Удачен ли е сега моментът за покупка на мечтания дом?

  • 10 279
  • 146
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 9 933
Благодаря за мнението!
 Днес говорихме със строителя и другата седмица ще имат акт 15. Смятаме да се възползваме, докато все още има добри условия по кредитите. Жилището е много качествено и разумно проектирано, партер с 80кв дворче, вътрешни врати, включено отопление и троен стъклопакет и що-годе на разумна цена спрямо сегашните цени. Сиреч ни остава само обзавеждането. Затова ще действаме, защото ако дочакаме спад с 15-20% до две години, половината от тези пари ще идат за наем и след това кой знае за още какво, а това, което го имаме за самоучастие тогава може вече да няма стойност.
 "Сиреч ни остава само обзавеждането. " Grin Sweat Smile Тези от САГ вече и плочки и санитарен фаянс ли слагат...
Моя приятелка си взе на зелено и уж от 1 година е готов, а още не може да заживее от ремонти и проблеми от строежа... не знаех че партер е нещо особено. бих го взел на 2/3 от цената и то за инвестиция...  Rolling Eyes
Та, аз ако сега ще купувам (при разгаряща се криза) ако съм си представял да взема нещо на зелено  в някакъв момент - то вече този вариант не съществува.
...чак и 11 лайка. Thinking

# 31
  • София
  • Мнения: 30 163
Тъкмо това щях да пиша и аз, че ремонтите след това са хем времеемки, хем скъпи. Хубаво е да се отделят финанси и за тях.

Иначе честито за новия дом!

# 32
  • Мнения: 8 813
Интересна тема и ме вълнува.
Въпрос: какъв спад очаквате процентно на жилищата?
Мислите ли, че много хора, които са дали някаква начална сума ще се откажат, заради безработица, стеснени финанси и т.н? Чудя си дали ще има много откази при начален етап, за изплатените вече, макар и със заем не мисля, че ще има промени.
Мислите ли, че при вече започнат строеж на основи цените на жилищата може да бъдат преосмислени от строителя, при положение, че готовите явно ще паднат?

# 33
  • София
  • Мнения: 38 589
Според мен, старите сделки са приключили и няма да се пипат.
В момента няма сделки.
Когато има нови, тогава ще се видят реалните нови цени.

# 34
  • София
  • Мнения: 30 163
И според е много рано за прогнози. Силно се надявам да няма много хОра, които да са теглили огромни кредити, които трудно ще обслужват. Това е първото затруднение, което очаквам. Тези с готовите пари не са застрашени.

# 35
  • Мнения: 2 080
И според е много рано за прогнози. Силно се надявам да няма много хОра, които да са теглили огромни кредити, които трудно ще обслужват. Това е първото затруднение, което очаквам. Тези с готовите пари не са застрашени.

Какво разбирате под “огромни кредити, които трудно ще обслужват” за жилище?

# 36
  • София
  • Мнения: 30 163
Скрит текст:
И според е много рано за прогнози. Силно се надявам да няма много хОра, които да са теглили огромни кредити, които трудно ще обслужват. Това е първото затруднение, което очаквам. Тези с готовите пари не са застрашени.
Какво разбирате под “огромни кредити, които трудно ще обслужват” за жилище?

Имам предвид, че самоучастието им е малко, вноските високи, а някой от сем-то, ако не и двамата, остават без доходи. Аз познавам хОра, които са теглили огромни за доходите си (подчертавам) кредити за 15+ години т.е. остава им задължителният минимум на член от сем-то.

# 37
  • Мнения: 14 648
Цитат
Мислите ли, че при вече започнат строеж на основи цените на жилищата може да бъдат преосмислени от строителя, при положение, че готовите явно ще паднат?
Да,със сигурност.Моя позната искаше да си купи на определено място.Мин.лято още копаели дупката-1200еу.Есента-1450еу.Този месец промоция-920еу.Пак няма да си купи,защото не успя да продаде имота,в който живее.

# 38
  • София
  • Мнения: 9 933
Цитат
Мислите ли, че при вече започнат строеж на основи цените на жилищата може да бъдат преосмислени от строителя, при положение, че готовите явно ще паднат?
Да,със сигурност.Моя позната искаше да си купи на определено място.Мин.лято още копаели дупката-1200еу.Есента-1450еу.Този месец промоция-920еу.Пак няма да си купи,защото не успя да продаде имота,в който живее.
Интересно - и подозрително... дали става дума за един клас жилище или са остатъците? На кой акт е?

# 39
  • София
  • Мнения: 4 668
Цитат
Мислите ли, че при вече започнат строеж на основи цените на жилищата може да бъдат преосмислени от строителя, при положение, че готовите явно ще паднат?
Да,със сигурност.Моя позната искаше да си купи на определено място.Мин.лято още копаели дупката-1200еу.Есента-1450еу.Този месец промоция-920еу.Пак няма да си купи,защото не успя да продаде имота,в който живее.
Интересно - и подозрително... дали става дума за един клас жилище или са остатъците? На кой акт е?
И аз така мисля!
Също, да добавя въпрос, кой квартал, какво изложение и етаж са апартаментите?
Друго подозрително е, че цяла година от дупката, жилищата още се продават.
1450 на зелено са обикновено много големи фирми, с много големи проекти, качествено строителство, добри локации и тн.
Да не се окаже 1450 пентхауса, с южна гледка към парка/езерото/планината, а 950 партерно офисче, преустроено на апартамент за инвалиди (по новите изисквания), с външен вход, гледащо колите и паркоместата, и с вход, минаващ през тях.

# 40
  • Мнения: 840
На база факта, че ТИМ, които притежават едва ли не половин Варна и имат пре-пре-предостатъчно пари, предпочитат да продават на зелено по €1000 за квадрат и да вземат парите днес, вместо да изчакат една година и да продават поне с 50-60% нагоре.
Кога точно цените са били 1000Е на квадрат?
Не на зелено ами на тъмно зелено съм ги гледал там апартаментите и такова нещо не е имало. Около 1300 Е и нагоре бяха в зависимост от големината.

# 41
  • Мнения: 481
Цитат
Мислите ли, че при вече започнат строеж на основи цените на жилищата може да бъдат преосмислени от строителя, при положение, че готовите явно ще паднат?
Да,със сигурност.Моя позната искаше да си купи на определено място.Мин.лято още копаели дупката-1200еу.Есента-1450еу.Този месец промоция-920еу.Пак няма да си купи,защото не успя да продаде имота,в който живее.
Интересно - и подозрително... дали става дума за един клас жилище или са остатъците? На кой акт е?
И аз така мисля!
Също, да добавя въпрос, кой квартал, какво изложение и етаж са апартаментите?
Друго подозрително е, че цяла година от дупката, жилищата още се продават.
1450 на зелено са обикновено много големи фирми, с много големи проекти, качествено строителство, добри локации и тн.
Да не се окаже 1450 пентхауса, с южна гледка към парка/езерото/планината, а 950 партерно офисче, преустроено на апартамент за инвалиди (по новите изисквания), с външен вход, гледащо колите и паркоместата, и с вход, минаващ през тях.

1450 еур за Варна си е цифра. Аз изобщо не се учудвам. Има доста апартаменти в този ценови диапазон които стоят с години.

# 42
  • Мнения: 481
Една презентация на проф. Красимир Петров от 08.02.2020г. за размисъл,  преди коронакупона у нас  - Балонът при НИ в България
https://www.youtube.com/watch?v=x4f2D5hv_UY&t=4s

# 43
  • София
  • Мнения: 4 668
Скрит текст:
Една презентация на проф. Красимир Петров от 08.02.2020г. за размисъл,  преди коронакупона у нас  - Балонът при НИ в България
https://www.youtube.com/watch?v=x4f2D5hv_UY&t=4s

Е, щом ще копираме в различни теми, да си копирам и аз отговора Simple Smile

Готин човек!
Има дар слово. Опитът му на преподавател си казва думата. Започнах да го гледам видеото, и съм на 20тата минута. А е 2 часа. Сериозна работа. А уж линкчетата бяха препоръчителни, за да се пести време на съфорумците.
Полюбопитствах повечко за това видео. Обзе ме едно съмнение. Отворих го в Youtube страницата и се зачетох в коментарите. Още първите няколко бяха много смислени, и казваха това, което и аз мисля. А други, носеха нова информация, която аз не знам, а е любопитна. Позволявам си да ги цитирам тук. А видеото ще гледам на части.

Цитат
Димитър Александров
15 hours ago (edited)
Този човек говори абсол=тни глупости, без да си е направил труда да проучи пазара в България. Противоречи си сам на себе си. Да беше се поинтересувал, колко е себестойността на строителството и след това да ми говори какво е било педи Христа или в Конго.
...
increce
increce
2 months ago
Д-р Красимир Петров още през 2012 г. говореше за имотен балон в България и в частност в гр. София. Видеата си стоят в youtube. Още тогава уж се чакаше срив до 1-2-3 години, но този срив така и не дойде. Вече е 2020 г., а цените са още по-високи. Срив няма и да има, освен в съзнанието на доктора.


С политиката която водят ЕЦБ и ФЕД и нулевите лихви, за които няма никакъв изглед вече да се отлепят от дъното, защото ще се срине всичко, цените на имотите ще се покачват и покачват до безкрайност. Японците си живеят така вече над 30 години и нито им се е сринал имотния пазар, нито нищо.


Теориите на доктор Петров са само преразказ на стари учебници по икономика, които нямат нищо общо със съвременната реалност на нулеви лихви, просто защото никога в историята не е имало нулеви лихви. Това прави всички теории от старите учебници напълно безполезни.
...

raniaaaful
2 months ago
Четох в руски сайт репортаж за младо японско семейство, което посочи, че въпреки факта, че цените на имотите в Токио падали всяка година, вече двадесетина години поред, те изтеглили ипотека и си купили жилището.
...
Александър Иванов
17 hours ago
Въпроса е да уцелиш тайминга, а не да си говориш по принцип. То спад все някога ще има и на теория ако говориш за спад постоянно, все някога ще познаеш. Ако този Петров наистина 2012-2013 е говорил за балон, а тогава реално беше дъно, то той е пълна нула като "познавач". ако някой 2012 е повярвал на Петров и не е купил, а чакал срив, то той е на голяма загуба и с основание ще разбие голямата уста на този псевдо "разбирач".

Любопитно е, този професор Красимир Петров, казва, че е търгувал с акции.
Продължил ли е някаква дейност, търговия с акции, с имоти? След като предсказва балони, ще може да купува на спад и да продава на възход. Има ли нещо спечелено? От 20години поне се занимава професионално (2000та, май беше казал) Има хора направиха бая милиони за тези години. В края на краищата, начетеността е хубаво нещо, но и някакви резултати трябва. Дори да не са топ приоритет.

Ето малко линкчета и  от мен:
Бъдещите финансови балони - Boom and Bust 03.05.2015
проф. Красимир Петров, преподавател по икономика и финанси в Тайланд
https://www.bgonair.bg/a/108-video/122661-badeshtite-finansovi-b … and-bust-03052015

Наш професор със зловеща прогноза за коронавируса: Целият свят ще се гърчи след 6 месеца, 07 Февр. 202
https://blitz.bg/obshtestvo/nash-profesor-ss-zloveshcha-prognoza … a_news725462.html

# 44
  • Мнения: 14 648
Цитат
Интересно - и подозрително... дали става дума за един клас жилище или са остатъците? На кой акт е?
Нямам идея.не съм аз кандидат купувача,както писах.
Цитат
Също, да добавя въпрос, кой квартал, какво изложение и етаж са апартаментите?
Друго подозрително е, че цяла година от дупката, жилищата още се продават.
1450 на зелено са обикновено много големи фирми, с много големи проекти, качествено строителство, добри локации и тн.
Да не се окаже 1450 пентхауса, с южна гледка към парка/езерото/планината, а 950 партерно офисче, преустроено на апартамент за
И за цената съм се объркала.Извинете ме.Есента е стигнал до 1250.Тогава позната се отчая съвсем.както писах не продаде жилището,от което искаше да се отърве и да купи новото.Изложения и етаж не мога да кажа.Квартала е ''лош център''.Зад Сливница.Мен лично това изобщо не би ме спряло,ако ми харесва някой имот.Локацията изобщо не е лоша.Даже в пъти по-добра от разните му софийски квартали.НО!Не мога да живея с цигани.Някога там преобладаваха стари къщи.Сега има много ново,високо строителство.Около него рушащи се масивни къщи населени с цигани.Не знам какви са тези собственици идиоти,които позволяват такова нещо?Изглежда прибират някой лев наем и пускат племето.Още повече не мога да се начудя на хората,които дават луди пари,за да си купят имот на такова място и по цял ден да слушат викове,да пазаруват в един и същи магазин,да ги срещат по улиците и т.н.Може би продавачи и брокери ги успиват,че това е ''само за малко'' предстои и тези къщи да съборят.Блаженни са вярващите!На някои хора в подобна ситуация им мина живота да се надяват,че е въпрос на ''малко време'' и ще стане по-добре.

Общи условия

Активация на акаунт