Удачен ли е сега моментът за покупка на мечтания дом?

  • 10 280
  • 146
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 38 590
Ох, пак е кофти. Имам близки архитекти и са ми разказвали какви врътки са. Дано да стане де!

# 16
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 800
Аз съм варненка, не ми обяснявай на мен какво е ТИМ. Joy Отговорът на въпроса ти вече съм го написала.
Отговорът ти на въпросът му, звучи смехотворно.
Да , правилно 8-мо класник би се смял, защото хал хабер си няма от икономика.
Айде да видим какво реално се случва в строителството:
- повишени цени на материалите ( от януари, заради ковид в Китай)
- намалени доставки днес. Материалите са в България. До миналия месец се доставяха 30 камиона, последната седмица нула...една голяма нула.
И ела ми кажи, че осмокласник ще ми се смее. Той може да се смее, но като майка му няма възможност да си плаща кредита, смехът му бързо ще секне..

Към авторката. Ако имаш пари в кеш, изчакай

# 17
  • Мнения: 54
Здравейте!
С оглед сложната ситуация е трудно да се правят каквито и да е прогнози. Относно банките, смятам, че ще започнат пестепенно да ограничават кредитите и процента на финансиране при закупуването на жилище. Както и Вие писахте, ще се дават кредити след получен Акт 14-15, защото вероятно ще има не малко строежи в начален етап на строителство, които ще бъдат замразени, а е естествено банките да искат да се подсигурят. Лихвите почти сигурно ще се вдигнат поне малко. Информацията, която имам е, че за момента се дават кредити, но има известно забавяне.
Относно дали сега е моментът - зависи колко много Ви харесва избраното жилище. Ако го усещате като Вашето място, няма какво да се колебаете. Друг е въпроса ако се надявате да намерите нещо по-евтино. Сега, че ще има спад в цените на недвижимите имоти, едва ли някой се съмнява в това. В една друга тема някой беше писал за дефлация и инфлация във времена на криза. По време на криза голяма част от населението обеднява и се мисли предимно за оцеляване - търсят се стоки от първа необходимост и това води до неминуемо поскъпване в стоките от този тип. На далеч по-заден план минават търсенето на имоти, били то с цел живеене или инвестиция – именно заради неяснотата колко време ще продължи всичко и какви корекции ще има на пазара.
Аз на ваше място бих изчакал. Причината да мисля така не е очакването цените да паднат много. В София особено не виждам как може да се случат корекции по-големи от порядъка на 15-20%. Опасенията ми са свързани по-скоро с тегленето на голям кредит на прага на една дълбока, световна, финансово-икономическа криза, от която никой няма представа кога ще излезем и колко време ще се възстановяваме. За момента е по-добре да изчакате, да имате пари в наличност в случай на нужда, а при късмет може и в даден момент по-хубава сделка да се появи на хоризонта. Не ангажирам никой с мнението си, а се старая да изхождам от обективни факти.
Желая Ви късмет с решението и ще се радвам да споделите как са се развили нещата.

# 18
  • Мнения: 1 305
Благодаря за мнението!
 Днес говорихме със строителя и другата седмица ще имат акт 15. Смятаме да се възползваме, докато все още има добри условия по кредитите. Жилището е много качествено и разумно проектирано, партер с 80кв дворче, вътрешни врати, включено отопление и троен стъклопакет и що-годе на разумна цена спрямо сегашните цени. Сиреч ни остава само обзавеждането. Затова ще действаме, защото ако дочакаме спад с 15-20% до две години, половината от тези пари ще идат за наем и след това кой знае за още какво, а това, което го имаме за самоучастие тогава може вече да няма стойност.

# 19
  • Мнения: 2 114
Стига да ви харесва, да се чувствате спокойни с мисълта за имота, да сте видели документите на сторителя, да може да ви предаде владението на имота в обозримо бъдеще, независимо от документите ( не ми скачайте, знам какво говоря) , да е с нормална планировка и квадратура, действайте си.  Възможно е да има спад, но аз не бих го нарекла спад, а разслояване на имотите на пазара. Ще станат реални разликите нежду реален тристаен и двустаен с приспособена тераса, коридори и пр., реална грасониера и такава, наречена двустаен и пр.
Друг фактор, който не виждам да се коментира: При криза хора, които губят добрата си работа в страната или намаляват приходите от нея, биха се ориентирали към влагане в имот в по-големите градове, а не в подобряване на жилищните си условия в по-малък град. Обожавам млаките градове, но тук коментирам тенденции, а не своите пристрастия.
За София реален спад не виждам, само диферециране на цените според имота, което за някои имоти ще изглежда като спад.
Горещите подръжници на внушението  "след месец имотите ще са по два за лев, не купувайте сега", ми звучат малко като " даже да си си харесал партньор и да си щастлив, не се жени, не е моментът, утре ще дойдат по-добри опции".
Въпросите, които ви вълнуват, са уместни. Ако може ваш адвокат да види условията на договорите с банката и да намали рисковете ако банката се съгласи на редакции  с оглед ситуацията.
Животът също тече,  не е спрял и ако ще си решиш проблема с жилището и с грижата по набавянето му, реши го.

Последна редакция: пн, 20 апр 2020, 17:13 от Deborana

# 20
  • Мнения: 36
Тъй като онзи ден пусках запитване за “Петият елемент” цените са 1300 - 1400 евро на квадрат, като се има предвид, че говорим за 3-ти етаж на сградата, със сигурност с качване на етажа се качва и цената. Свободни апартаменти има все още, не всичко е продадено, а паркоместата са по скромните 13 500 евро. Което за сграда, която все още е “на копка” както се казва и ще се нанеса след 2г. ми се струва меко казано много. Иначе смятан, че комплексът ще бъде наистина страхотен.

# 21
  • Мнения: 481
Тъй като онзи ден пусках запитване за “Петият елемент” цените са 1300 - 1400 евро на квадрат, като се има предвид, че говорим за 3-ти етаж на сградата, със сигурност с качване на етажа се качва и цената. Свободни апартаменти има все още, не всичко е продадено, а паркоместата са по скромните 13 500 евро. Което за сграда, която все още е “на копка” както се казва и ще се нанеса след 2г. ми се струва меко казано много. Иначе смятан, че комплексът ще бъде наистина страхотен.

Аз преди няколко месеца като бях гледал всичко с фронтална панорама беше заето. Интересно ми е какво го прави този комплекс страхотен. Намене ми напомня на сградата на общината.

# 22
  • Мнения: 36
Просто си мисля че ще е добро място за живеене, но докато не го видя не мога да съм сигурна. Ще го видим като го издигнат.

# 23
  • Мнения: 21
В никакъв случай:
-с ипотека;
-на акт 14;
-партер (ще си хвърлят фасовете в градинката);
-несигурност от Ковид-19.
Сега сме в рецесия+дефлация, изчакайте поевтиняването (вече ви го казаха) и е възможно само с вашите пари да купите. Капарото е малко, прежалете го.

# 24
  • Мнения: 2 080
Ако се отнася за София, не мисля, че цените ще паднат много. Според мен ще има застой, защото хората ще се въздържат да взимат жилищни кредити, продавачите няма да искат да продават на ниски цени, а банките ще затегнат отпускането на кредити ( предвид работата на хората).
Така си мисля аз.

# 25
  • Мнения: X
Не съществува нормален инвеститор, който ще си държи цялата сграда без купувачи, и ще пусне апартаментите за продажба след завършване, за да вземе някой лев отгоре. Времето е пари. Много грешите. Без парите как ще дофинансират строежа или ще започнат паралелно друг? Не си мислете, че инвеститорите имат една маза с пачки и плащат всичко кеш.

Скрит текст:
Най-най хубавите апартаменти се купуват още преди да е обявена рекламната камания на комплексите. Просто хубавите се купуват малко след това. След акт 16 остават свободни само апартаменти със сериозни компромиси.

А това за 50-60% спад в цените е направо смехотворно и  осмокласник трудно би се хванал.
Ситихоумгруп така направиха със сградата си в Иван Вазов, другите ги продаваха на зелено, но тази -не. В Лозенец също знам за такива строежи. Много рядко са, вярно е, но ги има, обикновено на супер топ места, където инвеститорът има някаква сигурност, че е се изкупят на тези много високи цени (дали е така, предстои да видим, за Иван Взов говоря, в Лозенец си ги продадоха, ама беше преди години). А и цените им са ужасни, факт.
Скрит текст:
Здравейте!
С оглед сложната ситуация е трудно да се правят каквито и да е прогнози. Относно банките, смятам, че ще започнат пестепенно да ограничават кредитите и процента на финансиране при закупуването на жилище. Както и Вие писахте, ще се дават кредити след получен Акт 14-15, защото вероятно ще има не малко строежи в начален етап на строителство, които ще бъдат замразени, а е естествено банките да искат да се подсигурят. Лихвите почти сигурно ще се вдигнат поне малко. Информацията, която имам е, че за момента се дават кредити, но има известно забавяне.
Относно дали сега е моментът - зависи колко много Ви харесва избраното жилище. Ако го усещате като Вашето място, няма какво да се колебаете. Друг е въпроса ако се надявате да намерите нещо по-евтино. Сега, че ще има спад в цените на недвижимите имоти, едва ли някой се съмнява в това. В една друга тема някой беше писал за дефлация и инфлация във времена на криза.
По време на криза голяма част от населението обеднява и се мисли предимно за оцеляване - търсят се стоки от първа необходимост и това води до неминуемо поскъпване в стоките от този тип. На далеч по-заден план минават търсенето на имоти, били то с цел живеене или инвестиция – именно заради неяснотата колко време ще продължи всичко и какви корекции ще има на пазара.
Скрит текст:
Аз на ваше място бих изчакал. Причината да мисля така не е очакването цените да паднат много. В София особено не виждам как може да се случат корекции по-големи от порядъка на 15-20%. Опасенията ми са свързани по-скоро с тегленето на голям кредит на прага на една дълбока, световна, финансово-икономическа криза, от която никой няма представа кога ще излезем и колко време ще се възстановяваме. За момента е по-добре да изчакате, да имате пари в наличност в случай на нужда, а при късмет може и в даден момент по-хубава сделка да се появи на хоризонта. Не ангажирам никой с мнението си, а се старая да изхождам от обективни факти.
Желая Ви късмет с решението и ще се радвам да споделите как са се развили нещата.
Не знам кой го разпространява това, но то няма икономическа логика. Имотът всъщност също е стока от първа необходимост - все пак хората както трябва да ядат, така трябва и да имат покрив, не могат да пасат лапад и да живеят под моста, нали така? В този смисъл наемът (съответно ипотечната вноска) е също толкова важен, колкото и сиренето, поне в София, където голямата част от хората под наем са от провинцията и няма при кого да отидат да живеят. А са в София заради препитанието си.  Не правя прогнози, но не виждам логика сиренето да поскъпва, а наемът/ипотечната вноска/съответно цената на имота да намалява. Или и двете ще растат, или и двете ще намаляват, не е задължително с еднакъв темп, но посоката не мисля, че може да е различна.
Хората може да не купуват и да изчакват, но наем ще трябва да плащат през това време, и ако не им отпускат кредити, това пък ще подпомогне покупките за инвестиция. Нещата за взаимно свързани. Ще видим как ще се развият събитията.

Последна редакция: вт, 21 апр 2020, 20:37 от Анонимен

# 26
  • София
  • Мнения: 30 165
.....
За София реален спад не виждам, ......
Само от месец сме в ИП. Нека мине ИП, за да се оценят щетите, че оттам и цените. Време трябва.

# 27
  • Мнения: 2 114
.....
За София реален спад не виждам, ......
Само от месец сме в ИП. Нека мине ИП, за да се оценят щетите, че оттам и цените. Време трябва.

Изразът е употребен в смисъл на "не виждам в бъдеще", а не че не виждам като резултат от извод след анализ на случилото се през изтеклия месец. Коректният коментар предполага  прочитането и разбирането на цялото изречение, абзац и пр.

Написала съм:  За София реален спад не виждам, само диферециране на цените според имота, което за някои имоти ще изглежда като спад.

Четенето с разбиране не е излишно нещо, научете го.

# 28
  • Мнения: 1 305
Привет,
Инвеститорът другата седмица ще има акт 15. Банката е съгласна да ни дофинансира, защото имаме 50% за самоучастие и фирмата е в техен списък за доверен инвенститор. Ние си мислим, че ще поевтинее некачественото строителство, а това, което си заслужава ще мръдне незначително. На фона, че плащаме квартира, която е почти колкото бъдещия заем— не си заслужава чакането.
Сега въпросът ни е дали да е законна или договорена ипотека. Ще поразучим и държим в течение Simple Smile

# 29
  • София
  • Мнения: 30 165
.....
За София реален спад не виждам, ......
Само от месец сме в ИП. Нека мине ИП, за да се оценят щетите, че оттам и цените. Време трябва.

Изразът е употребен в смисъл на "не виждам в бъдеще",
Скрит текст:
а не че не виждам като резултат от извод след анализ на случилото се през изтеклия месец. Коректният коментар предполага  прочитането и разбирането на цялото изречение, абзац и пр.

Написала съм:  За София реален спад не виждам, само диферециране на цените според имота, което за някои имоти ще изглежда като спад.

Четенето с разбиране не е излишно нещо, научете го.
О, много добре Ви разбрах даже! Аз твърдя, че в бъдеще ще се види и то доста добре. Засега всичко е в застой, кривата ще тръгне рязко надолу след падане на ИП. Нека почакаме и ще видим.

Общи условия

Активация на акаунт