Как правите палачинки?

  • 11 010
  • 65
  •   1
Отговори
  • Мнения: 192
Здравейте!
Правя палачинки по следната рецепта:
2 яйца
2 ч.ч. пр. мляко
2 ч.ч. брашно
щипка сол
5-6 с.л. олио

Но не ми харесват как стават - няколко минути след като ги завия стават твърди и краищата им са хрупкави. Моля, споделете сполучливи рецепти, с които се получават меки и пухкави! Търся ефекта на ресторантската палачинка.

# 1
  • Мнения: 14 079
Днес правих по тази рецепта:


Само дето аз замених водата с оранжада (може и с фанта портокал или газирана вода) и ми трябваше по-голямо количество от написаното. Станаха много мекички.

# 2
  • Мнения: 40 905
Правя идеални палачинки, но рецептата ми е малко на усет. Основното при мен е, че с цел избягване на бучки в сместа почвам от 3 яйца и после слагам брашно докато стане на тесто. И след това разреждам с млякото докато стане с подходяща консистенция. Така няма бучки изобщо. Сипвам малко олио в сместа за да не залепват палачинките при пържене и това е. Точно колко тесто и колко мляко ми е по усет.

# 3
  • София
  • Мнения: 200
Номерът е да сложиш и вода, защото яйцата и млякото ги правят жилави, а също така, аз  слагам и бакпулвер в тестото. Понякога слагам и ситно настърган кашкавал, стават  с по- интересен вкус , че иначе малко са ми блудкави.

# 4
  • Мнения: 202
Моята рецепта с която се получават страшно пухкави американски тип

2 жълтъка разбивате добавяте 50 гр. прясно мляко, 2 с.л брашно разбъркваме
В отделна купа разбивате 3 белтъка, 3 ч.л захар и бъркате с миксера докато станат почти като крем добавяте 1ч.л оцет и бъркате докато станат пухкави белтъците. Смесвате двете получени смеси намазвате тигана с олио и слагате Simple Smile

# 5
  • София
  • Мнения: 1 966
Моята рецепта е:

2 яйца + 2 жълтъка
щипка сол + щипка захар
1 чаша мляко
1 чаша газирана вода
1-1.5 чаши брашно
1-2 лъжици олио

Разбивам първо яйцата, а брашното го добавям последно. Спрямо консистенцията добавям брашно или вода, сместа трябва да е като боза. Мажа всяка готова палачинка с масло веднага след изваждането от тигана и ги редя една върху друга.

Последна редакция: вт, 14 апр 2020, 22:39 от svetla81

# 6
  • Мнения: 1 323
Палачинките са моята сила и тайната е да не слагате само мляко, а и вода. Няма човек, който да не ми ги е харесал. За 7-8 палачинки трябват:
2 яйца
1ч.ч. Брашно
1ч.ч. Прясно мляко
1/2 ч.ч. Вода
Щипка захар
Щипка сол
Щипка сода за хляб.

# 7
  • Мнения: 14 786
И аз слагам и вода,а също ако не ме мързи разбивам белтъците на сняг,смесвам другите съставки и добавям накрая белтък. Стават много пухкави и вкусни. Иначе на две яйца слагам чаша мляко и чаша вода. Другото е на око,до като ми хареса гъстотата.

# 8
  • Плевен
  • Мнения: 1 614
Моята рецепта е по-богата.Слагам 6 яйца,2чаши мляко и 2 чаши брашно,малко захар+ зехтин.Пържа ги в силно загрят тиган с малко мазнина.Не ги оставям да загорят или почернеят/препекат-защото тогава стават твърди като истинат.Леко като се запекат ги обръщам.Тази рецепта я ползвам вече 20 години.Наскоро пробвах и с КМ но не ни харесаха много,.

# 9
  • Мнения: 6 292
Иха! Колко палачинки стават от тия 6 яйца?

# 10
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Палачинките са моята сила и тайната е да не слагате само мляко, а и вода. Няма човек, който да не ми ги е харесал. За 7-8 палачинки трябват:
2 яйца
1ч.ч. Брашно
1ч.ч. Прясно мляко
1/2 ч.ч. Вода
Щипка захар
Щипка сол
Щипка сода за хляб.
  Същата пропорция използвам и аз, но без сода и с добавени 2 с.л олио в сместа

# 11
  • Мнения: 4 411
4 яйца
2-3 с.л. кисело мляко
1 ч.л. хлебна сода
2 1/2 ч.ч. брашно
вода на око
Олио също на око
Винаги стават меки и не изсъхват

# 12
  • Мнения: 1 532
И аз немога все още да намеря точната рецепта за палачинки.
Понеже немога да ги обръщам,правя сместа мм ги пече.
Обаче понякога ,явно зависи как направя сместа ли и аз незнам се издуват като балон докато се пекат.А понякога се изпичат отвън,отвътре остават сурови.
Последния път ги направих с кисело мляко сякаш най -сполучливите станаха досега.
Дали е много силен котлона или слага повече мазнина като ги пече  и повече смес и са много дебели и аз немога да разбера.
Накрая на сместа пробвах аз да ги правя,обръщам ги с шпатула и слагам на тънко смес,и съвсем малко мазнина и нямах проблем,станаха перфектни.Но пак леко вземаха да се издуват и ги чуквах с шпатулата да не се надигат .

# 13
  • Мнения: 7 263
Аз правя с прясно мляко или с кисело мляко и дори само с вода. Всякак стават. В последно време правя голяма палачинка в тавата, бързо и вкусно.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 6 935
X.T , ако добавяш щипка сода ,тя прави мехурчета , от които стават малки дупчици на палачинките и не се надигат. За да не са дебели сипвай по-малко смес.

# 15
  • Мнения: 1 532
Благодаря,ще пробвам със сода.
Аз слагам малко смес,ама мм слага цял черпак и му казвам, но той не вярва че е от това.
След като ги направих последните аз ,се увери че трябва по-малко смес да слага.

# 16
  • Мнения: 4 018
Аз ги предпочитам без яйца. Правя ги по тази рецепта:
https://recepti.gotvach.bg/r-2538-%D0%9F%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BD … D0%BA%D0%B8 

# 17
  • Мнения: 2
Здравейте!
Правя палачинки по следната рецепта:
2 яйца
2 ч.ч. пр. мляко
2 ч.ч. брашно
щипка сол
5-6 с.л. олио

Но не ми харесват как стават - няколко минути след като ги завия стават твърди и краищата им са хрупкави. Моля, споделете сполучливи рецепти, с които се получават меки и пухкави! Търся ефекта на ресторантската палачинка.
Здравейте !
Моите деца обожават палачинки и Ви споделям моята рецепта :
600 мл прясно пълномаслено мляко
300 гр брашно
4 големи яйца / 5 среден размер/ 6 малки
щипка сол, ванилия
По желание( щипка сода биларбонат)
Пържа в подходящ тиган с масло .

# 18
  • София
  • Мнения: 3 951
За да няма бучки, ако добавяте брашното последно, пресявайте малко от него директно в купата и изчакайте да се намокри само (да потъне в сместа), разбъркайте и повторете, докато брашното свърши.

# 19
  • Мнения: 4 859
С кисело мляко и едно яйце ,много любими
http://kulinarnistrasti.blogspot.com/2012/06/blog-post_21.html?m=1 

И с прясно мляко
https://www.supichka.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0 … D0%BA%D0%B8 

Не стават сухи,мажа с масълце леко и захлупвам с капак.Друг вариант е да подпъхнеш леко кранчетата ,да ги сгънеш като пликче /затворено рулце,така правя ,като знам с какво ще ги ядем ,без значение сладко /солено ,хем и не изтича нищо .

Използвам горните рецепти ,като ми варира сместа понякога ,гледам да се разлива добре в тигана .Обръщам със шпатула и пръсти,не мога да ги премятам в тигана Grinning

# 20
  • Мнения: 11 080
Не слагам никаква мазнина (а още по-малко олио) в тестото, нито кисело мляко или сода.
Класическата френска рецепта - много яйца, пълномаслено прясно мляко, брашно, лъжичка ароматен алкохол.
За да не залепват, ползвам незалепващ тиган и мазвам капка краве масло преди всяка палачинка.

Отделно (по-рядко) правя американски палачинки с бакпулвер и масло в тестото, рецептата съм взела впрочем от форума Simple Smile

# 21
  • Мнения: 2 362
Моята рецепта май се доближава най-много до предишния пост. Правя ги за минути буквално и се получават много добре, като съм изпробвала най-различни варианти. Най-много ни  харесват по следния начин: Яйца, разбити със щипка сол и щипка захар, брашно, прясно мляко и вода в равни количества, лъжица алкохол-уиски или ром. На 2 яйца слагам чаша брашно, чаша мляко и чаша вода. Разбивам яйцата с тел, добавям брашно и прясно мляко,  а водата накрая, за да не стават бучки. Така регулирам и гъстотата на тестото. След изпичане намазвам всяка с краве  масло.

# 22
  • Мнения: 9 525
Аз правя с прясно мляко или с кисело мляко и дори само с вода. Всякак стават. В последно време правя голяма палачинка в тавата, бързо и вкусно.

Всякак стават, да. Правя всичко на око, но винаги мажа веднага обилно с масло. В тестото не слагам мазнина и захар.

# 23
  • Мнения: 301
Не знам как, но на мен винаги ми се получават много добре. Много мои познати са ми искали рецептата, но аз никога не ги правя по точно определена.
Ако имам 2 яйца слагам 2, ако има повече- добре дошли.
Брашно и мляко -и те са на око.
Добавям малко повече захар- около супена лъжица.
Сол слагам, ако се сетя.
Винаги слагам малко ванилия и канела.
Децата ми ги хапват без нищо допълнително, но аз обичам да си правя разни плодови сиропи, с които ги заливам.

# 24
  • Мнения: 332
Брашно, яйца, вода, сол , сода. Обичам ги с вода, после с конфитюр, шоколад, мед

# 25
  • Мнения: 4 717
Правя идеални палачинки, но рецептата ми е малко на усет. Основното при мен е, че с цел избягване на бучки в сместа почвам от 3 яйца и после слагам брашно докато стане на тесто. И след това разреждам с млякото докато стане с подходяща консистенция. Така няма бучки изобщо. Сипвам малко олио в сместа за да не залепват палачинките при пържене и това е. Точно колко тесто и колко мляко ми е по усет.

Точно този метод ползвам и аз.
Понеже у дома не консумираме краве мляко, слагам бадемово.
Не слагам сол или сода.
За да са меки палачинките е необходимо в тях да има малко олио или масълце на тигана. Иначе са сухи.

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 1 411
Здравейте!
Правя палачинки по следната рецепта:
2 яйца
2 ч.ч. пр. мляко
2 ч.ч. брашно
щипка сол
5-6 с.л. олио

Но не ми харесват как стават - няколко минути след като ги завия стават твърди и краищата им са хрупкави. Моля, споделете сполучливи рецепти, с които се получават меки и пухкави! Търся ефекта на ресторантската палачинка.

Добави още едно яйце, щипка захар, щипка сода и едната чаша мляко я замени с вода. Добре е да е постояла малко кашата преди да започнеш да пържеш.
Моята рецепта е тази и среща голямо одобрение.
За палачинкова торта препоръчвам прясното да се замени с кисело мляко, за да не сладнят.

# 27
  • Мнения: 178
Винаги ми се получават...чаена чаша брашно,3 яйца, 300мл мляко, по избор ванилия. Заменяла съм млялкото с айрян и брашното с пълнозърнесто или дори с овесени ядки (в Нутрибулет разбито всичко). Препоръчвам хубав тиган, и силиконова шпатула (икеа 2лв).... Отлепя всичко, дори нещо да тръгне да залепва и загаря. Използвам само малко масло за първата Hug краищата стават твърди и хрупкави при по-рядко тесто, когато се върти тигана и залепнат по стените. Просто по-гъсто тесто и по-леко разнасяне за да са еднаква дебелина. За са останат меки..да се покрият готовите с чиния и може да се намажат с малко масло

# 28
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
1-2 яйца
1ч.ч.брашно
1ч.ч.прясно мляко или вода
1щ.сол
1к.л.захар
1с.л олио

# 29
  • Мнения: 1 414
Палачинките са моята сила и тайната е да не слагате само мляко, а и вода. Няма човек, който да не ми ги е харесал. За 7-8 палачинки трябват:
2 яйца
1ч.ч. Брашно
1ч.ч. Прясно мляко
1/2 ч.ч. Вода
Щипка захар
Щипка сол
Щипка сода за хляб.

Добре се получиха, мерси.. Wink

Скрит текст:

# 30
  • София
  • Мнения: 1 687
Моята любима рецепта за палачинки е следната (взета е от стара българска книга с рецепти):
3 яйца
1 ч.ч. брашно
1 и 1/3 ч.ч. пр. мляко
1 ч.л. захар и щипка сол
Не слагам олио и вода в тестото, не ми изглежда приемливо (всъщност олио вече почти не използвам).
Мажа тигана с малко масло и правя тънки палачинки, които се обръщат лесно. За мен са идеални. Стават около 9 бр. от една доза.
Правя и от американските, защото стават супер бързо и за засищащи - рецептата ми е от YouTube от една гъркиня. Ако някой се интересува, ще я напиша.

Параход, оказва се, че и при предпочитанията към палачинките имаме прилика Simple Smile.

Последна редакция: ср, 15 апр 2020, 21:13 от миленка_д

# 31
  • Мнения: 1 323
Палачинките са моята сила и тайната е да не слагате само мляко, а и вода. Няма човек, който да не ми ги е харесал. За 7-8 палачинки трябват:
2 яйца
1ч.ч. Брашно
1ч.ч. Прясно мляко
1/2 ч.ч. Вода
Щипка захар
Щипка сол
Щипка сода за хляб.

Добре се получиха, мерси.. Wink

Скрит текст:

Много се радвам! Рецептата е елементарна и всеки път се получават идеално!

# 32
  • Мнения: 1 532
Моята любима рецепта за палачинки е следната (взета е от стара българска книга с рецепти):
3 яйца
1 ч.ч. брашно
1 и 1/4 ч.ч. пр. мляко
1 ч.л. захар и щипка сол
Не слагам олио и вода в тестото, не ми изглежда приемливо (всъщност олио вече почти не използвам).
Мажа тигана с малко масло и правя тънки палачинки, които се обръщат лесно. За мен са идеални. Стават около 9 бр. от една доза.
Правя и от американските, защото стават супер бързо и за засищащи - рецептата ми е от YouTube от една гъркиня. Ако някой се интересува, ще я напиша.

Параход, оказва се, че и при предпочитанията към палачинките имаме прилика Simple Smile.
Аз се интересувам ,моля да я споделите.

# 33
  • София
  • Мнения: 1 687
Рецептата за американски палачинки е:
1 голяма ч.ч. брашно
2-3 с.л. захар
3 к.л. бакпулвер
1 щипка сол
ванилия
1 яйце
1 почти пълна голяма ч.ч. мляко
малко масло за намазване на тигана
Сухите съставки се смесват и към тях се добавят млякото с разбитото вътре яйце.
За по-ясна представа как се правят,  изгледайте видеото https://youtu.be/kiaMV40Xui0

Да ви е вкусно!

# 34
  • Мнения: 192
Много съм благодарна на всички, които се включиха в дискусията, написахте много полезни неща! Flowers Bouquet

# 35
  • Мнения: 894
У дома ползваме изключително проста рецепта:

1 яйце
100 мл мляко
3 с.лъжици брашно.

От това стават точно 3 чудесни палачинки. Пържа в кокосово масло или масло гхи.

# 36
  • Мнения: 5 120
Правя идеални палачинки, но рецептата ми е малко на усет. Основното при мен е, че с цел избягване на бучки в сместа почвам от 3 яйца и после слагам брашно докато стане на тесто. И след това разреждам с млякото докато стане с подходяща консистенция. Така няма бучки изобщо. Сипвам малко олио в сместа за да не залепват палачинките при пържене и това е. Точно колко тесто и колко мляко ми е по усет.
Аз ги правя точно като теб. Правя повечко и на следващия ден пак са супер.

# 37
  • Мнения: 1 532
Благодаря, Миленка 🌼

# 38
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 860
Не срещнах моята рецепта, затова ще я споделя. Никога не са ме предавали, винаги се получават, не изсъхват, въобще са супер!
Рецептата е следната - на 1 яйце - 5 с.л. брашно. Обикновено правя с 5 яйца, съответно слагам 25 с.л. брашно, малко вода, разбивам с миксер. След това добавям още вода, тука вече на око, да се получи гъстота на боза, добавям 1 щипка сол.
След това е ясно - в тиган с няколко капки олио. От 5 яйца ми се получават около 10-11 палачинки, но зависи колко е голям тигана. След като е готова палачинката, веднага намазвам с някакво сладко по избор и навивам. По този начин ги правя перфектни поне от 20 години.

# 39
  • Italia
  • Мнения: 1 059
Най-добрата рецепта открих тук, във форума. Заповядайте
https://bg-mam.ma/p/619100/22032461

# 40
  • Мнения: 11 080
А американски палачинки правя по тази рецепта от форума, но не слагам 2 с. л. захар, а една или по-малко.
https://bg-mam.ma/p/350349/9311723

# 41
  • Мнения: 9 689
4 яйца
250 гр брашно
500 мл мляко
2 суп.л зехтин
Тигана само го мажа с масло преди първата палачинка.
Това е рецепта за класически палачинки, 8-9 тънки големи палачинки стават от тази смес. Обръщат се, след като се появят дупчици отгоре по цялата повърхност и видимо няма части, които са влажни.

Вариация (с ябълки и канела) - на дъното на тигана се слагат плоски резенчета ябълка, поръсват се с канела, отгоре се изсипва смес за 1 палачинка. Може да се поръси и захар, но аз не употребявам.

# 42
  • Мнения: 9 689
Само да добавя, че описаните от мен палачинки стават чудесни и с пълнозърнесто пшенично брашно.

# 43
  • Бостън
  • Мнения: 13 492
Гледам, че много щедро яйца слагате Simple Smile
Аз съм скръндза по рецепта - за 3-4 ядящи - 1 яйце, ако хлапетата са си довели и приятелчета - 2 яйца. Правя около 16-24 палачинки от това количество.

Почти винаги добавям щедро канела.

Много често ползвам пълнозърнесто брашно или такова смес от няколко вида зърнени, че да е по-полезно. Или най-простият ми трик - смилам овесени ядки на брашно и ползвам 50:50 с другото брашно.

Яйцето + канелата + брашното на око (около 2 чаши) и почвам да разреждам с прясно мляко до получаване на консистенция на рядка боза. Винаги ги пържа изключително тънки, баба така ме е учила. Тя мажеше тигана със свинка мас. Аз ползвам по-често спрей, но понякога мас или масло.

Последна редакция: пт, 17 апр 2020, 16:35 от Agent Provocateur

# 44
  • София
  • Мнения: 2 298
При мене пропорциите са 2 яйца по-големи или 3 ако са по-малки, на една чаена чаша мляко, 1 чаена чаша брашно, щипка сол и течна мазнина малко. Брашно слагам от лимец пълнозърнесто. Стават меки, еластични и много ароматни.

# 45
  • Мнения: 1 325
Палачинките, които аз правя винаги стават мекички, само краищата са леко хрупкави, но...на нас така ни харесва.А, рецептата ми е супер елементарна:1яйце, 2ч.ч.брашно, щипка сол и захар-но, може и без, и вода за леко рядко тесто.Преди да ги сложа в тигана, леко го намазнявам.Да ви е сладко.

# 46
  • Мнения: 224
Последно правих палачинки по следния начин:
1 л. Прясно мляко
6 яйца
500 гр. Брашно
2с.л. Разтопено Масло, като оставям малка част да си мажа тигана отвреме на време
Щипка сол
Щипка захар
Ако не ми хареса гъстотата на сместа си я преправям в процес на готвене горе долу до констистенция на боза, ориентирам се по това как ми се разлива в тигана като сипя.

# 47
  • Мнения: 3
Рецепта за бананови палачинки Flowers Banana
2 банана
300мл. мляко
100 гр брашно
1 яйце
По избор: малко мед или захар

# 48
  • Мнения: 171
Аз правя по тази рецепта и абсолютно винаги се получава отличен резултат: https://www.supichka.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0 … D0%BD%D0%BA%D0%B8
Само добавям малко ванилия към сместа за палачинките.
Според мен от значение и самото брашно, купувам някакво италианско и се получават тънички и меки.

# 49
  • София
  • Мнения: 200
Всякак ги правя, но напоследък експиментирам с добавяне на  брашно от тапиока, плюс обикновено брашно. Стават невероятно меки.

# 50
  • Мнения: 332
Всичко на око преценила съм си горе долу според яйцата колко излизат. От 1 яйце ми излизат 3 палачинки.
С вода , брашно , яйца  , сода и сол . Най простата рецепта която знам от баба ми и много ми харесват. Никога не съм харесвала с мляко

# 51
  • София
  • Мнения: 200
Един съсед правеше много вкусни палачинки и така и не си признаваше как го прави.Докато един ден го спипах, че стърже кашкавал в тестото / на ситното ренде.Simple Smile

# 52
  • Мнения: 5 300
Аз ги харесвам най-много с кисело мляко. Правя ги по следния начин:
4 яйца
1 кофичка кисело мляко
2 ч.ч брашно (то е по-скоро на око, слагам до получаване на желаната консистенция, най-вече зависи от големината на яйцата)
1 ч.ч. вода
1 ч.л. сода
1 ч.л. сол
1 ч.л. захар
1 ч.л. олио
Излизат ми около 15 бр.

# 53
  • София
  • Мнения: 9 920
Скоро правих на тиган със светла част 17-18см /котлон 16см./, но почти час стоях до него.
Не знам каква печка или кер. плот ще ми трябва (а мисля да не влагам в такъв уред), за да правя по-големи (т.е. по-бързо)?
Според вас гофретника /1200W/ по-бързо ли е?

Или да мина на
Америк. тип и да не се занимавам...

# 54
  • Плевен
  • Мнения: 1 614
Откакто имам плочата за палачинки от Лидл,зарязах тигани и котлони.Плочата е огромна,загрява бързо и палачинките стават много бързо (когато е загряла).Струваше към 44 лева и работя с нея 1 година.Много по-бързо стават палачинките,удобна е,с незалепващо покритие е и лесно се мие.

# 55
  • Мнения: 11 080
Моите керамични котлони също са малки и ако бързам и искам да гоня бройка, понякога пържа на два тигана едновременно. Плочата е много добра идея.

# 56
  • Мнения: 14 079
Параход, жива и здрава да си! Как не ми е хрумвало да ползвам два котлона, хем имам два тигана за палачинки. Благодаря за идеята! Kissing Heart

От може би година, правя палачинки само по тази рецепта:
4 яйца
400 гр. кисело мляко
1 равна ч.л. сода бикарбонат
кофичката от млякото, пълна с топла вода
брашно



# 57
  • на село
  • Мнения: 287
Dara888 ,твоята рецепта се доближава до тази която пробвам и аз ,но все не уцелвам гъстотата .Ако може да кажеш ,колко приблизително брашно слагаш. Благодаря!

# 58
  • Мнения: 14 079
За съжаление не мога да те улесня. Слагам на око, макар всеки път да се заричам да го премеря, за да е точна рецептата. Ако го направя по-гъсто, добавям още вода. Като цяло гледам да е такава гъстота, че като го сложа с черпака и накланям тигана, да се разнася бързо и лесно. Обикновено първата палачинка е "мостра", по нея се ориентирам дали съм уцелила пропорциите.
Поне 2 1/2 ч.ч. брашно отиват.

# 59
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
По рецепта от книга на Джулия Чайлд ги правя от  известно време
1ч.ч брашно
2/3 ч.ч  прясно мляко студено
2/3ч.ч студена вода
3 яйца
1/4ч.л сол
3 супени лъжици разтопено масло
+масло за намазване на тигана
Разбъркват се съставките и сместта се оставя  да престои 30мин преди започване на печенето на палачинките

https://www.google.com/search?q=julia+child+crepes&oq=ju&aqs=chr … dse_attribution=1

# 60
  • Мнения: 534
Палачинки, винаги идеални правя по най-лесно запомнящата се рецепта. Никога не можеш да я забравиш, кръстих я 3-2-1. Мъжът ми научих и всички роднини и няма мъки, винаги идеален резултат.
3 яйца, 2 ч.ч. прясно мляко и 1 ч.ч. брашно. По желание щипка сол и/или ванилия, може и без тях. Използва се една и съща чаша за мярка, стават 7-8 палачинки от доза. Може да удвоите дозата, ако ви трябват повече палачинки. За да няма бучки разбивам с миксер на слаба степен. Това е.

# 61
  • Мнения: 9
Аз използвам от 20 години рецепта от книгата с готварски техники на Кордон Блю. Винаги стават.

2 големи яйца
1/2 ч.л. сол
1 ч.ч. брашно
1 1/3 ч.ч. пр. мляко

Разбивам с обикновен миксер, колкото да стане гладко тесто. Понеже използвам брашно от шпелта, добавям до половин чаша вода накрая, за да стигна до желаната консистенция. Тестото трябва да може да се разлива бързо и лесно в тигана преди да се запече. Оставям го да почине 30 мин. В тиган с размер 26 см изкарвам 8-9 палачинки. Няколко неща, които съм забелязала, че са от огромно значение: пече се на висока температура - аз пека на 8-ма от 9 степени на серан печка и обръщам веднага щом горната повърхност засъхне и крайчетата се отлепят от тигана. Другото нещо е, че тестото наистина трябва да се разлее съвсем тънко. Готовите палачинки захлупвам да се задушават, за да не изсъхнат. Другият вариант е веднага да се намажат.
Американските палачинки ги правя по една рецепта за марудници от една приятелка родопчанка. Племенниците ми, които са американци, казаха, че никога не са яли такива пухкави палачинки🤣🤣 но и не бяха яли палачинки, за които тестото не е от кутия🤦♀ Ако искате ще я публикувам🙂

# 62
  • Бостън
  • Мнения: 13 492
Аз използвам от 20 години рецепта от книгата с готварски техники на Кордон Блю. Винаги стават.

2 големи яйца
1/2 ч.л. сол
1 ч.ч. брашно
1 1/3 ч.ч. пр. мляко
....
Американските палачинки ги правя по една рецепта за марудници от една приятелка родопчанка. Племенниците ми, които са американци, казаха, че никога не са яли такива пухкави палачинки🤣🤣 но и не бяха яли палачинки, за които тестото не е от кутия🤦♀ Ако искате ще я публикувам🙂
Да, моля, публикувайте я!

Моите "американчета" си ровят в Ютюб, когато им се доядат американски палачинки, защото майка ми има непоносимост към много неща в "кутия". Макар, че е факт, че мога да се намерят много качествени сухи смески за сладкиши например, които наистина спестяват време, защото им се добавят само яйцата/водата/ млякото/маслото.

И аз оставям тестото за моите "традиционни" палачинки да почине. Винаги бъркам на ръка.

Последна редакция: ср, 11 яну 2023, 15:39 от Agent Provocateur

# 63
  • Русе
  • Мнения: 5 205
Скрит текст:
Здравейте!
Правя палачинки по следната рецепта:
2 яйца
2 ч.ч. пр. мляко
2 ч.ч. брашно
щипка сол
5-6 с.л. олио

Но не ми харесват как стават - няколко минути след като ги завия стават твърди и краищата им са хрупкави. Моля, споделете сполучливи рецепти, с които се получават меки и пухкави! Търся ефекта на ресторантската палачинка.

Нещо съм я пропуснал тази тема. А палачинките са ми любима закуска. С мед и прясно сирене за предпочитане.
Ето няколко рецепти от мен.
Това е стандартната рецепта
https://ipeychev9.blogspot.com/2014/02/blog-post_9880.html



Блини


Блини с кефир


По френски


Pancakes

# 64
  • Мнения: 9
Ето и рецептата за “американските” палачинки:
3 - 4 яйца
Шипка сол
1 кофичка (500 г) кисело мляко
2 ч.ч. вода или прясно мляко
Пресято брашно колкото поеме да стане с гъстината на смес за кекс. Трябва да може, като се сипе в тигана или на плочата, да задържи формата си. При мен идват около 4-5 чаши брашно от шпелта. Фино пшеничено брашно може и малко повече да трябва.
1 п. масло за печене и мазане.

За набухвател използвам в зависимост от това колко рано съм станала😁 или 2 п. бакпулвер или мая (дозирана по инструкциите на маята спрямо количеството брашно). Бакпулвера го разтварям в киселото мляко. Маята ми е суха закваска Pasta Madre в момента, която добавям директно в брашното.

Бъркам всичко в дадената последователност на ръка и задължително оставям да почине 30 или 90 мин в зависимост от набухвателя. Пека на висока температура в тиган за палачинки с малко масло. Когато се образуват балончета по повърхността, обръщам. Готовите палачинки намазвам обилно с масло и задушавам под капак.

Междудругото, за тези, които правят козунаци, ако попаднете на Паста Мадре, пробвайте вместо мая. Козунаците стават страхотни - с големи въздушни мехури и на много фини конци. Тези, които живеят в Италия със сигурност са я пробвали и знаят. Открих я съвсем случайно по време на първия локдаун, когато маята изчезна от магазините в Германия и не се връщам повече на обикновена мая🤣🤣

# 65
  • Мнения: 6
Номерът е да сложиш и вода, защото яйцата и млякото ги правят жилави, а също така, аз  слагам и бакпулвер в тестото. Понякога слагам и ситно настърган кашкавал, стават  с по- интересен вкус , че иначе малко са ми блудкави.


Колко кашкавал и в кой момент слагате? Много интересно звучи и нямам търпение да го пробваме Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт