Как се прави двор след построяване на къща?

  • 9 798
  • 35
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 8 561
Здравейте, чудех се дали тук или в друг раздел да пусна темата (не открих съществуваща), но предполагам, че тук има повече градинарски опит.

Построихме къщата до София, сега следва ограда, малко подпорна стена (вече я правим) и през лятото или наесен - поне някакво облагородяване на двора. В момента прилича на строителна площадка - утъпкано от машини, горе-долу заравнено (така или иначе нито искаме равна ливада, нито мястото е подходящо). Почвата ни е песъчлива, може би и глинеста - не знам как да позная; с много камъни от всякакъв размер (най-едрите някъде с големина на един хляб). Хумусният слой замина при строителството, но пък някакви растения тук-таме пробиват - може би не сме съвсем загубена кауза.
Четох тук, че преди разхвърляне на хумус и засаждане на трева, е логично да се фрезова. За което обаче сигурно камъните пречат. Как се чистят камъни от 700 м2 двор, каква машина трябва да наемем? Мислех си да търсим трактор, който да ги поизкара и ние на ръка да ги събираме (имаме къде да ги редим). Дали трактор ни трябва, а след това с фрезата по-малките? Всеки съвет би бил полезен; ако трябва ще кача и снимки на нашият малък "ужас", който по един или друг начин ще стане малкият ни рай някой ден Simple Smile
Като разглеждам какви услуги предлагат озеленителните фирми, по-скоро се фокусират върху изнасяне на отпадъци и чистене на храсти. А на мен ми трябва чистене на камъни Sad Иначе ММ се е навил, че с човешка сила не може да е невъзможно, на мен пък ми е мило здравето ни... Помощ!

# 1
  • Мнения: 25 597
Ако теренът позволява, може да насипете с няколко камиона хубава почва.

# 2
  • Мнения: 301
Ако теренът позволява, може да насипете с няколко камиона хубава почва.
Много точен съвет.
И ние имахме подобен на Вашият проблем. Нашият двор е с лека денивелация, но направихме обръч от бетонови пътеки. Докараха ни 2 камиона с пръст, подравнихме и засяхме райграс.

# 3
  • Мнения: 398
Здравейте, чудех се дали тук или в друг раздел да пусна темата (не открих съществуваща), но предполагам, че тук има повече градинарски опит.

Построихме къщата до София, сега следва ограда, малко подпорна стена (вече я правим) и през лятото или наесен - поне някакво облагородяване на двора. В момента прилича на строителна площадка - утъпкано от машини, горе-долу заравнено (така или иначе нито искаме равна ливада, нито мястото е подходящо). Почвата ни е песъчлива, може би и глинеста - не знам как да позная; с много камъни от всякакъв размер (най-едрите някъде с големина на един хляб). Хумусният слой замина при строителството, но пък някакви растения тук-таме пробиват - може би не сме съвсем загубена кауза.
Четох тук, че преди разхвърляне на хумус и засаждане на трева, е логично да се фрезова. За което обаче сигурно камъните пречат. Как се чистят камъни от 700 м2 двор, каква машина трябва да наемем? Мислех си да търсим трактор, който да ги поизкара и ние на ръка да ги събираме (имаме къде да ги редим). Дали трактор ни трябва, а след това с фрезата по-малките? Всеки съвет би бил полезен; ако трябва ще кача и снимки на нашият малък "ужас", който по един или друг начин ще стане малкият ни рай някой ден Simple Smile
Като разглеждам какви услуги предлагат озеленителните фирми, по-скоро се фокусират върху изнасяне на отпадъци и чистене на храсти. А на мен ми трябва чистене на камъни Sad Иначе ММ се е навил, че с човешка сила не може да е невъзможно, на мен пък ми е мило здравето ни... Помощ!
Пишете ми ще ви дам съвет на лични:hugs:

# 4
  • София
  • Мнения: 8 561
Много благодаря за ценните съвети! По принцип няма да ставаме градинари (засега поне), но смятаме да засадим трева в предната част, някой и друг храст и дърво. Но дори за затревяването четох в този раздел на форума, че се фрезова преди това. После четох из сайтове на озеленителни фирми, че е важна обработката преди затревяването, за да ти се получи добре ливадата. Иначе и ММ все казва просто да поръчаме хумус, но пък той не е евтин, а ние сме със 700м2 двор, от който поне едни 500м2 ще искаме да затревим. Единият ни багерист каза, че фирмата му доставя и хумус, ще ни даде уж добра цена (май 30 лв/кубик беше). Но каза, че преди това трябва да се почистят камъните, за да могат да ни го разпръснат с машини из двора. Та така... попритесних се аз от нашите камъни (които иначе са добър ресурс я за вграждане в бетон, я за стъпка на ограда, я за втърдяване на площадката за паркиране).  Много са, все ще трябва поне голямата част да разчистим...

# 5
  • Мнения: 6 886
Доколкото зная, почвата трябва да е от горния плодоносен пласт. Не е добре да е почва от дълбоки изкопни работи. Срещала съм да предлагат ливадна почва.
Може да я подобрите с пясък, тор,  ако е глинеста и бедна.

# 6
  • София
  • Мнения: 8 561
Много благодаря Diorela, и честит празник!
Ще потърся ливадна почва, ако не намеря ще поръчаме хумус - същият този горен слой (който ние, уви, загубихме). Иначе е глинеста и песъчлива почвата, но така или иначе все с нещо ще наторим, като насипем хумуса... Само да успеем някак да се отървем от камънака Sad То хем камъни, хем чакъл... ужас. От няколко дни съм с греблото и ръчната количка на двора - на моменти имам чувството, че заравнявам насипан чакъл просто Simple Smile
И на цялата тая моя каменна драма, няколко момини сълзи упорито растат насред неоправения ни двор, че и на силно слънце тия дни Simple Smile

# 7
  • Русия
  • Мнения: 33
Аз бих препоръчала да се обърнете към фирма, която се занимава с озеленяване, така според мен ще си решите най-лесно проблема.

# 8
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Без да съм видяла двора не знам колко добър може да е съветът ми, но ако камъните наистина са толкова много и толкова едри, горния слой се изгребва, и се насипва хумус. Хумусът доколко е хумус е относително, особено ако се договорите спонтанно с някой шофьор на камион. Сега може да сте решили да е само трева, но след няколко години може да си промените решението, и тогава ще е важно почвата да е добра. Иначе тревата не изисква кой знае какво, става и върху изкопна пръст, с повечко торене.

# 9
  • София
  • Мнения: 8 561
Разбира се, че след ИП ще потърсим консултация. Притеснява ме, че не намирам такава фирма (поне онлайн), която да предлага разчистване от камъни - на всички дейностите започват от насипването на хумус (преди това предлагат разчистване от строителни материали и дива растителност, но не и камъни) Simple Smile А камъните да се чистят на ръка при нас е доста луда задача, значи ще трябва фирма с някаква машина. А ако съществува изобщо такава машина, ми се ще да пробвам да намеря наемна.   

# 10
  • Мнения: 301
Нямате ли комшии който да Ви насочат. На нас всички идеи, предложения и работници са ни от препоръки на комшии.
Багериста, който ни изравни двора за цял ден работа ни взе около 100лв. Успя да събори и изкорени няколко дървета и изнесе всичко пред къщата.
Пръстта ни излезна около 250лв, като площта, която покри е около 300 кв и с 50-60см. вдигна нивото.

# 11
  • София
  • Мнения: 8 561
Имаме двама - единият почти не живее тук, само вечер се прибира човека и не се засичаме (но го дебна!), другият идва нас да пита за контакти на майстори и доставки на материали... Simple Smile Имаме още едни, но те си ползват къщата за вила и са много извън тематиката.

# 12
  • Мнения: 19 482
Присъединявам се към темата с въпрос - търся добра фирма за озеленяване на едни критични участъци в моя двор, прорастнали с дървета, утъпкани от куче, не расте трева, защото е сянка, трябва да се поставят бордюри - евентуално да се насипе с камъчета или и аз не зная. За София става въпрос. За около 20-30 квадрата става въпрос. Някой с добри отзиви за такива специалисти?

# 13
  • София
  • Мнения: 8 561
Sneji_Georgieva, ако сте в София, може ли контакт на багериста ви?

Говорих вчера с комшията (издебнах го!) и каза, че при тях е бил същият терена, но са насипали 20+ см хумус (имат градина). Не са викали никакви машини да чистят камъните, просто са ги засипали с хумуса. Понеже ние мислим да насипваме 10 см, ще гледам да довърша отгоре-отгоре с греблото и няма да се кахъря повече за по-дълбоко разположените камъни Simple Smile
И аз ще следя дали някой ще препоръча на milittana озеленителна фирма - поне консултация да направим с някой читав професионалист.

# 14
  • Мнения: 301
Sneji_Georgieva, ако сте в София, може ли контакт на багериста ви?

Говорих вчера с комшията (издебнах го!) и каза, че при тях е бил същият терена, но са насипали 20+ см хумус (имат градина). Не са викали никакви машини да чистят камъните, просто са ги засипали с хумуса. Понеже ние мислим да насипваме 10 см, ще гледам да довърша отгоре-отгоре с греблото и няма да се кахъря повече за по-дълбоко разположените камъни Simple Smile
И аз ще следя дали някой ще препоръча на milittana озеленителна фирма - поне консултация да направим с някой читав професионалист.
В Нови Искър сме. Ще го питам дали излиза от градчето.

Общи условия

Активация на акаунт