Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 34

  • 28 327
  • 754
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 784
Вашите договори за строеж, заверявахте ли ги нотариално? И ДДС включвахте ли в тях. Това ДДС много ни качва цената..

# 76
  • Мнения: 1 482
Ние не сме заверявали при нотариус. А относно цената - не вярвам в строителството да има фирми, които не са по ДДС...

# 77
  • Мнения: 1 784
Ние не сме заверявали при нотариус. А относно цената - не вярвам в строителството да има фирми, които не са по ДДС...
Имам предвид дали пишете ДДС в договора или само сумата без ДДС

# 78
  • София
  • Мнения: 4 578
Ние не сме заверявали при нотариус. А относно цената - не вярвам в строителството да има фирми, които не са по ДДС...
Имам предвид дали пишете ДДС в договора или само сумата без ДДС
Вие нали сте физическо лице? Цената е крайна...

# 79
  • Мнения: 1 624
Ние не сме заверявали при нотариус. А относно цената - не вярвам в строителството да има фирми, които не са по ДДС...
Имам предвид дали пишете ДДС в договора или само сумата без ДДС

За вас каква точно ще е разликата ако в договора пише, че това са цени без ДДС или ви дават крайната сума с ДДС?

На мен често ми се случва с дадена фирма да говорим за дадена цена и като пристигне фактурата гледам, че цената за която сме говорили е без ДДС. В крайна сметка мен ме интересува крайната цена и е доста неприятно, когато разбереш, че крайната цена е друга...

# 80
  • Мнения: 1 825
Според вас да слагам ли хидро и топлоизолация в основите?

# 81
  • Пловдив
  • Мнения: 2 923
Според мен измененията в ЗУТ,касаещи задължителния договор с фирма,при строеж над 100м2 ,е именно всичко да се декларира  от фирмите и да не работят на тъмно без ДДС.Голяма сума си е,спор няма.


Според вас да слагам ли хидро и топлоизолация в основите?

Хидро да,топлоизолацията е много по ефективна над плочата,но тогава трябва да си съобразите височините на първия етаж,прозорците и стълбището.

# 82
  • Мнения: 4 785
Ние имаме, под, над, на веранда, навсякъде всъщност, дори по арките и колоните, както и вътре на стената към гаража. Предвидете го при проектирането.

# 83
  • Мнения: 1 784
А дали увеличаването на дължината на една стая с около 70 см, може да стане при строежа. В смисъл след взето разрешение за строеж. Някой увеличавал ли си е размери на помещения?

# 84
  • Мнения: 1 825
А дали увеличаването на дължината на една стая с около 70 см, може да стане при строежа. В смисъл след взето разрешение за строеж. Някой увеличавал ли си е размери на помещения?
Може да стане, няма да ти направят проблем.

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 2 923
Ако само вътрешното разпределение се променя,няма да забележат от общината,но трябва да се съгласува с конструктора.Все пак част от стените са носещи.Ако искате да разширявате къщата навън,едва ли ще остане незабелязано,нали има  вид геодезическо заснемане преди акт 16.

# 86
  • Мнения: 6 311
Ние не сме заверявали при нотариус. А относно цената - не вярвам в строителството да има фирми, които не са по ДДС...
Имам предвид дали пишете ДДС в договора или само сумата без ДДС
Не сме заверявали нотариално договора. В него има включено ДДС и нормалните фирми си държат на записани цени с ДДС. Виж с бригадите на байчовците може и без договор изобщо и там няма ДДС официално, но те поне за материалити са си го включили в цената, която ще ви обяват. Препоръчвам да се сключват явни договори с описана ясна цена с вкл. ДДС, защото ако се наложи водене на дела, да можете да претендирате възстановяване на реалната цена!

# 87
  • Пловдив
  • Мнения: 2 923
Ние имаме, под, над, на веранда, навсякъде всъщност, дори по арките и колоните, както и вътре на стената към гаража. Предвидете го при проектирането.
И при нас е така,като изключим този под плочата,но така е проектирано,всичко да е отделено-отопляеми и неотопляеми части.
Реално, ако гаражът и верандата не са отделени конструктивно с фибран още в основата,и да изолират междинната стена между гаража и къщата пак ще има термомост.
Повечето хора се съсредоточават само на разпределение и изглед и решават размерите на изолацията на доста по-късен етап.Там архитектът има вина,защото не им го е дал като задание над което да мислят още в началото.

# 88
  • Мнения: 78
Здравейте, изчетох последните две теми и се записвам да ви следя. Предстои ни закупуване на стара къща, на която ще прави пристрояване и надстрояване. Всъщност те първа ще се срещаме с архитект и ще мислим как точно ще се случват нещата. Имаме някакви идеи, но не сме се сблъсквали с подобно нещо досега и със сигурност изпускаме нещо. Вашите коментари са изключително полезни.
Желая на всичка без проблеми да построят желания дом.

# 89
  • Мнения: 1 624
Здравейте, изчетох последните две теми и се записвам да ви следя. Предстои ни закупуване на стара къща, на която ще прави пристрояване и надстрояване. Всъщност те първа ще се срещаме с архитект и ще мислим как точно ще се случват нещата. Имаме някакви идеи, но не сме се сблъсквали с подобно нещо досега и със сигурност изпускаме нещо. Вашите коментари са изключително полезни.
Желая на всичка без проблеми да построят желания дом.
Ако смятате да използвате старата къща като основа, то ще ви трябва първо конструктор.

Общи условия

Активация на акаунт