Нормалното раждане след секцио?

  • 1 018
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 122
Аз родих със секцио и не мисля да раждам нормално някой ден.

# 16
  • Мнения: 1 128
     Аз нямам никакъв опит,но на моя приятелка това и се слу4и.Първото секцио и второто 9 години след това нормално.Седмица след второто раждане още твърди,4е ако е знаела,4е нормалното  ще мине толкова болезнено щяла да си поиска секцио(първото беше по необходимост).Но знаеш 4е природата не е математика и не винаги две и две са 4етири.

# 17
  • Мнения: 503
Аз пък имам приятелка, която има едно секцио и едно естествено раждане 6 год. след това. Тя определено препоръчва естественото раждане - по-бързо и безболезнено възстановяване, по-малко рискове от усложнения и т.н.

А сега, малко факти. По принцип, фактори, които подпомагат естественото раждане след секцио и повишават шанса за успех са:
- Естествено раждане преди или след секциото;
- Разрез при секциото - най-добри шансове имат жени с хоризонтален разрез ниско долу; по-лоши шансове и повече риск има при вертикален разрез през средата на корема;
- Начин на зашиване на разреза - доколкото знам, сега навсякъде вече се правят поне 2 шева, един вътрешен и един външен, а това е по-добрият вариант, така матката заздравява по-добре и има по-малък риск от усложнения при естествено раждане след секцио;
- Възраст на майката - по-добри шансове има при жени под 30 год., но това не означава, че жени над 30 няма да могат да родят естествено.
Освен това, по-добре е да има по-голям интервал между секциото и етественото раждане след това - поне 2 год. При разлика по-малка от 2 год. има повече рискове.
Ако са спазени горните условия, шансът за успех е между 50 и 75%. На колкото повече от условията отговаряш, толкова по-висок е шансът. Не забравяй обаче, че всеки човек е индивидуалност и никога не се знае, как ще мине вси4ко. Все пак, това е само статистика.
Обаче, как да родиш може да ти препоръча само лекарят, който те следи. Не знам и доколко е възможно в БГ да намериш лекар, склонен да опита естествено раждане след секцио.
Аз също раждах секцио и се надявам сега всичко да е наред, и да ми позволят, живот и здраве, да опитам естествено раждане. Тук по принцип това е прието, освен ако няма усложнения или ако майката не иска да роди пак секцио.

Забравих да добавя само, че не е вярно, че рисковете при естествено раждане след секцио са повече, отколкото при повторно секцио. Рискът от руптура на матката (отваряне на шева) е под 1 % !!! За сравнение, статистическата вероятност, при нормално протекла бременност да се роди бебе с увита около врата пъпна връв, е по-висок!!!

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 1 434
Родих секцио преди 2 год и 4 месеца, но сега от ЖК ми казаха че задължително отново ще съм секцио. Когато попитах защо, ми обясниха, че така ще избегна риска да започна нормално и пак да ме режат, много малко време е минало според тях от предното раждане...АЗ нямам нищо против, поне знам за какво става дума, а и възтановяването не ме плаши - предният път нямах проблеми..Дано и сега да е така Praynig

# 19
  • Мнения: 44
az rodi sekcio i vtoro da imam pak taka 6te nragdam.mnogo zavisi ot doktorati.az sam mn dovolna ot moq.

# 20
  • Мнения: 3 456
Аз родих детето си "нормално" (нали видяхте кавичките), ако реша да имам второ дете, то непременно, ама непременно ще бъде със секцио.

# 21
  • Мнения: 3 456
При мен се получи така, пожелавам ти го и на теб.Първото ми раждане  беше със секцио по спешност, така и не разбрах точно причините бебето беше много високо независимо, че постъпих в болницата с 10 см. разкритие, контракции на 5 мин. и изтекли води. След1-2 часа престой в болницата лекарите прециниха, че е по-добре да ме оперират. Когато забременях за втори път от самато начало се бях настроила за секцио, но лекарката която ме наблюдаваше бременността ми каза, че не е задължително. Когато постъпих в болницата това ми беше първият въпрос как ще раждам сега!? И двамата лекари ми казаха, че е по-добре първо да опитаме да родя нормално и ако възникне някакъв проблем веднага ще ме оперират. След 3 часа гушках моя син и бях най-щастливата майка.
Е, мога само да кажа едно голямо БРАВО на твоите лекари!

Общи условия

Активация на акаунт