Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 43

  • 49 653
  • 741
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 2 998
Това да не е артекс и някоя сграда с полиран камък и златни полилеи?
Строителят е Божков - син, а кварталът е "Славия".

# 721
  • Мнения: 1 886
Последният колега в темата, следете го тоя диалог!  Тотално се заплетохте.

# 722
  • Мнения: 18 645
Кметът на Изгрев е отказал да даде разрешително за строеж на Harmony one в Дианабад и е препратил преписката към главния архитект на София - от страницата на районния кмет във ФБ.

# 723
  • Мнения: 3 307
Малък е бил рушвета явно

# 724
  • Мнения: 2 317
Harmony one  - мн смешно име.

# 725
  • Мнения: 5 643
За Артекс до три нарушения на ЗУТ може, явно са били повече. Или кметът е от демократичните, не го знам.

# 726
  • София
  • Мнения: 9 948
За изложението имаше доста изписано назад... то си е цяла наука, особено ако е в новострояща се зона, където си краен блок и не се знае зад блока ти какво ще се пръкне и на колко метра...
В изглаждане на перспективата за бъдещ дом (двустаен с тераса) - мисля да е минимум на 2ри етаж (живял съм в Обеля на 2 етаж от северната страна беше детската и не беше гот...) дървета... То новите кооперации са предимно 4-5 етажни май? Демек, идеално е 3-4 етаж (последните защо не се предпочитат - освен заради топлата вода при старите кооперации и течовете и изолацията може би)? Дали някой от недостатъжите е решен. Лично ако е със скосени тавани (куастрофобични са ми ) изобщо няма да го гледам, май само по-големите тераси са предимството.

Но първо трябва да избера квартал. Бъкстон ми е приятен, не е като западните квартали. Може би пак ще е южен или източен (хората са по-приятни, няма гета). По-чист въздух търся и непрезастроеност/теснотия (Ман. Ливади запад).
Зеленото май отпада - мисля си в края на годината, че ще е идеално за покупка.
След 2010 ли е по-читаво строителството или пак зависи кой го е правил.
Ако парите не стигат - се замислям за панелка (тогава ще мога същински двустаен да търся)?!

# 727
  • Мнения: 6 327
Добре де, около нас, което се строи в момента с предстоящ акт 14 до около 1,6 мес, е с продадени всички хубави апартаменти. Пусков срок декември 2020 дават. Стигаме до там, че точно, когато прогнозират спад в цените на имотите, ще са останали безумни северни ателиета и апартаменти. В няколкото строежа, които ние сме проверявали, нещата са все същите.  Като отчетем, че не е много ясно как ще се развиват нещата, не знам и колко ще се започват нови строежи, в които пък тепърва да се включите.
При тези строежи, които гледахме всички схеми бяха така:
При подписване - 30%
Акт 14 - 40%
Акт 15 - 20%
Акт 16 - 10%
Бяха склонни да се промени последното плащане на 15%. Предимството да купиш докато се строи е, че можеш да имаш претенции за дограмата, Ел., ВиК, дори да ти приспадната изграждането на всички инсталации и зидове по КСС и да си ги направите сами ако искате по-добро качество и се навият. На нас пари не ни смъкнаха, получихме бонус склад (с отделен НА), ще ни монтират интериорни врати, които не са включени, газови котлета за вода и отопление и 3 допълнителни прозореца... Ние взимаме последен етаж, без скосове и с нормална височина 2,65 см. Той беше най-скъп.

Starrydream, като гледам си се ориентирал към най-желаните етажи 3-4 (без значение от квартала), които трудно се намират като цяло и са малък процент от имотите оставащи на пазара след акт 16. Според мен си оглеждай ако си решен да купуваш и не чакай "спада" в цените, ако попаднеш на имот, който ти отговаря на критериите, не всичко опира до цената на квадратен метър, той може да ти е само ориентир. Стойността на един имот не е просто 65*900евро.
Гледам тенденциите в момента са за високи цени на първи етажи с мини дворчета и скъпи последни етажи, т.е. излизане от старите тертипи. Ние лично сме гледали такива имоти на място задължително и никога не съм ги игнорирала само по описание и предразсъдъците от едно време. Някои са просто уникални. Ние избирахме между:
1) апартамент кота 0 със собствено малко дворче, гараж от който влизаш директно в апартамента и приличен склад, който щяхме да приобщим + само един съсед на етажа откъм кухнята и
2) последен етаж с асансьор, който ти спира в апартамента директно, 40 кв.м. собствени тераси + още 160 кв.м. с право на ползване, без скосове и без съседи наоколо (визирам сградата). На таваните си слагаш изолация допълнителна и намаляваш проблемите с топлозагубите значително. Не виждам поне за момента други негативи освен, че няма да има кой да ми тропа на главата, да им дишам миризмите от отдушниците (ще имам свои), нито ще слушам разхождащи се перални Satisfied Това относно чуденката за последния етаж.

Само че, за да намериш такъв имот трябва и малко въображение и да погледнеш отвъд чертежите на сградата и да подпишеш преди акт 14, докато строителите са още склонни да правят корекции и им е по-лесно.

Аз панелката не мога да си я представя в концепцията ти как се вписва?

Последна редакция: пн, 11 май 2020, 07:07 от drago_2008

# 728
  • Мнения: 2 317
Аз виждам негатив в това, че ще трябва да поддържате 200кв м тераси.

# 729
  • Мнения: 6 327
Аз виждам негатив в това, че ще трябва да поддържате 200кв м тераси.
Ние ги искаме, който не иска никой не може да го накара да ги поддържа, това е наш избор Wink

# 730
  • Мнения: 1 445
Не навсякъде се позволяват промени ако се купи преди акт 16. Аз купих на зелено и не ми позволяват абсолютно нищо да променя.

# 731
  • Мнения: 9 855
Драго, само да кажа, че ценя мненията ти, но се чудя - къде свършват/излизат отдушниците на долните етажи, не са ли на покрива?
Питам, защото и в момента гледам как правят последните 2 етажа на нова кооперация до нас - на калкан е и прозорците на последните 2 етажа, които са като вашия, са на 3-4 метра разстояние от отдушниците на съседните сгради. А отдушниците на новата кооперация би трябвало да излизат на покрива, съдейки по съседните, също относително нови кооперации на по 10-ина години.

# 732
  • Мнения: 6 327
Ами аз съм писала, че си е въпрос на договорка. Освен това предполагам зависи и кой стои срещу строителя/инвеститора, но категорично не е изключение и лично имам познати, които също са си договаряли така нещата. Естествено безумни приумици няма как да се изпълнят, нито нарушаване на обемите и фасадата, но доста неща могат да се коригират. Все пак пиша това не твърдейки, че ще се случи при всеки, но че може да се помисли и в тази посока като се избира апартамент.

man_darin_ka, излизат, но не на нашите тераси, а покрай външните ни стени и ще продължат нагоре на няколко метра. Другите излизат през нашия таван и ще стърчат нависоко, дано да съм успяла да обясня. Ние нямаме калкан и последните етажи на сградите около нас ще са достатъчно отдалечени.

Последна редакция: пн, 11 май 2020, 09:30 от drago_2008

# 733
  • Мнения: 9 855
Драго, разбрах те Smirk
Дано всичко да е наред с миризмите от отдушниците при теб.
Тези, които аз гледам, не са високи, а са си като обикновени комини с шапка.
Иначе съм виждала отдушници или каквото е там, едни тръби по покривите, които са високи и стърчат и се завиват, но това само по снимки на по-специални сгради, може би с по-специална вентилационна система. Дано и ти да ме разбереш Laughing

# 734
  • Мнения: 6 327
Разбарах, да. Надявам се и аз. Но в доста от апартаментите на "нормалните" етажи се вихрят едни зловония от съседи, които ползват комини и отдушници не по предназначение или защото са запушени и цари такова безхаберие, та предпочитам да си имам лично мои. Освен това чувам всички разговори на съседа над нас през аспиратора и да си призная доста се наслушах и ми се ще да си почина малко.  Някои съседи са си изкарали отдушниците за кухните на фасадата или имат скарички, така че миризми долитат от всякъде и  май се оказва, че никой не е застрахован, на който и етаж да е.

Общи условия

Активация на акаунт