Каква кафемашина бихте ми препоръчали? - тема 2

  • 37 449
  • 741
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 124
Благодаря, доставката от Германия не ми е никакъв проблем.
Ще поразгледам.

# 556
  • пловдив
  • Мнения: 1 093
И аз съм с Dedica. Доволна съм, купихме такава на майка ми и на сестра ми. И аз съм на мнение, че изкуственото запенване на кафето не е ок.

Четох различни неща и правилно ли съм разбрала ,че този модел изисква кафето да се мели непосредствено преди ползването.
Въпроса ми е може ли да се ползва машината с обикновено мляно кафе от пакет от типа Лаваца и други.
За този модел ли става въпрос :

# 557
  • Мнения: 9 656
Да, може да се ползва с мляно кафе от магазина. Другото за пръв път го чувам..

# 558
  • Мнения: 604


Четох различни неща и правилно ли съм разбрала ,че този модел изисква кафето да се мели непосредствено преди ползването.
Въпроса ми е може ли да се ползва машината с обикновено мляно кафе от пакет от типа Лаваца и други.
За този модел ли става въпрос :


Може и още как и чай да сложиш в цедката пак ще ти направи пяна в чашата.

# 559
  • Пловдив
  • Мнения: 2 419
И аз съм с Dedica. Доволна съм, купихме такава на майка ми и на сестра ми. И аз съм на мнение, че изкуственото запенване на кафето не е ок.

Четох различни неща и правилно ли съм разбрала ,че този модел изисква кафето да се мели непосредствено преди ползването.
Въпроса ми е може ли да се ползва машината с обикновено мляно кафе от пакет от типа Лаваца и други.
За този модел ли става въпрос :

Може с мляно от магазина, но ако се мели непосредствено преди ползването кафето е най-ароматно. Аз пробвах да си меля, но не успях да нацеля колко точно да го смеля и се отказах.
Машината може да работи с еднократни дозички, но не знам как се справя с тях, не съм пробвала.

# 560
  • Мнения: 9 656
Добре се справя с дозите, но повече мляно кафе ми харесва. Иначе все пак от дозите съм най-доволна от тези на Kimbo.

# 561
  • пловдив
  • Мнения: 1 093
Благодаря много Simple Smile
Спокойна съм вече.
Да разбирам ,че това е най-добрия вариант като цена и качество .
Понеже сме ползвали philips saeco си мисля и някой от техните модели също да разгледам.

# 562
  • Мнения: 40 920
Да разбирам ,че това е най-добрия вариант като цена и качество .

Трудно е да се каже Wink

Има поне три типа консуматори на кафе:
- Любители на всякакви долнопробни сортове кат Нова Бразилия. Те са подавляващото болшинство българи, защото Нова Бразилия само държи над 50% от пазара, а пазар се мери в пари, пък цената на това кафе е пъти по-ниска от цената на хубавите кафета, та според мен около 75% са такива.
- Любители на добро кафе, но без крайности. Държат и на лесно приготвяне, и на удобни и практични машини, по правило не харесват най-изтънчените сортове (намират ги за кисели). Аз съм от тях. И за такива като нас са машини от този тип. Това са около 20% от българите (налучквам, де, нямам статистика).
- Експерти и вманиачени в кафето, за които няма значение лесното, нито им пречи да имат два големи турука в кухнята. За тях е важно да е супер изфинено по общоприетите правила на баристите. За тях тези машини са боклук и обида за кафето. Такива са 5% (или по-малко).

Това е само опит за класификация, иначе според мен няма правилен и неправилен вкус. Вкусът се възпитава, в края на краищата, и на каквото са те научили, него си харесваш. Или ако никой не те е учил си харесваш каквото наистина ти харесва, без превземки. Може и да не правиш разлика, и това се случва.

Последна редакция: пт, 24 сеп 2021, 09:27 от Черна станция

# 563
  • Мнения: 1 114
Черна Станция,

Много добре синтезирано. Аз също се разпознавам в средния тип, макар че не бих отказала и накиселяващо кафе, приготвено с всичките му салтанати.

Питах преди няколко страници, но никой не ме отрази за машинка с дозички, но работеща на принципа на пресата, като това:

http://lucaffe.bg/products-page/kafe-mashini/sara-classic/

След това си направих рисърч, и видях че всъщност няма много избор на пазара. Има още един два модела.

В крайна сметка, мисля да закупя тази от линка. В офиса сме с такава, и тия дни я гледах с друго “око”. Преди просто си пиех кафенце, след като изчетох темата почнах да оценявам каймак, плътност, горчивина, киселинност. Ами за моя вкус, кафето което прави не се различава от кафето на прилично кафене. Каймака е мазен, тъмен и плътен - не е много дебел, но съвсем приемлив и много различен от пяната на предишната ни домашна машина, и от капсулите.

За подобна цена трябва да купя два китюка втора употреба, и да мина в третата категория на хобист, и да се занимавам с кафето и чистенето всяко път по 15 Мин.
Или трябва да платя поне 1000лв за по прилични на вид два уреда и пак по 15 Мин да отделям.

Та мислих, мислих и на това се спрях.

# 564
  • София
  • Мнения: 4 668
Ужаст!
На работа имахме такива машини, много от тях, заедно с едни много хубави, професионални. Ами почти никога не избирах да пия кафе от 1те. Само от 2те. Не мисля, че правят добре кафето.
Има мъничко каймак, но някак е постничко, кисело, и трябва бързо, бързо да спираш и да не правиш "дълго" кафето, че накрая става още по-зле. Може би дозичките са малки. А кафето в дозите беше същото, като от професионалните машини - димело. Доста прилично, за тези, които не са го чували.
Такива луди пари, и то за машина с капсули, според мен са грешни.
Че то в Метро има автомати за по 500лв. По-добре такъв.

Да се похваля, инсталирах си американската мелачка на 110в, бараца маестро плюс, и в момента пия първото кафе от нея. (Навремето съм я ползвал като живеех в Канада, де, но сигурно станаха 10 години не съм я включвал, седеше в кашона)

# 565
  • Мнения: 11 621

Скрит текст:


Четох различни неща и правилно ли съм разбрала ,че този модел изисква кафето да се мели непосредствено преди ползването.
Въпроса ми е може ли да се ползва машината с обикновено мляно кафе от пакет от типа Лаваца и други.
За този модел ли става въпрос :

Може и още как и чай да сложиш в цедката пак ще ти направи пяна в чашата.
Вярно, че това с чая го написах в някой предишен пост за една друга машина, но нека сме  честни и си кажем, че с Dedica нещата не стоят баш така и с хубаво кафе, напитката си е мноого по-добра, сравнена с масовите машинки по магазините.
В офисa съм сложила такава. Ето я ядката. С нож я изкрах, че тук не мога да удрям Simple Smile
А можеше и кал да изсипя от цедката, все пак.

Последна редакция: пт, 24 сеп 2021, 09:36 от petiaivanov

# 566
  • Мнения: 3 294
Черна Станция,

Много добре синтезирано. Аз също се разпознавам в средния тип, макар че не бих отказала и накиселяващо кафе, приготвено с всичките му салтанати.

Питах преди няколко страници, но никой не ме отрази за машинка с дозички, но работеща на принципа на пресата, като това:

http://lucaffe.bg/products-page/kafe-mashini/sara-classic/

След това си направих рисърч, и видях че всъщност няма много избор на пазара. Има още един два модела.

В крайна сметка, мисля да закупя тази от линка. В офиса сме с такава, и тия дни я гледах с друго “око”. Преди просто си пиех кафенце, след като изчетох темата почнах да оценявам каймак, плътност, горчивина, киселинност. Ами за моя вкус, кафето което прави не се различава от кафето на прилично кафене. Каймака е мазен, тъмен и плътен - не е много дебел, но съвсем приемлив и много различен от пяната на предишната ни домашна машина, и от капсулите.

За подобна цена трябва да купя два китюка втора употреба, и да мина в третата категория на хобист, и да се занимавам с кафето и чистенето всяко път по 15 Мин.
Или трябва да платя поне 1000лв за по прилични на вид два уреда и пак по 15 Мин да отделям.

Та мислих, мислих и на това се спрях.

С това нещо може да се пие само кафе от моно дози.. Не знам колко е добре, някои хора ги търсят, но си много ограничена в избор на кафе.

# 567
  • Мнения: 1 114
Да, така е - само с подс.
Изборът за моите нужни не е чак толкова ограничен. На лукафе има доста, както и Адоре имат доста видове, и отделно в амазон има. Само в магазинната мрежа не е голям. Примерно в нашето Фантастико има само Illy и още един вид.

На Танграта реакцията ми се вижда леко пресилена - чак Ужаст! не е.

Сравнено с кафе от обикновена машинка с крема диск и мляно кафе от магазина е далеч по-добро. Сравнено с варианта мляно кафе и цедка без налягане - да отстъпва.

Сравнено с автомат не съм съгласна - аз добро кафе от автомат не съм пила, включително от такъв над 1000 лв.

В един под има 7гр кафе, аз го пия късо без нищо и ми идва точно.
Цена на един под има около 50-60ст до левче.

Не искам никого да убеждавам, но мисля че тази  система има място под слънцето, и то не лошо.

Любопитно ми е, ако някой от вас има машинка с обикновен портафилтър, но с приставка за e.s.e - да направи едно кафе с подс и да сподели мнение, че ако може и снимка.

Последна редакция: пт, 24 сеп 2021, 12:31 от танита

# 568
  • Мнения: 3 294
Автомат и еспресо са несъвместими думи.
Тези подсове са по-добре от капсулите, но не е ясно как вадят кафе с 7гр материал. Аз бих взел нещо по-евтино като машина, така или иначе нямат никаква разлика.

# 569
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 742
Те автоматите правят кафе на джезве. Нищо, че пише еспресо. За това не си купувайте тези прости автомати, а всяка сутрин, мелете, пресовайте, мийте и вобще не си гледайте кефа. Аз ще си продължа да пия фалшиво еспресо.

Общи условия

Активация на акаунт