Продажби в OLX

  • 4 517
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте на всички!

Обмислям скоро да започна да продавам продукти в OLX, но има няколко неща, които не разбирам. Продуктите не са създадени от мен нито съм някакъв вид търговско дружество. Въпроса ми е следния:
Има ли някакъв праг, който ако минеш можеш да имаш проблем с данъчните(примерно ако направиш продажби за 5 000 за година) и как като цяло може да се избегне този евентуален проблем по законен начин(ако има такъв).

# 1
  • Мнения: 580
Мисля че беше 300 лева месечно. Ако направиш повече, трябва да ги декларира в НАП. Законово начин за заобикаляне няма. Можеш да караш и други хора да изпращат стоките ти, но ако те хванат, глобата ще е солена. Еконт и Спиди са задължени да предават информация към НАП.
В Базар всякаш по-лесно стават продажбите.

# 2
  • Мнения: 1 306
как като цяло може да се избегне този евентуален проблем по законен начин(ако има такъв).
Можеш да избегнеш проблема, ако ти плащат през Paypal или Revolut примерно. Другият начин е да платиш около 40% от оборота на държавата. Така че гледай да не продаваш с 5-10% надценка и после да се ядосваш, че си навъртяла голям оборот.

# 3
  • Мнения: 4
Благодаря много за отговорите! Във връзка с този цитат

Цитат на: BCD
link=topic=1209238.msg40632711#msg40632711 date=1587887897
как като цяло може да се избегне този евентуален проблем по законен начин(ако има такъв).
Можеш да избегнеш проблема, ако ти плащат през Paypal или Revolut примерно. Другият начин е да платиш около 40% от оборота на държавата. Така че гледай да не продаваш с 5-10% надценка и после да се ядосваш, че си навъртяла голям оборот.

Това означава, че ако изпращам на хора продуктите, а те ми превеждат през Пейпал таксата през Еконт и НАП всичко е точно, защото аз не съм спечелил на пръв поглед нищо от транзакцията, а само съм я "подарил" на някого. Така ли?

# 4
  • Мнения: 301
От Олх няма как да Ви проследят плащанията. Там публикувате обява, но никой не може да докаже реална продажба.
Еконт и Спиди са тези, които разбират реалният Ви оборот, ако работите с наложен платеж.
Въпросът е, че аз не бих платила предварително за нещо преди да го видя и обратното, не бих изпратила нещо без да знам дали са ми превели парите. Преценете рисковете.

# 5
  • Мнения: 1 306
Това означава, че ако изпращам на хора продуктите, а те ми превеждат през Пейпал таксата през Еконт и НАП всичко е точно, защото аз не съм спечелил на пръв поглед нищо от транзакцията, а само съм я "подарил" на някого. Така ли?
Нищо не си подарил, а си изпратил пратка през Еконт. Не могат да ти искат данък за нещо, чиято цена не се вижда никъде. Отделно, че трябва да се доказва, че това е сделка, а не се познавате с получателя и да си пращате разни неща. НАП иска от куриерите справка за изплатени пари от наложен платеж - няма наложен платеж, няма те в списъка. Друг въпрос е, че ако държиш на плащане през PayPal, смятай, че 2/3 от сделките няма да се състоят.

# 6
  • Мнения: 158
Ще използвам темата да задам един въпрос, надявам се да няма проблем авторката.

Мъжа ми се е вързал на молба от познат да изпрати на трето лице, навярно клиент на познатия, стока на стойност 3000 лв. Притесних се като ми каза, но доколкото знам има годишен праг за оборот през куриерските фирми, а сега в единия пост тук пишеше 300 лв месечно.. Да очакваме ли проблем? Мъжа ми не праща нищо, просто сега се е съгласил заради молбата, няма никакъв досегашен "оборот".

# 7
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Смяташ да продаваш и от това да печелелиш и не искаш да плащаш данъци?
Поредният тарикат ли си?

# 8
  • Мнения: 1 306
Ще използвам темата да задам един въпрос, надявам се да няма проблем авторката.

Мъжа ми се е вързал на молба от познат да изпрати на трето лице, навярно клиент на познатия, стока на стойност 3000 лв. Притесних се като ми каза, но доколкото знам има годишен праг за оборот през куриерските фирми, а сега в единия пост тук пишеше 300 лв месечно.. Да очакваме ли проблем? Мъжа ми не праща нищо, просто сега се е съгласил заради молбата, няма никакъв досегашен "оборот".
Доста неприятно са използвали мъжа ти. Няма гаранция, че за 3000лв ще влезе в списъка, но не е изключено. Трябва да гледа да няма други наложени платежи за годината за суми над 100-200лв, че после иди се оправдавай.

# 9
  • Мнения: 301
Ще използвам темата да задам един въпрос, надявам се да няма проблем авторката.

Мъжа ми се е вързал на молба от познат да изпрати на трето лице, навярно клиент на познатия, стока на стойност 3000 лв. Притесних се като ми каза, но доколкото знам има годишен праг за оборот през куриерските фирми, а сега в единия пост тук пишеше 300 лв месечно.. Да очакваме ли проблем? Мъжа ми не праща нищо, просто сега се е съгласил заради молбата, няма никакъв досегашен "оборот".
Аз бих отишла при куриерската фирма, за да проверя.
До колкото знам от НАП изпращат писмо или се обаждат по телефона, за да уведомят, че е необходимо подаване на декларация, но това се случва в края на годината...

# 10
  • Мнения: 4
Смяташ да продаваш и от това да печелелиш и не искаш да плащаш данъци?
Поредният тарикат ли си?

Смятам да препродавам нещо, което го няма в България и което ще донесе щастие на много хора(както искаш го разбирай). Ако мислиш, че ще плащам на държава, където не си прибира по 500млн евро данъци само от един човек, "благодарение" на който хора остават без апартаменти ежемсемично то или си много глупава или просто търсиш да се заяждаш. И да няма да платя 300 лв данък на продажба на нещо, където аз съм дал 250 лв за него и съм си направил труда да го вкарвам от друга държава, да го качвам и да се занимавам да го изпращам и това нещо да доставя радост на хората. Пак както искаш го разбирай Simple Smile

# 11
  • Мнения: 4
Ще използвам темата да задам един въпрос, надявам се да няма проблем авторката.

Мъжа ми се е вързал на молба от познат да изпрати на трето лице, навярно клиент на познатия, стока на стойност 3000 лв. Притесних се като ми каза, но доколкото знам има годишен праг за оборот през куриерските фирми, а сега в единия пост тук пишеше 300 лв месечно.. Да очакваме ли проблем? Мъжа ми не праща нищо, просто сега се е съгласил заради молбата, няма никакъв досегашен "оборот".
Аз бих отишла при куриерската фирма, за да проверя.
До колкото знам от НАП изпращат писмо или се обаждат по телефона, за да уведомят, че е необходимо подаване на декларация, но това се случва в края на годината...

Не, не е проблем. Както виждате и аз не съм запознат как точно стоят нещата и затова питам. Като цяло може и да Ви подведа, но все пак сме тука за мнения и евентуална помощ. По мое мнение в момента със сигурност мъжът Ви ще е "под наблюдение" за поне една година за друга така сделка. Така че на ваше място бих ограничил пращанията за известно време. Да знаете, че ако следващия път примерно Вие изпратите нещо за 3 бона ще Ви хванат, защото всичките тези неща съм им навързани. Дано да съм помогнал, поздрави Simple Smile

# 12
  • Мнения: 1 231
А може ли някой да подаде сигнал към НАП за търговец, с обороти на месец над 700лв, който не плаща данъци?

# 13
  • Мнения: 124
Днес ми позвъняха от НАП. Доста се изненадах. Има съм не подадена данъчна декларация за 2019г, заради пратки изпращани през Еконт. Сега какво трябва от Еконт да изискам декларация за всички наложени платежи за 2019. После какво се следва?

# 14
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Изтървал си срока за подаване. Би трябвало да следва глоба.

Общи условия

Активация на акаунт