Удачен ли е сега моментът за покупка на мечтания дом?

  • 10 281
  • 146
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 840
Всъщност темата за балона се повдига точно от обратните хора - тези, които чакат сгромолясване на цените за да могат тогава да си купят евтини и качествени домове. Другите, които са купили вече или могат да купят сега, само отговарят на писанията за балони, но не тръгват сами да убеждават никого.
Евтини и качествени имоти има и в момента. Просто са две групи които нямат допирна точка. Кредита за имот не е признак за балон разбира се. Аз лично не смятам, че ръста на имотите е бил по-малък от доходите. Тук мненията ни се разминават. Няма да споря, защото не съм уверен. Относно обаче ръста с останалите стоки не смятам, че са свързани. По-големи разходи за стоки от първа беобходимост означават по-малко спестени пари. Излагал съм я тази теория и преди.

# 61
  • София
  • Мнения: 4 668
Не знам как може да ти хрумне, че сегашните цени на имотите се плащат от хора, които спестяват от "храна".

Повечето хора за балона, разсъждавате само с 1 профил семейство/купувач и 1 профил апартамент.
1 Семейство купува 1 жилище.

Това е толкова различно, че няма накъде.
Има огромен % купувачи, които имат много апартаменти, и купуват по много наведнъж още. Има и много хора, които живеят под наем.
Може и на някой да не му се струва "коректно", но това е положението. Целия западен свят е на такива схеми. А вероятно и източния.

Няма как жилищата да са 400Е на квадрат, щото като стигнат още 600 и аз ще съм включил на скорост, банката ми пуска няколко стотин К и веднага ги стопирам. И строителят ще ги продаде на мен. След това ги пускам под наем. А тоя, дето чака катастрофа на балона, и цени от преди 20 години ще продължи да чака. Докато живее под наем при мен или при друг колега.
Пазарът за жилища стана вече не само за единични купувачи. Няма как да го мерите по тоя начин. Абсурдно е.

Съответно, това влече много маймуни по клоните.
И производителите и продавачите на бетон и желязо казват "Ааа, ама ти ся еди колко си печелиш, ама другите строители са на зор и ми купуват желязото; Хоп, и вдигат цените".
Строителните работници също.
Продавачите на парцелите, също.
Фъндъкова с таксите, също.

Всички довършителни майстори, плочкаджии, шпакловчици и бояджии, също.
Взимат 2но и 3но. И аз плащам ... Щото има глад на кадри. Даже ги търпя да ме лъжат и крадат. И да ме зарязват по средата на нищото. И търся други. Продължавам ... късам нерви, плащам загуби и пак продължавам. Казват ми, ти ся колко ще взимаш от тоя апартамент наем!? Ааа, а на нас колко ни даваш!? Я, дай още!

И парите се пръскат. И много различни хора захлебват. Така работи икономиката.
Няма как да е без пари. Без пари, само в соца. Гласува се с парите. Който плаща, той казва какво и къде да се прави.

Последна редакция: вт, 12 май 2020, 11:25 от Танграта

# 62
  • Мнения: 226
Не знам как може да ти хрумне, че сегашните цени на имотите се плащат от хора, които спестяват от "храна".

Повечето хора за балона, разсъждавате само с 1 профил семейство/купувач и 1 профил апартамент.
1 Семейство купува 1 жилище.

Това е толкова различно, че няма накъде.
Има огромен % купувачи, които имат много апартаменти, и купуват по много наведнъж още. Има и много хора, които живеят под наем.
Може и на някой да не му се струва "коректно", но това е положението. Целия западен свят е на такива схеми. А вероятно и източния.

Няма как жилищата да са 400Е на квадрат, щото като стигнат още 600 и аз ще съм включил на скорост, банката ми пуска няколко стотин К и веднага ги стопирам. И строителят ще ги продаде на мен. След това ги пускам под наем. А тоя, дето чака катастрофа на балона, и цени от преди 20 години ще продължи да чака. Докато живее под наем при мен или при друг колега.
Пазарът за жилища стана вече не само за единични купувачи. Няма как да го мерите по тоя начин. Абсурдно е.

Съответно, това влече много маймуни по клоните.
И производителите и продавачите на бетон и желязо казват "Ааа, ама ти ся еди колко си печелиш, ама другите строители са на зор и ми купуват желязото; Хоп, и вдигат цените".
Строителните работници също.
Продавачите на парцелите, също.
Фъндъкова с таксите, също.

Всички довършителни майстори, плочкаджии, шпакловчици и бояджии, също.
Взимат 2но и 3но. И аз плащам ... Щото има глад на кадри. Даже ги търпя да ме лъжат и крадат. И да ме зарязват по средата на нищото. И търся други. Продължавам ... късам нерви, плащам загуби и пак продължавам. Казват ми, ти ся колко ще взимаш от тоя апартамент наем!? Ааа, а на нас колко ни даваш!? Я, дай още!

И парите се пръскат. И много различни хора захлебват. Така работи икономиката.
Няма как да е без пари. Без пари, само в соца. Гласува се с парите. Който плаща, той казва какво и къде да се прави.

И след като разбираш как работи икономиката, значи знаеш че има цикли на възход и падение. Всичко което описа е валидно в периода на възход... сега опиши периода на падение.

Тези цикли са неизбежни поради редица фактори, но най-вече поради факта че масата от народа не може да си прави сметката и потребява неща, които не може да си позволи. А когато добавим и страха като психологически елемент, нещата стават абсолютно непредвидими.

Един обикновен въпрос - колко общо имота даваш под наем и колко от твх купи в периода 2010-2015? Може и в проценти да ми отговориш...

# 63
  • Мнения: 41 079
Добре е, че говориш за цикли. Но цикъл е ей това:



А срив е ей това:



Различно е, нали? А тук някои хора все сривове/пукане на балони сънуват.

# 64
  • София
  • Мнения: 4 668
До края на 2016та се намираха много добри цени. До тогава са ми около 90% от нещата. След това,  2 гаража за лично полване, сегашния ми апартамент, в който живея и 1 имот със сантиментална стойност.
Сегашния ми апартамент го взех лятото на 2017та. Като цената беше около 500Е на квадрат с акт 16. Със супер добра локация, също и качество на изпълнението. Ако извадиш терасите, вътрешната площ ми излизаше 800Е на квадрат. Което също беше добра цена за периода.

Но това не обяснява 100% от пазара.

Това, че имотите са трудни, дори невъзможни за позволяване не е признак за балон. Пък и да е признак, не се знае до колко е реален.
В западния свят има много такива примери, за такива градове с гигантски скокове в цените. Там не обикновено семейство, а семейство ИТ-та не може да си купи, или едвам си купува жилище. Масовият работещ човек дори и не може да си помисли за собствено жилище. Градове като Ванкувър, Торонто, ЛА, Ню Йорк.
Там един апартамент ти е 1млн. Инженер с висше образование не може да вземе ипотека и да си купи апартамент.

И там го чакат балона от едно 20 години, ама не идва и не идва. А китайците пренасят кеш от Китай и купуват жилища на килограм. Емигрантски пари. Не ги интересува, че Джо не може да си купи собствено жилище в собствената си държава.

Не си мислете, че само в България ги има тия аномалии, и само тук има (дискусии за) "балони".

Колкото до циклите и спадовете в икономиката, съгласен съм напълно.
Сега остава да дадеш примери за тия спадове, щото аз не ги виждам (за сега).

Разликата между "понякога има спадове" и "от днес, до след 5 години икономиката ще все надолу" е от земята до небето Simple Smile
Пак казвам. Паднат ли цените, най-напред ще купят тия с повечето пари. А те не говорят за балони. А продължават да си движат другия бизнес. И не са спирали.

Последна редакция: ср, 13 май 2020, 09:59 от Танграта

# 65
  • Мнения: 41 079
5 години надолу е много време, няма да го бъде. А спадът колко ще е не знам. Но аз говорех за срив в примера си, а сривовете не траят дълго.

# 66
  • София
  • Мнения: 4 668
Ами едно един срив.
Индекса на 500те най-големи компании в щатите
На 23 Март е бил 2237. Историческият му рекорд е 3386 (19 Фев 2020)
Вчера е бил 2930. На 10 Октомври 2019 е бил, колкото е сега. Около 2930.

Та от историческия максимум, до минимума на срива, е паднал с 1- 2237 / 3386 = 34%
След това, за месец и половина (днес) се е вдигнал обратно до 1- 2930 / 3386 = 13.5% по-ниско от историческия максимум. Т.е. почти 2/3ти възстановяване.

Забелязва се също, че само до преди 6 месеца, в средата на октомври, стойността му е била като днес.
Е, къде е тая катастрофа, че нещо не я виждам? Имаше, мина и замина.

С Nasdaq е дори още по-фрапиращо.
1- 9200/9800, индескса е само на 6% от историческия си максимум.

Отворен съм за други примери, показващи друго.

графика:
Скрит текст:

Последна редакция: вт, 12 май 2020, 15:49 от Танграта

# 67
  • Мнения: 226
Добре е, че говориш за цикли. Но цикъл е ей това:



А срив е ей това:



Различно е, нали? А тук някои хора все сривове/пукане на балони сънуват.

Да, съгласен съм със забележката. Говоря за срив, защото се случи ковид19, авинаги след глобален катаклизъм рецесията е доста рязка, което за мен си е срив.

@ЧС: Отделно 2008 свиване ли беше или срив?

@Танграта - ето виждаш ли, последните 4 години, където цената стана 1200-1700е/кв не си купувал - защо? Не е изгодно нали?

Колкото до пазарите - в момента все още се печатат пари и се дават стимули... нормално е това да държи пазарите нагоре... всяка криза е така.

Последна редакция: вт, 12 май 2020, 16:11 от tean

# 68
  • София
  • Мнения: 4 668
"Глобален катаклизъм"!? Flushed
Като при изчезването на динозаврите?  Animal TurtleAnimal TurtleAnimal Turtle

# 69
  • Мнения: 226
"Глобален катаклизъм"!? Flushed
Като при изчезването на динозаврите?  Animal TurtleAnimal TurtleAnimal Turtle

Целия свят беше под карантина за 2 месеца... според теб това какво е? При все че всички бизнеси оперират с минимален буфер и едни два смешни месеца изкараха много бизнеси от играта. Да, няма милиони умрели, но страха и липсата на подготовка си бяха достатъчни да бутнат изкуствения растеж и привидната стабилност.

# 70
  • София
  • Мнения: 4 668
Кои бизнеси излязоха от играта? Продавачите на царевица и слънчоглед по плажа.
Толкова им е бил бизнеса. Инвестирали ли са преди това в тоя бизнес? Купили ли са машини, цехове за милиони, които ще загубят? Да имаш едни гащи на гъза си, и една кофа с царевица не е много рисково. Ще се преквалифицираш в друга сфера. Празно няма да остане.
Да, няма милиони умрели, но страха и липсата на подготовка си бяха достатъчни да бутнат изкуствения растеж и привидната стабилност.
Точно обратното! Страха мина и замина. И изкуствения и привиден срив и нестабилност си отиват.
Отново има растеж.

# 71
  • Мнения: 41 079
Та от историческия максимум, до минимума на срива, е паднал с 1- 2237 / 3386 = 34%
След това, за месец и половина (днес) се е вдигнал обратно до 1- 2930 / 3386 = 13.5% по-ниско от историческия максимум. Т.е. почти 2/3ти възстановяване.

Забелязва се също, че само до преди 6 месеца, в средата на октомври, стойността му е била като днес.
Е, къде е тая катастрофа, че нещо не я виждам? Имаше, мина и замина.

[/spoiler]

Ма нали и аз това казвам - имаше срив и паника, но те не траят дълго, защото са основно емоционални - страх да не загубиш, ако не кешираш. После като се успокоят хората почват пък да купуват за да не изтърват печалбата ако не купят в ниското. Това на борсите, имотите са много инертни и може да демпферират икономическия  срив до лека корекция. Там не знам - ще видим.

# 72
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 800
Кои бизнеси излязоха от играта? Продавачите на царевица и слънчоглед по плажа.
Толкова им е бил бизнеса. Инвестирали ли са преди това в тоя бизнес? Купили ли са машини, цехове за милиони, които ще загубят? Да имаш едни гащи на гъза си, и една кофа с царевица не е много рисково. Ще се преквалифицираш в друга сфера. Празно няма да остане.
Да, няма милиони умрели, но страха и липсата на подготовка си бяха достатъчни да бутнат изкуствения растеж и привидната стабилност.
Точно обратното! Страха мина и замина. И изкуствения и привиден срив и нестабилност си отиват.
Отново има растеж.
30 милиона безработни до средата на март, нови 20 милиона до средата на април.
Нефтеният бизнес, а и газовият е в убит....и ти наричаш това продавач на царевица на пазара.

# 73
  • София
  • Мнения: 38 590
И темата НЕ е за едрите наемодатели и бизнесмени. Темата е за покупка на дом. Т.е. - едно жилище за едно семейство. С всички условности покрай това.

# 74
  • Мнения: 226
Кои бизнеси излязоха от играта? Продавачите на царевица и слънчоглед по плажа.
Толкова им е бил бизнеса. Инвестирали ли са преди това в тоя бизнес? Купили ли са машини, цехове за милиони, които ще загубят? Да имаш едни гащи на гъза си, и една кофа с царевица не е много рисково. Ще се преквалифицираш в друга сфера. Празно няма да остане.
Да, няма милиони умрели, но страха и липсата на подготовка си бяха достатъчни да бутнат изкуствения растеж и привидната стабилност.
Точно обратното! Страха мина и замина. И изкуствения и привиден срив и нестабилност си отиват.
Отново има растеж.
30 милиона безработни до средата на март, нови 20 милиона до средата на април.
Нефтеният бизнес, а и газовият е в убит....и ти наричаш това продавач на царевица на пазара.

Ще ги наемат отново, колко му е, само няколко трилиона ще са нужни Grinning
Авиокомпаниите пък продават гевреци, туризма сладолед, а retail'a захарен памук.
@Танграта - в ИТ не почнаха ли да правят съкращения и свивания на бюджети? Трябва ли да те удари лично, за да го усетиш?

Общи условия

Активация на акаунт