На море в Турция - тема 67

  • 59 330
  • 799
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 79
Туристическият сезон в Турция може да открие през август
При по-негативният сценарий това може да се случи през октомври
https://www.economic.bg/bg/news/12/turisticheskiyat-sezon-v-turt … -prez-avgust.html
Скрит текст:
Анталия ще открие сезона за чуждестранни туристи не по-рано от август. Това става ясно от думите на експерта в сектора и главен съветник в общината Осман Айк. По думите му до този момент туристическата индустрия трябва да разчита единствено на местните туристи.

Според експерта някои европейски държави вече са започнали да смекчават ограниченията, приети на фона на огнището на коронавирус, докато други обещават да направят това през май. Въпреки това пътуванията до Турция от тези страни също ще зависят от плановете на авиокомпаниите. И макар тези планове да не включват възобновяването на полетите с Анталия преди август 2020 г., прогнозата все още може да се промени въз основа на динамиката на епидемиологичната ситуация. Дори като се вземе предвид отварянето на полетите до курорта, в началото се очаква сериозен недостиг на пътнически трафик, добавя експертът.

Той смята, че турските хотелиери трябва да се подготвят за откриването на сезона чужденци, като не забравят, че в началото ще трябва да приемат изключително местни туристи.

Представители на туристическата индустрия в Анталия също подчертаха, че понастоящем туристическите компании и курортните хотели имат масови резервации за август и септември. В по-голямата си част това са почивки, продавани като оферти за ранно резервиране през декември и януари. Повечето туроператори предлагат да преместят почивките в края на лятото и началото на есента. Някои експерти не изключват, че началото на туристическия сезон може да се премести още повече, през октомври.

# 31
  • Мнения: 413
Според сайта Hurriyet daily news Турското правителство започва инициатива за сертифициране на курорти без коронавирус в цялата страна.
Това е новината - https://www.hurriyetdailynews.com/turkey-to-certificate-tourism- … stinations-154018

Извадих превод на най-важното:

Министърът на туризма също така заяви, че очаква трафикът на вътрешния туризъм да се възобнови през юни, след като в средата на май започне „нормализиране“.
Туристите ще бъдат задължени да представят здравни документи, които международните власти са посочили според изискванията.
Когато всички тези процеси приключат, турското правителство ще влезе в контакт със страните, източници на туристи, за организиране на пътувания.
„На първия етап очаквам пристигания от азиатските страни. Във втория етап Германия и Австрия ще се възстановят бързо “, добави той, като каза още, че туристи от страни от Централна и Северна Европа ще ги последват.
Руските и британските туристи, които традиционно избират Турция, може да нямат възможност да дойдат до края на юли, каза Ерсой.


Това, което разбирам от думите на министъра на туризма е, че първо ще отварят хотелите само за местни туристи (юни месец), всеки който иска да почива ще трябва да докаже че не е болен, и поетапно ще се позволявана на туристи от определени държави да влизат на територията на Турция и да почиват в курортите.
Ситуацията определено е много динамична. Следя сайтовете за международни новини за информация, ако някой вмомента е на територията на Турция, моля да сподели повече информация.

# 32
  • София
  • Мнения: 164
Аз искам да добавя само уточнение, че освен, че всички туристи, които ще пребивават в Република Турция, ще бъдат прецизно проверявани за здравословното им състояние /все още се уточнява процедурта, през която ще преминават/. Но и хотелите ще бъдат отворени само със серетификат за гаранция, че хотела и персоналът, който работи в него са карантинирани, дезинфикцирани и има осигурени условия и гаранции за липса от разпространение на "Коронавирус". Хотелите ще започнат да се отварят постепенно след сертифициране към края на месец Май 2020г. Както вече бях отбеляза първите туристи ще бъдат турските туристи по повод предстоящият "Рамазан Байрам".
https://www.cnnturk.com/ekonomi/son-dakika-bakan-ersoy-mayis-son … layacagina-eminim

Ето и превода:

"....Министърът на културата и туризма Мехмет Нури Ерсой каза: „Сигурен съм, че туризмът ще започне в края на май, ако обществената дисциплина по отношение на самоизолацията продължи по тази начин, както в момента, първо ще стартираме вътрешният туризъм“.
Министърът на културата и туризма Мехмет Нури Ерсой направи важни изявления по отношение на коронавируса по НТВ. Министър Ерсой: "Съоръженията, които предприемат необходимите мерки, ще получат сертификати и ще работят." каза той.
Коментарите на министър Ерсой са следните:
Нормализирането може да започне към края на май.
Туристическият персонал трябва да се възползва от възможността да работи с намалено работно време, като получава пълно трудово възнаграждение.
Персонал няма да бъде съкращаван, при необходимост ще бъдат предоставени различни кредити на работодателите.
Стартирахме 2 нови кредита за туристически агенции. Туристическите агенции получават бърз заем от 50 хиляди лири. Условията са 6-месечен гратисен период, 36-месечен срок на връщане..."

Както отбелязва Министърът, не всички хотели ще бъдат отворени за да приемат гости, мисля, че това е също важна информация.
Искам също да отбележа, че Министър Ерсой е собственик на една от най-голямите туристически агенции в Турция, а именно "ETS tur",  да не казвам, че може би е най-голамята, освен това е собственик на верига хотели "Макс Роял".

Последна редакция: нд, 19 апр 2020, 22:52 от Ani_iv

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 585
Нашата дата е 17 юли и все още имам надежда. Нещата се променят всеки ден. Все си мисля,че в един момент всички ще свикнем да живеем с този вирус. Всяка държава променя решенията си ден за ден. Интересна ми е ситуацията в Бразилия ,за която в България почти няма информация 🤔 Както се казва -пилците ще ги броим на есен !

Последна редакция: пн, 20 апр 2020, 07:57 от krems82

# 34
  • Варна
  • Мнения: 3 956
Абсолютно задължително е такива официални лица да говорят оптимистично въпреки ежедневието.За реалистите е ясно , че ако въобще почне летен туристически сезон то ще е доста късно .Сменихме датата от 15 май за след 20 септември с голям оптимизъм , защото всяка година в началото на октомври закриваме сезона на по - топли морета от нашето , но със всеки изминал ден оптимизма ни малко по малко се изпарява Sad

# 35
  • Мнения: 369
Благодаря за новата тема! Аз съм оптимист и се надявам да не си наложи да анулираме почивката ни в Бодрум от 26.08.

# 36
  • Мнения: 403
Благодаря за темата!
Нашата почивка беше от 16.05 в Бодрум.
Отложихме я за 02.10.
Ако нещата не са нормализирали, ще я презаверим за 05.21г.
И ние последните 10 години май месец сме в Турция, много ми е мъчно, че сега ще пропуснем.

# 37
  • Стара Загора
  • Мнения: 519
Христос воскресе! Бъдете здрави! Нашата резервация е за 23.08.2020 за Алания. Дано да се наредят до тогава нещата!

# 38
  • Варна
  • Мнения: 765
Нашата дата е 17 юли и все още имам надежда. Нещата се променят всеки ден. Все си мисля,че в един момент всички ще свикнем да живеем с този вирус. Всяка държава променя решенията си ден за ден. Интересна ми е ситуацията в Бразилия ,за която в България почти няма информация 🤔 Както се казва -пилците ще ги броим на есен !
И ние сме по същото време за 2 седмици до Август. Засега в Турция реакцията и мерките са много по-сериозни от тукашните, т.е. вече втори уикенд не се разрешава излизането от домовете, по никаква причина, даже и до магазина за хляб. А тази седмица пълната им карантина започва с началото на четвъртък до края на неделя, т.е. 4 денонощия. Явно гледат да успокоят положението преди празниците си през Май, имат времето за което. Ако действат така, може и да отворят туризма си през Юни.

# 39
  • Мнения: 3 642
Аз се свързах с нашия хотел, Лонисера и от там ми отговориха, че имам три опции. Първо да кажа, че резервацията ни беше предплатена 100% на хотела и е невъзвращаема. Въпреки това ми предложиха върщане на парите, ако отменя резервацията до 10ти Юни, като парите ще ми ги възстановят до 20 работни дни.
Другите две опции, които ми дадоха са да сменя датите за след 23,08 за същата сума или да ми дадат ваучер, който мога да ползвам за резервация до края на следващата година.
Сега ще помислим малко какво точно да направим. По принцип аз бих сменила датите за септември, но до тогава не се знае какво ще е положението, може да е същото, да е по-лошо или всичко да е приключило, ама божа работа.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 765
anbibian, до края на Юни има 2 месеца време, много неща може да се случат. В Азия отдавна разхлабиха мерките, в Европа сега започват, но има движение. Турция е на една граница растояние, а и като гледам сте самостоятелни, т.е. няма полети и други неща за объркване. Имате вероятност за почивка, може би около 50% според мен. Разбира се всичко може да се промени дотогава. Аз бих изчакала до началото на Юни, тогава ще се вижда вече накъде ще е положението, имате време, няма нужда от прибързани решения.

# 41
  • Мнения: 3 642
anbibian, до края на Юни има 2 месеца време, много неща може да се случат. В Азия отдавна разхлабиха мерките, в Европа сега започват, но има движение. Турция е на една граница растояние, а и като гледам сте самостоятелни, т.е. няма полети и други неща за объркване. Имате вероятност за почивка, може би около 50% според мен. Разбира се всичко може да се промени дотогава. Аз бих изчакала до началото на Юни, тогава ще се вижда вече накъде ще е положението, имате време, няма нужда от прибързани решения.
М да, затова решихме да почакаме и да помислим, затова им написах имйл, че ще помислим и като решим какво да правим, ще се свържа с тях отново, след което, те ми отговориха, че каквото и да реша, трябва да го съгласувам с туристическата агенция, ама ние сме без и те явно са го пропуснали този факт.
А може и на имейлите да отговарят различни хора и да е станало объркване.
Единственото, което ме притеснява е да не ги загубим тия 2000 лв. Колкото и смешно да звучи, нямам време да си чета условията на застраховката отмяна на пътуване, тя е сключвана февруари, знам че в момента никоя застраховка не покрива пандемии, но не съм чела дали при сключването на нашата това е било посочено в общите условия.

# 42
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 448
.  anbibian , разби мита, в който се опитват да ни убеждават ТА, че никой хотел не връщал пари...😃

# 43
  • Sofia
  • Мнения: 3 835
.  anbibian , разби мита, в който се опитват да ни убеждават ТА, че никой хотел не връщал пари...😃
Ха ха ха това ми хареса! 😂
Същото мисля и аз, Ноооо и двете много сме се объркали. Те хората от туроператорските фирми ни казаха, че проблемът е в лошите хотели, ама ние Не, та Не!🤭 Крайно време е да се засрамим, аз вече го правя. 🤭

# 44
  • Варна
  • Мнения: 3 956
Германците отмениха Октоберфест ! Тъй като се съмнявам турците да са по успешни от германците и надеждите ми за късно топло море за октомври взеха да се разколебават.Сега търся голямо корито за балкона да го кръстя море и да се разхлаждам лятото Simple SmileSimple SmileSimple Smile
А който може да си вземе обратно парите да ги взема пък като се отървем от дребната гад ще мислим и за море и за пътувания и за работа пък сетне и почивка .

Общи условия

Активация на акаунт