Каква кафемашина бихте ми препоръчали? - тема 2

  • 37 582
  • 741
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 11 655
С хубаво кафе, обаче няманищо общо

Ето:

Последна редакция: сб, 25 сеп 2021, 13:36 от petiaivanov

# 586
  • Мнения: 1 695
С хубаво кафе, обаче няманищо общо

Ето:

Това с дедика ли го направи? С какво кафе?

# 587
  • Мнения: 11 655
С хубаво кафе, обаче няманищо общо

Ето:

Това с дедика ли го направи? С какво кафе?
Да, с нея. Сега убий ме - не знам какво е кафето. Някаква смес от арабики. Питам мъжа ми, понеже той го е купувал и ми вдига рамене - не помнел. Бил купувал и за офисите и не помни.
Машинката е на вилата. Няма мелачка, че не ми се оставят скъпи неща, лесни за крадене.
Купувала съм и Лаваци разни и пак добре става. Моето изискване е да не са кисели и да не са изгорели кафетата. По възможност да са прясно смлени.
Още нещо : обичам къси кафенца в малки двустенни чашки. При Дедика цедката идва малко високо и винаги повдигам чашката, за да не шляпа от високо кафето и да се разпенва ненужно.

Последна редакция: сб, 25 сеп 2021, 14:14 от petiaivanov

# 588
  • Мнения: 1 695
Супер резултат! А това със стандартната ръкохватка с 6ремядиск ли е, или сте то махнали кремадискът? Понеже тук имаше хора, които си махат кремадисковете на дедика и провят 6афето само с цедки.

# 589
  • Мнения: 9 682
Е с мляно кафе резултатът е различен. Аз показах тест с подс, няма как да стане като с мляно.

# 590
  • Мнения: 153
Ето малко снимки от Dedica с подс (не са много добро качество, но толкова си мога..)
Скрит текст:
Доза Pellini Top



Доза някакво измислено Barista



И двете кафета са дълги.

Може да пробваш две подчета наведнъж в голямата цедка за мляно кафе.


По-евтина машинка намерих само тази https://bianchi.bg/kafe-mashini/mashini-za-dozeti/kafe-mashina-f … -slot-plast-byala, но понеже не съм я тествала - не смея.
Не знам при тази система какво е важно за качеството - дали налягането, дали силата с която се притискат двете части на филтъра.
Евентуално, ако предлагат тест, мога да пробвам и тази, че е 100лв надолу.

7 гр кафе на мен ми е добре, аз пия кафе не повече от 30мл. Може би с повече ще стане още по-приятно, но не съм виждала такива подсове.

Фабер е по-хубавата машина от двете, купувай смело.
Обаче бялата изглежда тъпо, питай за цветове.
https://www.faberitaliasrl.it/gammaslot/
Имай предвид, че подчетата като цяло са скъпа технология. Ако приготвяш повече от 2 кафета на ден в рамките на 2-3 години кафемелачка и умерено скъпа машина излизат по-евтино. А след тези 2-3 години ще имаш техника на стойност 1000 лева вместо 200.

Приятно изпечени южноамерикански арабики на зърна на цени под 20 лева/кг и робуста под 10 може да купите от дистрибутор на Спетема. Трябва да питате за единични сортове за вендинг машини.

# 591
  • Мнения: 41 079
Моята фалшива Смег прави много по-добро нещо.

# 592
  • Мнения: 11 655
Супер резултат! А това със стандартната ръкохватка с 6ремядиск ли е, или сте то махнали кремадискът? Понеже тук имаше хора, които си махат кремадисковете на дедика и провят 6афето само с цедки.
Да, със стандартната от комплекта.
Бях поръчала преди около година една без крема диск (нормален порта филтър), но ми доставиха различен размер, върнах я и повече не съм се занимавала.

# 593
  • Мнения: 1 115
Благодаря много на moonriver за теста. Очевидно подчетата не трябва да се ползват в машина с ръкохватка.
Обаче от машина предвидена за подс, се получава съвсем друга на вид напитка, с много по-тъмен и гъст каймак.

nprace,
Благодаря за препръката. Аз също загледах на Faber сайта, защото имат много приятни дизайни, но сякаш на няколко клипчета ми се стори, че от тях по-бързо изтича кафето, та още се колебая.
Ти тествал ли си и двете?
За съжаление от Bianci не предлагат тест.

Относно съвета да взема хубава машина и мелачка - донякъде съм изкушена, но хич не ми се иска да се връщам към разпиляното по плота кафе, към чуденката мога ли да измия цедката директно в мивката, или ще я задръстя.
И не на последно място - имам някакъв гъдел да имам различни вкусове кафе под ръка и да си избирам според настроението. Така наредени в красива кутийка 😁

Последна редакция: нд, 26 сеп 2021, 09:33 от танита

# 594
  • Мнения: 604
Всички машини за ESE дози разпенват, цедката им е двустенна.

# 595
  • Мнения: 153
Хубавите машини имат вентил, който след приготвяне на кафето изтегля остатъчната вода от цедката. Отпадъчното кафе след лек удар върху да кажем един парцал излиза като бучка, цедка/ръкохватка практически няма нужда от измиване след всяко кафе.
Някои мелачки имат тавички, които събират евентуално паднало кафе. Гореспоменатият парцал също може да върши тази роля, така или иначе трябва да стои някъде около машините. Разпиляното кафе от on-demand мелачка (която мели директно в ръкохватката с таймер за едно кафе) като цяло е много по-малко отколкото при такава, която мели в бункер, от който после трябва да пресипваме. Удобството на такава мелачка е сравнимо с машина за подчета.
Комплектът шарени пакетчета е наистина по-трудно като изпълнение. Не е невъзможно, даже напротив, но е за сметка на удобството от таймера и рано сутрин със сигурност ще изгуби смисъл.

# 596
  • София
  • Мнения: 4 668
Имам въпрос към специалистите.
Имам една мелачка, бараца маестро плюс. Малко е ползвана.
Още като беше нова, от един момент нататък ми се струва, че започна да мели по-едро. И дори на най-ситната степен не ставаше кафето.
Преди 1-2 дни я пуснах отново, след 10 годишна пауза. Отворих я, и отвътре промених калибрацията от най-едро до най-финото възможно. Беше около 30-40 градуса изместване, не много.
Степените ѝ са от 1 до 40.
Сега на около 12 започва леко да шуми, на около 10 започват да дрънкат зъбците. А на 13 шуми нормално, но кафето пак не е супер ситно.
Конкретно това кафе, което в момента пробвам ми се струва леко светло опечено и е малко твърдичко. Но си мисля, че по принцип мелачката не е наред.
Много пъти съм оглеждал зъбите, сглобката, всичко изглежда наред. Без никакви луфтове.

Това е видеото, което следвах, моята машина е 1 към 1:
How To Re-Calibrate a Baratza Grinder
https://www.youtube.com/watch?v=JyQ_AywdBRQ

# 597
  • Мнения: 604
тази мелачка е за филтър, не я мъчи за еспресо, ножовете в никакъв случай не трябва да опират на 10, най много на 1, а най добре на 0.

# 598
  • Мнения: 10
Здравейте,

Искам да си купя хубава кафе машина и съм се насочила към кафеавтоматите на Philips, модел 5400. Може ли да споделите мнение? Нищо не разбирам, но нямам възможност да изчета темата и все отлагам покупката. Това, което искам е да прави хубаво кафе и да има възможност да прави капучино и лате. Ако имате и други предложения, добре дошли са. Предвидила съм 1000-1500лв., предполагам ще са достатъчни. Благодаря ви предварително. Simple Smile

# 599
  • Мнения: 11 655
Здравейте,

Искам да си купя хубава кафе машина и съм се насочила към кафеавтоматите на Philips, модел 5400. Може ли да споделите мнение? Нищо не разбирам, но нямам възможност да изчета темата и все отлагам покупката. Това, което искам е да прави хубаво кафе и да има възможност да прави капучино и лате. Ако имате и други предложения, добре дошли са. Предвидила съм 1000-1500лв., предполагам ще са достатъчни. Благодаря ви предварително. Simple Smile
Темата за  автоматите:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1328743
Скрит текст:

Общи условия

Активация на акаунт