Удачен ли е сега моментът за покупка на мечтания дом?

  • 10 278
  • 146
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 41 079
Няма как да пренасят парите в кеш, защото:
- всяка страна има валутен закон, и парични инструменти над определен лимит, се декларират и подлежат на облагане.
- всяка транзакция над определен размер се проверява за пране на пари

Ама я си представи, че това е държавна политика? И Китай негласно насърчава инвестирането на огромния им излишък и огромните им резерви в активи по света? Китайците купуват всичко - имоти, фирми, технологии... И така печелят престиж, влияние, тежест в световната политика. Къде им е интересът да си стискат парите у дома и да няма какво да правят с тях?

# 91
  • София
  • Мнения: 4 668
Цитат
Това са червени пари. Крадени от робски труд на комунизма. Не е чудно, а е тъжно!
Както виждаме,на всякаквите му ''демократични,толерантни,справедливи'' и не знам какви общества,които ''милеят за човешките права'',не им пука откъде идват парите.Важното е да идват и да са много.Сега се сетих мои роднини в Испания разказваха,как се строят затворени жил.комплекси с къщи в курортите и се изкупуват от китайци.
Не разполагаме с по-добро за сега.
Всички имат кусури. Иначе е вярно. Една част от БВП в западните държави се дължи именно на такива пари.
Особено във Ванкувър. И май точно в тая тема го писах, живителния поток върви по веригата. Скъпа земя, материали, ремонти, майстори, услуги, ДДС за ламбургинита и ферарита, пропърти такси за общините и държавата, работа за прислужници, частни учители и тн.

От кумова срама, във Ванкувър въведоха 20% Foreign-buyers tax.
Щото там червените пари просто пръскаха по шевовете бизнеса с имоти.
Гледал съм табло в сайт на брокерска фирма за имоти, със снимките на брокерите. Бяха 50 от 50 китайци.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bill_28_(British_Columbia) (август 2016)
Цитат
20%
Foreign-buyers tax
A new 20% tax was added to the Property Transfer Tax when a purchaser, who is not a Canadian citizen or permanent resident, purchases residential real estate property in Metro Vancouver.

Във Ванкувър имаше в скорошните години пълни циркове при продажбите на имоти.
Къща за 500к се обявява за  1млн.
Явяват се 20 китаеца и започват да врякат и наддават. Накрая един си тръгва щастлив с покупка за 2млн. Simple Smile
Икономика ли!? Това не са пари, вадени с труд.

Последна редакция: вт, 12 май 2020, 23:24 от Танграта

# 92
  • Мнения: 2 114
Всъщност темата за балона се повдига точно от обратните хора - тези, които чакат сгромолясване на цените за ...
От определено време следя цените в един затворен комплекс в София. Имахме среща с инвеститорът май 2019 - 1300 еур/кв.м. Август същите бяха по 1000 еур/кв.м. Ще напиша колко ще са август 2020. Личната ми прогноза е 700.

Титина, Фен съм ти, затова питам: Това цените на един или няколко конкретни обекта в този комплекс ли са или след продажби са останали по-нискостойностни обекти. Цените на имотите е израз , по-близък до журналистиката, а конкретен имот се намира на определено място в скалата на потребителската си стойност: едно е имот на последен и партерен етаж, друго е имот на етаж 2-4, друго е имот с преобладаващ север и изток, друго е имот с по-разнообразно ситуиране, едно е имот, гледащ към вънщните граници на комплекса ( булевард и пр.), а съвсем друго - с изглед към тиха и озеленена част, едно  е имот над входа или подхода за гаражите, друго е.... и така по маса критерии много подробно и конкретно.

Ако конкретен харесан апартамент сега се продава на значително по-ниска цена - биха били верни изводите, ама това, че има имоти за такива по-ниски цени в комплекса - нищо не значи.

# 93
  • Мнения: 481
Хора като сте тръгнали да се обнадеждавате с това че американските пазари се връщат на предишни нива е добре да знаете че има 4-5 големи компании които са над 20% от СП500. Тези компании са предимно ИТ което обяснява защо Насдак скача. Аз бих препоръчал да гледата сектори които са повече обвързани с реалната икономика. Пазара гледа 6-12 месеца напред и ако се очакваше всичко да е наред след 2 месеца защо банките са близо до най- ниските си нива? Европа в момента е в най-дълбока рецесия от създаването на евросъюза. Много трудно ще излезем от такъв шок за 3 месеца както някои хора се надяват.
https://business.dir.bg/ikonomika/razberete-pri-malkiya-biznes-n … oshtni-zavedeniya

А това че има голямо раздвижване по улиците мене лично ме плаши защото вируса не е изчезнал и като започнем да се движим масово ще започне отново да се множи. И за съжаление ще се множи от много по- високо ниво. Даже четох някъде че в германия има скок на заразите и има вероятност да затворят отново.

# 94
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 799
Няма как да пренасят парите в кеш, защото:
- всяка страна има валутен закон, и парични инструменти над определен лимит, се декларират и подлежат на облагане.
- всяка транзакция над определен размер се проверява за пране на пари

Ама я си представи, че това е държавна политика? И Китай негласно насърчава инвестирането на огромния им излишък и огромните им резерви в активи по света? Китайците купуват всичко - имоти, фирми, технологии... И така печелят престиж, влияние, тежест в световната политика. Къде им е интересът да си стискат парите у дома и да няма какво да правят с тях?
Спирам да си представям, защото валутния закон е на страната, в която ще се купува собственността.
За купуването и достъп до технологии, има други закони, които регулират това. Само за пример, има един термин, технологии с възможна двойна употреба. Да не кажа, че около90+% от технологиите попадат в тази група износът им се контролира от държавата. Контролът е дотолкова "дълбок", че се следи до ниво доклади на международни конференции и националност на хората с достъп до контролираната информация.

# 95
  • София
  • Мнения: 4 668
Хора като сте тръгнали да се обнадеждавате с това че американските пазари се връщат на предишни нива е добре да знаете че има 4-5 големи компании които са над 20% от СП500. Тези компании са предимно ИТ което обяснява защо Насдак скача. Аз бих препоръчал да гледата сектори които са повече обвързани с реалната икономика. Пазара гледа 6-12 месеца напред и ако се очакваше всичко да е наред след 2 месеца защо банките са близо до най- ниските си нива? Европа в момента е в най-дълбока рецесия от създаването на евросъюза. Много трудно ще излезем от такъв шок за 3 месеца както някои хора се надяват.
https://business.dir.bg/ikonomika/razberete-pri-malkiya-biznes-n … oshtni-zavedeniya

А това че има голямо раздвижване по улиците мене лично ме плаши защото вируса не е изчезнал и като започнем да се движим масово ще започне отново да се множи. И за съжаление ще се множи от много по- високо ниво. Даже четох някъде че в германия има скок на заразите и има вероятност да затворят отново.

За мен ИТ са реална икономика.
Не е задължително да рутим руда и топим желязо, или да копаем нефт, за да сме в икономиката.
Софтуерът е помогнал на буквално всеки отрасъл, да се подобри и оптимизира. Дори един проект за небостъргач, или пък за интериорен дизайн. Или пък ако щеш и сонда за нефт да е, или пък в медицината. Софтуер има навсякъде. Тия комунистически мантри, че софтуера служи само, за да надува балона на икономиката в САЩ да ги оставим по-добре. Не са сериозни. Ама никак.

Индексите на акциите на банките ли са на ниски нива, или лихвите? Че не следя в момента акциите на банките.
Иначе да, не е минал проблема, и да, май много се раздвижиха хората.
Да, има неизвестност.

Но нима не са почти същите хора, които повтарят за балони, говореха, че нямало проблем с вируса и всичко е конспирация на правителствата?

"Европа е в най-дълбока рецесия." Това за сега е в много краткосрочен период. Също, това е изкуствено спиране. Не казвам, че няма загуби, но не са еквивалентни на спада, като % за годишен период. Това е все едно да твърдиш, че спираш една кола на светофар и щом е спряла, то тя е повредена и не може да се движи. Може и да е леко повредена, но я спираш ти, не е спряла сама. Може да е повредено копчето на фаровете. А двигателя да е наред.
Ясно е, че и за тези, които ги удря, е 100%, а не 5%. Тези 5-15% са само за тримесечие. За 1-2 години период не се знае нито колко % ще е спада, нито колко % безработицата.

Последна редакция: ср, 13 май 2020, 09:22 от Танграта

# 96
  • Мнения: 41 079
Спирам да си представям, защото валутния закон е на страната, в която ще се купува собственността.
За купуването и достъп до технологии, има други закони, които регулират това. Само за пример, има един термин, технологии с възможна двойна употреба. Да не кажа, че около90+% от технологиите попадат в тази група износът им се контролира от държавата. Контролът е дотолкова "дълбок", че се следи до ниво доклади на международни конференции и националност на хората с достъп до контролираната информация.

А, това ми е новост. Знам за мерки срещу износа на пари, но не и срещу вноса. Мога да внеса и милион в куфарче, ако надлежно го декларирам и покажа документ, че е от банка теглена сумата. Законите са против прането на пари, не против вноса им.
Познавам термина "стока с двойна употреба" - внасяла и изнасяла съм такива и съм писала обяснения какво и що. Съвсем не са 90%. Конкретно недвижимите имоти със сигурност не попадат, а това "кеш" беше за тях. За купуване на бизнеси и фирми , естествено, не се плаща кеш, но са част от същата държавна политика. Впрочем можеш да провериш колко големи европейски фирми всъщност вече са китайски. А космическите и оръжейните технологии Китай вече сам си ги прави. И в комуникациите - незнайно как само те имат 5G в момента.

Но тук говорим за покупка на имоти и макар да е неудобно да носиш куфар с пари, то не е забранено, ако всичко е чисто. А може да се носи и чек, това пак е своего рода кеш. Ако мислиш, че не съм права, опитай да внесеш в България куфар с 1 милион чисти пари (разбира се) и да изнесеш същия куфар, да видим къде ще имаш проблеми.

П.П. Да не говорим, че самата китайска банка, в унисон с политиката на държавата и с нейната благословия и финансиране, може да си отвори клон където и да е и да финансира кеш с куфарчета на своите хора за да изкупуват имотите в Манхатън, например. А банките си внасят кеша със самолети и контейнери, не с куфари. И Китай има много американски кеш, дето иначе какво да го прави? Да го държи в мазето ли?

Последна редакция: ср, 13 май 2020, 09:52 от Черна станция

# 97
  • София
  • Мнения: 38 589
Мисля че, и в България, и в Гърция /където съм правила сделки/ не може да се купи имот изцяло кеш. Има някакъв закон, според който парите трябва да са по банков път и нотариусите много държат на това. Би трябвало да е така и в другите държави.
Даже помня, че писахме обяснение за произхода в УниКредит. И ни отрязаха главата с такси прехвърляне.

# 98
  • Мнения: X
Мисля че, и в България, и в Гърция /където съм правила сделки/ не може да се купи имот изцяло кеш. Има някакъв закон, според който парите трябва да са по банков път и нотариусите много държат на това. Би трябвало да е така и в другите държави.
Даже помня, че писахме обяснение за произхода в УниКредит. И ни отрязаха главата с такси прехвърляне.

Кеш се има предвид без кредит,  според мен, а не в торба с налични. Китайците в Канада купуват с кеш, не с кредити. А и едва ли имат проблем с произхода предвид броя на милионерите в Китай, както и факта, че Китай е индустриалният хъб на света и по БВП е на челните места (брутен, не на глава), по-точно на второ място след САЩ (ЕС не се брои за едно).  Червени, зелени, нали знаете, че "парите не миришат" Wink Това, между другото, е европейска древна сентенция.
И в Канада таксите са умопомрачителни, но китайците си ги плащат, те и данъка за форинърс си плащат, вече и в Торонто го има освен във Ван.

Последна редакция: ср, 13 май 2020, 10:58 от Анонимен

# 99
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 799
При трансфер на суми в България доказваш произхода на парите. Същото е в Канада и в САЩ.
В момента бизнесът проверява всяка брънка от съплаи-чейн веригата (идея си нямам как се нарича това на български), като под проверява имам предвид, че се проверява собствеността много надълбоко. ако не го правиш глобите са жестоки.
Надявам се си спомняте българинът осъден в САЩ за търговия със стоки с възможна двойна употреба ( човекът никога не беше стъпвал в САЩ и си изпълняваше работата от България). Но беше преди екстрадиране. Точно заради търговия с американски стоки. Черна станция- списъците се актуализират непрекъснато, всеки ден слагат нови и нови неща.

# 100
  • София
  • Мнения: 4 668
Тоя българин не продаваше ли забранени стоки на Иран, които бяха под ембарго!?
Нерде Ямбол, нерде Стамбул!
Simple Smile

Нищо не доказваш. Подписваш една декларация от 2 реда.
Нали съм превеждал 6 цифрени суми и в 2те посоки, много пъти.

# 101
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 799
Тебе те знаем, ти превеждаш суми в милиони.
Интересно преди 4 години се връщаш от Канада, там си бил 12 години. Мъж, ИТ, със солидна заплата, дето купува имоти на ангро. Превежда 6 цифрени суми по света.... и изведнъж, аз имам приятел дето борави с 500К, и то в щатски долари, последното натъртено в няколко теми, като думата долари се споменава с благоговение ( не се връзва, знаеш ли, хората отдавна не припадат при споменаване на валутите)

Не си интересен, нямаш знания и опит да спориш, оставям те да се омайваш колко си велик.

# 102
  • София
  • Мнения: 4 668
благоговенията, натъртванията и фантазиите са изцяло в твоето ххх въображение.

Наистина ужасно съжалявам, че модератора ти изтри глупостите, на които целият форум щеше да ти се смее.
И сега с нова сила започваш да се зъбиш и да се ежиш. И после пак ще молиш модератора да ти покрива резилите.
Съжалявам, ако ти е крив живота в Тексас и не е потръгнал. Ако обичаш, не си го изкарвай на мене.

# 103
  • Мнения: 41 079
При трансфер на суми в България доказваш произхода на парите. Същото е в Канада и в САЩ.
В момента бизнесът проверява всяка брънка от съплаи-чейн веригата (идея си нямам как се нарича това на български), като под проверява имам предвид, че се проверява собствеността много надълбоко. ако не го правиш глобите са жестоки.
Ама от самото начало пиша, че става дума за законни пари. И че има закони срещу прането на пари, не срещу движението а пари. Движението на пари, в смисъл на износ на пари, може да се възпрепятства, но никоя държава не спира притока на пари. Например една от причините България да има толкова голям частен външен дълг е, че чуждите фирми масово оформят инвестициите си като заем към българския клон. По този начин винаги могат да изнесат обратно същото количество пари. Ако не го направят и продадат фирмата един ден, може да имат проблеми и БНБ да не им разреши експорта на сумата. Но не съм чувала България да пречи на някакви (чисти) пари да влязат тук.

Надявам се си спомняте българинът осъден в САЩ за търговия със стоки с възможна двойна употреба ( човекът никога не беше стъпвал в САЩ и си изпълняваше работата от България). Но беше преди екстрадиране. Точно заради търговия с американски стоки. Черна станция- списъците се актуализират непрекъснато, всеки ден слагат нови и нови неща.
Защото беше изнасял за ембаргова страна, а не защото е продавал нещо на кого да е. Същите стоки за  България не са били проблем. САЩ много обичат да си слагат ембарга (и им минава номерът) и да изискват и други да им ги спазват, но те са целенасочени срещу неудобни им страни, а не по принцип.

# 104
  • Мнения: X
Съгласна съм с ЧС и Танграта.
Титина, не разбирам за какво упорстваш - че китайци не купуват в Канада ли? Купуват без кредити  и това го знае всеки, който има някакъв досег с Ван или Торонто, Отава още не са я налазили толкова, затова и цените на къщите там са все още по-поносими. А след като масово купуват в тези градове, значи, по някакъв начин са минали проверките на Канада за произхода на парите си, каквито и да са тези проверки.

Общи условия

Активация на акаунт