Професия учител - 9

  • 32 316
  • 738
  •   1
Отговори
# 600
  • Добрич
  • Мнения: 5 458
Колеги, някой има ли впечатления от работата с този сайт за учителско портфолио:

https://blog.contipso.com/uchitelskoto-portfolio-pyrvoto-vpechat … GRYPCViAEse8Jmsqs

В нета четох, че срещу 10 лв. годишна такса има възможност за генериране и теглене на файл в pdf  формат.

Вчера с колегите обсъждахме варианти за портфолио, а този сайт явно в момента го "рекламират"...
 
Шаблонът бил съобразен с промените в наредба 15.
Разгледах примерното портфолио от линка, но нещо не ме грабна.

Ще се радвам да споделите мнение или друг линк.
Изкарах един курс пролетта на 2019 год . и имам недовършено портфолио на компютъра, но май се очертава избор на платформа, на която да работим всички от училище.

# 601
  • Мнения: 415
Вела, отне ми час и нещо да прочета съвсем повърхностно примерното портфолио на фирма Contipso. Представям си как атестационният екип в училище ще чете "задълбочено" това колосално количество информация за ХХ броя учители. Гаранция, че от второто портфолио насетне ще им писне и ще ги подкарат по вентилаторната система. Питам тогава - какъв е смисълът и кому е нужно всичко това?
Веднага ми идват наум поне два сценария:

1. Връзкарчо Некадърков, записвал се и ходил на де що има организирани семинарчета, обучения и пр. Присламчвал се към всякакви работни екипи и бодро симулирал дейност. Съответно старателно трупал "доказателствен материал" за изключителните си постижения - с подпис и печат. Спретнал блестящо портфолио (вероятно друг му го е правил, че сам не може). Зад всичко това стои един абсолютно посредствен даскал.
2. Учител,  работещ със сърце и душа, планиращ, организиращ и реализиращ всевъзможни дейности с децата, извеждащ ученици на национални кръгове на олимпиади... Човек, дето вечер ляга грохнал, нямащ време за нищо друго, освен да подготви себе си и учениците си за нови и нови успехи. Получавал през годините грамоти и отличия, но не ги събирал, защото не знаел, че някога ще му затрябват. Отначало ходел на обучения, но престанал, защото видял, че ги водят разни молоумници, които само  му губят времето. Така и не натрупал кредити.

Вече ви се очертава картината. Мене не ме бърка, щото съм от хората, дето си събират всички документи. Като рекоха, че ще искат портфолио, още миналата година събрах и подредих всичко. Но имам ПРЕКРАСНИ КОЛЕГИ, невероятни учители, които са от втория тип. Не са и твърде наясно с ИКТ. За тях ми е думата. И какво - системата ще ги изкара некадърни ли?

Ох, и без това стана дълго, та се чудя още нещо - нали уж има Закон за защита на личната информация. Ми в това портфолио само дето кръвна група и зъбен статус няма. Така де.

# 602
  • Майничка
  • Мнения: 12 603
Вела, нашите ги направихме като сайтове в GSuite, за момента затворени за гледане, като дойде времето, ще пуснем достъп. Ръководството си направи труда да организира обучение на всички колеги.
Samt, информацията за постижения касае само атестационния период, т.е., макс.4г., през който по-голямата част от обученията са регистрирани в училището, а инфото за класирани деца, постижения и т.н. все още е достъпно.

# 603
  • Мнения: 905
Аз се включих в уебинар по темата за портфолиото организиран от Клет с лектор Елена Томова. Имам материалите, изпратиха ни ги на пощата. Бих ги споделила по имейл някой, ако иска. Обаче наистина трябва доста да се работи, за да се създаде. Направо не ми се почва. Една колежка каза, че имало фирма, която срещу 400 лева правела портфолиото. Това е безумно. Scream

# 604
  • Пловдив
  • Мнения: 3 359
Мерси много

Последна редакция: пт, 10 юли 2020, 19:54 от tonitabrandtner

# 605
  • Мнения: 6 026
Нашето портфолио е в Училища бг имам още да оправям, но 2 години  работя по малко, до есента се надявам да го довърша.
РуСа -Мамма колко часа?

# 606
  • Мнения: 3 417
Нашето портфолио е в Училища бг имам още да оправям, но 2 години  работя по малко, до есента се надявам да го довърша.
РуСа -Мамма колко часа?
Май 31 часа, не съм преподавала на 12 клас, камо ли ЗИП. Като ми смята норматива шефката, ми се заби 31 часа като число 🤔
В тая връзка имам много над половината норматив лекторски (общо 1054 часа), и днес ми каза шефката, че трябва да подпиша декларация, в която отказвам да ми се заплащат тези над нормата(падат се 13 часа). Мисля да се съглася, иначе другия вариант е да се откажа от класа си, защото и там за ЧК са 36 часа. Предпопитам да се откажа от 13 часа. Класът си го обичам и трудно бих се разделила с тях.

# 607
  • Мнения: 415
Samt, информацията за постижения касае само атестационния период, т.е., макс.4г., през който по-голямата част от обученията са регистрирани в училището, а инфото за класирани деца, постижения и т.н. все още е достъпно.

Gargamela, при нас шефът иска портфолиото да почва от първия ден, в който сме пристъпили прага на училището като учители (т.е. може да обхваща и 30 години). Все едно, че пишем летописна книга, а не портфолио. Не го интересува какво пише в наредбата. Аз, например съм от една година и половина в училище, по принцип не трябва да ме атестират, обаче ми се каза в прав текст, че трябва да имам и портфолиото и брой кредити, като че ли съм била 4 години там.

# 608
  • Мнения: 905
Ние зимата минахме едно обучение на РААБЕ, от което разбрах, че в случай, че сме по-малко от 4 години в настоящето училище, но имаме поне 4 г. трудов стаж в комисията по атестиране ще участва представител на предишното ни училище.

# 609
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз нямам портфолио и изобщо не знам дали ще успея да събера всичко хронологично, ако ми се наложи да го правя. Може би ще сложа само каквото намеря и толкова. Идеята да се направи като сайт ми допада. Ще започна някой ден, но кой, май няма да е скоро. След другата седмица смятам да почивам активно, че тази година много ми се събра.

# 610
  • Добрич
  • Мнения: 5 458
Нашето портфолио е в Училища бг имам още да оправям, но 2 години  работя по малко, до есента се надявам да го довърша.
РуСа -Мамма колко часа?

Защо си мисля, че моделът в Училища.бг е по Наредба 12, а в момента за портфолиото е актуална  Наредба 15.
Аз имам доста неща подготвени, но работих по портфолиото до миналата есен и съответно,  не е съобразено с последните промени. И курсът, който изкарах, беше преди това.

Samt и на мен информацията в този модел/шаблон на сайта ми идва в повече. Обаче ръководството го препоръча. Ако успеем да намерим и предложим нещо друго, може да се спрат на него .
Моите колеги няма да се хванат да си правят сами, ще търсят готов шаблон....

# 611
  • Мнения: 415
Вела, а има ли изискване всички портфолиа в училището да са по един шаблон? Ние имаме 3 нови колеги, дошли от други училища, наесен се очакват още трима. Ако там са си ги правили по други модели? Много въпросителни, наесен ако почнем пак и с ДО, не виждам кога и как ще се проведе тази атестация.

Аз миналата година ходих на едно ПКС и оттам ни искаха към изпита да си носим и портфолио. По модела на Тракийския университет. Не че ни го погледнаха...

# 612
  • Мнения: 6 026
Защо си мисля, че моделът в Училища.бг е по Наредба 12, а в момента за портфолиото е актуална  Наредба 15.
Аз имам доста неща подготвени, но работих по портфолиото до миналата есен и съответно,  не е съобразено с последните промени. И курсът, който изкарах, беше преди това.
Ако ми остане време ще изчета и ще сравня наредба 15  и Наредба 12.
РуСа Мамма ще ти изпратя  ЗИП, но  ще е след понеделник.

# 613
  • Мнения: 3 417
Ние зимата минахме едно обучение на РААБЕ, от което разбрах, че в случай, че сме по-малко от 4 години в настоящето училище, но имаме поне 4 г. трудов стаж в комисията по атестиране ще участва представител на предишното ни училище.
Четох наредбата и подразбирам, че ако си в ново училище, ще атестират ако имаш 2 години там. Иначе не подлежиш.

# 614
  • Мнения: 905
РуСа-Мамма, може и да си права, аз съм запомнила това, което мен ме интересува. Към 13 септември ще направя 3 г. в настоящето училище. Обучението ни беше декември 2019 г.

Общи условия

Активация на акаунт