". Направи си сметка какъв срив в цените се очаква, след като ТИМ-аджии, които определено не са закъсали за оборотни средства, предпочитат да продават на зелено, вместо да изчакат една година и да вземат почти двойно повече.

# 2
  • Мнения: 975
Очаква се спад с поне 50-60 процента?? Поне? Би
Било страхотно, но На каква база са прогнозите Ви? И кога очаквате това да се случи? Ясно ми е, че се очаква покачване на лихвените проценти, също дори от сега ипотечните кредити намалиха частта, която финансират, но все пак говорите за изключително висок процент спад.

# 3
  • Мнения: 141
На база факта, че ТИМ, които притежават едва ли не половин Варна и имат пре-пре-предостатъчно пари, предпочитат да продават на зелено по €1000 за квадрат и да вземат парите днес, вместо да изчакат една година и да продават поне с 50-60% нагоре.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 5 156
Не съществува нормален инвеститор, който ще си държи цялата сграда без купувачи, и ще пусне апартаментите за продажба след завършване, за да вземе някой лев отгоре. Времето е пари. Много грешите. Без парите как ще дофинансират строежа или ще започнат паралелно друг? Не си мислете, че инвеститорите имат една маза с пачки и плащат всичко кеш.

Най-най хубавите апартаменти се купуват още преди да е обявена рекламната камания на комплексите. Просто хубавите се купуват малко след това. След акт 16 остават свободни само апартаменти със сериозни компромиси.

А това за 50-60% спад в цените е направо смехотворно и  осмокласник трудно би се хванал.

# 5
  • София
  • Мнения: 38 477
Ако е нещо готово и имате пари за 50/50, да. Иначе, на зелено, червено, акт 14,15 или не знам какво - не.
Ама готово. С минимален ремонт.

# 6
  • Мнения: 141
Диди, това не е "някакъв инвеститор". Това е ТИМ, дето притежават летището, корабостроителницата, повечето стокови борси, цялата крайбрежна линия, имат собствена банка и още супурнайсе имота... Тия имат достатъчно, за да те бият не с пачки, а с куфари с пари по главата от Варна до София и обратно... При смешните лихвени проценти от 3-4% годишно за какво им е да продават с 50-60% по-евтино, за да вземат парите една година по-рано?!? Единствената причина, поради която продават на зелено може да бъде, че очакват след една година цените на завършено ново строителство да са под €1000 на квадрат.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 5 156
Аз съм варненка, не ми обяснявай на мен какво е ТИМ. Joy Отговорът на въпроса ти вече съм го написала.

# 8
  • Мнения: 141
И какво ми написа? Че ТИМ нямат пари да си дофинансират строежа на една 15-етажна кооперация? Grinning

# 9
  • София
  • Мнения: 38 477
Те може и да имат. Въпросът е дали искат да ги инвестират в това. Или просто ще се възползват от кризата и няма да го довършат.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 5 156
Написах, че е много по-изгодно постоянно да въртят парите и да финансират нови и нови проекти.  Ако наистина мислиш, че има някаква изгода в това да държиш 15 етажа сграда "празна" за година, нямам какво повече да ти кажа, нека прекратим дискусията. Simple Smile Останалите потребители ще ме разберат.

# 11
  • Мнения: 141
Те може и да имат. Въпросът е дали искат да ги инвестират в това. Или просто ще се възползват от кризата и няма да го довършат.
Ще го довършат. Вече изкопаха дупката и наливат основите...

Диди, ти можеш ли да смяташ? За да е по-изгодно да продаваш на зелено днес, а не след година с 60% горница, трябва чистата годишна печалба от вложените средства за една година да е над 60%. Я ми обясни в кой бизнес е възможно това?

# 12
  • София
  • Мнения: 38 477
Ама то на дупка и основи ли е? Мале мале. 
Сигурно съм с остарели разбирания, ама ако ще влагам 100 бона искам око да види, ръка да пипне.

# 13
  • Мнения: 141
Още е на дупка и кофраж за основите. Обаче всичко беше продадено още преди да започнат да копаят дупката... Все пак - това е първа линия до Морска градина. В цяла Варна има общо десет 15-етажни блока с такова разположение плюс един хотел - "Димят". "Петият елемент" е 11-тата жилищна сграда от този тип и ще бъде значително по-луксозно изпълнение от старите, които са от соц. време.

Последна редакция: ср, 15 апр 2020, 00:35 от ScroolLock

# 14
  • Мнения: 1 305
Ама то на дупка и основи ли е? Мале мале.  
Сигурно съм с остарели разбирания, ама ако ще влагам 100 бона искам око да види, ръка да пипне.
При нас всичко е готово. Остават само вътрешните врати.
...и актовете , които в създалата се ситуация, се бавят Simple Smile

# 15
  • София
  • Мнения: 38 477
Ох, пак е кофти. Имам близки архитекти и са ми разказвали какви врътки са. Дано да стане де!

# 16
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Аз съм варненка, не ми обяснявай на мен какво е ТИМ. Joy Отговорът на въпроса ти вече съм го написала.
Отговорът ти на въпросът му, звучи смехотворно.
Да , правилно 8-мо класник би се смял, защото хал хабер си няма от икономика.
Айде да видим какво реално се случва в строителството:
- повишени цени на материалите ( от януари, заради ковид в Китай)
- намалени доставки днес. Материалите са в България. До миналия месец се доставяха 30 камиона, последната седмица нула...една голяма нула.
И ела ми кажи, че осмокласник ще ми се смее. Той може да се смее, но като майка му няма възможност да си плаща кредита, смехът му бързо ще секне..

Към авторката. Ако имаш пари в кеш, изчакай

# 17
  • Мнения: 54
Здравейте!
С оглед сложната ситуация е трудно да се правят каквито и да е прогнози. Относно банките, смятам, че ще започнат пестепенно да ограничават кредитите и процента на финансиране при закупуването на жилище. Както и Вие писахте, ще се дават кредити след получен Акт 14-15, защото вероятно ще има не малко строежи в начален етап на строителство, които ще бъдат замразени, а е естествено банките да искат да се подсигурят. Лихвите почти сигурно ще се вдигнат поне малко. Информацията, която имам е, че за момента се дават кредити, но има известно забавяне.
Относно дали сега е моментът - зависи колко много Ви харесва избраното жилище. Ако го усещате като Вашето място, няма какво да се колебаете. Друг е въпроса ако се надявате да намерите нещо по-евтино. Сега, че ще има спад в цените на недвижимите имоти, едва ли някой се съмнява в това. В една друга тема някой беше писал за дефлация и инфлация във времена на криза. По време на криза голяма част от населението обеднява и се мисли предимно за оцеляване - търсят се стоки от първа необходимост и това води до неминуемо поскъпване в стоките от този тип. На далеч по-заден план минават търсенето на имоти, били то с цел живеене или инвестиция – именно заради неяснотата колко време ще продължи всичко и какви корекции ще има на пазара.
Аз на ваше място бих изчакал. Причината да мисля така не е очакването цените да паднат много. В София особено не виждам как може да се случат корекции по-големи от порядъка на 15-20%. Опасенията ми са свързани по-скоро с тегленето на голям кредит на прага на една дълбока, световна, финансово-икономическа криза, от която никой няма представа кога ще излезем и колко време ще се възстановяваме. За момента е по-добре да изчакате, да имате пари в наличност в случай на нужда, а при късмет може и в даден момент по-хубава сделка да се появи на хоризонта. Не ангажирам никой с мнението си, а се старая да изхождам от обективни факти.
Желая Ви късмет с решението и ще се радвам да споделите как са се развили нещата.

# 18
  • Мнения: 1 305
Благодаря за мнението!
 Днес говорихме със строителя и другата седмица ще имат акт 15. Смятаме да се възползваме, докато все още има добри условия по кредитите. Жилището е много качествено и разумно проектирано, партер с 80кв дворче, вътрешни врати, включено отопление и троен стъклопакет и що-годе на разумна цена спрямо сегашните цени. Сиреч ни остава само обзавеждането. Затова ще действаме, защото ако дочакаме спад с 15-20% до две години, половината от тези пари ще идат за наем и след това кой знае за още какво, а това, което го имаме за самоучастие тогава може вече да няма стойност.

# 19
  • Мнения: 2 113
Стига да ви харесва, да се чувствате спокойни с мисълта за имота, да сте видели документите на сторителя, да може да ви предаде владението на имота в обозримо бъдеще, независимо от документите ( не ми скачайте, знам какво говоря) , да е с нормална планировка и квадратура, действайте си.  Възможно е да има спад, но аз не бих го нарекла спад, а разслояване на имотите на пазара. Ще станат реални разликите нежду реален тристаен и двустаен с приспособена тераса, коридори и пр., реална грасониера и такава, наречена двустаен и пр.
Друг фактор, който не виждам да се коментира: При криза хора, които губят добрата си работа в страната или намаляват приходите от нея, биха се ориентирали към влагане в имот в по-големите градове, а не в подобряване на жилищните си условия в по-малък град. Обожавам млаките градове, но тук коментирам тенденции, а не своите пристрастия.
За София реален спад не виждам, само диферециране на цените според имота, което за някои имоти ще изглежда като спад.
Горещите подръжници на внушението  "след месец имотите ще са по два за лев, не купувайте сега", ми звучат малко като " даже да си си харесал партньор и да си щастлив, не се жени, не е моментът, утре ще дойдат по-добри опции".
Въпросите, които ви вълнуват, са уместни. Ако може ваш адвокат да види условията на договорите с банката и да намали рисковете ако банката се съгласи на редакции  с оглед ситуацията.
Животът също тече,  не е спрял и ако ще си решиш проблема с жилището и с грижата по набавянето му, реши го.

Последна редакция: пн, 20 апр 2020, 17:13 от Deborana

# 20
  • Мнения: 36
Тъй като онзи ден пусках запитване за “Петият елемент” цените са 1300 - 1400 евро на квадрат, като се има предвид, че говорим за 3-ти етаж на сградата, със сигурност с качване на етажа се качва и цената. Свободни апартаменти има все още, не всичко е продадено, а паркоместата са по скромните 13 500 евро. Което за сграда, която все още е “на копка” както се казва и ще се нанеса след 2г. ми се струва меко казано много. Иначе смятан, че комплексът ще бъде наистина страхотен.

# 21
  • Мнения: 481
Тъй като онзи ден пусках запитване за “Петият елемент” цените са 1300 - 1400 евро на квадрат, като се има предвид, че говорим за 3-ти етаж на сградата, със сигурност с качване на етажа се качва и цената. Свободни апартаменти има все още, не всичко е продадено, а паркоместата са по скромните 13 500 евро. Което за сграда, която все още е “на копка” както се казва и ще се нанеса след 2г. ми се струва меко казано много. Иначе смятан, че комплексът ще бъде наистина страхотен.

Аз преди няколко месеца като бях гледал всичко с фронтална панорама беше заето. Интересно ми е какво го прави този комплекс страхотен. Намене ми напомня на сградата на общината.

# 22
  • Мнения: 36
Просто си мисля че ще е добро място за живеене, но докато не го видя не мога да съм сигурна. Ще го видим като го издигнат.

# 23
  • Мнения: 21
В никакъв случай:
-с ипотека;
-на акт 14;
-партер (ще си хвърлят фасовете в градинката);
-несигурност от Ковид-19.
Сега сме в рецесия+дефлация, изчакайте поевтиняването (вече ви го казаха) и е възможно само с вашите пари да купите. Капарото е малко, прежалете го.

# 24
  • Мнения: 2 072
Ако се отнася за София, не мисля, че цените ще паднат много. Според мен ще има застой, защото хората ще се въздържат да взимат жилищни кредити, продавачите няма да искат да продават на ниски цени, а банките ще затегнат отпускането на кредити ( предвид работата на хората).
Така си мисля аз.

# 25
  • Мнения: X
Не съществува нормален инвеститор, който ще си държи цялата сграда без купувачи, и ще пусне апартаментите за продажба след завършване, за да вземе някой лев отгоре. Времето е пари. Много грешите. Без парите как ще дофинансират строежа или ще започнат паралелно друг? Не си мислете, че инвеститорите имат една маза с пачки и плащат всичко кеш.

Скрит текст:
Най-най хубавите апартаменти се купуват още преди да е обявена рекламната камания на комплексите. Просто хубавите се купуват малко след това. След акт 16 остават свободни само апартаменти със сериозни компромиси.

А това за 50-60% спад в цените е направо смехотворно и  осмокласник трудно би се хванал.
Ситихоумгруп така направиха със сградата си в Иван Вазов, другите ги продаваха на зелено, но тази -не. В Лозенец също знам за такива строежи. Много рядко са, вярно е, но ги има, обикновено на супер топ места, където инвеститорът има някаква сигурност, че е се изкупят на тези много високи цени (дали е така, предстои да видим, за Иван Взов говоря, в Лозенец си ги продадоха, ама беше преди години). А и цените им са ужасни, факт.
Скрит текст:
Здравейте!
С оглед сложната ситуация е трудно да се правят каквито и да е прогнози. Относно банките, смятам, че ще започнат пестепенно да ограничават кредитите и процента на финансиране при закупуването на жилище. Както и Вие писахте, ще се дават кредити след получен Акт 14-15, защото вероятно ще има не малко строежи в начален етап на строителство, които ще бъдат замразени, а е естествено банките да искат да се подсигурят. Лихвите почти сигурно ще се вдигнат поне малко. Информацията, която имам е, че за момента се дават кредити, но има известно забавяне.
Относно дали сега е моментът - зависи колко много Ви харесва избраното жилище. Ако го усещате като Вашето място, няма какво да се колебаете. Друг е въпроса ако се надявате да намерите нещо по-евтино. Сега, че ще има спад в цените на недвижимите имоти, едва ли някой се съмнява в това. В една друга тема някой беше писал за дефлация и инфлация във времена на криза.
По време на криза голяма част от населението обеднява и се мисли предимно за оцеляване - търсят се стоки от първа необходимост и това води до неминуемо поскъпване в стоките от този тип. На далеч по-заден план минават търсенето на имоти, били то с цел живеене или инвестиция – именно заради неяснотата колко време ще продължи всичко и какви корекции ще има на пазара.
Скрит текст:
Аз на ваше място бих изчакал. Причината да мисля така не е очакването цените да паднат много. В София особено не виждам как може да се случат корекции по-големи от порядъка на 15-20%. Опасенията ми са свързани по-скоро с тегленето на голям кредит на прага на една дълбока, световна, финансово-икономическа криза, от която никой няма представа кога ще излезем и колко време ще се възстановяваме. За момента е по-добре да изчакате, да имате пари в наличност в случай на нужда, а при късмет може и в даден момент по-хубава сделка да се появи на хоризонта. Не ангажирам никой с мнението си, а се старая да изхождам от обективни факти.
Желая Ви късмет с решението и ще се радвам да споделите как са се развили нещата.
Не знам кой го разпространява това, но то няма икономическа логика. Имотът всъщност също е стока от първа необходимост - все пак хората както трябва да ядат, така трябва и да имат покрив, не могат да пасат лапад и да живеят под моста, нали така? В този смисъл наемът (съответно ипотечната вноска) е също толкова важен, колкото и сиренето, поне в София, където голямата част от хората под наем са от провинцията и няма при кого да отидат да живеят. А са в София заради препитанието си.  Не правя прогнози, но не виждам логика сиренето да поскъпва, а наемът/ипотечната вноска/съответно цената на имота да намалява. Или и двете ще растат, или и двете ще намаляват, не е задължително с еднакъв темп, но посоката не мисля, че може да е различна.
Хората може да не купуват и да изчакват, но наем ще трябва да плащат през това време, и ако не им отпускат кредити, това пък ще подпомогне покупките за инвестиция. Нещата за взаимно свързани. Ще видим как ще се развият събитията.

Последна редакция: вт, 21 апр 2020, 20:37 от Анонимен

# 26
  • София
  • Мнения: 30 142
.....
За София реален спад не виждам, ......
Само от месец сме в ИП. Нека мине ИП, за да се оценят щетите, че оттам и цените. Време трябва.

# 27
  • Мнения: 2 113
.....
За София реален спад не виждам, ......
Само от месец сме в ИП. Нека мине ИП, за да се оценят щетите, че оттам и цените. Време трябва.

Изразът е употребен в смисъл на "не виждам в бъдеще", а не че не виждам като резултат от извод след анализ на случилото се през изтеклия месец. Коректният коментар предполага  прочитането и разбирането на цялото изречение, абзац и пр.

Написала съм:  За София реален спад не виждам, само диферециране на цените според имота, което за някои имоти ще изглежда като спад.

Четенето с разбиране не е излишно нещо, научете го.

# 28
  • Мнения: 1 305
Привет,
Инвеститорът другата седмица ще има акт 15. Банката е съгласна да ни дофинансира, защото имаме 50% за самоучастие и фирмата е в техен списък за доверен инвенститор. Ние си мислим, че ще поевтинее некачественото строителство, а това, което си заслужава ще мръдне незначително. На фона, че плащаме квартира, която е почти колкото бъдещия заем— не си заслужава чакането.
Сега въпросът ни е дали да е законна или договорена ипотека. Ще поразучим и държим в течение Simple Smile

# 29
  • София
  • Мнения: 30 142
.....
За София реален спад не виждам, ......
Само от месец сме в ИП. Нека мине ИП, за да се оценят щетите, че оттам и цените. Време трябва.

Изразът е употребен в смисъл на "не виждам в бъдеще",
Скрит текст:
а не че не виждам като резултат от извод след анализ на случилото се през изтеклия месец. Коректният коментар предполага  прочитането и разбирането на цялото изречение, абзац и пр.

Написала съм:  За София реален спад не виждам, само диферециране на цените според имота, което за някои имоти ще изглежда като спад.

Четенето с разбиране не е излишно нещо, научете го.
О, много добре Ви разбрах даже! Аз твърдя, че в бъдеще ще се види и то доста добре. Засега всичко е в застой, кривата ще тръгне рязко надолу след падане на ИП. Нека почакаме и ще видим.

# 30
  • София
  • Мнения: 9 920
Благодаря за мнението!
 Днес говорихме със строителя и другата седмица ще имат акт 15. Смятаме да се възползваме, докато все още има добри условия по кредитите. Жилището е много качествено и разумно проектирано, партер с 80кв дворче, вътрешни врати, включено отопление и троен стъклопакет и що-годе на разумна цена спрямо сегашните цени. Сиреч ни остава само обзавеждането. Затова ще действаме, защото ако дочакаме спад с 15-20% до две години, половината от тези пари ще идат за наем и след това кой знае за още какво, а това, което го имаме за самоучастие тогава може вече да няма стойност.
 "Сиреч ни остава само обзавеждането. " Grin Sweat Smile Тези от САГ вече и плочки и санитарен фаянс ли слагат...
Моя приятелка си взе на зелено и уж от 1 година е готов, а още не може да заживее от ремонти и проблеми от строежа... не знаех че партер е нещо особено. бих го взел на 2/3 от цената и то за инвестиция...  Rolling Eyes
Та, аз ако сега ще купувам (при разгаряща се криза) ако съм си представял да взема нещо на зелено  в някакъв момент - то вече този вариант не съществува.
...чак и 11 лайка. Thinking

# 31
  • София
  • Мнения: 30 142
Тъкмо това щях да пиша и аз, че ремонтите след това са хем времеемки, хем скъпи. Хубаво е да се отделят финанси и за тях.

Иначе честито за новия дом!

# 32
  • Мнения: 8 803
Интересна тема и ме вълнува.
Въпрос: какъв спад очаквате процентно на жилищата?
Мислите ли, че много хора, които са дали някаква начална сума ще се откажат, заради безработица, стеснени финанси и т.н? Чудя си дали ще има много откази при начален етап, за изплатените вече, макар и със заем не мисля, че ще има промени.
Мислите ли, че при вече започнат строеж на основи цените на жилищата може да бъдат преосмислени от строителя, при положение, че готовите явно ще паднат?

# 33
  • София
  • Мнения: 38 477
Според мен, старите сделки са приключили и няма да се пипат.
В момента няма сделки.
Когато има нови, тогава ще се видят реалните нови цени.

# 34
  • София
  • Мнения: 30 142
И според е много рано за прогнози. Силно се надявам да няма много хОра, които да са теглили огромни кредити, които трудно ще обслужват. Това е първото затруднение, което очаквам. Тези с готовите пари не са застрашени.

# 35
  • Мнения: 2 072
И според е много рано за прогнози. Силно се надявам да няма много хОра, които да са теглили огромни кредити, които трудно ще обслужват. Това е първото затруднение, което очаквам. Тези с готовите пари не са застрашени.

Какво разбирате под “огромни кредити, които трудно ще обслужват” за жилище?

# 36
  • София
  • Мнения: 30 142
Скрит текст:
И според е много рано за прогнози. Силно се надявам да няма много хОра, които да са теглили огромни кредити, които трудно ще обслужват. Това е първото затруднение, което очаквам. Тези с готовите пари не са застрашени.
Какво разбирате под “огромни кредити, които трудно ще обслужват” за жилище?

Имам предвид, че самоучастието им е малко, вноските високи, а някой от сем-то, ако не и двамата, остават без доходи. Аз познавам хОра, които са теглили огромни за доходите си (подчертавам) кредити за 15+ години т.е. остава им задължителният минимум на член от сем-то.

# 37
  • Мнения: 14 629
Цитат
Мислите ли, че при вече започнат строеж на основи цените на жилищата може да бъдат преосмислени от строителя, при положение, че готовите явно ще паднат?
Да,със сигурност.Моя позната искаше да си купи на определено място.Мин.лято още копаели дупката-1200еу.Есента-1450еу.Този месец промоция-920еу.Пак няма да си купи,защото не успя да продаде имота,в който живее.

# 38
  • София
  • Мнения: 9 920
Цитат
Мислите ли, че при вече започнат строеж на основи цените на жилищата може да бъдат преосмислени от строителя, при положение, че готовите явно ще паднат?
Да,със сигурност.Моя позната искаше да си купи на определено място.Мин.лято още копаели дупката-1200еу.Есента-1450еу.Този месец промоция-920еу.Пак няма да си купи,защото не успя да продаде имота,в който живее.
Интересно - и подозрително... дали става дума за един клас жилище или са остатъците? На кой акт е?

# 39
  • София
  • Мнения: 4 668
Цитат
Мислите ли, че при вече започнат строеж на основи цените на жилищата може да бъдат преосмислени от строителя, при положение, че готовите явно ще паднат?
Да,със сигурност.Моя позната искаше да си купи на определено място.Мин.лято още копаели дупката-1200еу.Есента-1450еу.Този месец промоция-920еу.Пак няма да си купи,защото не успя да продаде имота,в който живее.
Интересно - и подозрително... дали става дума за един клас жилище или са остатъците? На кой акт е?
И аз така мисля!
Също, да добавя въпрос, кой квартал, какво изложение и етаж са апартаментите?
Друго подозрително е, че цяла година от дупката, жилищата още се продават.
1450 на зелено са обикновено много големи фирми, с много големи проекти, качествено строителство, добри локации и тн.
Да не се окаже 1450 пентхауса, с южна гледка към парка/езерото/планината, а 950 партерно офисче, преустроено на апартамент за инвалиди (по новите изисквания), с външен вход, гледащо колите и паркоместата, и с вход, минаващ през тях.

# 40
  • Мнения: 834
На база факта, че ТИМ, които притежават едва ли не половин Варна и имат пре-пре-предостатъчно пари, предпочитат да продават на зелено по €1000 за квадрат и да вземат парите днес, вместо да изчакат една година и да продават поне с 50-60% нагоре.
Кога точно цените са били 1000Е на квадрат?
Не на зелено ами на тъмно зелено съм ги гледал там апартаментите и такова нещо не е имало. Около 1300 Е и нагоре бяха в зависимост от големината.

# 41
  • Мнения: 481
Цитат
Мислите ли, че при вече започнат строеж на основи цените на жилищата може да бъдат преосмислени от строителя, при положение, че готовите явно ще паднат?
Да,със сигурност.Моя позната искаше да си купи на определено място.Мин.лято още копаели дупката-1200еу.Есента-1450еу.Този месец промоция-920еу.Пак няма да си купи,защото не успя да продаде имота,в който живее.
Интересно - и подозрително... дали става дума за един клас жилище или са остатъците? На кой акт е?
И аз така мисля!
Също, да добавя въпрос, кой квартал, какво изложение и етаж са апартаментите?
Друго подозрително е, че цяла година от дупката, жилищата още се продават.
1450 на зелено са обикновено много големи фирми, с много големи проекти, качествено строителство, добри локации и тн.
Да не се окаже 1450 пентхауса, с южна гледка към парка/езерото/планината, а 950 партерно офисче, преустроено на апартамент за инвалиди (по новите изисквания), с външен вход, гледащо колите и паркоместата, и с вход, минаващ през тях.

1450 еур за Варна си е цифра. Аз изобщо не се учудвам. Има доста апартаменти в този ценови диапазон които стоят с години.

# 42
  • Мнения: 480
Една презентация на проф. Красимир Петров от 08.02.2020г. за размисъл,  преди коронакупона у нас  - Балонът при НИ в България
https://www.youtube.com/watch?v=x4f2D5hv_UY&t=4s

# 43
  • София
  • Мнения: 4 668
Скрит текст:
Една презентация на проф. Красимир Петров от 08.02.2020г. за размисъл,  преди коронакупона у нас  - Балонът при НИ в България
https://www.youtube.com/watch?v=x4f2D5hv_UY&t=4s

Е, щом ще копираме в различни теми, да си копирам и аз отговора Simple Smile

Готин човек!
Има дар слово. Опитът му на преподавател си казва думата. Започнах да го гледам видеото, и съм на 20тата минута. А е 2 часа. Сериозна работа. А уж линкчетата бяха препоръчителни, за да се пести време на съфорумците.
Полюбопитствах повечко за това видео. Обзе ме едно съмнение. Отворих го в Youtube страницата и се зачетох в коментарите. Още първите няколко бяха много смислени, и казваха това, което и аз мисля. А други, носеха нова информация, която аз не знам, а е любопитна. Позволявам си да ги цитирам тук. А видеото ще гледам на части.

Цитат
Димитър Александров
15 hours ago (edited)
Този човек говори абсол=тни глупости, без да си е направил труда да проучи пазара в България. Противоречи си сам на себе си. Да беше се поинтересувал, колко е себестойността на строителството и след това да ми говори какво е било педи Христа или в Конго.
...
increce
increce
2 months ago
Д-р Красимир Петров още през 2012 г. говореше за имотен балон в България и в частност в гр. София. Видеата си стоят в youtube. Още тогава уж се чакаше срив до 1-2-3 години, но този срив така и не дойде. Вече е 2020 г., а цените са още по-високи. Срив няма и да има, освен в съзнанието на доктора.


С политиката която водят ЕЦБ и ФЕД и нулевите лихви, за които няма никакъв изглед вече да се отлепят от дъното, защото ще се срине всичко, цените на имотите ще се покачват и покачват до безкрайност. Японците си живеят така вече над 30 години и нито им се е сринал имотния пазар, нито нищо.


Теориите на доктор Петров са само преразказ на стари учебници по икономика, които нямат нищо общо със съвременната реалност на нулеви лихви, просто защото никога в историята не е имало нулеви лихви. Това прави всички теории от старите учебници напълно безполезни.
...

raniaaaful
2 months ago
Четох в руски сайт репортаж за младо японско семейство, което посочи, че въпреки факта, че цените на имотите в Токио падали всяка година, вече двадесетина години поред, те изтеглили ипотека и си купили жилището.
...
Александър Иванов
17 hours ago
Въпроса е да уцелиш тайминга, а не да си говориш по принцип. То спад все някога ще има и на теория ако говориш за спад постоянно, все някога ще познаеш. Ако този Петров наистина 2012-2013 е говорил за балон, а тогава реално беше дъно, то той е пълна нула като "познавач". ако някой 2012 е повярвал на Петров и не е купил, а чакал срив, то той е на голяма загуба и с основание ще разбие голямата уста на този псевдо "разбирач".

Любопитно е, този професор Красимир Петров, казва, че е търгувал с акции.
Продължил ли е някаква дейност, търговия с акции, с имоти? След като предсказва балони, ще може да купува на спад и да продава на възход. Има ли нещо спечелено? От 20години поне се занимава професионално (2000та, май беше казал) Има хора направиха бая милиони за тези години. В края на краищата, начетеността е хубаво нещо, но и някакви резултати трябва. Дори да не са топ приоритет.

Ето малко линкчета и  от мен:
Бъдещите финансови балони - Boom and Bust 03.05.2015
проф. Красимир Петров, преподавател по икономика и финанси в Тайланд
https://www.bgonair.bg/a/108-video/122661-badeshtite-finansovi-b … and-bust-03052015

Наш професор със зловеща прогноза за коронавируса: Целият свят ще се гърчи след 6 месеца, 07 Февр. 202
https://blitz.bg/obshtestvo/nash-profesor-ss-zloveshcha-prognoza … a_news725462.html

# 44
  • Мнения: 14 629
Цитат
Интересно - и подозрително... дали става дума за един клас жилище или са остатъците? На кой акт е?
Нямам идея.не съм аз кандидат купувача,както писах.
Цитат
Също, да добавя въпрос, кой квартал, какво изложение и етаж са апартаментите?
Друго подозрително е, че цяла година от дупката, жилищата още се продават.
1450 на зелено са обикновено много големи фирми, с много големи проекти, качествено строителство, добри локации и тн.
Да не се окаже 1450 пентхауса, с южна гледка към парка/езерото/планината, а 950 партерно офисче, преустроено на апартамент за
И за цената съм се объркала.Извинете ме.Есента е стигнал до 1250.Тогава позната се отчая съвсем.както писах не продаде жилището,от което искаше да се отърве и да купи новото.Изложения и етаж не мога да кажа.Квартала е ''лош център''.Зад Сливница.Мен лично това изобщо не би ме спряло,ако ми харесва някой имот.Локацията изобщо не е лоша.Даже в пъти по-добра от разните му софийски квартали.НО!Не мога да живея с цигани.Някога там преобладаваха стари къщи.Сега има много ново,високо строителство.Около него рушащи се масивни къщи населени с цигани.Не знам какви са тези собственици идиоти,които позволяват такова нещо?Изглежда прибират някой лев наем и пускат племето.Още повече не мога да се начудя на хората,които дават луди пари,за да си купят имот на такова място и по цял ден да слушат викове,да пазаруват в един и същи магазин,да ги срещат по улиците и т.н.Може би продавачи и брокери ги успиват,че това е ''само за малко'' предстои и тези къщи да съборят.Блаженни са вярващите!На някои хора в подобна ситуация им мина живота да се надяват,че е въпрос на ''малко време'' и ще стане по-добре.

# 45
  • Мнения: X
Този кокопапа от инвестора периодично ни навестява, за да ни ограмоти. Как не му омръзна на този човек, не знам Simple Smile Този път изровил пък Петров. Петров от началото на 2000-те говори само за балони и пукване, веднъж на 10 години познава, като счупения часовник Wink

# 46
  • Мнения: 480
Този кокопапа от инвестора периодично ни навестява, за да ни ограмоти. Как не му омръзна на този човек, не знам Simple Smile Този път изровил пък Петров. Петров от началото на 2000-те говори само за балони и пукване, веднъж на 10 години познава, като счупения часовник Wink

Здравейте - дори искам да кажа и мнението си свързано с темата, а не с лични нападки!
Смятам, че най-накрая идва пазара на купувачите!
Проф. Петров правилно прогнозира срив в НИ и той дойде след 2009, но банките не допуснаха да се случи както трябва, а и след фалита на КТБ, българина пренесе парите си в единствения му друг познат инструмент за съхранение на пари и донаду балона Simple Smile.
Днес едва ли е момента за покупка, но определено след 6месеца, когато изтекат банковите ваканции за хората в затруднение, вече може да почне да се оглежда пазара Wink  - но аз бих гледал само с акт 15 и акт 16.
Такава безработица за 3-4 седмици е непозната за модернто общество, толкова затворени бизнеси - дори и да махнат забраните и да рестартират всичко, потребителите ще се въздържат от големи харчове при тази несигурност. Автоиндустрията съкращава, а за нея работят доста заводчета в БГ, авиоиндустрията съкращава, туризма е 15% от БГ икономиката и нашето БВП, представете си за какъв удар говорим. Банките затягат леко финансирането, всички кметове обявиха по-ниски приходи за 1трим, което може да ги накара да вдигнат силно местните данъци и такси през 2021г. и това ще натежи още на понакупилите 2-3-4 имота и чакащи да правят пари през AirBNB  и други Wink

И в заключение края на 2020 и началото на 2021 ще е добър момент за покупка!
Желая Ви здраве!

Последна редакция: пт, 01 май 2020, 17:39 от kokopapa

# 47
  • София
  • Мнения: 38 477
Пилците се броят наесен. Аз бих изчакала септември-октомври. Таман дотогава ще се види и кой ще остане на работа.

# 48
  • София
  • Мнения: 30 142
Пилците се броят наесен. Аз бих изчакала септември-октомври. Таман дотогава ще се види и кой ще остане на работа.
И аз смятам, че чак наесен ще се види кой, как, кога и колко. Да видим банките, купувачите и продавачите как ще реагират на ситуацията.

# 49
  • Мнения: 480
Още една статия по темата :

Добра инвестиция ли са имотите в момента?
https://money.bg/property/dobra-investitsiya-li-sa-imotite-v-momenta.html


Вчера след комуникация с 1-2 агенции, реших че е твърде рано за покупки . Твърде самоуверени и защитаващи  и подкрепящи цената на продавачите са още Wink Ще почакам .

п.п. иначе ако на някой му се слушат още от тезите на проф. Краси Петров , ето ви един разговор от вчера - 1час е макроикономика, след това по конкретно за инвестициите по време на криза
Listen to Инвестиции по време на Covid 19 - Епизод 4 - Красимир Петров by BlockChain.bg on #SoundCloud
https://soundcloud.com/blockchain-bg/investitsii-po-vreme-na-cov … 4-krasimir-petrov

# 50
  • Мнения: 3 746
Нали не очаквате брокери (освен, ако не са ви приятели), да ви кажат да изчакате??
Хем нямат на кой да продадът,ако кажат, че ще дойдат други цени,  хем при по-ниски цени, ще вземат по-ниска комисионна.
Да се четат статии от брокери е доста подвеждащо.

# 51
  • София
  • Мнения: 4 668
Този кокопапа от инвестора периодично ни навестява, за да ни ограмоти. Как не му омръзна на този човек, не знам Simple Smile Този път изровил пък Петров. Петров от началото на 2000-те говори само за балони и пукване, веднъж на 10 години познава, като счупения часовник Wink
Всъщност, аз много обичам да разговарям със специалисти от други области. Слушам с интерес и електронни инженери, и електрически, също и цвилни инженери. Разказват много интересни неща. С които не се засичаш ежедневно.
Въпросът е ... да са ... специалисти Simple Smile
И да има някаква обективност дискусията. А не да го обръщаме на агитки.

# 52
  • Мнения: X
Този кокопапа от инвестора периодично ни навестява, за да ни ограмоти. Как не му омръзна на този човек, не знам Simple Smile Този път изровил пък Петров. Петров от началото на 2000-те говори само за балони и пукване, веднъж на 10 години познава, като счупения часовник Wink
Всъщност, аз много обичам да разговарям със специалисти от други области. Слушам с интерес и електронни инженери, и електрически, също и цвилни инженери. Разказват много интересни неща. С които не се засичаш ежедневно.
Въпросът е ... да са ... специалисти Simple Smile
И да има някаква обективност дискусията. А не да го обръщаме на агитки.
Че Петров е икономист и по образование (аграрна икономика е завършил във ВИИ),  и по професия, предавател по икономика е бил в АУБГ и после някъде в арабския свят, не е от друга област. Но леко чалнат на тема балон на НИ, не знам по каква причина, и само това дрънка. Не знам какъв специалист е, ама досега нито веднъж не е уцелил тайминга, а че икономиката е циклична, го знае всеки, въпросът е да познаеш тайминга на циклите.
И коко-то не го знам по какво е специалист, ама току влезе  да обяснява какви изгодни инвестиции било имало отвъд имотите. Но четейки го изпитвам дълбоко съмнение, че има нещо общо с инженерство или каквито и да било точни науки.

Последна редакция: пн, 11 май 2020, 00:24 от Анонимен

# 53
  • Мнения: 40 905
Когато се говори за инвестиции при криза е много важно да се направи разлика между борсови стоки и имоти. Ако се търси злато, нефт, кафе, жито, мед и други такива те са все еднакви и се гони цена - всеки мечтае да купи на дъното и да продаде на тавана и пей сърце. Ама с имотите не е така - те не са еднакви и даже и човек да уцели дъното (по принцип идеален и много трудно постижим случай) съвсем не се знае какво ще има на пазара на това дъно. Затова според мен при купуването на имот (особено ако е за лично ползване) трябва да се гледат и цената и качеството и ако в момента се намери идеалния имот изчакването може би е лоша стратегия. Иначе на мен например ми се купува злато, защото навремето по кешфлоу причини продадох злато вместо акции за да платя основната вноска за апартамента и сега имам в портфейла си една дупка от няколко стотин грама, обаче чакам, защото нещо много пикови са цените. Но за златото рискът ми е само да не дойде спад, но не и да се свърши хубавото злати и да остане боклук Simple Smile С жилището не е така и разсъжденията на разни макроикономисти не знам колко са полезни, даже и да уцелят тренда - просто при жилищата цената не е всичко и качеството има начин да се оттегля от пазара при спад.

# 54
  • Мнения: 40 905
Всъщност темата за балона се повдига точно от обратните хора - тези, които чакат сгромолясване на цените за да могат тогава да си купят евтини и качествени домове. Другите, които са купили вече или могат да купят сега, само отговарят на писанията за балони, но не тръгват сами да убеждават никого.

# 55
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Всъщност темата за балона се повдига точно от обратните хора - тези, които чакат сгромолясване на цените за да могат тогава да си купят евтини и качествени домове. Другите, които са купили вече или могат да купят сега, само отговарят на писанията за балони, но не тръгват сами да убеждават никого.
Не е точно така. И не става въпрос за балон. Цените на имотите падат в условията на криза.
Ако някой смята точно сега да купува, си е лично негов проблем.

От определено време следя цените в един затворен комплекс в София. Имахме среща с инвеститорът май 2019 - 1300 еур/кв.м. Август същите бяха по 1000 еур/кв.м. Ще напиша колко ще са август 2020. Личната ми прогноза е 700.

# 56
  • Мнения: 7
За кризата сега е ясно, и аз писах по въпроса в същия тон, да не се повтарям. Но за балон се говори от години и цените все са аха, аха да се сринат. Сега спадането дойде по други причини, но феновете на балона викат УРА, дочакахме. Пирова победа, мен ако питат.

Говори се от години, защото от няколко години цените са необосновано високи и голяма част от сделките биват финансирани с кредити - точно "дефиницията" на балон.

# 57
  • Мнения: 40 905
Говори се от години, защото от няколко години цените са необосновано високи и голяма част от сделките биват финансирани с кредити - точно "дефиницията" на балон.

Ама това е съвсем нормално и е така по цял свят - кой купува жилище кеш? Да не би по света да е практика това? Масово се купува с ипотека, но това не значи балон. Виж по-долу една  графика как стои въпросът с ипотеките в ЕС в сравнение с България и ще видиш, че у нас ипотеките са вторите най-високи в ЕС, ама отзад напред Simple Smile

Балон имаме, когато цените на някоя стока растат с темп силно надвишаващ ръста на инфлацията и/или заплатите. А у нас цените на имотите в последното десетилетие изостават от ръста на доходите. Не ме карай отново да търся графика и за това.

# 58
  • Мнения: 222
Говори се от години, защото от няколко години цените са необосновано високи и голяма част от сделките биват финансирани с кредити - точно "дефиницията" на балон.

Ама това е съвсем нормално и е така по цял свят - кой купува жилище кеш? Да не би по света да е практика това? Масово се купува с ипотека, но това не значи балон. Виж по-долу една  графика как стои въпросът с ипотеките в ЕС в сравнение с България и ще видиш, че у нас ипотеките са вторите най-високи в ЕС, ама отзад напред Simple Smile

Балон имаме, когато цените на някоя стока растат с темп силно надвишаващ ръста на инфлацията и/или заплатите. А у нас цените на имотите в последното десетилетие изостават от ръста на доходите. Не ме карай отново да търся графика и за това.



Според теб в западна Европа и САЩ има ли балон или и там е като тук?

# 59
  • София
  • Мнения: 38 477
Според мен, ще паднат цените на старото строителство, от собственик. Пролетта гледах бели панели в Младост 1 А, който е страшно изпаднал квартал и бяха на безумни цени.

Последна редакция: вт, 12 май 2020, 11:00 от Rockstar

# 60
  • Мнения: 834
Всъщност темата за балона се повдига точно от обратните хора - тези, които чакат сгромолясване на цените за да могат тогава да си купят евтини и качествени домове. Другите, които са купили вече или могат да купят сега, само отговарят на писанията за балони, но не тръгват сами да убеждават никого.
Евтини и качествени имоти има и в момента. Просто са две групи които нямат допирна точка. Кредита за имот не е признак за балон разбира се. Аз лично не смятам, че ръста на имотите е бил по-малък от доходите. Тук мненията ни се разминават. Няма да споря, защото не съм уверен. Относно обаче ръста с останалите стоки не смятам, че са свързани. По-големи разходи за стоки от първа беобходимост означават по-малко спестени пари. Излагал съм я тази теория и преди.

# 61
  • София
  • Мнения: 4 668
Не знам как може да ти хрумне, че сегашните цени на имотите се плащат от хора, които спестяват от "храна".

Повечето хора за балона, разсъждавате само с 1 профил семейство/купувач и 1 профил апартамент.
1 Семейство купува 1 жилище.

Това е толкова различно, че няма накъде.
Има огромен % купувачи, които имат много апартаменти, и купуват по много наведнъж още. Има и много хора, които живеят под наем.
Може и на някой да не му се струва "коректно", но това е положението. Целия западен свят е на такива схеми. А вероятно и източния.

Няма как жилищата да са 400Е на квадрат, щото като стигнат още 600 и аз ще съм включил на скорост, банката ми пуска няколко стотин К и веднага ги стопирам. И строителят ще ги продаде на мен. След това ги пускам под наем. А тоя, дето чака катастрофа на балона, и цени от преди 20 години ще продължи да чака. Докато живее под наем при мен или при друг колега.
Пазарът за жилища стана вече не само за единични купувачи. Няма как да го мерите по тоя начин. Абсурдно е.

Съответно, това влече много маймуни по клоните.
И производителите и продавачите на бетон и желязо казват "Ааа, ама ти ся еди колко си печелиш, ама другите строители са на зор и ми купуват желязото; Хоп, и вдигат цените".
Строителните работници също.
Продавачите на парцелите, също.
Фъндъкова с таксите, също.

Всички довършителни майстори, плочкаджии, шпакловчици и бояджии, също.
Взимат 2но и 3но. И аз плащам ... Щото има глад на кадри. Даже ги търпя да ме лъжат и крадат. И да ме зарязват по средата на нищото. И търся други. Продължавам ... късам нерви, плащам загуби и пак продължавам. Казват ми, ти ся колко ще взимаш от тоя апартамент наем!? Ааа, а на нас колко ни даваш!? Я, дай още!

И парите се пръскат. И много различни хора захлебват. Така работи икономиката.
Няма как да е без пари. Без пари, само в соца. Гласува се с парите. Който плаща, той казва какво и къде да се прави.

Последна редакция: вт, 12 май 2020, 11:25 от Танграта

# 62
  • Мнения: 222
Не знам как може да ти хрумне, че сегашните цени на имотите се плащат от хора, които спестяват от "храна".

Повечето хора за балона, разсъждавате само с 1 профил семейство/купувач и 1 профил апартамент.
1 Семейство купува 1 жилище.

Това е толкова различно, че няма накъде.
Има огромен % купувачи, които имат много апартаменти, и купуват по много наведнъж още. Има и много хора, които живеят под наем.
Може и на някой да не му се струва "коректно", но това е положението. Целия западен свят е на такива схеми. А вероятно и източния.

Няма как жилищата да са 400Е на квадрат, щото като стигнат още 600 и аз ще съм включил на скорост, банката ми пуска няколко стотин К и веднага ги стопирам. И строителят ще ги продаде на мен. След това ги пускам под наем. А тоя, дето чака катастрофа на балона, и цени от преди 20 години ще продължи да чака. Докато живее под наем при мен или при друг колега.
Пазарът за жилища стана вече не само за единични купувачи. Няма как да го мерите по тоя начин. Абсурдно е.

Съответно, това влече много маймуни по клоните.
И производителите и продавачите на бетон и желязо казват "Ааа, ама ти ся еди колко си печелиш, ама другите строители са на зор и ми купуват желязото; Хоп, и вдигат цените".
Строителните работници също.
Продавачите на парцелите, също.
Фъндъкова с таксите, също.

Всички довършителни майстори, плочкаджии, шпакловчици и бояджии, също.
Взимат 2но и 3но. И аз плащам ... Щото има глад на кадри. Даже ги търпя да ме лъжат и крадат. И да ме зарязват по средата на нищото. И търся други. Продължавам ... късам нерви, плащам загуби и пак продължавам. Казват ми, ти ся колко ще взимаш от тоя апартамент наем!? Ааа, а на нас колко ни даваш!? Я, дай още!

И парите се пръскат. И много различни хора захлебват. Така работи икономиката.
Няма как да е без пари. Без пари, само в соца. Гласува се с парите. Който плаща, той казва какво и къде да се прави.

И след като разбираш как работи икономиката, значи знаеш че има цикли на възход и падение. Всичко което описа е валидно в периода на възход... сега опиши периода на падение.

Тези цикли са неизбежни поради редица фактори, но най-вече поради факта че масата от народа не може да си прави сметката и потребява неща, които не може да си позволи. А когато добавим и страха като психологически елемент, нещата стават абсолютно непредвидими.

Един обикновен въпрос - колко общо имота даваш под наем и колко от твх купи в периода 2010-2015? Може и в проценти да ми отговориш...

# 63
  • Мнения: 40 905
Добре е, че говориш за цикли. Но цикъл е ей това:



А срив е ей това:



Различно е, нали? А тук някои хора все сривове/пукане на балони сънуват.

# 64
  • София
  • Мнения: 4 668
До края на 2016та се намираха много добри цени. До тогава са ми около 90% от нещата. След това,  2 гаража за лично полване, сегашния ми апартамент, в който живея и 1 имот със сантиментална стойност.
Сегашния ми апартамент го взех лятото на 2017та. Като цената беше около 500Е на квадрат с акт 16. Със супер добра локация, също и качество на изпълнението. Ако извадиш терасите, вътрешната площ ми излизаше 800Е на квадрат. Което също беше добра цена за периода.

Но това не обяснява 100% от пазара.

Това, че имотите са трудни, дори невъзможни за позволяване не е признак за балон. Пък и да е признак, не се знае до колко е реален.
В западния свят има много такива примери, за такива градове с гигантски скокове в цените. Там не обикновено семейство, а семейство ИТ-та не може да си купи, или едвам си купува жилище. Масовият работещ човек дори и не може да си помисли за собствено жилище. Градове като Ванкувър, Торонто, ЛА, Ню Йорк.
Там един апартамент ти е 1млн. Инженер с висше образование не може да вземе ипотека и да си купи апартамент.

И там го чакат балона от едно 20 години, ама не идва и не идва. А китайците пренасят кеш от Китай и купуват жилища на килограм. Емигрантски пари. Не ги интересува, че Джо не може да си купи собствено жилище в собствената си държава.

Не си мислете, че само в България ги има тия аномалии, и само тук има (дискусии за) "балони".

Колкото до циклите и спадовете в икономиката, съгласен съм напълно.
Сега остава да дадеш примери за тия спадове, щото аз не ги виждам (за сега).

Разликата между "понякога има спадове" и "от днес, до след 5 години икономиката ще все надолу" е от земята до небето Simple Smile
Пак казвам. Паднат ли цените, най-напред ще купят тия с повечето пари. А те не говорят за балони. А продължават да си движат другия бизнес. И не са спирали.

Последна редакция: ср, 13 май 2020, 09:59 от Танграта

# 65
  • Мнения: 40 905
5 години надолу е много време, няма да го бъде. А спадът колко ще е не знам. Но аз говорех за срив в примера си, а сривовете не траят дълго.

# 66
  • София
  • Мнения: 4 668
Ами едно един срив.
Индекса на 500те най-големи компании в щатите
На 23 Март е бил 2237. Историческият му рекорд е 3386 (19 Фев 2020)
Вчера е бил 2930. На 10 Октомври 2019 е бил, колкото е сега. Около 2930.

Та от историческия максимум, до минимума на срива, е паднал с 1- 2237 / 3386 = 34%
След това, за месец и половина (днес) се е вдигнал обратно до 1- 2930 / 3386 = 13.5% по-ниско от историческия максимум. Т.е. почти 2/3ти възстановяване.

Забелязва се също, че само до преди 6 месеца, в средата на октомври, стойността му е била като днес.
Е, къде е тая катастрофа, че нещо не я виждам? Имаше, мина и замина.

С Nasdaq е дори още по-фрапиращо.
1- 9200/9800, индескса е само на 6% от историческия си максимум.

Отворен съм за други примери, показващи друго.

графика:
Скрит текст:

Последна редакция: вт, 12 май 2020, 15:49 от Танграта

# 67
  • Мнения: 222
Добре е, че говориш за цикли. Но цикъл е ей това:



А срив е ей това:



Различно е, нали? А тук някои хора все сривове/пукане на балони сънуват.

Да, съгласен съм със забележката. Говоря за срив, защото се случи ковид19, авинаги след глобален катаклизъм рецесията е доста рязка, което за мен си е срив.

@ЧС: Отделно 2008 свиване ли беше или срив?

@Танграта - ето виждаш ли, последните 4 години, където цената стана 1200-1700е/кв не си купувал - защо? Не е изгодно нали?

Колкото до пазарите - в момента все още се печатат пари и се дават стимули... нормално е това да държи пазарите нагоре... всяка криза е така.

Последна редакция: вт, 12 май 2020, 16:11 от tean

# 68
  • София
  • Мнения: 4 668
"Глобален катаклизъм"!? Flushed
Като при изчезването на динозаврите?  Animal TurtleAnimal TurtleAnimal Turtle

# 69
  • Мнения: 222
"Глобален катаклизъм"!? Flushed
Като при изчезването на динозаврите?  Animal TurtleAnimal TurtleAnimal Turtle

Целия свят беше под карантина за 2 месеца... според теб това какво е? При все че всички бизнеси оперират с минимален буфер и едни два смешни месеца изкараха много бизнеси от играта. Да, няма милиони умрели, но страха и липсата на подготовка си бяха достатъчни да бутнат изкуствения растеж и привидната стабилност.

# 70
  • София
  • Мнения: 4 668
Кои бизнеси излязоха от играта? Продавачите на царевица и слънчоглед по плажа.
Толкова им е бил бизнеса. Инвестирали ли са преди това в тоя бизнес? Купили ли са машини, цехове за милиони, които ще загубят? Да имаш едни гащи на гъза си, и една кофа с царевица не е много рисково. Ще се преквалифицираш в друга сфера. Празно няма да остане.
Да, няма милиони умрели, но страха и липсата на подготовка си бяха достатъчни да бутнат изкуствения растеж и привидната стабилност.
Точно обратното! Страха мина и замина. И изкуствения и привиден срив и нестабилност си отиват.
Отново има растеж.

# 71
  • Мнения: 40 905
Та от историческия максимум, до минимума на срива, е паднал с 1- 2237 / 3386 = 34%
След това, за месец и половина (днес) се е вдигнал обратно до 1- 2930 / 3386 = 13.5% по-ниско от историческия максимум. Т.е. почти 2/3ти възстановяване.

Забелязва се също, че само до преди 6 месеца, в средата на октомври, стойността му е била като днес.
Е, къде е тая катастрофа, че нещо не я виждам? Имаше, мина и замина.

[/spoiler]

Ма нали и аз това казвам - имаше срив и паника, но те не траят дълго, защото са основно емоционални - страх да не загубиш, ако не кешираш. После като се успокоят хората почват пък да купуват за да не изтърват печалбата ако не купят в ниското. Това на борсите, имотите са много инертни и може да демпферират икономическия  срив до лека корекция. Там не знам - ще видим.

# 72
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Кои бизнеси излязоха от играта? Продавачите на царевица и слънчоглед по плажа.
Толкова им е бил бизнеса. Инвестирали ли са преди това в тоя бизнес? Купили ли са машини, цехове за милиони, които ще загубят? Да имаш едни гащи на гъза си, и една кофа с царевица не е много рисково. Ще се преквалифицираш в друга сфера. Празно няма да остане.
Да, няма милиони умрели, но страха и липсата на подготовка си бяха достатъчни да бутнат изкуствения растеж и привидната стабилност.
Точно обратното! Страха мина и замина. И изкуствения и привиден срив и нестабилност си отиват.
Отново има растеж.
30 милиона безработни до средата на март, нови 20 милиона до средата на април.
Нефтеният бизнес, а и газовият е в убит....и ти наричаш това продавач на царевица на пазара.

# 73
  • София
  • Мнения: 38 477
И темата НЕ е за едрите наемодатели и бизнесмени. Темата е за покупка на дом. Т.е. - едно жилище за едно семейство. С всички условности покрай това.

# 74
  • Мнения: 222
Кои бизнеси излязоха от играта? Продавачите на царевица и слънчоглед по плажа.
Толкова им е бил бизнеса. Инвестирали ли са преди това в тоя бизнес? Купили ли са машини, цехове за милиони, които ще загубят? Да имаш едни гащи на гъза си, и една кофа с царевица не е много рисково. Ще се преквалифицираш в друга сфера. Празно няма да остане.
Да, няма милиони умрели, но страха и липсата на подготовка си бяха достатъчни да бутнат изкуствения растеж и привидната стабилност.
Точно обратното! Страха мина и замина. И изкуствения и привиден срив и нестабилност си отиват.
Отново има растеж.
30 милиона безработни до средата на март, нови 20 милиона до средата на април.
Нефтеният бизнес, а и газовият е в убит....и ти наричаш това продавач на царевица на пазара.

Ще ги наемат отново, колко му е, само няколко трилиона ще са нужни Grinning
Авиокомпаниите пък продават гевреци, туризма сладолед, а retail'a захарен памук.
@Танграта - в ИТ не почнаха ли да правят съкращения и свивания на бюджети? Трябва ли да те удари лично, за да го усетиш?

# 75
  • София
  • Мнения: 4 668
И темата НЕ е за едрите наемодатели и бизнесмени. Темата е за покупка на дом. Т.е. - едно жилище за едно семейство. С всички условности покрай това.
Обяснението на едрите наемодатели и бизнесмени беше, в отговор на запитване защо цените са такива, каквито са и как си представям средната себестойност на строителството.

Което пък е пряко свързано с точно тази тема и "мечтания дом".
Тези "мечтани домове" не растат по дърветата. Някой ги произвежда. Което пък е пряко свързано пак с темата и с "удачен ли е сега моментът".
30 милиона безработни до средата на март, нови 20 милиона до средата на април.
Нефтеният бизнес, а и газовият е в убит....и ти наричаш това продавач на царевица на пазара.
Нефтът е ужасно дребен % и за щатите и за света.
Освен това, проблемите с нефтения бизнес нямат нищо общо нито с короната, нито с имотите.
По-евтин бензин, повечко бетоновози. Simple Smile

# 76
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Ще ги наемат, като преди това ги убият икономически. Масово обявяват фалити.
Снощи четох, че круизните линии ще отворят от 1 август ( поне засега)

# 77
  • София
  • Мнения: 4 668
Нали точно ти, точно вчера каза, че средностатистическия американец има 3млн долара при пенсионирането си.

Сега пък били убити икономически.

Последно!?
Stuck Out Tongue Closed Eyes

# 78
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Средният американец събира цял живот пари във 401К и си ги използва след пенсиониране.
Нефтените и газовите компании фалират заради отрицателните цени.

Връзка между 401К и фалита на команиите няма. Надявам се че това е достатъчно като обяснение.

# 79
  • Мнения: 40 905
Нефтът е ужасно дребен % и за щатите и за света.

О, не съм съгласна. Нефтът е много важен и съвсем не е дребна работа. Нефтът не се използва само за да правим бензин, от нефт се правят и всякакви пластмаси, масла и какво ли не. И за доказателство ще дам за пример думата "петродолар". Нали знаеш кога се е появил този термин и какво значи?

# 80
  • Мнения: 729
Имам чувството,че Пловдив е в рестарт.Както лечебното гладуване е полезно за организма, така се отрази и принудителната почивка на града.Толкова луд,бесен и забързан,не е бил и преди кризата.Така го видях днес аз,а другото което видях е,като отворих имотните обяви сабахлен с кафето е,че цените вместо да падат,се качват,за пореден ден.

# 81
  • София
  • Мнения: 4 668
Нефтът е ужасно дребен % и за щатите и за света.

О, не съм съгласна. Нефтът е много важен и съвсем не е дребна работа. Нефтът не се използва само за да правим бензин, от нефт се правят и всякакви пластмаси, масла и какво ли не. И за доказателство ще дам за пример думата "петродолар". Нали знаеш кога се е появил този термин и какво значи?
Simple Smile Разсеяна си нещо.
Нефтът, пиша, че е малък % от БВП. Не че не е важно да има нефт.
Напротив, даже писах, евтин нефт - евтин бензин, бетоновозите ще возят по-евтин бетон Simple Smile
И разбира се, по-евтини пластмаси.

Само дето в Тексас са я закъсали, и нямат нашия оптимизъм. А се говореше как 500к$ не са пари.

Терминът петродолар не го обичам. Почти в 100% от случаите разни комунисти путинисти го ползват.
Добре, казваш с тоя термин, че САЩ е голям производител на петрол.
Само че аз не говоря в абсолютни стойности, а %.
Колкото е голям производител на петрол, 100 пъти повече е голям производител на много други неща.

http://www.bulgaria-embassy.org/bg/usa-kliuchovi-pokazateli/
Забележи, САЩ внася 230млрд$ суров петрол и изнася103 млрд рафиниран.

Т.е. нетното салдо е внос на петрол. Тоя, който си произвежда, се ползва за вътрешни нужди и бууства икономиката.
Друго, износът е на обработен продукт, с висока добавена стойност, докато вносът е на суров петрол.

# 82
  • Мнения: 40 905
Не, петродолар е друго. След Втората световна война доларът е станал световна валута заради златното си покритие. Всички са ползвали долари защото са били наистина твърда валута. Това, естествено,  е било много изгодно за САЩ. Да, ама златото не стига и в един момент по времето на Никсън май беше, САЩ се отказват от златното покритие , което силно разколебава позициите на долара и светът е аха да се откаже от американската валута. И тогава Никсън (абе той си беше) отива в Саудитска Арабия и ги убеждава нефтът да се търгува само в долари. От тогава котировките и разплащанията за нефт са само в долари, което връща позицията на валутата.
Т.е. крепителят на финансовото разточителство на САЩ е нефтът и по-точно търговията с него. Ако обемите на търговията с нефт вземат, та спаднат, това ще отслаби и долара, а от там и САЩ.

Толкова на прима виста. Ще видя дали ще намеря някой линк по въпроса.

https://www.investopedia.com/articles/forex/072915/how-petrodoll … ect-us-dollar.asp

Последна редакция: вт, 12 май 2020, 22:26 от Черна станция

# 83
  • София
  • Мнения: 4 668
Дам, това е първия случай, който споменах, в който се ползва "петродолар".
Това, че е $ е имал златно покритие, а после не, го знам.
Това, че търговията на петрола крепи долара .... хмммм това си е абсолютно лишена от елементарна логика хибридна соц-коми-бсп путинистка пропаданда.
Статии в нета колкото искаш, но всичките са фабрикувани.

Ние като си обявяваме цените на апартаментите в Евро, допринасяме ли за стабилността му?
Та нали масата сделки се правят в левове по фиксинга. Изобщо и не помирисваме евро банкноти.

Дори и на теория арабите да си оценяват петрола в щатски долари, това е само едно означение.
Цената е плаваща. Какво пречи да си го прекалкулираш в рубли или швейцарски франкове?

Все едно аз да кажа, че някой пияница си мери заплатата в бири.
Ми ако ще и в ирландски уискита да си я мери! Как това би променило цената на бирата, уискито, или размера на заплатата му!?
Simple Smile

Доларът е 1.80 лева. Бих казал, доста стабилно, като за катастрофирал петрол.

# 84
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Като се опитваш да жегнеш някого, би било коректно да цитираш какво съм написал, а то е че 500к не са толкова голяма сума , колкото ти звучи на теб, и че това е цената на една средно ниво къща.

Използването на %´ отношение на нефта  във БВП при една световна икономика, зависеща точно от нефта, показва липса на познания за икономиката.

От началото на кризата с Ковид, 50 милиона са останали без работа (при около 330 милионно население на САЩ)... и ти твърдиш, че е ударен само Тексас. От икономика не разбираш, математиката ти куца.....

# 85
  • Мнения: 40 905
Почваш да демонстрираш голям инат и воля за наддумване на опонента. Няма да споря с теб, само ше кажа, че едва ли Инвестопедия е доминирана от комунистически интереси.  Пуснах линк от нея и повече няма да споря.

Цитат

After the collapse of the Bretton Woods gold standard in the early 1970s, the United States struck a deal with Saudi Arabia to standardize oil prices in dollar terms. Through this deal, the petrodollar system was born, along with a shift away from pegged exchanged rates and gold-backed currencies to non-backed, floating rate regimes.

The petrodollar system elevated the U.S. dollar to the world's reserve currency and, through this status, the United States enjoys persistent trade deficits and is a global economic hegemony. The petrodollar system also provides U.S. financial markets with a source of liquidity and foreign capital inflows through petrodollar "recycling." However, a full explanation of the effects of petrodollars on the U.S. dollar requires a brief synopsis of the history of the petrodollar.

# 86
  • Мнения: 14 629
Цитат
А китайците пренасят кеш от Китай и купуват жилища на килограм. Емигрантски пари.
Не мога да им се начудя на парите и скъпите имоти,които купуват.В Австралия най-вече.Не просто имот,а луксозен за  няколко милиона.

# 87
  • София
  • Мнения: 4 668
https://www.investopedia.com/terms/r/reservecurrency.asp

Скрит текст:
Цитат
How the U.S. Dollar Became the World’s Reserve Currency

The post-war emergence of the U.S. as the dominant economic power had enormous implications for the global economy. At one time, its GDP represented 50% of the world’s output, so it only made sense that the U.S dollar would become the global currency reserve. In 1944, following the Bretton Woods Agreement, delegates form 44 nations formally agreed to adopt the U.S. dollar as an official reserve currency. Since then, other countries pegged their exchange rates to the dollar, which was convertible to gold at the time. Because the gold-backed dollar was relatively stable, it enabled other countries to stabilize their currencies.
2ра статия в тая инвестопедия, отново китаец. Големи икономисти Simple Smile
Ако ще и 10 ниво CFA да е, си остава дете на комуне. От Ванкувър.
Поне 2я е по-обективен и пише горното. Колко влияние има петрола в това? Тия китайци наемат ли се да проявят истински професионализам и да направят анализ и да заявят нещо от сорта: 90% от причината да се приеме усд за световна валута е, че 50% от БВП на света тогава е бил на щатите, и 10% заради индексирането на петрола с долари.

Цитат
А китайците пренасят кеш от Китай и купуват жилища на килограм. Емигрантски пари.
Не мога да им се начудя на парите и скъпите имоти,които купуват.В Австралия най-вече.Не просто имот,а луксозен за  няколко милиона.
Това са червени пари. Крадени от робски труд на комунизма. Не е чудно, а е тъжно!

# 88
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Цитат
А китайците пренасят кеш от Китай и купуват жилища на килограм. Емигрантски пари.
Не мога да им се начудя на парите и скъпите имоти,които купуват.В Австралия най-вече.Не просто имот,а луксозен за  няколко милиона.
Няма как да пренасят парите в кеш, защото:
- всяка страна има валутен закон, и парични инструменти над определен лимит, се декларират и подлежат на облагане.
- всяка транзакция над определен размер се проверява за пране на пари

# 89
  • Мнения: 14 629
Цитат
Това са червени пари. Крадени от робски труд на комунизма. Не е чудно, а е тъжно!
Както виждаме,на всякаквите му ''демократични,толерантни,справедливи'' и не знам какви общества,които ''милеят за човешките права'',не им пука откъде идват парите.Важното е да идват и да са много.Сега се сетих мои роднини в Испания разказваха,как се строят затворени жил.комплекси с къщи в курортите и се изкупуват от китайци.

# 90
  • Мнения: 40 905
Няма как да пренасят парите в кеш, защото:
- всяка страна има валутен закон, и парични инструменти над определен лимит, се декларират и подлежат на облагане.
- всяка транзакция над определен размер се проверява за пране на пари

Ама я си представи, че това е държавна политика? И Китай негласно насърчава инвестирането на огромния им излишък и огромните им резерви в активи по света? Китайците купуват всичко - имоти, фирми, технологии... И така печелят престиж, влияние, тежест в световната политика. Къде им е интересът да си стискат парите у дома и да няма какво да правят с тях?

# 91
  • София
  • Мнения: 4 668
Цитат
Това са червени пари. Крадени от робски труд на комунизма. Не е чудно, а е тъжно!
Както виждаме,на всякаквите му ''демократични,толерантни,справедливи'' и не знам какви общества,които ''милеят за човешките права'',не им пука откъде идват парите.Важното е да идват и да са много.Сега се сетих мои роднини в Испания разказваха,как се строят затворени жил.комплекси с къщи в курортите и се изкупуват от китайци.
Не разполагаме с по-добро за сега.
Всички имат кусури. Иначе е вярно. Една част от БВП в западните държави се дължи именно на такива пари.
Особено във Ванкувър. И май точно в тая тема го писах, живителния поток върви по веригата. Скъпа земя, материали, ремонти, майстори, услуги, ДДС за ламбургинита и ферарита, пропърти такси за общините и държавата, работа за прислужници, частни учители и тн.

От кумова срама, във Ванкувър въведоха 20% Foreign-buyers tax.
Щото там червените пари просто пръскаха по шевовете бизнеса с имоти.
Гледал съм табло в сайт на брокерска фирма за имоти, със снимките на брокерите. Бяха 50 от 50 китайци.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bill_28_(British_Columbia) (август 2016)
Цитат
20%
Foreign-buyers tax
A new 20% tax was added to the Property Transfer Tax when a purchaser, who is not a Canadian citizen or permanent resident, purchases residential real estate property in Metro Vancouver.

Във Ванкувър имаше в скорошните години пълни циркове при продажбите на имоти.
Къща за 500к се обявява за  1млн.
Явяват се 20 китаеца и започват да врякат и наддават. Накрая един си тръгва щастлив с покупка за 2млн. Simple Smile
Икономика ли!? Това не са пари, вадени с труд.

Последна редакция: вт, 12 май 2020, 23:24 от Танграта

# 92
  • Мнения: 2 113
Всъщност темата за балона се повдига точно от обратните хора - тези, които чакат сгромолясване на цените за ...
От определено време следя цените в един затворен комплекс в София. Имахме среща с инвеститорът май 2019 - 1300 еур/кв.м. Август същите бяха по 1000 еур/кв.м. Ще напиша колко ще са август 2020. Личната ми прогноза е 700.

Титина, Фен съм ти, затова питам: Това цените на един или няколко конкретни обекта в този комплекс ли са или след продажби са останали по-нискостойностни обекти. Цените на имотите е израз , по-близък до журналистиката, а конкретен имот се намира на определено място в скалата на потребителската си стойност: едно е имот на последен и партерен етаж, друго е имот на етаж 2-4, друго е имот с преобладаващ север и изток, друго е имот с по-разнообразно ситуиране, едно е имот, гледащ към вънщните граници на комплекса ( булевард и пр.), а съвсем друго - с изглед към тиха и озеленена част, едно  е имот над входа или подхода за гаражите, друго е.... и така по маса критерии много подробно и конкретно.

Ако конкретен харесан апартамент сега се продава на значително по-ниска цена - биха били верни изводите, ама това, че има имоти за такива по-ниски цени в комплекса - нищо не значи.

# 93
  • Мнения: 481
Хора като сте тръгнали да се обнадеждавате с това че американските пазари се връщат на предишни нива е добре да знаете че има 4-5 големи компании които са над 20% от СП500. Тези компании са предимно ИТ което обяснява защо Насдак скача. Аз бих препоръчал да гледата сектори които са повече обвързани с реалната икономика. Пазара гледа 6-12 месеца напред и ако се очакваше всичко да е наред след 2 месеца защо банките са близо до най- ниските си нива? Европа в момента е в най-дълбока рецесия от създаването на евросъюза. Много трудно ще излезем от такъв шок за 3 месеца както някои хора се надяват.
https://business.dir.bg/ikonomika/razberete-pri-malkiya-biznes-n … oshtni-zavedeniya

А това че има голямо раздвижване по улиците мене лично ме плаши защото вируса не е изчезнал и като започнем да се движим масово ще започне отново да се множи. И за съжаление ще се множи от много по- високо ниво. Даже четох някъде че в германия има скок на заразите и има вероятност да затворят отново.

# 94
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Няма как да пренасят парите в кеш, защото:
- всяка страна има валутен закон, и парични инструменти над определен лимит, се декларират и подлежат на облагане.
- всяка транзакция над определен размер се проверява за пране на пари

Ама я си представи, че това е държавна политика? И Китай негласно насърчава инвестирането на огромния им излишък и огромните им резерви в активи по света? Китайците купуват всичко - имоти, фирми, технологии... И така печелят престиж, влияние, тежест в световната политика. Къде им е интересът да си стискат парите у дома и да няма какво да правят с тях?
Спирам да си представям, защото валутния закон е на страната, в която ще се купува собственността.
За купуването и достъп до технологии, има други закони, които регулират това. Само за пример, има един термин, технологии с възможна двойна употреба. Да не кажа, че около90+% от технологиите попадат в тази група износът им се контролира от държавата. Контролът е дотолкова "дълбок", че се следи до ниво доклади на международни конференции и националност на хората с достъп до контролираната информация.

# 95
  • София
  • Мнения: 4 668
Хора като сте тръгнали да се обнадеждавате с това че американските пазари се връщат на предишни нива е добре да знаете че има 4-5 големи компании които са над 20% от СП500. Тези компании са предимно ИТ което обяснява защо Насдак скача. Аз бих препоръчал да гледата сектори които са повече обвързани с реалната икономика. Пазара гледа 6-12 месеца напред и ако се очакваше всичко да е наред след 2 месеца защо банките са близо до най- ниските си нива? Европа в момента е в най-дълбока рецесия от създаването на евросъюза. Много трудно ще излезем от такъв шок за 3 месеца както някои хора се надяват.
https://business.dir.bg/ikonomika/razberete-pri-malkiya-biznes-n … oshtni-zavedeniya

А това че има голямо раздвижване по улиците мене лично ме плаши защото вируса не е изчезнал и като започнем да се движим масово ще започне отново да се множи. И за съжаление ще се множи от много по- високо ниво. Даже четох някъде че в германия има скок на заразите и има вероятност да затворят отново.

За мен ИТ са реална икономика.
Не е задължително да рутим руда и топим желязо, или да копаем нефт, за да сме в икономиката.
Софтуерът е помогнал на буквално всеки отрасъл, да се подобри и оптимизира. Дори един проект за небостъргач, или пък за интериорен дизайн. Или пък ако щеш и сонда за нефт да е, или пък в медицината. Софтуер има навсякъде. Тия комунистически мантри, че софтуера служи само, за да надува балона на икономиката в САЩ да ги оставим по-добре. Не са сериозни. Ама никак.

Индексите на акциите на банките ли са на ниски нива, или лихвите? Че не следя в момента акциите на банките.
Иначе да, не е минал проблема, и да, май много се раздвижиха хората.
Да, има неизвестност.

Но нима не са почти същите хора, които повтарят за балони, говореха, че нямало проблем с вируса и всичко е конспирация на правителствата?

"Европа е в най-дълбока рецесия." Това за сега е в много краткосрочен период. Също, това е изкуствено спиране. Не казвам, че няма загуби, но не са еквивалентни на спада, като % за годишен период. Това е все едно да твърдиш, че спираш една кола на светофар и щом е спряла, то тя е повредена и не може да се движи. Може и да е леко повредена, но я спираш ти, не е спряла сама. Може да е повредено копчето на фаровете. А двигателя да е наред.
Ясно е, че и за тези, които ги удря, е 100%, а не 5%. Тези 5-15% са само за тримесечие. За 1-2 години период не се знае нито колко % ще е спада, нито колко % безработицата.

Последна редакция: ср, 13 май 2020, 09:22 от Танграта

# 96
  • Мнения: 40 905
Спирам да си представям, защото валутния закон е на страната, в която ще се купува собственността.
За купуването и достъп до технологии, има други закони, които регулират това. Само за пример, има един термин, технологии с възможна двойна употреба. Да не кажа, че около90+% от технологиите попадат в тази група износът им се контролира от държавата. Контролът е дотолкова "дълбок", че се следи до ниво доклади на международни конференции и националност на хората с достъп до контролираната информация.

А, това ми е новост. Знам за мерки срещу износа на пари, но не и срещу вноса. Мога да внеса и милион в куфарче, ако надлежно го декларирам и покажа документ, че е от банка теглена сумата. Законите са против прането на пари, не против вноса им.
Познавам термина "стока с двойна употреба" - внасяла и изнасяла съм такива и съм писала обяснения какво и що. Съвсем не са 90%. Конкретно недвижимите имоти със сигурност не попадат, а това "кеш" беше за тях. За купуване на бизнеси и фирми , естествено, не се плаща кеш, но са част от същата държавна политика. Впрочем можеш да провериш колко големи европейски фирми всъщност вече са китайски. А космическите и оръжейните технологии Китай вече сам си ги прави. И в комуникациите - незнайно как само те имат 5G в момента.

Но тук говорим за покупка на имоти и макар да е неудобно да носиш куфар с пари, то не е забранено, ако всичко е чисто. А може да се носи и чек, това пак е своего рода кеш. Ако мислиш, че не съм права, опитай да внесеш в България куфар с 1 милион чисти пари (разбира се) и да изнесеш същия куфар, да видим къде ще имаш проблеми.

П.П. Да не говорим, че самата китайска банка, в унисон с политиката на държавата и с нейната благословия и финансиране, може да си отвори клон където и да е и да финансира кеш с куфарчета на своите хора за да изкупуват имотите в Манхатън, например. А банките си внасят кеша със самолети и контейнери, не с куфари. И Китай има много американски кеш, дето иначе какво да го прави? Да го държи в мазето ли?

Последна редакция: ср, 13 май 2020, 09:52 от Черна станция

# 97
  • София
  • Мнения: 38 477
Мисля че, и в България, и в Гърция /където съм правила сделки/ не може да се купи имот изцяло кеш. Има някакъв закон, според който парите трябва да са по банков път и нотариусите много държат на това. Би трябвало да е така и в другите държави.
Даже помня, че писахме обяснение за произхода в УниКредит. И ни отрязаха главата с такси прехвърляне.

# 98
  • Мнения: X
Мисля че, и в България, и в Гърция /където съм правила сделки/ не може да се купи имот изцяло кеш. Има някакъв закон, според който парите трябва да са по банков път и нотариусите много държат на това. Би трябвало да е така и в другите държави.
Даже помня, че писахме обяснение за произхода в УниКредит. И ни отрязаха главата с такси прехвърляне.

Кеш се има предвид без кредит,  според мен, а не в торба с налични. Китайците в Канада купуват с кеш, не с кредити. А и едва ли имат проблем с произхода предвид броя на милионерите в Китай, както и факта, че Китай е индустриалният хъб на света и по БВП е на челните места (брутен, не на глава), по-точно на второ място след САЩ (ЕС не се брои за едно).  Червени, зелени, нали знаете, че "парите не миришат" Wink Това, между другото, е европейска древна сентенция.
И в Канада таксите са умопомрачителни, но китайците си ги плащат, те и данъка за форинърс си плащат, вече и в Торонто го има освен във Ван.

Последна редакция: ср, 13 май 2020, 10:58 от Анонимен

# 99
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
При трансфер на суми в България доказваш произхода на парите. Същото е в Канада и в САЩ.
В момента бизнесът проверява всяка брънка от съплаи-чейн веригата (идея си нямам как се нарича това на български), като под проверява имам предвид, че се проверява собствеността много надълбоко. ако не го правиш глобите са жестоки.
Надявам се си спомняте българинът осъден в САЩ за търговия със стоки с възможна двойна употреба ( човекът никога не беше стъпвал в САЩ и си изпълняваше работата от България). Но беше преди екстрадиране. Точно заради търговия с американски стоки. Черна станция- списъците се актуализират непрекъснато, всеки ден слагат нови и нови неща.

# 100
  • София
  • Мнения: 4 668
Тоя българин не продаваше ли забранени стоки на Иран, които бяха под ембарго!?
Нерде Ямбол, нерде Стамбул!
Simple Smile

Нищо не доказваш. Подписваш една декларация от 2 реда.
Нали съм превеждал 6 цифрени суми и в 2те посоки, много пъти.

# 101
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Тебе те знаем, ти превеждаш суми в милиони.
Интересно преди 4 години се връщаш от Канада, там си бил 12 години. Мъж, ИТ, със солидна заплата, дето купува имоти на ангро. Превежда 6 цифрени суми по света.... и изведнъж, аз имам приятел дето борави с 500К, и то в щатски долари, последното натъртено в няколко теми, като думата долари се споменава с благоговение ( не се връзва, знаеш ли, хората отдавна не припадат при споменаване на валутите)

Не си интересен, нямаш знания и опит да спориш, оставям те да се омайваш колко си велик.

# 102
  • София
  • Мнения: 4 668
благоговенията, натъртванията и фантазиите са изцяло в твоето ххх въображение.

Наистина ужасно съжалявам, че модератора ти изтри глупостите, на които целият форум щеше да ти се смее.
И сега с нова сила започваш да се зъбиш и да се ежиш. И после пак ще молиш модератора да ти покрива резилите.
Съжалявам, ако ти е крив живота в Тексас и не е потръгнал. Ако обичаш, не си го изкарвай на мене.

# 103
  • Мнения: 40 905
При трансфер на суми в България доказваш произхода на парите. Същото е в Канада и в САЩ.
В момента бизнесът проверява всяка брънка от съплаи-чейн веригата (идея си нямам как се нарича това на български), като под проверява имам предвид, че се проверява собствеността много надълбоко. ако не го правиш глобите са жестоки.
Ама от самото начало пиша, че става дума за законни пари. И че има закони срещу прането на пари, не срещу движението а пари. Движението на пари, в смисъл на износ на пари, може да се възпрепятства, но никоя държава не спира притока на пари. Например една от причините България да има толкова голям частен външен дълг е, че чуждите фирми масово оформят инвестициите си като заем към българския клон. По този начин винаги могат да изнесат обратно същото количество пари. Ако не го направят и продадат фирмата един ден, може да имат проблеми и БНБ да не им разреши експорта на сумата. Но не съм чувала България да пречи на някакви (чисти) пари да влязат тук.

Надявам се си спомняте българинът осъден в САЩ за търговия със стоки с възможна двойна употреба ( човекът никога не беше стъпвал в САЩ и си изпълняваше работата от България). Но беше преди екстрадиране. Точно заради търговия с американски стоки. Черна станция- списъците се актуализират непрекъснато, всеки ден слагат нови и нови неща.
Защото беше изнасял за ембаргова страна, а не защото е продавал нещо на кого да е. Същите стоки за  България не са били проблем. САЩ много обичат да си слагат ембарга (и им минава номерът) и да изискват и други да им ги спазват, но те са целенасочени срещу неудобни им страни, а не по принцип.

# 104
  • Мнения: X
Съгласна съм с ЧС и Танграта.
Титина, не разбирам за какво упорстваш - че китайци не купуват в Канада ли? Купуват без кредити  и това го знае всеки, който има някакъв досег с Ван или Торонто, Отава още не са я налазили толкова, затова и цените на къщите там са все още по-поносими. А след като масово купуват в тези градове, значи, по някакъв начин са минали проверките на Канада за произхода на парите си, каквито и да са тези проверки.

# 105
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Надявам се си спомняте българинът осъден в САЩ за търговия със стоки с възможна двойна употреба ( човекът никога не беше стъпвал в САЩ и си изпълняваше работата от България). Но беше преди екстрадиране. Точно заради търговия с американски стоки. Черна станция- списъците се актуализират непрекъснато, всеки ден слагат нови и нови неща.
Защото беше изнасял за ембаргова страна, а не защото е продавал нещо на кого да е. Същите стоки за  България не са били проблем. САЩ много обичат да си слагат ембарга (и им минава номерът) и да изискват и други да им ги спазват, но те са целенасочени срещу неудобни им страни, а не по принцип.
Всъщност мерките са насочени не само към амбаргови държави, а към съответни фирми или лица. Да такъв е законът и стоки с произход САЩ следват американските изисквания за износ. Ако беше стока с друг произход никой нямаше и копче да му каже.

Попеа, китайците купуват навсякъде, но парите се проверяват за техния произход. Ако не може да се докаже, се конфискуват. Справка валутния закон на Канада. Това, че някой се дразни, че има много китайци в Канада, си е лично негов проблем. Такава е политиката на страната,  канадския премиер се извини на китайците за геноцида над тях.
Пишещият леко пропуска, че китайците от Ванкувър са всъщност от Хонг Конг, и че такива има навсякъде по света.

# 106
  • София
  • Мнения: 4 668
Ама ти познаваш всичките китайци от Ванкувър поименно ли!?
Ами те са няколко милиона!
Аз лично имам една бивша приятелка, китайка, която замина да живее във Ванкувър. И изобщо не е от Хонконг, а от северен Китай Simple Smile

# 107
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Сега ще броим, кой колко познава ли? Има систатистика погледни там.

# 108
  • Мнения: X
Скрит текст:
Надявам се си спомняте българинът осъден в САЩ за търговия със стоки с възможна двойна употреба ( човекът никога не беше стъпвал в САЩ и си изпълняваше работата от България). Но беше преди екстрадиране. Точно заради търговия с американски стоки. Черна станция- списъците се актуализират непрекъснато, всеки ден слагат нови и нови неща.
Защото беше изнасял за ембаргова страна, а не защото е продавал нещо на кого да е. Същите стоки за  България не са били проблем. САЩ много обичат да си слагат ембарга (и им минава номерът) и да изискват и други да им ги спазват, но те са целенасочени срещу неудобни им страни, а не по принцип.
Всъщност мерките са насочени не само към амбаргови държави, а към съответни фирми или лица. Да такъв е законът и стоки с произход САЩ следват американските изисквания за износ. Ако беше стока с друг произход никой нямаше и копче да му каже.

Попеа, китайците купуват навсякъде, но парите се проверяват за техния произход. Ако не може да се докаже, се конфискуват. Справка валутния закон на Канада. Това, че някой се дразни, че има много китайци в Канада, си е лично негов проблем. Такава е политиката на страната,  канадския премиер се извини на китайците за геноцида над тях.
Пишещият леко пропуска, че китайците от Ванкувър са всъщност от Хонг Конг, и че такива има навсякъде по света.
Това, че купуват навсякъде с нищо не променя факта, че купуват във Ван и Торонто, както и че имат достатъчно проверени (очевидно) пари за целта, след като действително купуват.  Продължавам да не разбирам всъщност какво искаш да кажеш - че не купуват или какво?
Дали някой се дразни, не знам, но цените на къщите във Ван и Торонто са вече непосилни за местния канадец, дори и високо образован, защото са над милион КАД в голяма степен и заради китайците, независимо дали са от мейнленд Китай или не. Те имат сериозно влияние върху пазарите в тези градове, а това очевидно значи, че парите им са добре дошли за Канада. Какво значение има дали има проверки за произход, след като очевидно те ги преминават, след като купуват в действителност?

Назад коментирахте цени на къщи в Канада/къщи в САЩ, няма такова животно, както няма и цени на къщи в България, защото разликата е в пъти и десетки пъти в зависимост от локацията. В България има къщи по 5000 лева и къщи по 500 К евро, зависи от локацията им. Същото е и в Канада, и в САЩ, пропорционално, не в абсолютни стойности, разбира се.

Последна редакция: ср, 13 май 2020, 17:46 от Анонимен

# 109
  • Мнения: 89
В Канада може законно да емигрираш като инвеститиор, и да си внесеш съвсем законно 500к-1М - колкото си искаш - и по-бързо и лесно вземаш жителство. И много китайци инвестират в къщи. Laughing
Мога да пиша много по въпроса китайци във Ванкувър, но не е по темата и не виждам с какво ще помогне.
Не е чак толкова страшно, дори и на тези цени хора с добри доходи могат да си купят жилище.
И си купуват.

# 110
  • София
  • Мнения: 4 668
Във Ванкувър от обикновените хора, с добри доходи се практикува стъпковото купуване на имоти.
Започваш с апартаментче, после ъпгрейдваш 2-3 пъти, и накрая къща ...
Другия вариант, връщаш се 20г назад във времето и купуваш Simple Smile

Но 1я вариант никак не е за подценяване. Забелязвам, че и в София започва да се практикува все по-масово.
Много от купуващите напоследък  жилища "се ъпгрейдват". Независимо дали продават старото или не.

# 111
  • Мнения: 40 905
За мен ъпгрейд в български условия не е най-печелившият вариант, защото разходите по продажбата и покупката май излизат колкото допълнителната спалня. Но като няма друг изход и това е вариант. Но ако човек може да си позволи ипотека за тристаен за мен не е много добре да почва с двустаен.

# 112
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Скрит текст:
Надявам се си спомняте българинът осъден в САЩ за търговия със стоки с възможна двойна употреба ( човекът никога не беше стъпвал в САЩ и си изпълняваше работата от България). Но беше преди екстрадиране. Точно заради търговия с американски стоки. Черна станция- списъците се актуализират непрекъснато, всеки ден слагат нови и нови неща.
Защото беше изнасял за ембаргова страна, а не защото е продавал нещо на кого да е. Същите стоки за  България не са били проблем. САЩ много обичат да си слагат ембарга (и им минава номерът) и да изискват и други да им ги спазват, но те са целенасочени срещу неудобни им страни, а не по принцип.
Всъщност мерките са насочени не само към амбаргови държави, а към съответни фирми или лица. Да такъв е законът и стоки с произход САЩ следват американските изисквания за износ. Ако беше стока с друг произход никой нямаше и копче да му каже.

Попеа, китайците купуват навсякъде, но парите се проверяват за техния произход. Ако не може да се докаже, се конфискуват. Справка валутния закон на Канада. Това, че някой се дразни, че има много китайци в Канада, си е лично негов проблем. Такава е политиката на страната,  канадския премиер се извини на китайците за геноцида над тях.
Пишещият леко пропуска, че китайците от Ванкувър са всъщност от Хонг Конг, и че такива има навсякъде по света.
Това, че купуват навсякъде с нищо не променя факта, че купуват във Ван и Торонто, както и че имат достатъчно проверени (очевидно) пари за целта, след като действително купуват.  Продължавам да не разбирам всъщност какво искаш да кажеш - че не купуват или какво?
Дали някой се дразни, не знам, но цените на къщите във Ван и Торонто са вече непосилни за местния канадец, дори и високо образован, защото са над милион КАД в голяма степен и заради китайците, независимо дали са от мейнленд Китай или не. Те имат сериозно влияние върху пазарите в тези градове, а това очевидно значи, че парите им са добре дошли за Канада. Какво значение има дали има проверки за произход, след като очевидно те ги преминават, след като купуват в действителност?
Коментарът ми беше за това, че никой не си внася парите в джоба, както беше написано.
Не адресираш въпросът си към правилния човек

# 113
  • Мнения: 40 905
Това за "парите в джоба" възникна заради неточно дефинираното "плащат кеш". И от там тръгна и разклонение, че даже и да се носи кеш, в смисъл на физически пари, пак е законно, макар да е неудобно. И никой не връща пари, в каквато и форма да са, ако са чисти и законни.

# 114
  • Мнения: X
За мен ъпгрейд в български условия не е най-печелившият вариант, защото разходите по продажбата и покупката май излизат колкото допълнителната спалня. Но като няма друг изход и това е вариант. Но ако човек може да си позволи ипотека за тристаен за мен не е много добре да почва с двустаен.
В канадски условия е още по-скъп, защото цените са по-високи, а % на разходите е същият (горе-долу) и за същите неща - агенция, нотариус, инспекция (това у нас го няма), застраховки разни, държавни такси. И разбира се, че ако някой може да си позволи ипотека за тристаен няма защо да почва с двустаен. То затова е измислен, за тези, които не могат - first-time buyers.

# 115
  • Мнения: 481
Хора като сте тръгнали да се обнадеждавате с това че американските пазари се връщат на предишни нива е добре да знаете че има 4-5 големи компании които са над 20% от СП500. Тези компании са предимно ИТ което обяснява защо Насдак скача. Аз бих препоръчал да гледата сектори които са повече обвързани с реалната икономика. Пазара гледа 6-12 месеца напред и ако се очакваше всичко да е наред след 2 месеца защо банките са близо до най- ниските си нива? Европа в момента е в най-дълбока рецесия от създаването на евросъюза. Много трудно ще излезем от такъв шок за 3 месеца както някои хора се надяват.
https://business.dir.bg/ikonomika/razberete-pri-malkiya-biznes-n … oshtni-zavedeniya

А това че има голямо раздвижване по улиците мене лично ме плаши защото вируса не е изчезнал и като започнем да се движим масово ще започне отново да се множи. И за съжаление ще се множи от много по- високо ниво. Даже четох някъде че в германия има скок на заразите и има вероятност да затворят отново.

За мен ИТ са реална икономика.
Не е задължително да рутим руда и топим желязо, или да копаем нефт, за да сме в икономиката.
Софтуерът е помогнал на буквално всеки отрасъл, да се подобри и оптимизира. Дори един проект за небостъргач, или пък за интериорен дизайн. Или пък ако щеш и сонда за нефт да е, или пък в медицината. Софтуер има навсякъде. Тия комунистически мантри, че софтуера служи само, за да надува балона на икономиката в САЩ да ги оставим по-добре. Не са сериозни. Ама никак.

Индексите на акциите на банките ли са на ниски нива, или лихвите? Че не следя в момента акциите на банките.
Иначе да, не е минал проблема, и да, май много се раздвижиха хората.
Да, има неизвестност.

Но нима не са почти същите хора, които повтарят за балони, говореха, че нямало проблем с вируса и всичко е конспирация на правителствата?

"Европа е в най-дълбока рецесия." Това за сега е в много краткосрочен период. Също, това е изкуствено спиране. Не казвам, че няма загуби, но не са еквивалентни на спада, като % за годишен период. Това е все едно да твърдиш, че спираш една кола на светофар и щом е спряла, то тя е повредена и не може да се движи. Може и да е леко повредена, но я спираш ти, не е спряла сама. Може да е повредено копчето на фаровете. А двигателя да е наред.
Ясно е, че и за тези, които ги удря, е 100%, а не 5%. Тези 5-15% са само за тримесечие. За 1-2 години период не се знае нито колко % ще е спада, нито колко % безработицата.

Никой не е казал че ИТ не е част от икономиката. Но акциите на тези компании скачат не защото икономиката се е възтановила а защото са сравнително изолирани откъм извънредното положение и имат купища кеш. За съжеление всички тези проекти за които говориш (небостъргачи, мостове, дизайн и тн.) се финансират от банки. И ако погледнеш цените на акциите на банките са на 52 седмично дъно. Ето малко данни:
Wells Fargo - current price 22.22 / 52 week high- 54.75
JP Morgan - current price 84.30 / 52 week high- 141
Citibank - current price 40.35 / 52 week high- 83.11
Bank of America - current price 20.79 / 52 week high - 35.72
XHB (homebuilders index) - current price 34.71 / 52 week high - 49.35
XLI (industrials index) - current price 58.88 / 52 week high - 85.33
XTN (transports index) - current price 44.67 / 52 week high- 67.72
IYR (US real estate) - current price 69.4 / 52 week high- 100.75

# 116
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Това за "парите в джоба" възникна заради неточно дефинираното "плащат кеш". И от там тръгна и разклонение, че даже и да се носи кеш, в смисъл на физически пари, пак е законно, макар да е неудобно. И никой не връща пари, в каквато и форма да са, ако са чисти и законни.
Говорим за мин милион долара. Няма как да ги вкараш физически в куфара. Има си лимит и той е около $10,000. За суми по-високи от тези разрешениете, се плаща данък, и до изясняване на произходът им се задържат в специални сметки, до който 'собственикът им" няма достъп.

# 117
  • Мнения: 40 905
Не искам да споря, защото сигурно зависи от сто неща. Банките вкарват кеш с палети например. Предполагам, че и физически лица могат да си вкарат кеша, не е незаконно да имаш кеш вкъщи.  Но "купувам кеш" значи с налични пари, а дали ще ги донесеш в чекове, или в някаква друга форма няма значение.

# 118
  • София
  • Мнения: 4 668
Хора като сте тръгнали да се обнадеждавате с това че американските пазари се връщат на предишни нива е добре да знаете че има 4-5 големи компании които са над 20% от СП500. Тези компании са предимно ИТ което обяснява защо Насдак скача. Аз бих препоръчал да гледата сектори които са повече обвързани с реалната икономика. Пазара гледа 6-12 месеца напред и ако се очакваше всичко да е наред след 2 месеца защо банките са близо до най- ниските си нива? Европа в момента е в най-дълбока рецесия от създаването на евросъюза. Много трудно ще излезем от такъв шок за 3 месеца както някои хора се надяват.
https://business.dir.bg/ikonomika/razberete-pri-malkiya-biznes-n … oshtni-zavedeniya

А това че има голямо раздвижване по улиците мене лично ме плаши защото вируса не е изчезнал и като започнем да се движим масово ще започне отново да се множи. И за съжаление ще се множи от много по- високо ниво. Даже четох някъде че в германия има скок на заразите и има вероятност да затворят отново.

За мен ИТ са реална икономика.
Не е задължително да рутим руда и топим желязо, или да копаем нефт, за да сме в икономиката.
Софтуерът е помогнал на буквално всеки отрасъл, да се подобри и оптимизира. Дори един проект за небостъргач, или пък за интериорен дизайн. Или пък ако щеш и сонда за нефт да е, или пък в медицината. Софтуер има навсякъде. Тия комунистически мантри, че софтуера служи само, за да надува балона на икономиката в САЩ да ги оставим по-добре. Не са сериозни. Ама никак.

Индексите на акциите на банките ли са на ниски нива, или лихвите? Че не следя в момента акциите на банките.
Иначе да, не е минал проблема, и да, май много се раздвижиха хората.
Да, има неизвестност.

Но нима не са почти същите хора, които повтарят за балони, говореха, че нямало проблем с вируса и всичко е конспирация на правителствата?

"Европа е в най-дълбока рецесия." Това за сега е в много краткосрочен период. Също, това е изкуствено спиране. Не казвам, че няма загуби, но не са еквивалентни на спада, като % за годишен период. Това е все едно да твърдиш, че спираш една кола на светофар и щом е спряла, то тя е повредена и не може да се движи. Може и да е леко повредена, но я спираш ти, не е спряла сама. Може да е повредено копчето на фаровете. А двигателя да е наред.
Ясно е, че и за тези, които ги удря, е 100%, а не 5%. Тези 5-15% са само за тримесечие. За 1-2 години период не се знае нито колко % ще е спада, нито колко % безработицата.

Никой не е казал че ИТ не е част от икономиката. Но акциите на тези компании скачат не защото икономиката се е възтановила а защото са сравнително изолирани откъм извънредното положение и имат купища кеш. За съжеление всички тези проекти за които говориш (небостъргачи, мостове, дизайн и тн.) се финансират от банки. И ако погледнеш цените на акциите на банките са на 52 седмично дъно. Ето малко данни:
Wells Fargo - current price 22.22 / 52 week high- 54.75
JP Morgan - current price 84.30 / 52 week high- 141
Citibank - current price 40.35 / 52 week high- 83.11
Bank of America - current price 20.79 / 52 week high - 35.72
XHB (homebuilders index) - current price 34.71 / 52 week high - 49.35
XLI (industrials index) - current price 58.88 / 52 week high - 85.33
XTN (transports index) - current price 44.67 / 52 week high- 67.72
IYR (US real estate) - current price 69.4 / 52 week high- 100.75
IT са по-защитени, да. Тези, които си цитирал, повечето са надолу, да.
Повечето ИТ акции са ужасно волатилни. Много спаднаха наполовина. От 200$ на 100$ След това се поизкачиха.
Банките не са така волатилни. Гледам канадската банка RBC e на около 77% от макса, което не е никак зле
CIBC е на 74% от макса, което също е доста добре..
Нямам идея защо има такъв спад при щатските банки. Като гледам, имало е някакво покачване, но днес е доста кофти ден и са спаднали доста.

Принципно, преди кризата знам, че банките бяха доста стабилни. И бяха доста добра инвестиция за акции.

# 119
  • Мнения: 89
Ако ще си пишем принципно - обикновено цените на имотите са на дъното 1-2 години след началото/края на кризите, т.е. колко ще спаднат наистина ще разберем чак догодина.
Може би.

# 120
  • София
  • Мнения: 4 668
Ако ще си пишем принципно - обикновено цените на имотите са на дъното 1-2 години след началото/края на кризите, т.е. колко ще спаднат наистина ще разберем чак догодина.
Може би.
И аз така мисля.
Само, че много хора искат сега, веднага да разберат. Неизвесността ги влудява. Simple Smile

# 121
  • Мнения: 2 113
Мечтаният дом  ако намерите -купеге го. Сега ще са и по- склонни към отстъпки.           

Ако имате дом и се интересувате от инвестиции с цел препродаване в обозримо бъдеще или доходи от наеми  - темата е друга и там факторите са много повече.

Тук  така ги смесихте нещата, че се губи смисъла.

# 122
  • Мнения: 481
Мечтаният дом  ако намерите -купеге го. Сега ще са и по- склонни към отстъпки.           

Ако имате дом и се интересувате от инвестиции с цел препродаване в обозримо бъдеще или доходи от наеми  - темата е друга и там факторите са много повече.

Тук  така ги смесихте нещата, че се губи смисъла.

За мен сметката е една и съща - ако сметката не излиза като инвестиция значи не е добра покупка и за живеене. Ако на някой дома на мечтите е 150К евро 20% са 30К евро, а 30% са 45К евро. Всеки трябва да си отговори на каква корекция може да издържи психически и финансово. Аз виждам доста хора в този форум които не са готови психически за корекция.

# 123
  • София
  • Мнения: 4 668
Мечтаният дом  ако намерите -купеге го. Сега ще са и по- склонни към отстъпки.           

Ако имате дом и се интересувате от инвестиции с цел препродаване в обозримо бъдеще или доходи от наеми  - темата е друга и там факторите са много повече.

Тук  така ги смесихте нещата, че се губи смисъла.

За мен сметката е една и съща - ако сметката не излиза като инвестиция значи не е добра покупка и за живеене. Ако на някой дома на мечтите е 150К евро 20% са 30К евро, а 30% са 45К евро. Всеки трябва да си отговори на каква корекция може да издържи психически и финансово. Аз виждам доста хора в този форум които не са готови психически за корекция.
Ако включиш ремонта и гаражите, за 150к евро ще са едни мечти Simple Smile

Съгласен съм, че трябва да се гледа инвестицията. И все пак не сме роботи.
Някакъв разумен компромис.
Като за всеки, разумния компромис е различно нещо. Някои са склонни на повече лукс и разхищение; други са склонни на резерви и презастраховане.

Далеч не всеки дом е добра инвестиция, уви. Зависи от много неща, например квартала. Някои квартали просто повишават доста по-интензивно цените си.
Също, за каква инвестиция говорим. Покачване на цената, бъдещо отдаване под наем?
Ако е 2то, една голяма квадратура, апартамент, къща са непрактични.
Ако е 1вото, то е доста едностранчива инвестицията, и шансът положително салдо са по-ниски.
Също, луксозните имоти имат много високо кондо фий, или някаква друга поддръжка (ако са къщи).
Понякога това се компенсира от капиталовото увеличение на цената, понякога не.
Понякога, това се компенсира от личен комфорт, градинки, тревички, площадки за игра на децата. Понякога не се компенсира а е само разходи. Примерно общ басейн, в който се къпят по-мургавите съседи.
Разстояние, време и цена на пътуването, също са фактори в инвестицията.
За мен добър дом е и този, който е на удобно и комуникативно място. Едно е да си пенсионер или социопат, и 50км от град да те оправят. Друго е да си млад човек, който ходи на работа, вижда приятели, излиза. Децата пък, как ще пътуват, отделно.

И все пак, последните 2 имота избрах именно (и не само) по инвестицонната им стойност. Като осъзнавам, че няма да са ми последни. Това ми  позволява да съм  доста по-гъвкав при избора и покупката.

# 124
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852

За мен сметката е една и съща - ако сметката не излиза като инвестиция значи не е добра покупка и за живеене.

Писах, писах и всичко заби, затова сега по-накратко - точно това е истината, все едно смяташ бизнес кейс.

Бих могла обаче да приема аргумент за покупка на малко над пазарна цена (аз си имам някакъв процентен критерий, който обаче не е нужно да е същият за всеки), ако има други, не непременно квантифицируеми предимства - удобен ми е в този момент от живота ми, харесва ми строителството или някакви детайли, които иначе се намират трудно в комбинация, дава ми някакво лично спокойствие (само като примери).

Може би към Черна Станция, понеже тя го спомена, но ако знае някой друг, нека отговори: разходите по покупка и продажба на жилище в България толкова ли са високи, че да се обезсмисли покупката на по-голям имот (примерът с 2- и 3-стаен)? Това чак не мога да го повярвам... Не са ли между 5 и 10% от сумата на жилището?

# 125
  • София
  • Мнения: 38 477
Не са големи разходите по сделката. Нас, примерно, ни спира ремонта след покупката.

# 126
  • Мнения: 40 905
Ми не са и малки - нотариалните такси за 100 000 евро са над 7000 лева. И това два пъти, но да кажем че се делят, значи ето 3500 евро.
После комисионната на брокера - 3,6%, вече плащани два пъти. Станаха 7% или 7 000 евро. Общо +10 000 евро. Ми това са си 10 квадрата...

# 127
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ясно, аз очаквах също такъв порядък на % от сумата, просто не ми се видя нещо странно, защото доколкото знам, в Европа така се движат, без да претендирам да знам за всички държави, естествено.

# 128
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
После комисионната на брокера - 3,6%, вече плащани два пъти.
По спомени комисионната е 6% ( общо) , а не се дължи ако си намерил имота сам

Ми не са и малки - нотариалните такси за 100 000 евро са над 7000 лева.
и това не е вярно, за София  нотариалната такса при покупка на недвижим имот, общинския данък за придобиване на имущество по възмезден начин и таксата за вписване на имота, при цена на имота 100000 евро, е 6191.16 лв.
Ето и калкулатор http://calculator.bg/1/imoti_taksi_danatzi.html?grad=1&stoinost=195583

# 129
  • Мнения: 2 113
Вече доста сделки стават без да се плаща комисионна от едната страна.  Нотариалните такси за  100 000 не са 7000 лв. в никакъв случай., а са малко над 700, т. е.  без едната нула. Местният данък е най-голямото перо от неизбежните плащания, не са нотариалните такси.  Обикновено си ги делят страните, но в зависимост от уговорката, могат да са при различни  квоти.
Местен данък = различен за различните общини в страната.
За София е еднакъв = 3 процента
Нотариални такси - по наредба.
Такса за вписване ( в полза на държавата) = 1 промил.
Адвокатско възнаграждение - в зависимост от ангажимента и обема на работата, но пак си има норматив ориентировъчен.
За брокера - без коментар. Моите познати вече от купувача не взимат възнаграждение, а само от продавача. Мислеха, че това е много привлекателно за клиентите им, оказа се, че ги напданаха техни колеги в надеждата да намерят някого, когото да изнудват и пр. и пр.

Последна редакция: чт, 14 май 2020, 01:05 от Deborana

# 130
  • София
  • Мнения: 38 477
Точно така! Аз и двете сделки си ги направих без брокери. Разходите бяха към 2000 лв за 50 000 е.

# 131
  • Мнения: 40 905
ОК, малко над 6000 е, говорех наизуст. Помня, че при мен беше към 7000, ама явно заради паркомястото, а и беше малко отгоре и цената на самия апартамент. Нека тези 800 лева да са проблемът, но пък спестих хонорар за адвокати и суми за вадене на разни документи, та не е голяма грешката. И, разбира се, говорех за всички такси, не само за нотариалната, която била с една нула отдолу. Все пак говорим за обща сума, а не правим разбивка.

Комисион наистина може да не се плаща, ако сама си намериш, ама прочетете колко хора се оплакват, че ако не подпишат договор с брокера не им показват имота. Та на практика може да се окаже, че не можеш да заобиколиш брокера и тогава и двете страни си плащат като попове по 3% + ДДС, което прави по 3,6%.

# 132
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Благодаря, на мен въпросът ми беше за всичките разходи, не САМО нотариалните. Тук, където живея, има и разход за вписване на ипотека, например, и разни други има, които обаче са нещо като държавните такси в България и се знаят предварително. Честно казано, така и не съм проследявала кое за какво е, щом все го плащам при покупка.

Но ме учуди, че не е дефинирано кой плаща разходите по покупка и продажба и споменахте, че се делят сумите, другаде пък съм чела,че купувачът плаща всичко... Сумата за хора със стабилни доходи и планиране, примерно 30+, вероятно няма да е проблемна, но при по-млади купувачи без големи резерви, може да са още 2 месечни заплати и да си е сериозна.

# 133
  • Мнения: 40 905
Ами то си е въпрос на договорка. Преди време купих един имот и аз си платих всичко, защото цената пък беше много добра. В момента продавам друг имот и твърдо отказах да делим разходите - направих разумна отстъпка и държа купувачът да си плати всички такси. В края на краищата за мен така е по-прегледно - продавачът да плаща е все едно скрита отстъпка. Всичко зависи от договорката и не може да има закон за това. Но и да има, ако законът ме задължава да поема моите 2000 евро за такси, аз просто ще ги натоваря в цената, няма да ги дам от джоба си.

# 134
  • Мнения: 681
Таксите са за сметка на купувача.

# 135
  • София
  • Мнения: 4 668
Договорка е. Последните 2 покупки с частни лица, делим.
При покупка от строител, аз съм плащал всички такси.
Купувах 2 гаража, почти на половин цена, единият от строител, аз платих таксите. Но там беше такова положението, че и 10% отгоре да ми поискат, струваше си.

Последна редакция: нд, 17 май 2020, 22:45 от Танграта

# 136
  • Русе
  • Мнения: 652
Ако някой си е намерил точното за него жилище, индивидуално отговарящо на специфичните му потребности – да действа, бих казал. Като задължително си направи добре сметката, разбира се.

Ако просто смята да купува (като мен) в близък до среден бъдещ план, то бих го/я посъветвал да изчака. В момента нещата все още са волатилни, няма сигурност накъде и дали ще обърнат тенденциите. Това включва и на индивидуално ниво. До половин-една година се надявам да се види какви ще са новите временни закономерности в САЩ, които миналия път повлякоха крак и всички останали след себе си. Към момента данните оттам са доста стряскащи, ала това е периода на най-тежкия им пик. Въпросът е дали и доколко ще успее да револвира икономиката им.

Колкото до статиите, които така се обсъждат по-горе – през миналия кризисен период бях толкова млад, че дори не ми е миналава мисълта за собствено жилище, та тогава не следих. Сега по неизвестни за мен алгоритми от 2-3 седмици изведнъж съм бомбардиран отвсякъде с предложения за най-най-последни-изгодни-свършващи апартаменти във всякакви знайни и незнайни сгради и локации, което е интересно, тъй като дори нямам интерес към пазара в София, а именно за там ми набутват предложения. И буквално всеки ден в някоя онлайн платформа излиза поредната обсъждаща статия. Направих 10-секундно проучване в Гугъл какво е било настроението в медиите точно преди свиването преди десетилетие, и бях заринат със същите статии (пример, пример, пример), които са общо-взето като сегашните – проблем няма, криза няма, балони абсурд, пазарът ще продължи да поскъпва, търсенето е огромно, средната класа и нуждите на хората движат нещата, всичко е устойчиво и единствените корекции ще бъдат най-много в някакво забавяне на темпа на растеж, докато пазарът се консолидира. Това в отговор на притесненията при вече вихрещите се на запад сривове, където бях по разни студентски бригади. Никой не би очаквал сериозно хора, на които прехраната им зависи от този сектор, да казват на всеослушание „да, нещата се забатачват, не купувайте нищо от мен“, надявам се?

Считам за нереалистични очакванията на някои хора за всеобщи сривове по 40+ процента. Или тези с обратните, за двуцифрен растеж. Направи ми впечатление и в разминаването на временната диспозиция при едни и същи публикуващи в този форум – видях хора, разбира се, предимно от лагера на „имотните“, които в периода февруари-март се смееха на идеята за понижение на цените, март-април при задълбаването на коронамерките коментираха „никой не спори, че корекции ще има, но няма да са големи, до 10-15%“, а сега при поуспокояване и отваряне отново се върнаха на язвителни коментари и хилещи се вметки как някой можел да си представи дори 10-15% намаление (което те самите предвиждаха преди няколко седмици). За разлика от тях, на тези от „безимотната“ група пък поне трябва да им се признае, че са последователни – държат си на апокалипсиса и не признават нищо друго.

Та, както ги виждам нещата, до следващата пролет е добре човек да изхожда от принципа на предпазливостта, спрямо индивидуалните си обстоятелства. Ако си е намерил жилището, с което да са „се влюбили от пръв поглед“ или което му трябва, да действа – не е казано, че след 15 месеца, дори при цени с една пета надолу, ще успее да намери нещо аналогично, в допълнение следва да се отчетат и фактори като други разходи, наеми и прочие. Ако е просто до неналежащо търсене и/или инвестиция, категорично съм с две ръце за изчакване, там икономиката, рецесията, безработицата и евентуалните промени по цени/лихви образуват плаващи пясъци, които е добре първо да измери и прецени да не го засмучат. Особено при липса на закон за фалит на ФЛ.

# 137
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Считам за нереалистични очакванията на някои хора за всеобщи сривове по 40+ процента.
Хем казваш, че при предишната криза хямаш опит, хем твърдиш че очакванията за 40+% спад са нереалистични.
Колко според теб беше спада при предходната криза? Тази криза се очаква да е по-дълбока.

# 138
  • Русе
  • Мнения: 652
Никога не съм се надбягвал с Юсеин Болт или пък работил с пирограф, но това не означава, че не мога да имам дадени очаквания за резултата и при двата казуса, които да считам за нереалистични, нали?

Липсата на личен опит в дадено нещо не означава непременно сама по себе си анулиране на дадена теза, както и наличието му не гарантира нейното безспорно доказване.

Това казано, нямам претенциите личните ми очаквания да се изпълнят дословно или да се приемат като факти, ако си се заблудила в подобна посока. Просто си споделих вижданията.

# 139
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Ти сам посочваш примери за нещо, което би могъл да направиш, без да си го правил никога преди това. Но за да го направиш, стъпваш на опит, които вече имаш.
Как кризите влият на цената на недвижимите имоти се вижда от предходни кризи. Нереалистичните според теб очаквания, си бяха съвсем реалистични през предходните кризи.

Последна редакция: пн, 18 май 2020, 18:16 от Titina

# 140
  • Мнения: 40 905
Считам за нереалистични очакванията на някои хора за всеобщи сривове по 40+ процента. Или тези с обратните, за двуцифрен растеж. Направи ми впечатление и в разминаването на временната диспозиция при едни и същи публикуващи в този форум – видях хора, разбира се, предимно от лагера на „имотните“, които в периода февруари-март се смееха на идеята за понижение на цените, март-април при задълбаването на коронамерките коментираха „никой не спори, че корекции ще има, но няма да са големи, до 10-15%“, а сега при поуспокояване и отваряне отново се върнаха на язвителни коментари и хилещи се вметки как някой можел да си представи дори 10-15% намаление (което те самите предвиждаха преди няколко седмици). За разлика от тях, на тези от „безимотната“ група пък поне трябва да им се признае, че са последователни – държат си на апокалипсиса и не признават нищо друго.

E, аз винаги съм била последователна:
- балон не е имало и за пукане на такъв не може да се говори/да се очаква
- кризата дойде отвън за имотния пазар и не е индикация за балон
- падане на цените ще има някакво и заради циклите, и заради кризата и е трудно да се каже колко, защото зависи от епидемията и кризата
- срив аз не очаквам, поне при добрите имоти, които ще бъдат извадени от пазара

# 141
  • Русе
  • Мнения: 652
Напротив, стъпвам на чужд опит, не на собствен. Или държиш да изпадаме в детайли за специфични дейности, с които наистина никога не съм си имал работа, тъй като всеки е тичал?

Нереалистичните според мен очаквания са на база досегашно достъпната информация, с която съм се запознал. Един ще съобщи, че за него е нереалистично спад от 20%, друг ще посочи 40%, трети ще посочи като нереалистично да няма спад от 80%. При положение че тук е форум, в който се води дискусия от непрофесионалисти, които не поемат никакви ангажименти в какъвто и да било план чрез изразяване на своите мнения, не виждам основание за вметки „ти сам това, ти сам онова“. Още повече, че виждам, че си в чужбина, и вероятно включваме различаващи се обхвати и пазари за преценката си.

Затова и посочих в първоначалния си пост „всеобщи сривове“ (някои потребители даже споделяха статии, разискващи глобални теми като ролята на недвижимите имоти в системата на капитализма и обозримата нужда от промяна или срив на целия социум). В Тексас може да е едно положението, в София – друго, в Русе – трето, а в Хонконг – осмо.

Ето ти чужд опит от мои роднини (т.е. за които поне знам, че са достоверни):

Купен тристаен за 55 000 евро през 2008, цена през 2012 г. при дъното – 42 000. Спад = 24%.
Купена къща в русенско село през 2007 за 4000 лева, цена през периода до 2015 г. – без промяна.

Цена на панелен едностаен в определен квартал, където прегледах през 2008 г. – цена 20 000 евро. Цена през 2013 г. – 20 000 евро. Спад = 0%. Цена през 2020 г. – 22 000 евро.

Прогнозните цени и криви на база предходната криза са това, прогнози, каквито имаме и аз, и ти, и всеки друг, и отново и за последен път – та ти самата дори не знаеш какво имам предвид. Хайде, радвай се, след бързи справки из нета явно в Полша миналата криза не е била тъй забележима процентно, както в България, САЩ или Испания, в Детройт са паднали разни имоти със 70%, в Сеул са се намалили с 3%, в Шанхай са се качили с 16%.

Последна редакция: вт, 19 май 2020, 09:37 от bubanka

# 142
  • Мнения: 1 038
Да, смесихте нещата. За дом за живеене за своето семейство, може, стига да си направите сметка дали имате цялата сума, условията по евентуална ипотека, застраховки.
За инвестиции, не знам. Замислям се за ваканционен имот на българското море за пенсионните години. Била съм на  много места, не живея отдавна в България. Но честно казано сега ми е мъчно за Приморско и детството. Не знам кога, как и при какви условия ще пътуваме до България с презокеански полет.

# 143
  • Мнения: 481
Да, смесихте нещата. За дом за живеене за своето семейство, може, стига да си направите сметка дали имате цялата сума, условията по евентуална ипотека, застраховки.
За инвестиции, не знам. Замислям се за ваканционен имот на българското море за пенсионните години. Била съм на  много места, не живея отдавна в България. Но честно казано сега ми е мъчно за Приморско и детството. Не знам кога, как и при какви условия ще пътуваме до България с презокеански полет.

Ако не си се прибирала отдавна сигурно нещата ще ти се сторят доста различни в лошия смисъл на думата. Аз се бях прибрал след дълга пауза и отидох на слънчев бряг и несебър и всичкo ми се стори доста тъжно. Ходих и на златни пясъци и там си беше депресиращо. Като бях малък си спомям че зл. пясъци ми се струваше уникално. За някой от по- висок стандарт като уса, Португалия или Испания са доста по- интересни като места за ваканция а и сезона е доста по- дълъг.

# 144
  • Мнения: 1 038
Neymar09, ще погледнем  на място като пътуваме до България. Да, на българското море не сме били отдавна и сигурно идеализирам. Миналата година ходихме на Хисаря. Починахме си истински. Замислям се и за Чехия. Наши приятели българи се пенсионираха тук в Канада и живеят постоянно вече близко до Карлови вари, купиха си имот. Но те са завършили навремето инженерство там, знаят езика, а и са запазили приятелства от студентските години. Много са доволни от здравеопазването, даже и сега. Децата им са тук. Много е важно и решенията да се взимат заедно. Да няма разминаване какво иска единият или другият.

# 145
  • София
  • Мнения: 4 668
Слънчев бряг не мога да го понасям. Не мога да си представя как някой ще иде точно там на почивка. И все той се дава за пример, за българското черноморие.
Може да си купиш апартамент в Бургас, Созопол, Приморско, Царево.
Аз съм малко скептичен, относно "ваканционните имоти". Предпочитам да е традиционен апартамент в традиционен квартал, в град. Разбира се, е много по-скъпо. Цената на апартамент в Лазур в Бургас е сигурно доста по-висока от тази в Равда.

Аз ужасно съжалявам, че родителите ми продадоха за без пари един голям апартамент в Созопол, на 20 метра от плажа. Бях против, но никой не ме слушаше. Апартаментите си в Бургас, обаче, никога няма да продам! За почивка и пенсия, там е идеално.

# 146
  • Мнения: 2 113
За разлика отпреди корона-ограниченията, сега забелязвам, че и добри, пълноценни имоти започват да излизат на пазара.

Който има нужда от нещо за себе си - да купува, има избор не само между холокухня и няколко кутийки, а и между пълноценни имоти.

Общи условия

Активация на акаунт